sobhe-no.ir
1060
شنبه، ۰۱ آذر ۱۳۹۹
10
دوره توانمندسازی تیم‌های برگزیده «چرخ برکت» برگزار شد

167 ایده برای گردش چرخ صنعت پوشاک کشور

تخریب یک خانه در بندرعباس واکنش گسترده مردم و مسوولان را به دنبال داشت

علاج بعد از واقعه

چند روزی است که فیلمی از تخریب یک خانه در بندعباس در فضای مجازی دست‌به‌دست می‌شود. صدای ناله‌های یک زن و جیغ‌های بچه‌ها صحنه دلخراشی است که افکار عمومی را تحت تاثیر قرار داده و خاطر همه را مکدر کرده است. البته حق با مردم است که یکصدا در فضای مجازی خواهان محاکمه ماموران شهرداری هستند که بدون حکم قانونی و البته با خشونت آلونک زن بندرعباسی را تخریب می‌کنند و او مادر خانواده هم بی‌معطلی دست به خود‌سوزی می‌زند تا جلوی خراب‌شدن بیشتر خانه‌اش را بگیرد.

صبح نو

تخریب یک خانه در بندرعباس واکنش گسترده مردم و مسوولان را به دنبال داشت

علاج بعد از واقعه

چند روزی است که فیلمی از تخریب یک خانه در بندعباس در فضای مجازی دست‌به‌دست می‌شود. صدای ناله‌های یک زن و جیغ‌های بچه‌ها صحنه دلخراشی است که افکار عمومی را تحت تاثیر قرار داده و خاطر همه را مکدر کرده است. البته حق با مردم است که یکصدا در فضای مجازی خواهان محاکمه ماموران شهرداری هستند که بدون حکم قانونی و البته با خشونت آلونک زن بندرعباسی را تخریب می‌کنند و او مادر خانواده هم بی‌معطلی دست به خود‌سوزی می‌زند تا جلوی خراب‌شدن بیشتر خانه‌اش را بگیرد.

همه مردم بر این اعتقاد هستند که حتی اگر ساخت‌و‌ساز این خانواده  غیرقانونی بود باید دست‌کم اول برای آن‌ها که به نظر از نظر مالی در مضیقه هستند مسکنی تهیه کنند و در سرمای این روزها و زمستان پیش رو آن‌ها را بی‌خانه نکند. هر چند مسوولان در این مورد واکنش‌های تندی نشان دادند و از مادر این خانواده دلجویی کرده‌اند اما تصویر تخریب خانه‌شان هرگز از ذهن بچه‌ها پاک نخواهد شد.
ویدیو در فضای مجازی دست‌به‌دست می‌شود. تصاویر نشان می‌دهد ماموران شهرداری بندرعباس در حال تخریب آلونک یک زن هستند؛ زنی ۳۵‌ساله که سرپرست خانوار است. این کلیپ که یادآور ماجرای «آسیه پناهی» زن ۶۰ساله کرمانشاهی بود که ۳۰‌اردیبهشت سال گذشته در گیر و دار جلوگیری از تخریب آلونکش توسط لودر ماموران شهرداری کرمانشاه جان باخت، احساسات همه را بسیار جریحه‌دار کرد. درست چند ساعتی بعد از تخریب اتاقک و خودسوزی زن جوان  بود که تعدادی از مسوولان هرمزگان و بندرعباس از جمله استاندار هرمزگان و دادستان بندرعباس نسبت به این کلیپ واکنش نشان دادند و این اقدام ماموران شهرداری را «نامناسب، نادرست و به دور از تدبیر» عنوان کردند و بهترین تعبیر برای واکنش مسوولان به این اتفاق را می‌توان در جمله معروف نوشدارو بعد از مرگ سهراب بیان کرد. حالا اکثر کاربران فضای مجازی و برخی سلبریتی‌ها به این اتفاق واکنش نشان داده‌اند. رضا صادقی که خودش هم اهل بندرعباس است، گفت: «همون خدایی که اون بچه صداش زد، کافیه برای... کی فرصت کردیم اینقدر بی‌رحم باشیم، مردم مظلومی که همیشه با نجابت صبوری کردن، آقای معاون خدمات شهری شهرداری استان: فرمودید که این چهار دیواری در مسیر سیلاب بود و برای حفظ جان شهروندان؟؟... جدا این حرف شرم‌آور نیست؟ الان سیل عملکرد شما مخرب بود یا سیل نیامده طبیعت؟!.. جواب صبوری مردم من در مقابل بی‌درایتی‌ها و عملکردهای اشتباه مدیریتی شما، این فریاد «خدا» از یک دختر بچه نیست... دلجویی کنید از این شهروند بی‌سرپناه، این خواهش نیست، یک خواسته به‌حق مردمی‌ است...»
ساخت‌و‌ساز خانه غیرقانونی بود
البته بعضی از مسوولان  هم سعی به دلجویی از این خانواده کرده‌اند. دادستان عمومی و انقلاب شهرستان بندرعباس گفته‌است: «پرونده قضایی برای متخلفان تشکیل و چگونگی رویداد در دست بررسی است. قهرمانی افزود: به سازمان‌های حمایتی هم دستور قضایی داده شده است که به این خانواده کمک فوری شود.» معلوم نبود که اگر همان نزدیکی کسی دست به دوربین نمی‌شد تا از این اتفاق فیلمی بگیرد باز هم  شهرداری بندرعباس  بعد از این اتفاق برای دلجویی وعده و وعید می‌داد یا نه؟ اما انگار مسوولان شهرداری هم نسبت به این اتفاق واکنش نشان داده‌اند و توضیحاتی ارائه کرده‌اند. معاون خدمات شهری شهرداری بندرعباس در این خصوص گفته است: منزل این خانم در زمین‌های تصرفی ملی ساخته شده بود و ساخت‌و‌ساز آن غیرقانونی بود. اسماعیل موحدی‌نژاد اظهار کرد: با حضور گروهی از طرف شهرداری بندرعباس به علت مشکلات پیش آمده از این خانم دلجویی شد. وی اضافه کرد:  پیش از این، چندین مرتبه به این خانواده تذکر داده شده بود که محل را ترک کنند زیرا در منطقه غیرمجاز و نا امن که بستر رودخانه بود اقدام به ساخت این اتاقک کرده بودند. طبق دستور شهردار، تکلیف شده که علاوه برپرداخت تمام هزینه‌های درمان با هماهنگی وزارت مسکن و شهرسازی زمینی به این خانواده اهدا شود.

جریحه‌دار کردن افکارعمومی
استاندار هرمزگان هم گفته است:  این اقدام افکار عمومی را جریحه‌دار کرده و در حالی که می‌شد با برخورد و روش مناسب قانون را درست و صحیح  اجرا  کرد که متاسفانه، اوج بی‌تدبیری در این زمینه صورت گرفته و باید عاملان این تصمیم به‌شدت مورد پیگرد قرار گیرند. فریدون همتی  ادامه داد: «هر‌چند اقدام غیرقانونی در تصرف اراضی ملی نباید صورت گیرد، اما نوع رفتار این چند مأمور شهرداری، بی‌دقتی و بی‌تدبیری در این زمینه کاملاً مشهود بوده و چهره کارکنان شهرداری را خدشه‌دار کرده‌اند که بنده به جای عاملان این اتفاق از این خانواده و مردم عزیز عذرخواهی می‌کنم.

زنگ خطر برای مسوولان
مجمع نمایندگان استان هرمزگان هم اعلام کرده‌اند خواهان محاکمه متخلفان و خاطیان خانواده آسیب دیده بندرعباسی هستیم و نماینده ولی‌فقیه در هرمزگان هم در بیانیه‌ای اعلام کرد: حادثه غم‌انگیزی که در تخریب آلونک یک خانم سرپرست خانواده در استان هرمزگان اتفاق افتاد باید زنگ خطر و هشداری برای مسوولان در نحوه مواجهه با چنین پدیده‌هایی باشد.او گفت نوع برخورد و تدبیر مدبرانه در مدیریت این حوادث بر فرض که اقداماتی غیرقانونی هم صورت گرفته باشد امری است که با عقل و خرد منطبق است.اینجانب ضمن تاکید بر قانون‌مداری و اظهار همدردی با این خانواده بر رسیدگی فوری به مشکل آنان و نظایر آن در استان توصیه می‌کنم و با خاطیان احتمالی وفق مقررات برخورد شود تا شاهد چنین حوادثی در استان نباشیم.»
اگرچه این اتفاق قبلا نیز رخ می‌داده اما این موضوع همواره برای مسوولان و البته افکار‌عمومی، مهم و حائز اهمیت بوده است. اگرچه دیر اما بسیج مردم برای حمایت از این خانواده اتفاق مثبتی است که زیر سایه این رخداد تلخ اتفاقی شیرین به حساب می آید که نباید آن را نادیده گرفت. به طوری که یک هیئت متولی ساختن خانه پیرزن بندرعباسی شدند.

captcha
شماره‌های پیشین