sobhe-no.ir
1056
یکشنبه، ۲۵ آبان ۱۳۹۹
15

اخبار کوتاه

طرح پاییزه کتاب با ۸۳۵‌کتابفروشی آغاز شد

«دانایی؛ مانایی» به راه افتاد

چهاردهمین جشنواره سینما حقیقت و یک بخش ویژه

مرتضی آوینی، یک راوی صادق

محمدعلی حیدری / از همان آغاز که مقابله با ویروس کرونا به یک جهاد ملی تبدیل شد، از همان روزها که کادر درمان به‌عنوان خط مقدم مقابله با این ویروس به حماسه‌سازانی تبدیل شدند که قهرمانان روزهای دفاع مقدس را به یادمان آوردند، یک نام در ذهن بسیاری زنده شد. شهید سیدمرتضی آوینی و مستندهایش در «روایت فتح» هنوز در جامعه زنده است. او یادگارهای رشادت‌ها، قهرمانی‌ها و تاریخ سرافرازی یک ملت را ثبت کرده و اینک جایش خالی بود. اشاره صریح و روشن مقام معظم رهبری به ضرورت روایت آوینی‌گونه از این حرکت و ایثار، تاکیدی بود بر حضور هنرمندان در لحظه‌های خطیر تاریخ یک سرزمین.

صبح نو

اخبار کوتاه

تخفیف ۴۰‌درصدی «به نشر» همزمان با هفته کتاب
حسین سعیدی؛ مدیرعامل (به‌نشر) گفت: بیش از ۲۵۰۰‌عنوان کتاب از حدود ۲۰۰‌ناشر در مدت زمان طرح پاییزه کتاب در فروشگاه‌های انتشارات آستان قدس رضوی با ۴۰‌درصد تخفیف عرضه می‌شود. وی با اشاره به اینکه ۲۰درصد از این تخفیف مربوط به طرح پاییزه کتاب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است، افزود: ۲۰درصد دیگر توسط انتشارات آستان قدس رضوی به این تخفیف اضافه و مجموعا  مشتری می‌تواند با ۴۰‌درصد تخفیف خرید کند. سعیدی با اشاره به اینکه در این لیست آثار ارزشمندی وجود دارد، گفت: آثاری از بنیاد پژوهش‌های اسلامی ، موسسه آفرینش‌ها و موسسه جوانان از ناشران آستان قدس رضوی در این لیست عرضه می‌شود. وی همچنین ادامه داد: کتاب‌هایی نیز از ناشرانی همچون امیرکبیر، ابراهیم هادی، اسم، امام موسی صدر،آبرنگ، بنیاد پژوهش‌های قرآنی حوزه و دانشگاه، بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس، بنیاد حکمت اسلامی صدرا، بنیاد فرهنگی و هنری امام رضا ؟ع؟، بنیاد نهج‌البلاغه، پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، جمکران، سپیده باوران، سوره مهر و کانون اندیشه جوان در این لیست وجود دارد. سعیدی خاطرنشان کرد: سایر آثاری خارج از لیست ۲۵۰۰‌عنوان نیز با تخفیف ۲۰‌درصدی همزمان با طرح پاییزه کتاب در فروشگاه‌های این مجموعه عرضه می‌شود. مدیرعامل به نشر(انتشارات آستان قدس رضوی) گفت: علاقه‌مندان برای اطلاع از لیست این عناوین و آدرس فروشگاه‌ها نیز می‌توانند به آدرس اینترنتی
‌behnashr.com یا behnashr.razavi.ir مراجعه کنند.

افتتاح پنج کتابخانه به صورت مجازی
همزمان با برگزاری آیین ملی بزرگداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار با حضور علیرضا مختارپور، دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، پنج کتابخانه عمومی به صورت مجازی افتتاح شد. کتابخانه عمومی سردار شهید حاج قاسم سلیمانی در شهرستان بیله‌سوار استان اردبیل، کتابخانه عمومی قاصدک در شهر فردیس استان البرز، کتابخانه عمومی مهر در شهر صفادشت، شهرستان ملارد استان تهران، پیشخان خدمات کتابخانه‌ای مهر در شهرستان لردگان استان چهارمحال‌و‌بختیاری و کتابخانه درجه‌۱ بروجرد(آیتی) در شهر بروجرد استان لرستان، ۲۴‌آبان‌ماه در آیین ملی بزرگداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار به صورت مجازی افتتاح شد. گفتنی است؛ طی هفته کتاب از ۲۴‌تا ۳۰‌آبان‌ماه، ۲۵‌کتابخانه عمومی دیگر نیز افتتاح خواهد شد. کتابخانه‌های عمومی انجیرلو (فهمی) در استان اردبیل، کتابخانه‌های عمومی آران‌۲، شهدای افجان و شهدای ابریشم در استان اصفهان، کتابخانه‌های عمومی شهدای شهرک واوان، فرزانگان، آرا، صاحب الزمان و سیار در استان تهران، کتابخانه‌های عمومی پردنجان و امام علی؟ع؟ در استان چهارمحال‌و‌بختیاری، کتابخانه‌های عمومی بینالود، مرحوم محمد شاهین‌فر، مرحوم غلامحسین داودی، عمید‌الملک کندری، شهید ناصر سنگل‌آبادی و مرحومه زینلی در استان خراسان، کتابخانه عمومی شهید صفدرعلی کبودخانی در استان زنجان، کتابخانه‌های عمومی سردار سلیمانی، شهروند تخصصی کودک، شهید راستی، بابامنیر و صدرا در استان فارس، کتابخانه عمومی الهی قمشه‌ای(تخصصی مادر و کودک) در استان گیلان و کتابخانه عمومی روستای خیردرار در استان لرستان در هفته جاری به بهره‌برداری می‌رسند.

روسیه با «رفقای عزیز!» راهی اسکار‌۲۰۲۱ می‌شود
 فیلم «رفقای عزیز!» آن دری کونچالفسکی که برای نخستین‌بار در جشنواره فیلم ونیز به نمایش درآمد و موفق به کسب جایزه ویژه هیات داوران شد به‌عنوان نماینده روسیه برای رقابت در بخش بهترین فیلم بین‌المللی اسکار نود و سوم معرفی شد. این فیلم درباره کارگران یک شهر کوچک است که در سال‌۱۹۶۲ پس از آنکه دولت کمونیست قیمت مواد غذایی را بالا می‌برد، دست به اعتصاب می‌زنند. این تظاهرات مسالمت‌آمیز در نووچرکاسک در نهایت به خون کشیده می‌شود. کونچالفسکی با همکاری الما کیسلوا فیلمنامه فیلم را نوشته‌اند و جولیا ویسوتسکایا، ولادیسلاو کوماروف، آن دری گوسف، یولیا بورووا و سرگی ارلیش بازیگران فیلم هستند. به‌دنبال اعلام نامزدی این فیلم برای اسکار «نئون» امتیاز اکران فیلم در آمریکا را خرید. از جدیدترین فیلم‌های کونچالفسکی می‌توان به «گناه» اشاره کرد. «شب‌های سفید پستچی» و «بهشت» نیز برایش شیر نقره‌ای بهترین کارگردانی را از جشنواره فیلم ونیز به ارمغان آوردند. وی جوایز بسیاری در کارنامه دارد که جایزه ویژه هیات داوران کن، فیپرشی و جوایز عقاب طلایی از جمله آن‌ها هستند. روسیه سال پیش «قد دراز» به کارگردانی کانتیمر بگالوف را به اسکار فرستاد که در فهرست نهایی رقابت هم جای گرفت. سال‌۲۰۱۷ «بهشت» کونچالفسکی از روسیه نامزد اسکار شد و به فهرست ۹‌فیلم اولیه هم راه یافت، اما به فهرست نهایی پنج فیلم برتر راه نیافت.

captcha
شماره‌های پیشین