sobhe-no.ir
1058
سه شنبه، ۲۷ آبان ۱۳۹۹
3
آمریکا و عربستان با فشار فزاینده به دنبال عادی‌سازی روابط پاکستان با رژیم صهیونیستی هستند

امتناع عمران خان از سازش

ولید المعلم، مرد روزهای سخت و دشوار سوریه درگذشت

صدای سیاسی محور مقاومت

روح‌الله فرقانی / «ولید المعلم» وزیر خارجه و معاون نخست‌وزیر سوریه در حالی در سن 79‌سالگی درگذشت که بیشتر تحلیلگران منطقه او را مرد روزهای سخت و دشوار سوریه می‌دانند، سیاستمداری که به پیشنهادهای کلان کشورهای مرتجع عربی پشت کرد و با وفاداری به مقاومت سوریه، صدای واحد دمشق و محور مقاومت بود. موضوعی که حسن هانی‌زاده، کارشناس مسائل غرب آسیا در گفت‌وگو با روزنامه «صبح‌نو» تاکید می‌کند؛ به «ولید المعلم» پیشنهاد صد میلیون دلاری داده شد که از بدنه سوریه خارج شود وهرکجا بخواهد پناهندگی دریافت کند اما این درخواست‌ها را رد کرد و در کشورش ماند و به‌عنوان صدای سیاسی سوریه در تمام کنفرانس‌ها و با زبان گویای خودش از سوریه دفاع کرد.

صبح نو

آمریکا و عربستان با فشار فزاینده به دنبال عادی‌سازی روابط پاکستان با رژیم صهیونیستی هستند

امتناع عمران خان از سازش


کاخ سفید که با ابزارهای زور یا تزویر برخی از کشورهای مرتجع عربی همچون امارات و بحرین را به عادی‌‌‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی واداشته است، در نظر دارد تا در دیگر اقدامات تازه خود و بهره‌گیری از زور برخی دیگر از کشورهای منطقه را به سازش با اسرائیل وادارد. پاکستان یکی از این کشورهاست که می‌‌توان آن را از بزرگترین کشورهای جمعیتی مسلمانان جهان دانست که آمریکا و کشورهای غربی در تلاشند تا اسلام‌آباد را به سازش با رژیم صهیونیستی سوق دهند؛ موضوعی که «عمران‌خان» نخست‌وزیر این کشور به آن اذعان و تصریح کرده است كه برای به رسمیت شناختن اسرائیل تحت فشار آمریکا و برخی کشورهای عربی هستیم.
نخست‌وزیر پاکستان گفت تحت فشار است تا رژیم صهیونیستی را به رسمیت بشناسد اما اسلام‌آباد تا زمانی که حل و فصل عادلانه مساله فلسطین که دهه‌ها به طول انجامیده است، انجام نشود، این رژیم را به رسمیت نمی‌شناسد.
با وجود این «عمران‌خان» در مصاحبه با یک شبکه محلی از نام بردن کشورهایی که برای به رسمیت شناختن رژیم صهیونیستی او را تحت فشار گذاشته‌اند، امتناع کرد. طی این مصاحبه مجری به منظور دریافت پاسخی روشن، پرسید: کشورهایی که شما را تحت فشار گذاشته‌اند، کشورهای مسلمان یا غیرمسلمان هستند؟ عمران‌خان در پاسخ گفت: این سؤال را رها کنید؛ چیزهایی هستند که ما نمی‌توانیم بگوییم، ما روابط خوبی با این کشورها داریم.
عمران‌خان در این مصاحبه با اشاره به محمدعلی جناح، پدر مؤسس پاکستان که مکرراً از به رسمیت شناختن رژیم صهیونیستی امتناع کرده بود، گفت که اسلام‌آباد در مقابل فلسطین، دنباله‌روی جناح است. وی اظهار کرد: رژیم صهیونیستی نفوذ عمیقی در آمریکا دارد و ایالات‌متحده هم از دیگر کشورهایی است که ما را برای به رسمیت شناختن این رژیم تحت فشار گذاشته است. عمران‌خان، نخست‌وزیر پاکستان پیش از این هم در واکنش به خبر عادی‌‌‌سازی روابط امارات و اسرائیل، گفته بود که کشورش اسرائیل را به رسمیت نخواهد شناخت.
امارات متحده عربی و بحرین اخیراً روابط دیپلماتیک و اقتصادی با تل‌آویو ایجاد کرده‌اند. برخی دیگر کشورهای خلیج‌فارس هم در حال سنجیدن گزینه‌ها برای عادی‌‌‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی هستند. با این حال به نظر می‌‌رسد پاکستان با داشتن ظرفیت‌‌‌های بالقوه علمی و جمعیت حداکثری مسلمانان که از آن برخوردار است، هر چند با مشکلات اقتصادی دست و پنجه نرم می‌‌کند اما بعید به نظر می‌‌رسد همانند کشورهای ضعیفی چون بحرین یا امارات، دنباله‌روی سیاست‌‌‌های رژیم صهیونیستی در منطقه باشد.
عادی‌سازی روابط کشورهای منطقه غرب آسیا با رژیم صهیونیستی که مدتی است در طرحی موسوم به معامله قرن و با حمایت دونالد ترامپ دنبال می‌‌شود، از موضوعاتی است که بارها با واکنش‌های متعدد جهان‌اسلام روبه‌رو شده است، به‌خصوص جامعه پاکستان که در اعتراض به روند عادی‌سازی روابط امارات و بحرین با رژیم صهیونیستی بارها در کشورشان تجمعات ضدصهیونیستی برقرار ‌کردند. حال با فشارکشورهای غربی و مرتجع عربی باید دید تنها کشور مسلمان جهان که از وجود انرژی و بمب هسته‌ای برخوردار است، چه اقدامی در برابر فشارهای غرب اتخاذ خواهد کرد. یقینا اسلام‌آباد با وجود داشتن احزاب مختلف راست‌گرای اسلامی که بخشی از آنها را در فراسوی مرزهای خود و به‌خصوص در تحولات افغانستان می‌‌توان دید، بعید به نظر می‌‌رسد که در راستای سیاست‌‌‌های فزاینده کاخ سفید و همراهی با رژیم صهیونیستی، سیاستی را اتخاذ کند که باب میل آل‌سعود و حامیان عبری آن باشد. از سویی دیگر، عمران‌خان با دانش و علم سیاسی‌ای که دارد، می‌‌داند که اسلام‌آباد، ابوظبی یا منامه نیست که از دموکراسی یا وفاداری به حقوق مسلمانان به دور هستند.

captcha
شماره‌های پیشین