sobhe-no.ir
1056
یکشنبه، ۲۵ آبان ۱۳۹۹
6
وزیر اقتصاد با استعفای صالح موافقت کرد

حاشیه‌های یک سازمان پرحاشیه

غرب با سناریوی هالیوودی به‌دنبال نسبت دادن گروه القاعده به ایران است

دروغ بزرگ

روزنامه آمریکایی نیویورک‌تایمز در گزارشی مدعی شده که نیروهای اطلاعاتی رژیم صهیونیستی، به نیابت از آمریکا، ابو‌محمد المصری از مظنونان اصلی بمب‌گذاری‌های سفارت آمریکا در کنیا و تانزانیا را در تهران ترور کرده‌است. موضوعی که سخنگوی وزارت خارجه کشورمان آن را قویاً تکذیب کرد و «سید‌هادی سید‌افقهی» کارشناس مسائل غرب آسیا در گفت‌و‌گو با روزنامه «صبح‌نو» در واکنش به آن گفت: رسانه‌های غربی و عبری با دامن زدن به اینگونه اخبار کذب می‌خواهند بگویند تهران محل تروریست است و ایران القاعده را ایجاد کرده است. موضوعی که دروغی بزرگ است.

ایمن الظواهری کیست

درگذشت رهبر مصری القاعده

صبح نو

وزیر اقتصاد با استعفای صالح موافقت کرد

حاشیه‌های یک سازمان پرحاشیه


خصوصی‌سازی که قرار بود موجب تحول در اقتصاد کشور شود، حالا موجب خسران و تاراج بزرگ منابع اقتصادی شده است؛ از واگذاری‌‌‌های مساله‌دار کشت و صنعت مغان گرفته تا هفت‌تپه که در مواردی حتی از لحاظ سیاسی و امنیتی کشور را دچار گرفتاری و مشکلاتی کرده است.
مساله خصوصی‌‌‌سازی که به‌عنوان یک سیاست ضروری برای توسعه اقتصادی کشورها لازم‌الاجراست، در 17سال گذشته در ایران به دلایل گوناگون و با همه نواقص اجرایی و محتوایی برعکس هدف و ماهیت واقعی خود عمل کرده و مشکلات و حواشی ناشی از آن تا جایی پیش رفته که کشور را با بحران‌‌‌های امنیتی مواجه کرده است، در حالی که تجربه‌‌‌های موفقی در دنیا برای خصوصی‌‌‌سازی وجود دارد و به‌راحتی می‌‌توان با استفاده از آن نسبت به رفع معایب این سیاست در ایران اقدام کرد؛ البته اگر اراده و تمایلی برای اصلاح وجود داشته باشد. همچنین این مشکلات بعضا موجب تغییر مدیران در این بخش نیز شده است؛ از ممنوع‌الخروجی اشرف پوری‌حسینی، پرحاشیه‌‌ترین رییس سازمان خصوصی‌‌‌سازی گرفته تا استعفای روز گذشته علیرضا صالح که گفته شده در اثر فشارهای پشت پرده مجبور به استعفا شده است. شنیده شده است که پافشاری او در لغو واگذاری هفت‌تپه و ارجاع پرونده این واگذاری مساله‌دار به هیات داوری، موجب واکنش برخی مقامات عالی اجرایی در جلسه روز چهارشنبه و فشار به وزیر‌اقتصاد برای برکناری او شده است؛ چنانکه یک منبع آگاه در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر گفته است: فشارهای بسیاری وجود دارد که رییس سازمان خصوصی‌‌‌سازی از سمت خود استعفا دهد. وی با اشاره به عملکرد قابل‌دفاع صالح در مدیریت چالش‌های اخیری که در واگذاری برخی شرکت‌های خصوصی‌سازی ایجاد شد، گفت: آقای صالح تا الان در مقابل این فشارها مقاومت کرده و استعفا نداده است. پس از انتشار این شایعه خبر آمد که وزیر امور اقتصادی و دارایی در پی استعفای علیرضا صالح، رییس سازمان خصوصی‌‌‌سازی، ضمن موافقت با این استعفا، حسن اعلایی را با حفظ سمت به‌عنوان سرپرست این سازمان منصوب كرد.
طی ماه‌های اخیر ماجرای واگذاری مشکل‌دار هفت‌تپه و اعتراض کارگران این کارخانه مورد توجه رسانه‌‌‌ها و دستگاه‌های مختلف کشور قرار گرفت، تاجایی‌که هادی قوامی، معاون پارلمانی وزارت اقتصاد در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان گفت: سازمان خصوصی ‌‌سازی بر اساس ماده ۳۰ اصل 44 قانون اساسی به هیات داوری نامه‌ای نوشت و خواستار ابطال قرارداد هفت‌تپه شد. ازجمله دلایل لزوم ابطال این قرارداد، معوقه‌شدن چهار و نیم قسط معادل ۸۵ میلیارد تومان، کاهش تولید در دو سال اخیر، عمل‌نکردن به تعهدات قرارداد و به تصویب نرسیدن صورت‌های مالی توسط معتمد بورس بود. در سال ۹۹ قرار بود که میزان تولید این شرکت به سه هزار هکتار برسد، در حالی که این شرکت موفق به تولید بیشتر از هزار و 500 هکتار بیشتر نشد و از طرفی معوقات کارگری و بیمه نیز به مشکلات این شرکت دامن زد.

captcha
شماره‌های پیشین