sobhe-no.ir
1061
یکشنبه، ۰۲ آذر ۱۳۹۹
4
علی صوفی در گفت‌وگو با «صبح نو» کنش سیاسی اخیر محسن هاشمی را نقد کر

كارگزاران به دنبال ليدری اصلاحات

پیروزی بایدن در آمریکا، باعث حلاوت و طراوت روز افزونی جریان اصلاحات در ایران شده است. این جریان که گمان می‌برد می‌تواند با اهرم مذاکره بدنه رأی خسته و ناامید خود را شکوفا کند، این روزها روی گزینه‌هایی که بالقوه می‌توانند در کسوت رییس‌جمهوری، نقش دیپلمات را نیز بازی کنند، مانور می‌دهند. در این میان، نام ظریف و لاریجانی بیش از سایرین به گوش می‌خورند.با این حال همه اصلاح‌طلبان تمایلی به ظریف یا لاریجانی ندارند. اولی به این دلیل که در موضع سیاسی رسمی خود، یعنی اینکه اصلاح‌طلب است یا غیراصلاح‌طلب، فعلاً تا حدودی تشکیک وجود دارد و دومی به این خاطر که رسماً در جرگه محافظه‌کاران قرار دارد و با صبغه اصلاح‌طلب ستیزش در صداوسیما، عملاً نظرهای مثبت را از خود دور می‌کند.

صبح نو

علی صوفی در گفت‌وگو با «صبح نو» کنش سیاسی اخیر محسن هاشمی را نقد کر

كارگزاران به دنبال ليدری اصلاحات

پیروزی بایدن در آمریکا، باعث حلاوت و طراوت روز افزونی جریان اصلاحات در ایران شده است. این جریان که گمان می‌برد می‌تواند با اهرم مذاکره بدنه رأی خسته و ناامید خود را شکوفا کند، این روزها روی گزینه‌هایی که بالقوه می‌توانند در کسوت رییس‌جمهوری، نقش دیپلمات را نیز بازی کنند، مانور می‌دهند. در این میان، نام ظریف و لاریجانی بیش از سایرین به گوش می‌خورند.با این حال همه اصلاح‌طلبان تمایلی به ظریف یا لاریجانی ندارند. اولی به این دلیل که در موضع سیاسی رسمی خود، یعنی اینکه اصلاح‌طلب است یا غیراصلاح‌طلب، فعلاً تا حدودی تشکیک وجود دارد و دومی به این خاطر که رسماً در جرگه محافظه‌کاران قرار دارد و با صبغه اصلاح‌طلب ستیزش در صداوسیما، عملاً نظرهای مثبت را از خود دور می‌کند.

با این مختصات مختصر، می‌شود فهمید که در میان اصلاح‌طلبان هنوز بر سر اجماع روی افرادی از سنخ لاریجانی یا ظریف، توافق کلامی و عملی وجود ندارد؛ هرچند به نظر می‌رسد طیف رادیکال اصلاح‌طلب مشخصاً افراد نزدیک به حزب اتحاد ملت بیرق ظریف و طیف عمل‌گرا و معتدل‌تر اصلاحات مشخصاً حزب کارگزاران سازندگی، بیرق لاریجانی را گرفته‌اند.
در این میان، محسن هاشمی به‌‌‌عنوان رییس شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی، روز گذشته نتیجه برونداد همفکری سران این حزب برای حمایت از یک چهره مشخص در انتخابات‌1400 را در قالب لیستی عجیب منتشر کرد که در یک سر آن، محمدرضا عارف خصم راست‌های مدرن و در سر دیگر، آذری‌جهرمی، وزیر جوان حضور داشت. لیستی که خود گواه آشکاری از سردرگمی و بی برنامگی تام و تمام اصلاح‌طلبان است. «صبح‌نو» در گفت‌وگو با علی صوفی، فعال اصلاح‌طلب به لیست کارگزاران و سیاست کلی اصلاح‌طلبان در انتخابات ریاست جمهوری پرداخته است که در ادامه می‌خوانید.
 
تأثیر پیروزی بایدن در انتخابات آمریکا روی نوع کنش‌گری اصلاح‌طلبان چگونه خواهد بود؟
تأثیر انتخاب بایدن روی سیاست داخلی ایران از جمله روی اصلاح‌طلبان نه مستقیم که غیرمستقیم است به این معنی که روی مردم و اوضاع اقتصادی جامعه اثر می‌گذارد و خود به خود روند معادلات و مناسبات بین‌المللی ما را تحت تأثیر قرار می‌دهد. در فضای موجود همه چیز یاس آلود است و بنابراین،  این سرخوردگی در مردم هم تأثیر خود را دارد و بر همین اساس همه تحلیل‌ها این بود که انتخابات‌1400 بسیار سرد و بی‌روحی خواهد بود و همچون انتخابات سال گذشته، مشارکت پایینی را به خود خواهد دید اما وقتی مردم به تغییر روند موجود -که فرقی نمی‌کند عامل تغییر، داخلی باشد یا خارجی- و بهبودی اوضاع امیدوار شوند، اصلاح‌‌طلبان آن وقت دنبال عواملی می‌گردند که بتوانند این اوضاع را کاملاً مدیریت کنند و کشور را از این بحران خارج کنند.
ادامه حضور ترامپ، ادامه فشار حداکثری و عدم امکان مذاکره با آمریکا بود اما آمدن بایدن یعنی برگشت آمریکا به برجام و امکان مذاکره با آمریکا و امکان رفع تحریم‌ها 
و در نتیجه بهبود زندگی مردم.

بنابراین انتخاب بایدن، معادل احیای جریان اصلاحات بود.
مذاکره با آمریکا و حل معضلات موجود و رفع تحریم‌ها، برای مردم بسیار امیدبخش است و هر جریانی که به مذاکره اعتقاد داشته باشد و مهارت لازم را در مذاکره داشته باشد، طبعاً می‌تواند در این زمینه کارساز باشد و مردم هم این مساله را می‌فهمند. بنابراین، اصلاح‌طلبان در این زمینه دست بالا را دارند و موقعیت آن‌ها نسبت به گذشته طبعاً بهتر می‌شود.

با توجه به ناکامی برجام، تصور می‌کنید مستمسک قرار دادن امر مذاکره، باعث اقبال حافظه تاریخی مردم به اصلاح‌طلبان خواهد شد؟
ناکامی برجام به‌خاطر حضور ترامپ بود. وقتی ترامپ برداشته شود، این امید ایجاد خواهد شد که بایدن به برجام بازگردد و اصلاً شعارش هم همین بود.

اما دولت دموکرات اوباما که بایدن آن زمان معاون اول رییس‌‌جمهوری آمریکا بود هم حاضر نشد طبق برجام، تحریم‌های ایالات متحده علیه ایران را لغو کند؟
خب ببینید! بالاخره برجام توافق‌‌نامه‌ای بود که توانست خیلی از مشکلات از جمله قطعنامه‌های سازمان ملل را از پیش پای ما بردارد.

ادامه از صفحه 4
بگذریم. گرایش بیشتر اصلاح‌طلبان به امر دیپلماسی، آیا باعث خواهد شد تا جریان اصلاحات برای انتخابات‌1400 از نامزدی یک چهره با صبغه دیپلماتیک مثل ظریف یا لاریجانی، حمایت کند؟
به هیچ‌وجه. راهبرد اصلاح‌طلبان برای انتخابات‌98 که در شورای عالی سیاستگذاری تنظیم شد، راهبردی اساسی است یعنی به تجربه دریافته‌اند که اعتمادکردن به چهره غیر اصلاح‌طلب، جواب نمی‌دهد و باعث می‌شود که اصلاح‌‌طلبان در مقابل مردم نتوانند پاسخگوی عملکرد آن عنصر غیراصلاح‌طلب باشند. آقای روحانی عمدتاً سعی کرد به تمام تعهداتی که داده بود –به‌دلیل حضور مشاورین ضداصلاح‌‌طلب در کنارش- پشت کند و سیاست‌های نه تنها غیراصلاح‌طلبی بلکه ضد‌اصلاح‌طلبی یعنی نوعی عناد با جامعه رأی و با اصلاح‌طلبان در پیش گرفت.

پس می‌فرمایید حمایت اصلاح‌طلبان از آقایان ظریف یا لاریجانی، به کلی منتفی است؟
قطعاً منتفی است. البته من سخنگوی اصلاح‌طلبان نیستم و صرفاً دارم نظر خودم را می‌گویم. به نظر من، تجربه حمایت از آقای روحانی تأثیر خود را روی اصلاح‌طلبان گذاشته است. محکم‌ترین تأثیر این است که اصلاح‌طلبان اولاً دیگر بنا ندارند بدون قید و شرط در انتخابات شرکت کنند و ثانیاً بنا ندارند از کاندیدای غیراصلاح‌طلب حمایت کنند. این راهبردی است که شورای‌عالی سیاستگذاری در سال‌98 تنظیم کرد و هنوز هم محکم و پا برجاست و چیزی جای این سیاست قرار نگرفته است.

پس مطرح کردن ایده حمایت از آقای ظریف یا آقای لاریجانی از سوی برخی اصلاح‌طلبان، ریشه در کجا دارد؟
در بین اصلاح‌طلبان، مثلاً می‌بینیم که از حزب کارگزاران نظرات دیگری منتشر می‌شود. آخرین نظری که از کارگزاران منتشرشده، مربوط به آقای محسن هاشمی است که لیستی از نامزدهای احتمالی این حزب برای‌1400 را منتشر کرده که در آن لیست، تمامی چهره‌ها اعم از اصلاح‌طلب و غیراصلاح‌طلب حضور دارند. بنابراین اینگونه صحبت‌ها(اشاره به امکان حمایت اصلاح‌طلبان از ظریف یا لاریجانی) مربوط به یک حزب یا مجموعه است نه کل اصلاح‌طلبان است.
اینکه حزب کارگزاران در لیست پیشنهادی خود، از همه طیف‌ها چهره قرار داده است، اقدام خوبی است یا بد؟
این سیاست کارگزاران با راهبردی که اصلاح‌طلبان در پیش گرفتند(اشاره به راهبرد شورای‌عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان در انتخابات سال‌98) انطباق ندارد.

الان که شورای عالی دیگر وجود ندارد؟
چه کسی گفته نیست؟

الان ماه‌هاست که جلسه‌ای نداشته.
جلسه برگزار نکرده اما همچنان به قوت خود حضور دارد و به موقع جلسات خود را برگزار می‌کند.

یعنی می‌فرمایید با وجود استعفای آقایان عارف و موسوی لاری از کادر رهبری شورای ‌عالی، این شورا همچنان باقی است؟
شورا اصلاً قائم به فرد نبوده است. شورای عالی نهادی قانونی است که در وزارت کشور ثبت شده است. این نهاد قانونی هیات رییسه‌ای دارد و در این هیات، اشخاصی حضور دارند که می‌توانند تغییر کنند.

چه زمانی قرار است جلسات شورای عالی
 از سر گرفته شود؟ 
هنوز مشخص نیست اما دنبال این هستند که جلسه تشکیل بشود. 

پس دنبال این هستید که شورای عالی را احیا کنید.
بله چون نمی‌شود بدون نهاد اجماع‌ساز‌ کار کرد. فعلاً نهاد اجماع‌ساز ما، شورای عالی سیاستگذاری بوده و خواهد بود.

یعنی برای انتخابات‌1400 هم حرف اول و آخر را شورای عالی در میان اصلاح‌طلبان خواهد زد؟
تا الان که اینطور بوده است.

از مجمع روحانیون مبارز به‌عنوان نهادی که می‌تواند بیرق رهبری اصلاح‌طلبان را به دست بگیرد، نام برده می‌شود. نظر شما در این باره چیست؟
مجمع روحانیون هم یکی از اعضای شورای عالی سیاستگذاری است. مجمع در قامت حزب نیست و بیشتر صبغه و صفت روحانی دارد و بعضی اعضای آن تحت همین عنوان، نامه‌هایی نوشتند و اظهارنظرهایی کردند. مجمع اخیراً دو جلسه برگزار کرد و خروجی هم داشت اما در آن دو جلسه هم روی همین مسائلی که من به شما گفتم، تاکید شد،  یعنی کاندیدای ریاست جمهوری باید لزوماً اصلاح‌طلب باشد.

پس مجمع روحانیون مبارز به نظر شما باید ذیل شورای عالی عمل کند؟
مجمع تا الان این روال را داشته که مستقل عمل نکند و بنابراین، در آینده نزدیک مشخص خواهد شد که شورای عالی به‌عنوان نهادی حقوقی، تشکیل بشود و فعالیت‌های خود را ادامه دهد. ممکن است ترکیب و ساختار شورا تغییر کند اما از آن نهاد اجماع‌ساز، گریزی نیست.    

محوریت شورا با چه کسی خواهد بود؟
الان نمی‌توانم بگویم.

حتی گمانه‌زنی هم نشده است؟
خب! دکتر عارف اگر خودش بخواهد کاندیدای ریاست جمهوری بشود، تمایلی نخواهد داشت که ریاست شورای عالی را به عهده بگیرد. درباره محوریت نه ریاست هم آقای خاتمی کماکان نقش اصلی را بازی خواهد کرد اما ایشان به‌طور مستقیم درگیر شورای عالی نیست و در تصمیم‌گیری‌های شورای عالی هم نقشی ندارد.

آیا آقایان بهزاد نبوی یا عبدالله نوری برای ریاست آتی شورا مطرح هستند؟
ریاست باید از داخل مجموعه شورای عالی باشد. شخصیت‌های طراز اولی مثل آقای عبدالله نوری یا آقای بهزاد نبوی یا دوستان دیگری از این طیف که در حال حاضر نه عضو حقوقی شورای عالی هستند و نه عضو حقیقی، فعلاً نمی‌توانند برای ریاست مطرح باشند. در درجه اول شورا باید موجودیت پیدا کند، بعد ترکیب آن مشخص شود و سپس در این ترکیب اگر دوستانی که شما نام بردید، حضور داشتند یا خودشان تمایل یافتند که حضور داشته باشند، طبعاً بعد از آقای دکتر عارف می‌توانند به‌عنوان گزینه مطرح باشند.

captcha
شماره‌های پیشین