sobhe-no.ir
1060
شنبه، ۰۱ آذر ۱۳۹۹
9
چه شرکت هایی به واکسن کرونا دست پیدا کرده اند؟

رقابت دوست داشتنی

شرکت‌های مختلفی در جهان موفقیت خود را در تولید واکسن کرونا اعلام کرده‌اند، از شرکت‌های آمریکایی گرفته تا روس و چینی. در این گزارش به وضعیت پیشرفت در تولید واکسن کرونا در برخی از مطرح‌ترین شرکت‌های تولیدکننده در جهان می‌پردازیم.

«صبح‌نو» پیشینه دانشمند مسلمان سازنده واکسن کرونا را بررسی می‌کند

برنده جایزه مصطفی(ص)، کاشف واکسن کرونا

دست ما هم برای ازبین‌بردن ویروس منحوس خالی نیست

ایران، همگام با دنیا در تولید واکسن کرونا

صبح نو

«صبح‌نو» پیشینه دانشمند مسلمان سازنده واکسن کرونا را بررسی می‌کند

برنده جایزه مصطفی(ص)، کاشف واکسن کرونا

این روزها خبر تولید واکسن کرونا توسط زوج ترک‌تبار آلمانی در صدر اخبار جهان قرار گرفت که امید به ازبین‌رفتن ویروس کرونا را افزایش داد، به طوری که بازارهای بورس، طلا و نفت دنیا را نیز تحت‌تاثیر قرار داد. این موضوع باعث شد تا پیشینه علمی پروفسور شاهین، سازنده واکسن کرونا و برنده جایزه مصطفی(ص) به موضوع داغ رسانه‌ها تبدیل شود.
دکتر اوگور شاهین، استاد ایمونولوژی در دانشگاه ماینتس آلمان است؛ شاهین متولد سال 1965 است و قبل از اینکه در چهار سالگی به آلمان‌غربی برود، در یکی از شهرهای مدیترانه‌ای ترکیه متولد شد. آنها به آلمان مهاجرت ‌کردند و پدرش به عنوان کارگر مهاجر در یک کارخانه اتومبیل‌سازی فورد در کلن کار می‌کرد.
وی تحصیلات پزشکی خود را در سال 1990 در دانشگاه کلن به پایان رساند. شاهین به عنوان پزشک متخصص طب داخلی و خون‌شناسی در دانشگاه کلن شروع به کار کرد. در سال 1993 به دلیل فعالیت در زمینه ایمنی درمانی در سلول‌های تومور، مدرک دکترای خود را در همان دانشگاه دریافت کرد. وی از سال 2000 رییس یک گروه تحقیقاتی مستقل در زمینه سرطان در بیمارستان دانشگاه ماینس بوده است. دکتر شاهین مدیر ارشد اجرایی و بنیان‌گذار بایون‌تک است که در سال 2008 راه‌اندازی شد.
به گفته لینکدین، وی یک دوره هشت‌ساله را به عنوان پزشک و دانشمند در دانشگاه زارلند سپری کرد و قبل از اینکه سمت‌های مختلفی را در دانشگاه ماینتس برعهده بگیرد، در آنجا فعالیت می‌کرد. تمرکز اصلی شاهین روی ایده‌‌‌های علمی و نو‌آوری‌هایی است که به بیماران منفرد کمک می‌کند؛ علاقه‌ای که در اصل ناشی از تجربیات وی به عنوان یک پزشک آموزش‌دیده است. وی در زمینه شناسایی و توصیف مولکول‌های هدف جدید (آنتی‌ژن‌ها) برای ایمنی درمانی در تومورهای سرطانی کار می‌کند. این دانشمند مسلمان به‌دلیل روش نوینش در تولید واکسن سرطان موفق شد سال 2019 جایزه مصطفی؟ص؟ را دریافت کند. جایزه مصطفی؟ص؟ هر دو سال از سوی کشورمان ایران، به برترین دانشمندان جهان اسلام تعلق می‌گیرد. شاهین در تهران و هنگام دریافت این جایزه گفته بود: «جایزه مصطفی؟ص؟ برای من ارزش زیادی دارد و از شنیدن اینکه برگزیده این جایزه شدم، احساس غرور می‌کنم. این جایزه می‌تواند به‌عنوان الگو برای دانشمندان جهان اسلام شناخته شود. ایران برای علم و دانشمندان جهان ارزش زیادی قائل است. ما می‌توانیم با دانشمندان تمام کشورها تبادلات علمی خوبی داشته باشیم و من وقتی در این چند روز به دانشگاه‌های ایران سر زدم، بیشتر به این امر راغب شدم.»
 خانم اوزلم تورچی، همسر اوگور شاهین و بزرگ‌شده کشور آلمان است. او فرزند یک پزشک ترکیه‌‌ای است که به همراه خانواده خود از استانبول به آلمان مهاجرت ‌کردند. شاهین و تورچی که هر دو از فرزندان مهاجر ترک به آلمان هستند، در سال ۲۰۰۰ با یکدیگر آشنا شدند و در سال ۲۰۰۱ با هم ازدواج ‌کردند.
نیویورک‌تایمز در گزارشی مفصل به روحیات پروفسیور شاهین می‌پردازد و او را دانشمندی معرفی می‌کند که غیر از علم به موضوع دیگری اهمیت نمی‌دهد و حتی در مساله‌ای مانند واکسن کرونا که می‌تواند اهمیت زیاد مالی داشته باشد. این دانشمند مسلمان اگرچه زندگی فروتنانه‌ای دارد اما به گفته روزنامه ولت‌ام‌زونتاگ، درحال‌حاضر در میان صد ثروتمند برتر آلمان قرار دارد. ارزش جاری شرکت دارویی بایون‌تک در تالار بورس نیویورک از ۶/۲۱ میلیارد دلار تجاوز کرده است،‌ درحالی‌ که ارزش آن تا یک‌سال پیش فقط ۶/۴ میلیارد دلار بود.
با شیوع ویروس کرونا، این زوج دانشمند تحقیقات خود را روی ساخت واکسن کرونا آغاز ‌کردند تا اینكه سرانجام در روزهای گذشته شرکت بایون‌تک اعلام کرد که در ساخت واکسن خود به نقطه عطفی رسیده‌است و به نظر آنها 90 درصد موثر است. این واکسن با همکاری شرکت فایزر آمریکا ساخته شده و تاکنون روی 43 هزار و 500 نفر آزمایش شده است.  صدمیلیون‌دوز از این واکسن تا پایان سال ۲۰۲۰ تولید و در اختیار مصرف‌کنندگان قرار داده خواهد شد. یک خبرگزاری آلمانی هم گفته است که آمریکا برای خرید واکسن مورد انتظار، حدود دو میلیارد دلار به بایون‌تک و فایزر متعهد شده كه این تحولات باعث چند برابر شدن ارزش سهام این دو شرکت شد.

این دانشمند مسلمان به‌دلیل روش نوینش در تولید واکسن سرطان موفق شد سال 2019 جایزه مصطفی(ص) را دریافت کند. جایزه مصطفی(ص) هر دو سال از سوی کشورمان ایران، به برترین دانشمندان جهان اسلام تعلق 
می‌گیرد 

captcha
شماره‌های پیشین