sobhe-no.ir
1056
یکشنبه، ۲۵ آبان ۱۳۹۹
12
حاتمی‌کیا سریال حضرت موسی(ع) را برای صداوسیما می‌سازد

ابـراهیم به موسی رسید

پس از گذشت سال‌ها از شروع پروژه «موسی؟ع؟» این مجموعه وارد مرحله جدیدی شد. براساس اخبار اعلام شده، ابراهیم حاتمی‌کیا به‌عنوان کارگردان این سریال تلویزیونی انتخاب شده است؛ پروژه‌ای که چندسال است در مرحله نگارش فیلم‌نامه و هماهنگی لوکیشن قرار دارد.چندین سال پیش بود که مرحوم فرج‌الله سلحشور پس از موفقیت «یوسف پیامبر؟ع؟» به سراغ نگارش فیلم‌نامه سریال «موسی؟ع؟» رفت. فرج‌الله سلحشور از جمله سینماگرانی بود که باتوجه به علائق و توانایی‌های شخصی، توجه ویژه‌ای به‌روی قصص قرآنی داشت. او پیش از یوسف، «مردان آنجلس» را نیز ساخته بود که در زمان خودش با استقبال مخاطبان مواجه شده بود. مرحوم سلحشور نگارش فیلم‌نامه اولیه را پیش برد تا این‌که نهایتا در اسفند سال94 براساس بیماری درگذشت.

پیام وزیر ارشاد برای «هفته کتاب»:

کتاب پدیده شگفت‌انگیز همه دوران‌هاست

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی به بیست‌وهشتمین دوره «هفته کتاب» گفت: کتاب پدیده شگفت‌انگیز و اعجازگر همه دوران‌هاست؛ بشر دانش خود را با کتاب ثبت و منتقل کرده و کتاب در هر تمدنی چراغ راهنما و حافظ میراث معنوی و فرهنگی آن بوده است.

صبح نو

پیام وزیر ارشاد برای «هفته کتاب»:

کتاب پدیده شگفت‌انگیز همه دوران‌هاست

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی به بیست‌وهشتمین دوره «هفته کتاب» گفت: کتاب پدیده شگفت‌انگیز و اعجازگر همه دوران‌هاست؛ بشر دانش خود را با کتاب ثبت و منتقل کرده و کتاب در هر تمدنی چراغ راهنما و حافظ میراث معنوی و فرهنگی آن بوده است.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در متن پیام سیدعباس صالحی آمده است: «به نام خداوند مهر و دانایی
کتاب پدیده شگفت‌انگیز و اعجازگر همه دوران‌هاست؛ بشر دانش خود را با کتاب ثبت و منتقل کرده و کتاب در هر تمدنی چراغ راهنما و حافظ میراث معنوی و فرهنگی آن بوده است. به گواهی تاریخ تمدن‌هایی که در آن‌ها رابطه بین کتاب و انسان‌ها گسسته شد، به بوته فراموشی سپرده شدند و جوامعی که کتاب به‌عنوان نقشه راه در آن ارج نهاده شد، رشد و تعالی یافتند.
در جهان امروز نیز بر این باوریم که کتاب، محور نوآوری‌های شروع شده جدید بوده و محتوای مورد نیاز همه آن‌ها با ذهن خلاق نویسندگان پدید آمده است. به بیان دیگر کتاب هم محتوا را تأمین می‌کند و هم چرخه‌های اقتصادی صنایع فرهنگی را به گردش درمی‌آورد.
نقش کتاب در ارتباطات میان‌نسلی و میان‌فرهنگی نیز بسیار برجسته است؛ به‌گونه‌ای که در گستره سرزمینی ایران و جهان ایرانی، هرآن‌چه به مفاهیم دینی، هویتی و فرهنگی توجه شده، جملگی به مدد کتاب از نسلی به نسل دیگر انتقال یافته و زمانی که به نام پدیدآوران این محتوای غنی ملی نظر می‌افکنیم، درمی‌یابیم که از اقوام گوناگون و جای‌جای این خاک پهناور در انتقال و تعالی این مهم، کوشش‌های کم‌نظیری انجام شده است.
اکنون که به برکت خون شهیدان این سرزمین و انفاس قدسی امام راحل و هدایت‌های مقام معظم رهبری «مدظله العالی» گام دوم انقلاب اسلامی را مستحکم‌تر و با عزمی راسخ‌تر برمی‌داریم، نیک می‌دانیم که برای خودسازی، جامعه‌پردازی و تمدن‌سازی، بی حضور کتاب پیشرفتی حاصل نخواهد شد و برای ایجاد آینده‌ای روشن برای نسل‌های بعدی، کتاب‌های خوب، آگاهی و توانایی جوانان آینده‌ساز این ملک را افزایش داده و جامعه را به کمال و سعادت خواهد رساند. به رغم همه مشکلاتی که کشور عزیزمان در سه سال اخیر با آن‌ها مواجه شده، از تحریم‌های ناجوانمردانه آمریکا تا بیماری فراگیر کرونا و اثرات سوء آن بر اقتصاد کشور که فرهنگ،کتاب و پدیدآوران ارجمند آن نیز از این آسیب برکنار نبوده‌اند، هرچند آهسته‌تر اما مستحکم‌تر به راه خود ادامه می‌دهیم، چرا‌که روح فرهنگ‌پرور ایرانی هیچ‌گاه در بحران‌ها متوقف نشده، و همچنان فرهنگ و کتاب پویا، زنده و پایدار است. در بیست‌وهشتمین سال از برگزاری «هفته کتاب»، تمامی تلاش‌های خالصانه‌ای را که از سوی نهادها، انجمن‌ها و صنوف و نیز پدیدآوران کتاب در این سال‌ها شکل گرفته ارج می‌نهیم و خود را وام‌دار کتاب، این انیس و دوست بی‌صدا، اما پرمحتوا می‌دانیم. پس برای تکریم قلم و اندیشه گرد هم می‌آییم، هم‌اندیشی می‌کنیم و نسبت به رفع مشکلات، با تلاش مضاعف به یاری فرهنگ و اندیشه می‌شتابیم.»

captcha
شماره‌های پیشین