sobhe-no.ir
1058
سه شنبه، ۲۷ آبان ۱۳۹۹
3
آمریکا و عربستان با فشار فزاینده به دنبال عادی‌سازی روابط پاکستان با رژیم صهیونیستی هستند

امتناع عمران خان از سازش

ولید المعلم، مرد روزهای سخت و دشوار سوریه درگذشت

صدای سیاسی محور مقاومت

روح‌الله فرقانی / «ولید المعلم» وزیر خارجه و معاون نخست‌وزیر سوریه در حالی در سن 79‌سالگی درگذشت که بیشتر تحلیلگران منطقه او را مرد روزهای سخت و دشوار سوریه می‌دانند، سیاستمداری که به پیشنهادهای کلان کشورهای مرتجع عربی پشت کرد و با وفاداری به مقاومت سوریه، صدای واحد دمشق و محور مقاومت بود. موضوعی که حسن هانی‌زاده، کارشناس مسائل غرب آسیا در گفت‌وگو با روزنامه «صبح‌نو» تاکید می‌کند؛ به «ولید المعلم» پیشنهاد صد میلیون دلاری داده شد که از بدنه سوریه خارج شود وهرکجا بخواهد پناهندگی دریافت کند اما این درخواست‌ها را رد کرد و در کشورش ماند و به‌عنوان صدای سیاسی سوریه در تمام کنفرانس‌ها و با زبان گویای خودش از سوریه دفاع کرد.

صبح نو

ولید المعلم، مرد روزهای سخت و دشوار سوریه درگذشت

صدای سیاسی محور مقاومت

روح‌الله فرقانی / «ولید المعلم» وزیر خارجه و معاون نخست‌وزیر سوریه در حالی در سن 79‌سالگی درگذشت که بیشتر تحلیلگران منطقه او را مرد روزهای سخت و دشوار سوریه می‌دانند، سیاستمداری که به پیشنهادهای کلان کشورهای مرتجع عربی پشت کرد و با وفاداری به مقاومت سوریه، صدای واحد دمشق و محور مقاومت بود. موضوعی که حسن هانی‌زاده، کارشناس مسائل غرب آسیا در گفت‌وگو با روزنامه «صبح‌نو» تاکید می‌کند؛ به «ولید المعلم» پیشنهاد صد میلیون دلاری داده شد که از بدنه سوریه خارج شود وهرکجا بخواهد پناهندگی دریافت کند اما این درخواست‌ها را رد کرد و در کشورش ماند و به‌عنوان صدای سیاسی سوریه در تمام کنفرانس‌ها و با زبان گویای خودش از سوریه دفاع کرد.

«ولید المعلم» وزیر خارجه و معاون نخست‌وزیر سوریه بود که  بامداد دیروز و در سن 79‌سالگی دار فانی را وداع گفت، یکی از برجسته‌ترین دیپلمات‌های سوری که از همان ابتدا، فعالیت خود را در وزارت خارجه این کشور آغاز کرد و درهمین نهاد نیز از دنیا رفت و طی مراسمی عصر دیروز در دمشق به خاک سپرده شد.  دستگاه دیپلماسی سوریه در دوران مسوولیت ولید المعلم به‌عنوان وزیر امور خارجه اقدامات گسترده‌ای انجام داد و سوریه در زمان وزارت‌خارجه او توانست با تلاش‌های گسترده‌ای که برای منزوی کردن این کشور انجام می‌شد، مقابله کند. ولید المعلم نقش برجسته‌ای دراداره بسیاری از پرونده‌ها و مقابله با طوفان‌های بهاری که با هدایت غرب می‌وزید، داشت. وی همچنین بین سال‌های‌۱۹۹۱ تا ۱۹۹۹ سفیر کشورش در آمریکا بود. سال‌۲۰۰۶ وزارت خارجه سوریه را بر عهده گرفت و پیش از آن نیز به‌عنوان معاون وزیر خارجه کشورش و در پی اتهامات مطرح شده علیه سوریه به دست داشتن در ترور رفیق‌الحریری، نخست وزیر پیشین لبنان اداره این پرونده را بر عهده داشت. وی به رغم جنگ و درگیری، روابط کشورش را با برخی کشورها گسترش داد. ولید المعلم در دوران جنگ علیه سوریه نمونه‌ای از دیپلماسی سرسخت در دفاع از کشورش را به نمایش گذاشت و نماینده‌ای قوی برای کشورش بود که در مجامع و محافل خارجی در برابر جنگی که علیه کشورش به راه افتاده بود از آن دفاع کرد. المعلم یکی از افرادی بود که در دولت سوریه، همیشه حامی ملت این کشور بود و تأکید داشت که بحران سوریه، معلول دخالت‌های غربی-عربی است که هدفی جز اشغال این کشور ندارد. المعلم در دوران وزارتش با گام‌های بلند، دیپلماسی سوریه را به پیش برد و موفق شد سوریه را از انزوا خارج کند. در دوران المعلم، مهم‌ترین روابط با چند کشور برقرار شد به‌ویژه با روسیه، کشورهای بریکس و ایران. وی در کنار فعالیت‌های دیپلماتیک، از فعالیت‌های علمی غافل نبود و به عنوان نمونه کتابهای «فلسطین و صلح مسلحانه»، «سوریه در مرحله قیمومیت از ۱۹۱۷ تا ۱۹۴۸»، «سوریه از استقلال تا اتحاد از سال‌۱۹۴۸ تا ۱۹۵۸» و «جهان و خاورمیانه از منظر آمریکا» را تألیف کرد.

هانی زاده : «ولید المعلم» صدای سیاسی سوریه و محور مقاومت بود
«حسن هانی‌زاده» کارشناس مسائل غرب‌آسیا در گفت‌وگو با خبرنگار روزنامه «صبح‌نو» با اشاره به نیم قرن تلاش سیاسی «ولید المعلم» وزیرخارجه سوریه، عنوان کرد: وزیر خارجه فقید سوریه درطول نیم قرن فعالیتی که در وزارت خارجه داشت چه در دورانی که نماینده سوریه درسازمان ملل بود و چه معاون وزیر خارجه در تمام عمرسیاسی خودش جزء فعالان سوریه و وفادار به بشار اسد بود و دستگاه دیپلماسی سوریه را به شکل امروزی سازمان‌دهی کرد و بسیاری از شخصیت‌های سوریه که دردستگاه دیپلماسی دمشق فعال هستند خودشان را مرهون معلم می‌دانستند.
دست رد المعلم به پیشنهاد صد میلیون دلاری قطر
وی با اشاره به اینکه کشورهای عربی مرتجع بارها از «ولید المعلم» درخواست جدایی از پیکره نظام سوریه را داشتند، افزود: رژیم‌های مرتجع عرب بارها درخواست کردند که المعلم از پیکره نظام سوریه خارج شود ولی او راضی به این اقدام نمی‌شد. حتی قطرپیشنهاد صد میلیون دلاری به المعلم داده‌بود که از بدنه سوریه خارج شود وهرکجا بخواهد پناهندگی دریافت کند اما این درخواست‌ها را رد‌کرد و در کشورش ماند و به‌عنوان صدای سیاسی سوریه در تمام کنفرانس‌ها و با زبان گویای خودش از سوریه دفاع کرد.

وفادار به محور مقاومت و ایران
این کارشناس مسائل منطقه، با بیان اینکه ولید المعلم گام‌های بلندی در توسعه دیپلماسی سوریه برداشت، یادآور شد: درطول این سال‌ها که در مسند وزارت خارجه سوریه بود همواره تلاش می‌کرد تا همکاری تهران دمشق را به حد قبولی برساند. او در حال این اقدامات گسترده را انجام می‌داد که کشورهای عربی مرتجع تلاش داشتند تا این روابط را قطع کنند. علی‌رغم فشاری که از سوی دشمنان به سوریه و ولید‌المعلم شکل می‌گرفت، همچنان وفادار به محور مقاومت و ایران بود و بارها عنوان کرده بود که اگر کمک ایران نبود، سوریه در همان ابتدای بحران سقوط می‌کرد.

جایگزینی «فیصل مقداد»
وی ادامه داد: ولید المعلم مخلص و وفادار به مقاومت بود و محور مقاومت فردی بدیع را 
از دست داد. فردی ممتاز و وفادار که جایگزینی نخواهد داشت. در بحران 9‌ساله سوریه مدافع کشور و مردمش بود و بسته‌های پیشنهادی کشورهای عربی برای جدا کردنش راه به جایی نبرد و خالصانه برای محور مقاومت تلاش کرد. المعلم در مواضع خود همیشه علیه آمریکا و محورعربی-صهیونیستی بود و تاکید داشت همه کشورهایی که تحت تحریم‌های ظالمانه آمریکا قرار دارند باید یک جبهه واحد برای مقابله با این تحریم‌ها تشکیل دهند.
این کارشناس مسائل منطقه، با اشاره به اینکه ولیدالمعلم در سال‌های اخیر با بیماری قلبی همراه بود، گفت: «فیصل مقداد» معاون ایشان به‌عنوان وزیر خارجه معرفی خواهد شد. فیصل در دو سال اخیر که ولید المعلم دچار بیماری شده بود، بسیاری از کارهای دستگاه دیپلماسی را انجام می‌داد و فردی است که می‌تواند جایگزین مناسبی در دستگاه وزارت خارجه سوریه باشد.

واکنش روسیه، ایران و عمان به درگذشت المعلم
«میخائیل بوگدانف»، فرستاده ویژه رییس‌جمهوری روسیه به خاورمیانه و آفریقا و معاون وزیر خارجه این کشور در سخنانی نسبت به درگذشت ولید المعلم، وزیر خارجه سوریه واکنش نشان داد وگفت: ولید‌المعلم یک دیپلمات باتجربه بود، ما یک شریک بسیار قابل اعتماد و یک دوست وفادار را از دست دادیم. من شخصاً همیشه دوستی‌مان را ستوده‌ام.
«محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه کشورمان در پیامی خطاب به مهندس عرنوس، رییس شورای وزیران جمهوری عربی سوریه درگذشت ولید المعلم، وزیر امور خارجه فقید این کشور را تسلیت گفت و تاکید کرد: المعلم نقش مهمی در خدمت و دفاع از منافع ملی و امنیت سوریه داشت.
وزارت امور خارجه سلطنت عمان هم در پیامی توییتری ضمن تسلیت درگذشت «ولید المعلم» او را از دیپلمات‌های برجسته دنیا خواند.

ولید المعلم که بود؟
المعلم که نزدیک به 10سال سفیر این کشور در آمریکا بود توانست در سال‌۲۰۰۰ به‌عنوان معاون وزیر خارجه انتخاب شد. در آن دوران، مأمور پرونده روابط سوریه و لبنان شده بود. پس از آن، بشار اسد، رییس‌جمهوری سوریه به المعلم مأموریت داد تا در کشورهای عربی سفر و با رهبران این کشورها دیدار کند. وی از ۱۱‌فوریه سال‌۲۰۰۶ به عنوان وزیر خارجه سوریه انتخاب شد. آنگونه که رسانه‌های سوریه گزارش می‌دهند، فیصل المقداد، معاون وی بوده و امور وزارت خارجه این کشور را بر عهده 
خواهد گرفت.

captcha
شماره‌های پیشین