sobhe-no.ir
1054
چهارشنبه، ۲۱ آبان ۱۳۹۹
13
جزئیاتی از نحوه برپایی جشنواره مقاومت

حمید نیلی: فاصله نسل جدید با معارف دفاع مقدس باید کمتر شود

علیرضابدیع؛شاعرونویسنده‌درگفت‌و‌گوبا«صبح‌نو»

باید صنفی برای ترانه‌سراها و شاعران تشکیل شود

لیلا سلمانی / علیرضا بدیع؛ شاعر و ترانه‌سرای نام‌آشنایی است که تا‌کنون آثار متعددی از او منتشر شده است. از جمله آثار او می‌توان به مجموعه «ماه و ماهی» اشاره کرد که یکی از ترانه‌های این کتاب که با صدای حجت اشرف‌زاده منتشر شد، مورد اقبال علاقمندان به موسیقی قرار گرفت. دیگر آثار او عبارتند از «از پنجره‌های بی‌پرنده»، «حبسیه‌های یک ماهی» و «چله تاک». در گفت‌وگویی که با این شاعر و نویسنده داشتیم از جدیدترین فعالیت‌های خود در عرصه شعر و ادبیات گفت که در ادامه می‌خوانید.

صبح نو

علیرضابدیع؛شاعرونویسنده‌درگفت‌و‌گوبا«صبح‌نو»

باید صنفی برای ترانه‌سراها و شاعران تشکیل شود

لیلا سلمانی / علیرضا بدیع؛ شاعر و ترانه‌سرای نام‌آشنایی است که تا‌کنون آثار متعددی از او منتشر شده است. از جمله آثار او می‌توان به مجموعه «ماه و ماهی» اشاره کرد که یکی از ترانه‌های این کتاب که با صدای حجت اشرف‌زاده منتشر شد، مورد اقبال علاقمندان به موسیقی قرار گرفت. دیگر آثار او عبارتند از «از پنجره‌های بی‌پرنده»، «حبسیه‌های یک ماهی» و «چله تاک». در گفت‌وگویی که با این شاعر و نویسنده داشتیم از جدیدترین فعالیت‌های خود در عرصه شعر و ادبیات گفت که در ادامه می‌خوانید.

در خصوص تازه‌ترین فعالیت‌های خود توضیح دهید.
به صورت عمده در چند زمینه مشغول به فعالیت هستم؛ یکی ادامه تحصیل در مقطع دکترا  در دانشگاه فردوسی مشهد و فعالیت عمده دیگری که بیشترین زمان را از من می‌گیرد تدریس است؛ در حوزه شعر و ترانه آثاری هم برای خودم می‌نویسم؛ بخشی از فعالیت در این حوزه مربوط به انجام سفارشات حوزه شعر و ترانه برای دیگران است که به دلیل شرایط کرونا تعداد آن‌ها کمتر شده است.
 
در مورد ترانه‌هایی که روی آن‌ها کار می‌کنید توضیح دهید.
یکی از ترانه‌ها روی ملودی استاد ناهید گفته شده است؛ خواننده این کارا هنوز نمی‌دانم کیست؛ ملودی کار بسیار دلنشین است و ترانه را روی ملودی نوشتم. کار دیگر برای آقای سنایی از یزد است که ترانه آن کار هم براساس ملودی نوشته شده است، کمی نیاز به اصلاح داشت که انجام دادم.
 
از نظر شما که در عرصه شعر و ترانه فعال هستید، برای بهبود وضعیت شعر و ترانه در کشور، چه کاری باید صورت گیرد؟
باید یک صنف برای ترانه‌سراها و شاعران تشکیل شود؛ موضوعی که همیشه فقط در مورد آن صحبت شده و هیچ‌وقت محقق نشده است. اگر یک صنف وجود داشته باشد می‌تواند در مورد محتوا و مباحث فنی اظهار نظر کند؛ از طرفی سازمان‌ها و ارگان‌هایی که کار فرهنگی می‌کنند باید دست از تولید کارهای انبوهی که خاصیتی به جز پرکردن بیلان کار و کارنامه ندارند، بردارند و به سمت تولید محتوای مؤثر حرکت کنند؛ به علاوه افسار موسیقی باید از دست خواننده‌ها که اغلب کم‌سواد هستند خارج شود؛ به جهت اینکه در کشور ما 
خواننده محوری مد است و آن‌ها اسپانسرها را پشت خود دارند و فکر می‌کنند این حق را دارند که در مورد شعر، شاعر یا ترانه‌سرا نظر دهند و یا روی ملودی آهنگساز اعمال نظر کنند اما غالباچون اهل مطالعه و پژوهش نیستند و بسیاری از آن‌ها هم که حتی صدا ندارند و فقط چهره خوب دارند با اتکا به پشتوانه مالی خودشان معیارهایی می‌نویسند یا همان معیار را در اختیار شاعری قرار می‌دهند تا آچارکشی کند؛ زمانی هم که ترانه خوبی در اختیارشان قرار می‌گیرد با اعمال نظرهایی که انجام می‌دهند آن را خراب می‌کنند.
 
از بیست‌و چهارم تا سی‌ام آبان سی‌وهشتمین دوره هفته کتاب را  پیش رو داریم؛ فکر می‌کنید برگزاری این جشنواره چه میزان در رونق فضای کتابخوانی و نگارش کتاب مؤثر خواهد بود؟
اطلاعاتی در مورد هفته کتاب ندارم و دعوتی هم از سوی آن‌ها صورت نگرفته است؛ من به صورت مستقل مطالعات خودم را پیش می‌برم؛ اطلاعات چندانی هم راجع به برنامه‌هایی که قرار است انجام بگیرد ندارم. از آنجا که مطلع نیستم این رویداد چه برنامه‌ریزی به منظورگسترش کتابخوانی و افزایش سرانه مطالعه در کشور دارد به همین راحتی نمی‌توانم قضاوت درستی در مورد عملکرد آن‌ها داشته باشم.
 
با‌توجه به رونق این روزهای فضای مجازی که بسیاری به‌عنوان تریبونی برای اظهار نظرهای خود از آن استفاده می‌کنند شما کمتر در این حوزه فعال هستید؛ چرا؟
برای دیده شدن در فضای مجازی نیازمند برنامه‌ریزی مدونی هستیم؛ یکی از این موارد تداوم و تمرکز است که امروز با وجود مشغله‌هایی که دارم، نمی‌توانم به آن رسیدگی کنم. اگر کسی می‌خواهد در این فضا دیده شود باید برای آن زمان بگذارد و تولید محتوا کند و من فرصت آن را ندارم. فعالیت من محدود به این است که شعری انتخاب کنم، تصویر شاعر را منتشر کنم تا شاید کمی روی سلیقه مخاطب که در صفحه من است تأثیر بگذارم  و با شعرخوب آشنا شود؛ امروز هم که مخاطبان بیشتر به‌دنبال رابطه فلان خواننده و بازیگر یا تغییر جنسیت بازیگر دیگری هستند یا چه کسی به خارج از کشور مهاجرت کرده را دنبال می‌کنند؛ فضای فرهنگی کشور ما تحت تأثیر مباحث اقتصادی و سیاسی اسف‌بار که نه بلکه فاجعه‌بار است؛ 
دربازه ای که مردم غم نان دارند جایی را در سبد خانوار خود را به کالای فرهنگی اختصاص نمی‌دهند و زمانی هم که این اتفاق می‌افتد جامعه روز‌به‌روز پسرفت می‌کند و دچار انحطاط فرهنگی می‌شود؛ نمی‌توان از جامعه چنین پرسید که چرا صفحه فلانی یک میلیون فالوور دارد اما صفحه شفیعی‌کدکنی را دو هزار نفر دنبال می‌کنند.
 
فعالیت جدیدی در حوزه کتاب و موسیقی از شما خواهیم دید؟ یا رویداد و برنامه فرهنگی هست که بعد از کرونا در آن حضور داشته باشید؟
به احتمال زیاد پایان‌نامه دوره کارشناسی ارشد خود را به صورت کتاب منتشر خواهم کرد که به موضوع ادبیات تطبیقی و سرقت ادبی می‌پردازد؛ ممکن است حوصله کنم و این پایان‌نامه را به فرمت کتاب درآورده و منتشر کنم؛ همچنین ممکن است  شعرهایی که بعد از مجموعه «ماه و ماهی» نوشتم را در قالب مجموعه غزل‌هایی منتشر کنم؛ چند مقاله علمی پژوهشی هم داشتم که برخی از آن‌ها منتشر شده است یا در نوبت داوری قرار دارند؛ برنامه‌ریزی جدی برای انتشار کتاب خاصی ندارم؛ در حال درنگ هستم تا حال و هوایی که می‌خواهم، متفاوت از کتاب قبلی باشد در کتاب جدید به وجود بیاورم؛ همیشه به این موضوع توجه می‌کنم که کتاب‌هایم شبیه هم نباشد؛ بعد از انتشار این کتاب کمی استراحت می‌کنم تا حال و هوایم تغییر کند و بعد سراغ کتاب بعدی می‌روم. همچنین از هفته گذشته در شبکه آموزش، چهارشنبه‌ها ساعت هشت شب برنامه‌ای به نام «بسرا» روی آنتن رفته است؛ ما این برنامه را یک ماه پیش ضبط کرده‌ایم؛ برنامه استعدادیابی برای نوجوانان نقال و سرود خوان است من، یکی از سه داور این برنامه بودم که سعی کردم نظرات حقیقی و صریح در مورد متن سرودهایی که سرودخوانان نوجوان انتخاب می‌کنند داشته باشم. در بخش شاهنامه و نقالی هم تا جایی که سوادم اجازه می‌داد در بخش تلفظ کلمات نکاتی را به نقال‌ها گوشزد کردم. این برنامه از این هفته آغاز می‌شود؛ به‌طور کل کم‌کار هستم و دل و دماغی برای انجام کارهای اینچنینی   ندارم.

captcha
شماره‌های پیشین