sobhe-no.ir
1058
سه شنبه، ۲۷ آبان ۱۳۹۹
8
از ابتدای هفته جاری اظهار‌نظر مقام‌های مسوول درباره ممنوعیت‌های کرونایی سردرگمی مردم را بیشتر کرده است

نیمه تعطیل

سرگردانی مردم از بابت اعمال شدن تعطیلات به‌دلیل تشدید کرونا همچنان ادامه دارد. از حدود چند هفته قبل که زمزمه تعطیلات کرونایی مطرح شد تا شنبه هفته جاری که رییس‌جمهوری در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا صحبت کرد این مساله بین مردم در جریان بود که باید منتظر تعطیلات باشند. اما در روز شنبه نیز فقط درباره اینکه مردم باید پروتکل‌ها را رعایت کنند و برخی محدودیت‌های اعمال می‌شود، صحبت شد. پس از آن هم با وجود اینکه تاکید شده بود تا صدای واحدی از جلسات ستاد ملی مقابله با کرونا شنیده شود اما در همین دو، سه روز مسوولان بسیاری درباره شیوه اعمال محدودیت‌ها صحبت کرده‌اند به‌طوری که در شرایط فعلی هیچکسی به‌طور دقیق نمی‌داند که از شنبه آینده چه اتفاقی خواهد افتاد و کدام شهرها با چه درصدی از محدودیت‌ها یا تعطیلات اداری مواجه خواهند شد. این اتفاقات در روزهایی روی می‌دهد که کرونا نیز با تمام قدرت مشغول گرفتن تلفات و قربانی است چه آنکه دیروز هم رکورد مبتلایان جدید زده شده و هم تعداد قربانیان کرونا در یک روز رکورد زد. این در حالی است که سخنگوی وزارت بهداشت اعلام کرده است زمستان بسیار سخت‌تری نسبت به پاییز در پیش خواهیم داشت و حالا باید دید تدبیر دولتمردان برای مبارزه با کرونا چطور به داد مردم ایران می‌رسد.

«صبح‌نو» از وضعیت مشمولان بیمه بیکاری کرونایی گزارش می‌دهد

بیکاری، کسب‌و‌کار من است

در پی شیوع ویروس کرونا در جهان و اعمال قرنطینه که تعطیلی کسب‌و‌کارهای فراوانی را به‌دنبال داشت، بسیاری از کارگران از کار بیکار شدند. آقای علی ربیعی، سخنگوی دولت در آخرین آمار اعلامی در یکی از شبکه‌های خبری اعلام کرد که با شیوع بیماری کرونا یک میلیون و ۶۰۰‌هزار نفر از بازار کار خارج شدند و از این میزان ۸۵۰‌هزار نفر متقاضی دریافت بیمه بیکاری بودند که با احتساب ۲۴۰‌هزار نفر از افرادی که پیش از این مقرری بیمه بیکاری دریافت می‌کردند در مجموع یک میلیون و ۱۰۰‌هزار نفر در لیست دریافت بیمه بیکاری قرار داشتند.

صبح نو

«صبح‌نو» از وضعیت مشمولان بیمه بیکاری کرونایی گزارش می‌دهد

بیکاری، کسب‌و‌کار من است

در پی شیوع ویروس کرونا در جهان و اعمال قرنطینه که تعطیلی کسب‌و‌کارهای فراوانی را به‌دنبال داشت، بسیاری از کارگران از کار بیکار شدند. آقای علی ربیعی، سخنگوی دولت در آخرین آمار اعلامی در یکی از شبکه‌های خبری اعلام کرد که با شیوع بیماری کرونا یک میلیون و ۶۰۰‌هزار نفر از بازار کار خارج شدند و از این میزان ۸۵۰‌هزار نفر متقاضی دریافت بیمه بیکاری بودند که با احتساب ۲۴۰‌هزار نفر از افرادی که پیش از این مقرری بیمه بیکاری دریافت می‌کردند در مجموع یک میلیون و ۱۰۰‌هزار نفر در لیست دریافت بیمه بیکاری قرار داشتند.

نزدیک به ۹‌ماه از شیوع ویروس کرونا و پاندمی گسترده آن می‌گذرد. شیوع آن علاوه بر سلامت مردم، اقتصاد خانوارها را هم هدف گرفته است. با شیوع کرونا صدها کسب‌و‌کار ریز و درشت تعطیل و هزاران نفر بیکار شدند.  با اینکه مسوولان از همان ماه اول اعلام کردند همه کسانی که به‌دلیل این بیماری بیکار شده‌اند، بیمه بیکاری می‌گیرند اما هنوز تکلیف خیلی از آن‌ها مشخص نیست و نمی‌دانند بالاخره این بیمه بیکاری را می‌گیرند یا خیر. 
بر اساس اعلام دولت، ۷۲۰‌هزار نفر مشمول دریافت مقرری بیکاری برای اسفند، فروردین و اردیبهشت سال جاری شدن که بر مبنای آمار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، از خرداد بخش عمده‌ای از این ۷۲۰‌هزار نفر، مشغول به کار شده‌اند و طبق اطلاعات ثبتی، تقریباً ۱۹۳‌هزار نفر همچنان بیکار هستند. طبیعی است که افزون بر این ۷۲۰‌هزار نفر، در ماه‌های گذشته عده زیادی به دلایل غیر ارادی از کار بیکار شده‌اند و سازمان تأمین اجتماعی اعلام کرده که هنوز در حال شناسایی مردم است. اما در حالی که در قانون ذکر شده که مجموع دریافتی مقرری‌بگیر بیمه بیکاری نباید از8۰‌درصد متوسط مزد یا حقوق کمتر باشد، مشاهده شد که مشمولان بیمه بیکاری کرونا که گلایه‌های بسیاری از وضعیت پرداختی‌ها داشتند. بر‌اساس بررسی‌ها میزان پرداختی‌های بیمه بیکاری مشمولان کرونا به اندازه‌ای کم بوده است که در برخی موارد تا 100‌هزار تومان هم از سوی مردم گزارش شده بود.
آقای بابایی، مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت تعاون درباره حداقل حقوق بیمه بیکاری می‌گوید: افرادی که از اسفند‌۹۸ بیکار شده‌اند تا قبل از خرداد‌۹۹ بر‌اساس مصوبه ستاد مقابله با کرونا حداقل یک میلیون تومان مقرره بیکاری دریافت می‌کردند، اما از خردادماه این میزان بر‌اساس قانون بیمه بیکاری و همچنین شرایط تأهل یا تجرد و افراد تحت تکفل گاهی به ۵ تا ۶‌میلیون تومان هم افزایش یافته است. تاکنون به ۶۷۰هزار نفر بیمه بیکاری پرداخت شده است. بابایی می‌افزاید: از اول خرداد تا 20‌آبان‌ماه ۱۹۶هزار و ۲۴۶نفر در سامانه جامع روابط کار برای دریافت بیمه بیکاری ثبت‌نام کرده‌اند که ۹۵هزار نفر تعیین تکلیف شده و از این تعداد ۶۸هزار بیمه شده بیمه بیکاری گرفته‌اند.

 ورود سازمان بازرسی به ماجرا
کم‌و‌کاست در پرداختی‌ها و مشمولان بیکاری کرونا سبب شد تا رییس سازمان بازرسی کل کشور دستوری ویژه برای رسیدگی به این امور صادر کند. در این راستا دو فقره نامه هشداری در اجرای بند (ج) ماده‌11 قانون تشکیل سازمان بازرسی کل کشور، خطاب به رییس سازمان تأمین اجتماعی و در همان راستا مکاتبه دیگری به معاون اول رییس‌جمهوری ارسال شده است که باتوجه به فرمایش رهبر معظم انقلاب در جلسه ستاد ملی کرونا و دستور ریاست سازمان، این پیگیری‌ها به صورت ویژه تحت رسیدگی هستند اما سازمان تأمین اجتماعی نبود یک پایگاه اطلاعاتی درست را بهانه می‌کند. راه‌اندازی پایگاه‌های اطلاعات جامع برای شناسایی مشاغل و افراد با درآمد کم بسیار ضروری است. سازمان تأمین اجتماعی اقداماتی انجام داده اما کافی نیست.

افرادی که دست‌شان از همه‌جا کوتاه است
عده‌ای هم وجود دارند که به‌عنوان کارگران شاغل در مشاغل غیررسمی شناخته می‌شوند. از آنجا که این عده مشمول قانون کار و تأمین اجتماعی نیستند، از حقوق ناچیز بیمه بیکاری هم بهره‌مند نمی‌شوند. گروهی دیگر هم وجود دارند که به‌دلیل اینکه کارفرما آن‌ها را بیمه نمی‌کند یا اینکه خود اشتغال محسوب نمی‌شوند، خود را به صورت اختیاری بیمه کرده‌اند. تمام این سه گروه تا آخر عمر از بیمه بیکاری بهره‌ای نمی‌برند و همین حداقل را هم دریافت نمی‌کنند. بنابراین در کنار افرادی که برای دریافت بیمه بیکاری صف می‌کشند و محروم می‌مانند، نباید این گروه‌ها را هم فراموش کرد. البته آمار سازمان برنامه و بودجه نشان می‌دهد که تا پایان مهرماه ۵۰۰‌میلیون یورو برای مقابله با کرونا هزینه شده که در چند نوبت به بخش بهداشت و درمان اختصاص یافته و حدود ۳۵‌هزار میلیارد تومان نیز برای حمایت از افراد آسیب‌پذیر، شامل خانوارها و بنگاه‌های آسیب‌دیده از بحران کرونا، پرداخت شده است. 
 

captcha
شماره‌های پیشین