sobhe-no.ir
1060
شنبه، ۰۱ آذر ۱۳۹۹
1
گفت‌وگوی‌ «صبح نو» با سعید ابوطالب؛ از دوران نمایندگی مجلس تا تولید «شب‌های مافیا»

افتخار می‌کنم که انقلابی هستم

میلاد نجفی / سعید ابوطالب، یکی از چهره‌های فرهنگی و سیاسی کشور است که شخصیت و عملکردش از جنبه‌های مختلف قابل بررسی است. او در دوران حمله آمریکا به عراق و در زمانی که برای تولید مستند به عراق رفته بود توسط آمریکایی‌ها دستگیر و به مدت چهارماه زندانی بود. ابوطالب سپس در ایران به‌عنوان نماینده مجلس در کمیسیون فرهنگی مشغول به کار شد. سعید ابوطالب در ابتدا جزو حامیان دولت احمدی‌نژاد و سپس منتقد او شناخته شد. این فعال فرهنگی، پس از اتمام دوران نمایندگی مجلس بازهم وارد کار برنامه‌سازی تلویزیون شد. او برنامه‌هایی مثل «سرزمین دانایی» را ساخت و برای شبکه نمایش خانگی هم «رالی ایرانی» را تولید کرد. او بعدتر سراغ تولید دو برنامه «شام ایرانی» و «شب‌های مافیا» رفت که حواشی زیادی ایجاد کرد.حالا برای بیان نقد‌ها و شنیدن پاسخ‌های او که به دور جدید فعالیت‌های سیاسی، فرهنگی و رسانه‌ای سعید ابوطالب مربوط می‌شود، با او گفت‌وگوی مفصلی انجام داده‌ایم که در ادامه می‌خوانید.

اصلاح‌طلبان و دولت به دنبال استفاده از ظریف برای دوقطبی‌‌‌سازی هستند گفته‌‌‌های شرمن نشان می‌‌دهد که صحبت‌‌‌های ظریف آمریکا را دچار اشتباه محاسباتی کرده است آیا می‌‌توان گفت که عصر

فشار جناحی به دیپلماسی

به عمد باشد یا به سهو، وقت‌شناسی باشد یا فرصت‌طلبی، گفت‌وگوی جدید محمدجواد ظریف با رسانه دولت اعتدال، ادامه نگاه خوشبینانه به استیت آمریکا و اشتباهی استراتژیک قلمداد می‌‌شود. اشتباه از این زاویه که این میزان ذوق‌زدگی و اشتیاق و عجله برای ارتباط‌‌گرفتن با دولت جدید ایالات متحده موجب محاسبات نادرست و البته موانع جدی و جدید برای ایران و سختگیری بیشتر از سوی دولت بایدن خواهد شد چراکه گفته‌‌‌های ظریف برای بایدن، شوق و اضطرار دولت ایران معنی می‌‌شود و در فرامتن متفاوت با آنچه رهبری درباره بی‌اعتمادی به دولت آمریکا و راه داخلی علاج فرمودند، تفسیر می‌‌شود؛ اما به واقع چرا محمدجواد ظریف در عصر پساترامپ اینگونه سخن می‌گوید و آیا هدف او فراتر از سیاست خارجی ایران، سیاست داخلی کشور هم هست؟ نقش جریان‌‌‌های سیاسی به‌خصوص اصلاح‌طلبان در این شتاب چیست و سوال دیگر اینکه آیا زمانه دیپلماسی جناحی به پایان نرسیده و وقت آن نشده که سیاست خارجی به موضع اصلی خود بازگردد؟

سرمقاله

همیشه و پیوسته

مجلس، دولت را وادار به حمایت از مردم کرد

آورده پارلمان برای مردم

تصویب طرح‌‌‌های حمایتی در دولت، نشان از این دارد که مخالفت پیش از این اعتدالی‌ها با طرح‌‌‌های معیشتی مجلس، صرفا سیاسی و از سر عقب‌نماندن از قائله مردم‌گرایی بود. همین که دولت نیز لزوم گرایش به مردم را احساس کرده، شاید یکی از بزرگ‌‌ترین ماموریت‌‌‌های مجلس تاکنون بوده باشد.

بحران پساانتخاباتی در آمریکا همچنان ادامه دارد

عرق شرم بر پیشانی آمریکا

درحالی‌که تعداد آرای جو بایدن، نامزد دموکرات به مرز ۸۰ میلیون رای رسیده است اما همچنان ترامپ ادعای تقلب در انتخابات را دارد و می‌‌گوید من پیروز انتخابات شدم، تاجایی‌که رنگ موی وکیل شخصی او در تب اثبات تقلب در انتخابات آب شد.

«صبح‌نو» پیشینه دانشمند مسلمان سازنده واکسن کرونا را بررسی می‌کند

برنده جایزه مصطفی(ص)، کاشف واکسن کرونا

تخریب یک خانه در بندرعباس واکنش گسترده مردم و مسوولان را به دنبال داشت

علاج بعد از واقعه

چند روزی است که فیلمی از تخریب یک خانه در بندعباس در فضای مجازی دست‌به‌دست می‌شود. صدای ناله‌های یک زن و جیغ‌های بچه‌ها صحنه دلخراشی است که افکار عمومی را تحت تاثیر قرار داده و خاطر همه را مکدر کرده است. البته حق با مردم است که یکصدا در فضای مجازی خواهان محاکمه ماموران شهرداری هستند که بدون حکم قانونی و البته با خشونت آلونک زن بندرعباسی را تخریب می‌کنند و او مادر خانواده هم بی‌معطلی دست به خود‌سوزی می‌زند تا جلوی خراب‌شدن بیشتر خانه‌اش را بگیرد.

سخنگوی سازمان انتقال خون به «صبح‌نو» می‌گوید: حجم بالای خون اهدایی موجب کاهش آمار اهدا در روزهای بعد می‌شود

هنوز خون كافی نیست

زهرا اردشیری / مردم ایران هیچ‌وقت در تنگناها و بحران‌های کشور پشت هم را خالی نکرده‌اند. در این چند روز اخیر هم با مراجعه به سازمان‌های انتقال خون شگفتی آفریدند. ماجرا از آنجا شروع شد که تصاویری از قفسه‌های خالی خون در بیمارستان‌ها در فضای مجازی پخش شد و مسوولان سازمان انتقال خون اعلام کردند ذخیره خونی آن‌ها رو به پایان است. مردم هم در چند روز اخیر به پایگاه‌های انتقال خون سراسر کشور مراجعه کردند و حتی در تصاویری نشان داده می‌شد پایگاه‌ها جوابگوی جمعیت مراجعه‌کننده نیستند. این هم یکی دیگر از همنوع‌دوستی ایرانی‌ها، اما مسوولان سازمان انتقال خون هنوز نفس راحت نکشیده‌اند و باز هم از کمبود خون در ماه‌های آتی صحبت می‌کنند.

شماره‌های پیشین