sobhe-no.ir
1060
شنبه، ۰۱ آذر ۱۳۹۹
2
سردار دهقان در گفت‌وگو با آسوشیتدپرس:

بر سر نیروی دفاعی خود مذاکره نمی‌کنیم

مجلس، دولت را وادار به حمایت از مردم کرد

آورده پارلمان برای مردم

تصویب طرح‌‌‌های حمایتی در دولت، نشان از این دارد که مخالفت پیش از این اعتدالی‌ها با طرح‌‌‌های معیشتی مجلس، صرفا سیاسی و از سر عقب‌نماندن از قائله مردم‌گرایی بود. همین که دولت نیز لزوم گرایش به مردم را احساس کرده، شاید یکی از بزرگ‌‌ترین ماموریت‌‌‌های مجلس تاکنون بوده باشد.

آخرین خبر

انتقاد از گشایش حساب خاص در دولت

بازتاب روز

صادرات ۲۹ میلیون دلاری آمریکا به ایران

خبر برتر

طرح مجلس برای خودروی نمایندگان

صبح نو

مجلس، دولت را وادار به حمایت از مردم کرد

آورده پارلمان برای مردم

تصویب طرح‌‌‌های حمایتی در دولت، نشان از این دارد که مخالفت پیش از این اعتدالی‌ها با طرح‌‌‌های معیشتی مجلس، صرفا سیاسی و از سر عقب‌نماندن از قائله مردم‌گرایی بود. همین که دولت نیز لزوم گرایش به مردم را احساس کرده، شاید یکی از بزرگ‌‌ترین ماموریت‌‌‌های مجلس تاکنون بوده باشد.

مدت‌ها بود که بحث بر سر طرح‌‌‌های معیشتی مجلس در رسانه‌ها جاری بود. نمایندگان مجلس اهتمام کرده بودند تا با موظف‌كردن دولت به پرداخت کالاهای اساسی به مردم در قالب کوپن الکترونیک، بخشی از معضل کاهش قدرت خرید مردم را جبران کنند. در این میان اما به گوش می‌رسید که دولتی‌ها به بهانه سنگین‌بودن هزینه‌‌‌های این طرح، چندان با نمایندگان همراهی ندارند. این درحالی است که به اذعان نمایندگان مجلس، مسوولان اقتصادی دولت در جلسات مشترک خود باکمیسیون‌‌‌های تخصصی، خیال وکلای ملت را از منابع تامین اعتبار طرح‌‌‌های معیشتی راحت کرده بودند؛ با این حال و در خارج از مجلس، چهره‌‌‌های ارشد دولت جوری وانمود می‌کردند که مجلس با ارائه برنامه‌‌‌های هزینه‌زا، مشغول تحمیل خواسته‌‌‌های نابجا و نامعقول خود است. همین تصویر‌‌سازی‌‌‌های غلط از سوی دولت نیز روی تصمیم شورای نگهبان برای مخالفت با طرح معیشتی مجلس، کم بی‌تاثیر نبود. با این حال، عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان در آخرین موضع‌گیری خود، موافقت این شورا با طرح مجلس را اعلام کرد.
کدخدایی در این‌باره گفت: در واقع این طرح در هفته گذشته در جلسه شورای نگهبان مغایر اصل 75 قانون‌ اساسی شناخته شده بود که به مجلس شورای اسلامی اعاده شد(مطابق با این اصل، طرح‌های قانونی و پیشنهادها و اصلاحاتی که نمایندگان درخصوص لوایح قانونی عنوان می‌کنند و به تقلیل درآمد عمومی یا افزایش هزینه‌های عمومی می‌انجامد، 
در صورتی قابل طرح در مجلس است که در آن طریق جبران کاهش درآمد یا تامین هزینه جدید نیز معلوم 
شده باشد).
وی افزود: نمایندگان مجلس اصلاحات لازم را انجام داده و در جلسه شورای نگهبان مورد بحث و بررسی 
قرار گرفت و عدم‌مغایرت آن با شرع قانون اساسی اعلام شد. کدخدایی ادامه داد: قبلا به شکل کلی اعلام شده بود از اموال دولتی فروخته شود که اعضای شورای نگهبان ایراد گرفته بودند باید منابع مشخص شده باشد و اصلاحیه جدید نمایندگان مجلس موارد مشخصی از سهام‌‌‌هایی که د‌ولت در سازمان‌های مختلف دارد را مشخص و تعیین ‌کردند که اعضای شورای نگهبان این موارد را در عدم‌مغایرت با قانون اساسی دانستند.
همزمان، محمدباقر قالیباف، رییس مجلس نیز در توییتی با اشاره به موافقت شورای نگهبان با محل تامین اعتبار طرح معیشتی مجلس، تاکید کرد: با همراهی و پیگیری نمایندگان محترم، طرح حمایت معیشتی از مردم با موافقت اعضای محترم شورای نگهبان به تصویب رسید. قالیباف اضافه کرد: امید است با همکاری کامل مجلس و دولت، این طرح بخشی از فشارهای معیشتی را التیام بخشد و با تأمین کالاهای اساسی مورد نیاز مردم، مانع از کوچک‌ شدن سفره خانوارها شود.
 
تلاش برای عقب‌نماندن از حمایت مردم
دقیقا در همان روزی که کدخدایی موافقت شورای نگهبان با طرح مجلس را اعلام کرد، رییس‌جمهوری نیز در جلسه‌‌ای از طرح‌‌‌های معیشتی دولت رونمایی کرد. حسن روحانی، رییس‌جمهوری روز 28آبان در جلسه هیات دولت، با اشاره به طرح معیشتی و حمایتی دولت گفت: براساس محاسبات انجام‌شده برای حدود یک‌سوم جامعه، پرداخت بسته حمایتی و معیشتی 
در نظر گرفته شده است که به مدت چهار ماه (آذر، دی، بهمن و اسفند) به ازای هر نفر، صد هزار تومان پرداخت خواهد شد و پرداخت این بسته معیشتی در جلسه روز شنبه ستاد ملی کرونا به تصویب خواهد رسید. وی اضافه‌کرد: همچنین برای حدود 10میلیون خانوار نیازمند نیز پرداخت یک وام یک میلیون تومانی پیش‌بینی شده‌است؛ ضمن اینکه در زمینه درمان کرونا، بیمارانی که بیمه نیستند، حتما تحت پوشش بیمه قرار خواهند گرفت و همه داروهای مربوط به این بیماران مشمول بیمه می‌‌شود.
 
دولت، پای درس مجلس
اعلام این طرح‌ها از سوی روحانی، آنجایی تعجب‌بر‌انگیز می‌نمود که پیش از این، مدیران ارشد اقتصادی و برنامه‌ریزی دولت به بهانه مشکل تامین اعتبارات لازمه، با طرح‌‌‌های مجلس از در مخالفت وارد شده بودند. به نظر می‌رسد که اقدام دولت در اعلام طرح‌‌‌های معیشتی (حامیان اصلاح‌طلب دولت آنها را پوپولیست می‌‌خواندند) صرفا علت سیاسی داشته و در واقع پاستورنشینان با هدف جانماندن از گفتمان مردم‌گرایی مجلس، به سمت طرح‌‌‌های حمایتی گرایش یافته‌اند.
با این حال، حتی اگر دلیل گرایش دولت به طرح‌‌‌های حمایتی و توزیعی را صرفا سیاسی و برای به‌اصطلاح کم‌نیاوردن در برابر طرح‌‌‌های مجلس بدانیم و بنامیم، در اصل ایرادی ندارد و نشان می‌دهد که حضور کوتاه‌مدت مجلس یازدهم در 6ماه اخیر، تا چه حد روی رفتارهای دولت تاثیر داشته است؛ مساله‌‌ای که در دوره قبلی مجلس شاهد آن نبودیم و بهارستان‌نشینان وقت، با همراهی با تمام رفتارهای دولت و سکوت در قبال کج‌کارکردی‌‌‌های قوه اجرایی، خمودگی و انفعال دولت را شدت بخشیدند.
دولت چنانچه برخلاف تقابل‌‌‌های قبلی خود، اکنون قصد کرده مانند مجلس مردم‌گرا جلوه کند، نهاد تقنینی از این امر استقبال می‌کند چون آنچه از اهمیت برخوردار است، منافع مردم است و لاغیر.

captcha
شماره‌های پیشین