sobhe-no.ir
1061
یکشنبه، ۰۲ آذر ۱۳۹۹
1
علی صوفی در گفت‌وگو با «صبح نو» کنش سیاسی اخیر محسن هاشمی را نقد کر

كارگزاران به دنبال ليدری اصلاحات

پیروزی بایدن در آمریکا، باعث حلاوت و طراوت روز افزونی جریان اصلاحات در ایران شده است. این جریان که گمان می‌برد می‌تواند با اهرم مذاکره بدنه رأی خسته و ناامید خود را شکوفا کند، این روزها روی گزینه‌هایی که بالقوه می‌توانند در کسوت رییس‌جمهوری، نقش دیپلمات را نیز بازی کنند، مانور می‌دهند. در این میان، نام ظریف و لاریجانی بیش از سایرین به گوش می‌خورند.با این حال همه اصلاح‌طلبان تمایلی به ظریف یا لاریجانی ندارند. اولی به این دلیل که در موضع سیاسی رسمی خود، یعنی اینکه اصلاح‌طلب است یا غیراصلاح‌طلب، فعلاً تا حدودی تشکیک وجود دارد و دومی به این خاطر که رسماً در جرگه محافظه‌کاران قرار دارد و با صبغه اصلاح‌طلب ستیزش در صداوسیما، عملاً نظرهای مثبت را از خود دور می‌کند.

«صبح‌نو» از استعفای پرحاشیه معاون وزیر بهداشت و درمان گزارش می‌دهد

علیه مردم

جمعه‌شب و درست در ساعت‌هایی که مردم منتظر اطلاعات تکمیلی و آگاه‌کننده درباره اعمال محدودیت‌های جدید کرونایی در کشور بودند، خبر رسید که دو معاون وزیر بهداشت از سمت خود استعفا داده‌اند؛‌ البته استعفای دکتر ملک‌زاده، از جایگاه معاونت تحقیقات وزارت بهداشت بیشتر از استعفای علی نوبخت مورد توجه قرار گرفت اما علی نوبخت که برادر رییس سازمان برنامه و بودجه نیز هست، چهار روز قبل از استعفا به عنوان «نایب‌رییس و دبیر شورای مشورتی بیماری کرونا» انتخاب شده بود. حالا افکار عمومی این سوال را دارد که پشت پرده استعفای معاون قدیمی وزارت بهداشت چه بود؟

استعفای معاون وزیر بهداشت و درمان در فضای مجازی و بین مردم واکنش منفی به‌دنبال داشت

آرامش مردم نادیده گرفته شد

در برنامه رادیویی «پشت صحنه» چه خبر است

رادیو در مسیر «تی‌وی‌پلاس»

رادیو همواره به‌عنوان رسانه‌ای شریف، محترم و دوست‌داشتنی شناخته می‌شود. در طول سالیان و با وجود گسترش رسانه‌های جدید، کف مخاطب رادیو همیشه حفظ شده و شنوندگان حرفه‌ای رادیو آن را فراموش نکرده‌اند. رادیو به واسطه دسترسی آسان یکی انتخابی مناسب برای سرگرمی در خانه، خودرو و محل کار است. رادیو هم مانند دیگر رسانه‌های رسمی در حوزه‌های مختلف تولید برنامه دارد. سرگرمی یکی از مهم‌ترین آن‌هاست. برنامه «پشت صحنه» با جدیدترین خبرهای روز دنیا درباره زندگی و حواشی فعالیت‌های حرفه‌ای هنرمندان در حوزه سینما، تئاتر، موسیقی و ... روزهای شنبه تا چهارشنبه به صورت یک هفته درمیان ساعت‌۲۱ تا ۲۲ از رادیو تهران پخش می‌شود. اما مسیر فعلی این برنامه سوالاتی به‌وجود می‌آورد که باید آن‌ها را مطرح کرد.

خبر

قالیباف: مهم آن است که کار انجام شود

معلم اندیمشکی با ارثیه پدری، 153 تبلت برای دانش‌آموزان مناطق محروم تهیه کرده است

خرید ماشین را فراموش کردم

امیرعلی ا بوالفتح : ممکن است بایدن منتظرنتایج انتخابات ایران و انتخابات کنگره آمریکا بماند

بازی بایدن با برجام

همزمان با جدی‌شدن احتمال ریاست‌جمهوری جو بایدن، بحث‌ها درباره بازگشت آمریکا به برجام در محافل رسانه‌‌ای و اظهارنظرهای رسمی مقامات دو کشور داغ‌‌تر و جدی‌‌تر شده است. روحانی می‌‌گوید آمریکا ناچار است تحریم را کنار بگذارد و ظریف اعتقاد دارد بایدن می‌تواند با سه فرمان اجرایی، تحریم‌ها را لغو کند، اما مشاوران سیاست خارجی بایدن نظر دیگری دارند.

سرمقاله

حرف‌هایی برای اجرا نشدن

صبح نو

سرمقاله

حرف‌هایی برای اجرا نشدن

«روحانی ادامه طرح‌های فقرزدایی را از جمله محورهای رویکرد آینده‌نگر در لایحه بودجه‌۱۴۰۰ عنوان کرد.» این عبارت پایانی گزارش خلاصه‌ای است که روز گذشته از جزئیات جلسه ستاد هماهنگی دولت منتشر شده است. یک گزارش 125‌کلمه‌ای که از تعداد کلمات و سطورش از سرمقاله مجملی که هم‌اکنون مشغول خواندن آن هستید هم کمتر است. گزارشی شامل عباراتی کلی، مبهم، دستوری و انشایی که معلوم نیست ضمانت اجرایی آن قرار است توسط چه ساز‌و‌کار و نهادهایی تأمین شود. عباراتی که بعضا  با واقعیات جاری در جامعه هم تفاوت‌های فاحش دارند. شاید ایراد را به تنظیم و تدوین گزارش مربوط بدانید اما اگر سابقه برنامه‌های اقتصادی دولت را در هفت‌سال گذشته معیار قرار دهیم احتمالا  به این نتیجه رهنمون خواهیم شد که واقعا  در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، خبری نبوده. اصولا  تصمیم مشخص و با برنامه و ناظر به واقعیات میدانی هم گرفته نشده که تنظیم‌کننده گزارش بخواهد آن را جزئی‌تر از آنچه که هست تنظیم کند. این البته اتفاقی نیست. این واقعیت تلخ تصمیمات هفت سال گذشته دولتی است که همه تخم‌مرغ‌هایش را در سبدی چیده بود که دسته‌اش در دست غریبه‌های آن سوی مرز بود. قرار بود با یک توافق و زبان بین‌الملل همه چیز حل شود اما انگار به حقوق‌دانان ایرانی در دانشکده‌های حقوق، صرفا  متون زمان صلح را تعلیم داده بودند غافل از آنکه واقعیت دنیا یک جنگل بزرگ است. حالا هم لاجرم راهی باقی نمانده جز نشستن دور هم و تصمیم‌های کلی، انشایی و دستوری گرفتن؛ تصمیمات و حرف‌هایی که کیلومترها با واقعیت جاری در جامعه فاصله دارد. از فقرزدایی گرفته تا کاهش اتکا به درآمد نفتی تا 
توسعه پایدار! حرف‌هایی برای گفتن و وعده دادن و البته اجرا نشدن!

captcha
شماره‌های پیشین