sobhe-no.ir
1054
چهارشنبه، ۲۱ آبان ۱۳۹۹
1
سرمقاله

تصمیم‌هایی برای سرگردانی مردم

احمد توکلی،‌امیر محبیان و جواد عامری از نگاه اصلاحات به بایدن برای انتخابات 1400 می‌گویند

یار خارج از زمین

حسام رضایی / نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در نوع خود می‌تواند روی عرصه سیاسی ایران تاثیرات خاص خود را بگذارد. این تاثیرات بیشتر از آنکه معطوف به اصولگرایان باشد، اصلاح طلبان را نشانه رفته است. جریان اصلاحات که از مدت ها پیش، حیات و ممات سیاسی خود را به زلف دموکرات‌ها و مشخصا پیروزی بایدن بر ترامپ گره زده بود، با تحقق رویاهای خود، احیا گشته و از هم اکنون خود را حریفی جدی برای رقیب در انتخابات 1400 می‌پندارد. اصلاح طلبان فرصت پیروزی جو بایدن را برای کارآ تصویرنمودن مذاکره و دیپلماسی مناسب دیده اند و با غرب ستیز دانستن رقیب خود یعنی اصول‌گرایان، تدریجا دارند این موضوع را مجددا در ذهن توده های مردمی جا می اندازند که حل مشکلات کشور در گرو بازگشت به میز مذاکره است. در گفت‌وگو با احمد توکلی، جواد عامری و امیر محبیان سه فعال و تحلیلگر مسائل سیاسی، به تاثیرات انتخابات آمریکا روی معادلات در ایران پرداختیم. توکلی معتقد است که آمدن و رفتن روسای جمهور در آمریکا اقتصاد ایران را دگرگون نخواهد کرد و به زعم او، هر کسی خلاف این فکر کند، دچار مالیخولیا ست. او تاکید دارد: این خبرها نیست که اگر ترامپ برود و بایدن بیاید، اقتصاد ایران زیر و رو می‌شود. عامری با انتقاد از رویکرد شرطی کردن منافع ملی ایران به تصمیمات آمریکا، تصریح می‌کند: اصلاح طلبان می‌خواهند برای مردم این‌گونه جا بیندازند که اگر بایدن بیاید، اوضاع اقتصادی کشور خوب میشود و بنابراین کسانی در داخل کشور باید در راس کار قرار بگیرند که اهل مذاکره از نوع برجام باشند. امیر محبیان نیز بر این باور است که اصلاح‌طلبان به غرب به عنوان یاور بیرون از زمین نگاه می كنند و بخشی از آنها مورد اعتماد جامعه از لحاظ كفایت سیاسی برای ایجاد تغییرات نیستند. در ادامه مشروح این دو گفت‌وگو را از نظر خواهید گذراند.

علیرضابدیع؛شاعرونویسنده‌درگفت‌و‌گوبا«صبح‌نو»

باید صنفی برای ترانه‌سراها و شاعران تشکیل شود

لیلا سلمانی / علیرضا بدیع؛ شاعر و ترانه‌سرای نام‌آشنایی است که تا‌کنون آثار متعددی از او منتشر شده است. از جمله آثار او می‌توان به مجموعه «ماه و ماهی» اشاره کرد که یکی از ترانه‌های این کتاب که با صدای حجت اشرف‌زاده منتشر شد، مورد اقبال علاقمندان به موسیقی قرار گرفت. دیگر آثار او عبارتند از «از پنجره‌های بی‌پرنده»، «حبسیه‌های یک ماهی» و «چله تاک». در گفت‌وگویی که با این شاعر و نویسنده داشتیم از جدیدترین فعالیت‌های خود در عرصه شعر و ادبیات گفت که در ادامه می‌خوانید.

جعفرقادری، نماینده مجلس در گفت‌وگو با «صبح نو»: با گفتار درمانی بازار ارز سامان نمی یابد

مصائب دلا ر بایدنی

هرچند نرخ ارز بعد از یک دوره طولانی مدت افزایش، این روزها در حال تجربه کاهش تدریجی بود. سیر نزولی قیمت‌ها در حالی در بازار ارز از عصر چهارشنبه 14 آبان ماه آغاز شد که قیمت دلار با کاهش حدود 7 هزار تومانی همراه بوده و دلار از 30 هزار تومان ظهر چهارشنبه به 23 هزار تومان در صبح روز یکشنبه 18 آبان رسید، اما مجدداً روز گذشته قیمت دلار با افزایش نسبت به قیمت‌های پایانی روز دوشنبه، ۲۶ هزار و ۹۰۰ تومان تعیین شد.

رویارویی جمهوری خواهان و دموکرات‌ها برای قدرت وارد مرحله تازه ای شده است

«اسپر» اولین قربانی ترامپ

درحالی‌که که رسانه‌ها جو بایدن، نامزد دموکرات‌ها را رئیس جمهور منتخب معرفی کردند و بایدن نیز در حال تشکیل کابینه است اما در آن سوی قدرت، یعنی برای دونالد ترامپ و جمهوری خواهان هنوز بازی تمام نشده و در تکاپوی به چالش کشیدن نتیجه انتخابات هستند تا برای چهار سال دیگر در کاخ سفید بمانند.

گزارش« صبح‌نو» از دستمزدها و پشت‌پرده تولید آگهی‌های تلویزیون

آگهی‌های لاکچری بازرگانی

چندوقتی است که حضور سلبریتی‌ها در آگهی‌های بازرگانی تلویزیون پررنگ شده است. درباره دستمزد همکاری آن‌ها با محصولات تجاری، رقم‌های مختلفی مطرح می‌شود. حالا با وضعیت کرونا و محدودیت‌های تولید در حوزه سینما، احتمالا بازیگران بیشتری برای همکاری با برندهای تجاری راغب باشند. اما تولید و پخش یک آگهی بازرگانی از سیما جزییات متعددی دارد که قابل تامل است. آتیلا پسیانی، برزو ارجمند، امیرحسین آرمان، شقایق دهقان، سیروان خسروی و اخیراً نوید محمدزاده، امین حیایی و محسن کیایی وارد عرصه تبلیغات بازرگانی شده‌اند. محسن تنابنده هم که این‌روزها درگیر کروناست، به‌زودی در این حوزه به روی آنتن سیما می‌رود. اما حضور بازیگران در آگهی‌های بازرگانی تلویزیون چه جزییات و کارکردهایی دارد؟ آیا این اتفاق برای محصولات مفید است؟ دستمزد بازیگران چقدر است؟ البته از سال‌های پیش تعدادی بازیگر هم هستند که صرفا در تیزرهای بازرگانی حضور پیدا می‌کنند. حالا در این گزارش این موضوع را بررسی خواهیم کرد.

«صبح نو» تصمیم های متناقض ستاد مدیریت كرونا در ماه های اخیر را بررسی کرده است

آشفتگی

شماره‌های پیشین