sobhe-no.ir
1053
سه شنبه، ۲۰ آبان ۱۳۹۹
1
محمد بن سلمان و بن زاید، دو بازنده شکست ترامپ در خاورمیانه هستند

روسیــاهان

با شکست جمهوری‌خواهان در انتخابات آمریکا، حال و روز خاندان آل‌سعود به‌ویژه ولیعهد جاه‌طلب آن، جالب‌تر و تماشایی‌تر از هر زمان دیگری شده است. سعودی‌ها که طی‌چهار سال گذشته و به پشتوانه حمایت‌های سیاسی و نظامی ترامپ، خوی قلدری پیدا کرده‌بودند و برای همسایه قدرتمند شمالی‌شان شاخ و شانه می‌کشیدند، اکنون و پس از شکست ترامپ، در وضعیتی عجیب گرفتار آمده‌اند. پنج سال پیش و در جریان مبارزات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، دونالد ترامپ، نامزد جمهوری‌خواهان، سخنانی را به زبان آورد که نشان از جایگاه فرومایه عربستان در سیاست خارجی آمریکا داشت. او با گاو شیرده توصیف کردن نظام سیاسی مستقر در عربستان، گفت: آل‌سعود برای ما همچون گاوی شیرده‌اند که هروقت دیگر نتواند به ما دلار وطلا بدهد آنگاه دستور ذبح آن را صادر می‌کنیم و یا از دیگران می‌خواهیم این‌کار را بکنند.

سرمقاله

بایدن هم خواهد رفت آقای وزیر!

رسانه های آمریکایی چگونه علیه ترامپ کودتا کردند؟

دیکتاتوری آزادی

انتخابات آمریکا برگزار شد. هرچند هنوز نهاد رسمی انتخاباتی آمریکا رییس‌جمهوری منتخب را معرفی نکرده‌اند اما براساس شواهد جو بایدن پیروز انتخابات است. اما یکی از نکات مهم انتخابات اخیر نقش و تاثیر رسانه‌ها بود. رسانه‌هایی که با ترامپ حسابی به جدل پرداختند.

آیا نبی گزینه تاج در انتخابات ریاست فدراسیون فوتبال است؟

مهندسی در خیابان سئول

مهدی ربوشه / فدراسیون فوتبال بالاخره از اساسنامه‌‌ای که حالا به تایید فیفا هم رسیده است، رونمایی کرد؛ اساسنامه پیشنهادی به اعضای مجمع ارسال شده تا در صورت تایید در مجمع 8 آذر، انتخابات فدراسیون فوتبال طبق همین نقشه جدید برگزار شود؛ اما تغییرات در جزئیات و کلیات اساسنامه قرار است فوتبال و مجمع را به کدام سمت و سو بکشاند؟ با توجه به نارضایتی اهالی فوتبال از کابینه حاکم بر فدراسیون فوتبال، آیا این اساسنامه راه را برای تغییرات جدی خواهد گشود یا همه چیز طبق روال قبل ادامه خواهد داشت؟ آیا اضافه ‌کردن تعداد اعضای مجمع و باز ‌کردن فضای نامزدی در پست ریاست فدراسیون فوتبال لزوما به تغییرات مثبت در فوتبال ایران منجر می‌‌شود یا بازی‌‌‌های دیگری در پشت پرده وجود دارد؟

رییس مجلس در نامه‌ای به روحانی پیگیر تخصیص اعتبار مالی از صندوق توسعه ملی شد

یک میلیارد کادر درمان چه شد؟

گزارش «صبح‌نو» از انتخاب فیلم مجید مجیدی ‌به عنوان نماینده ایران در اسکار 2021

در راه اسکار

سال کرونایی یک به یک جشنواره‌های هنری را به گوشه‌ای راند و پروژه‌های سینمایی را به تعطیلی کشاند. یکی از مهم‌ترین و شاید اسم و رسم‌دارترین جشنواره‌های سینمایی آکادمی اسکار است که به واسطه پاندمی جهانی کرونا دستخوش تغییراتی شد. این آکادمی که قرار بود در زمستان برگزار شود، به بهار سال آینده موکول شد. هر سال یکی از چالش‌های سینمایی ایران انتخاب نماینده‌ای برای حضور در جشنواره اسکار است. «خورشید» ساخته مجید مجیدی در نهایت با نظر هیات انتخاب از میان ۹۰ اثر نماینده ایران در اسکار ۲۰۲۱ شد. در این گزارش نگاهی داریم به کارنامه مجید مجیدی و حضور او در اسکار، رقبای «خورشید» و حواشی به وجود آمده که در ادامه می‌خوانید.

صبح نو

سرمقاله

بایدن هم خواهد رفت آقای وزیر!

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه کشورمان که ظاهرا زمزمه‌های حضور او برای انتخابات ریاست‌‌جمهوری سال بعد هم از گوشه و کنار به گوش می‌رسد، در توییتی حماسی خطاب به همسایگان نوشته است که ترامپ در نهایت تا 70 روز دیگر رفتنی است اما این ما هستیم که تا ابد کنار همدیگر می‌مانیم. سخن درستی که اما معلوم نیست چرا خود آقای ظریف از ابتدای دوران وزارت خارجه در دولت اول تدبیر و امید، چندان به آن پایبند نبوده است. سفرهای امروز آقای ظریف به کشورهایی مانند ونزوئلا و چین را با سفرهای متعدد و غلیظ آقای وزیر خارجه در دولت اول تدبیر و امید که هنوز در پی ایجاد سنگ بنای متزلزلی به نام برجام بود، مقایسه کنید تا متوجه شوید چرا توییت آقای ظریف،‌ عملکرد و سیاست راهبردی وزارتخانه تحت اداره خودش را نقض می‌کند. ظریف و تیم سیاست خارجی دولت پس از پیروزی روحانی در انتخابات ریاست‌‌جمهوری سال 1392 با امید و اتکای تمام به غرب روی کار آمدند و کار تا جایی پیش رفت که آقای رییس‌جمهور حتی ریزش باران را هم منوط به توافق با غرب می‌دانست. در تمام مدتی که قرار بود برجام مشکلات و معضلات زمین تا زمان کشور را حل کند، شرق و کشورهایی نظیر ونزوئلا در سیاست خارجی ایران جایی نداشتند. کسی نبود به آقای ظریف یاد‌آوری کند که اوباما، جان کری، ترامپ و وزیر خارجه‌اش رفتنی هستند اما سیاست یک بام و دو هوای آمریکایی‌ها تا ابد بر همین پاشنه خواهید چرخید. حالا هم که با انتخاب جو بایدن دریچه‌هایی جدید از امید واهی به ایالات متحده باز شده است، انگار یکی باید توییت آقای ظریف را پرینت گرفته و برایش ببرد و بالای صفحه بنویسد: جو بایدن هم رفتنی است آقای ظریف!
 

captcha
شماره‌های پیشین