sobhe-no.ir
1060
شنبه، ۰۱ آذر ۱۳۹۹
3
گزارش

همنوایی اروپا با آمریکا علیه ایران

بحران پساانتخاباتی در آمریکا همچنان ادامه دارد

عرق شرم بر پیشانی آمریکا

درحالی‌که تعداد آرای جو بایدن، نامزد دموکرات به مرز ۸۰ میلیون رای رسیده است اما همچنان ترامپ ادعای تقلب در انتخابات را دارد و می‌‌گوید من پیروز انتخابات شدم، تاجایی‌که رنگ موی وکیل شخصی او در تب اثبات تقلب در انتخابات آب شد.

صبح نو

بحران پساانتخاباتی در آمریکا همچنان ادامه دارد

عرق شرم بر پیشانی آمریکا

درحالی‌که تعداد آرای جو بایدن، نامزد دموکرات به مرز ۸۰ میلیون رای رسیده است اما همچنان ترامپ ادعای تقلب در انتخابات را دارد و می‌‌گوید من پیروز انتخابات شدم، تاجایی‌که رنگ موی وکیل شخصی او در تب اثبات تقلب در انتخابات آب شد.

بحران پساانتخاباتی در آمریکا همچنان ادامه دارد و با وجود آنکه پیروزی بایدن در انتخابات مسجل شده است، دونالد ترامپ با شبهه‌افکنی درباره نتایج انتخابات به دنبال غوغا و هیاهو برای پنهان‌‌کردن شکست خود در انتخابات است؛ چنانکه در توییتی گفته است: «شواهد تقلب 
در انتخابات همچنان در حال افزایش است؛ از جمله وجود نام ۲۰ هزار مرده در فهرست رای‌دهندگانِ پنسیلوانیایی و هزاران نفر دیگر در سراسر کشور. رقمی ساختگی به حساب آرای جو بایدن گذاشته شده است.» این در‌حالی است که تیم حقوقی ترامپ تاکنون مجبور شده در یك عقب‌نشینی آشکار، شکایت انتخاباتی خود را در ایالت‌‌‌های مختلف پس بگیرد که آخرین آن میشیگان بود. هرچند رودی جولیانی علت این اقدام را آسوده‌شدن خیال آن‌ها از عدم‌تأیید زودهنگام انتخابات اعلام کرد، اما «دیوید فینک» وکیل شهر دیترویت با رد ادعای جولیانی گفت که ستاد ترامپ به این دلیل از ادامه پیگیری شکایت خود منصرف شده‌است که به‌خوبی می‌داند در پایان این پرونده بازنده خواهد بود. در همین حال، رییس‌جمهور آمریکا در اقدامی بچگانه در واکنش به انصراف ستاد خود از شکایت در ایالت میشیگان، در صفحه توییترش نوشت: شکایت‌مان را در میشیگان پس‌گرفتیم، چون برنده شدیم!
موضوع بدتر برای کارزار ترامپ، آب شدن رنگ موی رودی جولیانی وکیل دونالد ترامپ در تب اثبات تقلب در انتخابات بود که به سوژه جدید رسانه‌‌‌های جهانی برای تخریب و تمسخر ترامپ تبدیل شد. رودی جولیانی، وکیل دونالد ترامپ در یک کنفرانس مطبوعاتی درحالی‌که تلاش می‌‌کرد توجه‌ها را به داستان‌‌‌های تقلب در انتخابات جلب کند اما توجه حاضران به درام روی سر او جلب شد. روزنامه انگلیسی «آرتی عربی» در این‌باره نوشته است: به محض تعریق جولیانی در برابر خبرنگاران، رگه‌‌هایی از رنگ موی تیره روی صورت او شروع به ریختن کرد؛ موضوعی که در اینترنت پخش شد و موجی از تمسخر را در پی داشت.
درحالی‌که ترامپ حاضر نیست به شکست در مقابل جو بایدن، رییس‌جمهور منتخب، اذعان کند، اما یک خبرنگار آمریکایی در توییتی خبر داده است که کارکنان شورای امنیت ملی کاخ سفید، از جمله رابرت اوبراین (مشاور امنیت ملی) بی‌سروصدا در حال پیش بردن امور انتقال قدرت هستند.
حالا امروز دموکراسی آمریکایی مورد تمسخر مردم جهان واقع شده که حتی متحدان آمریکا نیز به آن اذعان می‌‌کنند؛ چنانکه سفیر سابق فرانسه در سازمان ملل و آمریکا 
در توییتر نوشت: تصویری که این روز‌ها آمریکا از خود به نمایش گذاشته، حیرت‌آور است. سرانجامِ چهار سال عامه‌گرایی تلاش برای انکار نتایج انتخابات از هر طریقی است و جمهوری‌خواهان با سکوت مهربانانه خود تا کجا می‌خواهند به پیش روند؟
جان بولتون نیز با تاکید بر اینکه ترامپ هرگز شکست در انتخابات را نخواهد پذیرفت، از جمهوری‌خواهان خواسته است نتایج انتخابات را بپذیرند و گفته است که یک انتقال آرام برای امنیت ملی ایالات متحده حیاتی است.
اوباما نیز گفته است: هر آمریکایی اعم از دموکرات یا جمهوری‌خواه باید درباره ادعای تقلب در انتخابات نگران شود؛ این‌ها فقط ادعا‌های گستاخانه‌ای است که دادگاه‌ها بار‌ها آن را رد کرده‌اند، فکر می‌کنم اینکه ترامپ این کار را می‌کند، خیلی برایم عجیب نیست، او واقعیت‌ها را نمی‌پذیرد و بیشتر از آن، من از این نگران هستم.
برنی سندرز نیز در توییتر نوشت: ترامپ می‌خواهد دموکراسی آمریکا را نابود کند. ما به‌دنبال توسعه آن هستیم. ما باید به این موارد خاتمه دهیم: کالج الکترال، تصمیم فاجعه‌بار (دیوان عالی آمریکا) موسوم به سیتیزن‌یونایتد (تسهیل ورود پول به سیاست)، اقدام برای کاهش میزان مشارکت و دستکاری انتخابات. دموکراسی یعنی هر نفر، یک رای.
 
در آمریکا پول حرف اول را می‌‌زند
نه دموکراسی
«کوشا گرجی‌صفت» کارشناس مسائل آمریکا در گفت‌وگو با خبرنگار روزنامه «صبح‌نو» با اشاره به به‌نتیجه‌نرسیدن ادعاهای دونالد ترامپ برای کارزار انتخاباتی آمریکا، عنوان کرد: دونالد ترامپ سال‌هاست که شخصیتش را در رفتارهایش، نشان داده لجباز است و با همه لجبازی می‌کند و آنچه قانون است یا رسمیت دارد را انجام نمی‌دهد؛ حتی اگر نتایج انتخابات کشورش باشد.
وی با اشاره به اینکه پول حرف اول را در قدرت آمریکا می‌‌زند، نه دموکراسی، تصریح کرد: بخش عمده دلیل اینکه جمهوری‌خواهان نسبت به اعتراضات یا شکست ترامپ ساکت بودند، به این برمی‌‌گردد که می‌‌خواهند خودشان در انتخابات 2024 شرکت کنند. جمهوری‌خواهان برای انتخابات 2024 برنامه دارند و دونالد ترامپ با اعتراضات و شکایاتی که نسبت به نتایج انتخابات کرد، جوابی نگرفت. همه منتظر ماندند که بازشماری آرای برخی ایالت‌ها مانند جورجیا صورت گیرد. وقتی تغییری در بازشماری صورت نگرفت، یقینا این ترامپ بود که با جنجال و توییت‌‌‌های مختلف خواست خودش را دوباره اثبات کند.
این استاد دانشگاه با بیان اینکه ترامپ چاره‌‌ای جز انتقال قدرت ندارد، تصریح‌کرد: دونالد ترامپ مجبور است که قدرت را به جو بایدن منتقل کند و اگر این اقدام را انجام ندهد، ممکن است دستگاه‌‌‌های مرتبط امنیتی در کاخ سفید برای اخراج او اقدامات لازم را انجام دهند. با آمدن بایدن، قرار نیست تغییر زیادی رخ دهد و احتمال اینکه بعد از بایدن، یک جمهوری‌خواه دیگر رییس‌جمهور شود، وجود دارد.
وی با اشاره به انتخاب بایدن و وضعیت آینده جامعه آمریکا، افزود: با توجه به اینکه جو بایدن چهار سال دیگر نماینده وضعیت موجود آمریکا خواهد شد، این پیش‌بینی را می‌‌توان داشت که تغییر خاصی برای اقشار متوسط جامعه آمریکا روی نخواهد داد. 
با این روند، این احتمال وجود دارد که یک جمهوری‌خواه دیگر در دوره آتی انتخابات، رییس‌جمهور شود.
این کارشناس مسائل آمریکا ادامه‌داد: در دوره آتی رییس‌جمهور آمریکا جمهوری‌خواه است و همان استراتژی‌ای را که در دوران ترامپ داشتند، درباره ایران ادامه خواهند داد؛ یعنی فشار حداکثری. چنانچه جمهوری‌خواهان امور آمریکا را در دوره بعد به دست گیرند، استراتژی جمهوری‌خواهان، تحریم و فشار حداکثری است که آن را نسبت به ایران ادامه 
خواهند داد.

captcha
شماره‌های پیشین