sobhe-no.ir
1052
دوشنبه، ۱۹ آبان ۱۳۹۹
14

خبر

توییتر؛ انحصار در انتشار اخبار انتخاباتی تا یقه‌گیری با رییس‌جمهور

توییتر علیه توییتر

از هفته پیش و با آغاز انتخابات آمریکا، فضای مجازی آرایش جدیدی به خود گرفت. در آمریکا و خیلی از کشورهای دیگر، توییتر به عنوان یکی از مهم‌ترین بسترهای رسانه‌ای در فضای مجازی شناخته می‌شود. توییتر به واسطه فضایی که دارد، بیشتر از دیگر شبکه‌های اجتماعی محفل بحث و جدل‌های سیاسی و اجتماعی است. توییتر با آغاز کارزار انتخابات ریاست‌‌جمهوری ایالات متحده، روزهای پرسروصدایی را رقم زد.

چهره روز

مهران غفوریان سریال می‌سازد

خبر روز

«خورشید» نماینده ایران در اسکار شد

آخرین خبر

سریال «ویلا» کلید خورد

صبح نو

توییتر؛ انحصار در انتشار اخبار انتخاباتی تا یقه‌گیری با رییس‌جمهور

توییتر علیه توییتر

از هفته پیش و با آغاز انتخابات آمریکا، فضای مجازی آرایش جدیدی به خود گرفت. در آمریکا و خیلی از کشورهای دیگر، توییتر به عنوان یکی از مهم‌ترین بسترهای رسانه‌ای در فضای مجازی شناخته می‌شود. توییتر به واسطه فضایی که دارد، بیشتر از دیگر شبکه‌های اجتماعی محفل بحث و جدل‌های سیاسی و اجتماعی است. توییتر با آغاز کارزار انتخابات ریاست‌‌جمهوری ایالات متحده، روزهای پرسروصدایی را رقم زد.

در چهار سال ریاست‌‌جمهوری ترامپ در آمریکا، او توییتر را به یک تریبون شخصی برای پیشبرد سیاست‌هایش تبدیل کرده بود. ترامپ بسیاری از نظرات و البته آرزوهایش را در قالب توییت منتشر می‌کرد و همین باعث شده بود که رییس‌جمهور آمریکا بارها با زیاده‌گویی و جنجال، مخالفت‌های زیادی را به وجود بیاورد. ترامپ حتی ظاهر رسمی یک رییس‌جمهور را هم رعایت نمی‌کرد و به‌دفعات و مکررا، دروغ و توهین تولید و منتشر کرد. این میزان از رفتار عجیب سیاست‌باز کاخ سفید به حدی بود که حتی توییتر هم از چندی پیش در مقابلش موضع گرفت. رفتار بچه‌گانه و دور از شأن ترامپ محدود به مسائل سیاسی نبود. او یک‌‌بار در توییت‌های خود جو اسکاربورو، نماینده پیشین کنگره و مجری مشهور آمریکایی را عامل اصلی مرگ لوری کلاسوتیس در سال ۲۰۰۱ دانسته است که همین باعث اعتراض کلاسوتیس شده بود. ترامپ در خردادماه گذشته و پس از توییت اکانت رسمی رهبر انقلاب درباره روز قدس، در یک توییت جملاتی استفاده کرد که توییتر، به کاربران هشدار داد این توییت در ستایش خشونت است اما به دلیل منافع عمومی، اگر کسی می‌خواهد آن را مشاهده کند، روی کلمه «مشاهده» کلیک کند.
 
آغاز انتخابات و انتشار انحصاری اخبار
توییتر شامگاه دوشنبه، دوم نوامبر، جزئیات بیشتری در مورد سیاست‌های اتخاذشده توسط این شرکت درباره اجازه اعلام نتایج انتخابات ریاست‌‌جمهوری ایالات متحده در سال 2020 را یادآور شد. توییتر اعلام کرد فقط به هفت پلتفرم رسانه‎ای اجازه می‌دهد تا به طور رسمی نام برنده انتخابات ریاست‌‌جمهوری آمریکا را اعلام کنند. طبق بیانیه توییتر، فقط به هفت رسانه «ABC News» ،«AP» ،«CNN» ،«CBS News» ،«Decision Desk HQ» ،«Fox News» و «NBC News» می‌توان برای اعلام رسمی نام برنده انتخابات ریاست‌‌جمهوری آمریکا اطمینان کرد.
طبق اطلاعیه بعدی توییتر، افراد در توییتر از جمله نامزدهای انتخاباتی، نباید پیش از اعلام رسمی برنده‌شدن، ادعای پیروزی در انتخابات را داشته باشند. توییت‌هایی که شامل ادعاهای پیش از موعد باشند، برچسب‌گذاری شده و افراد را به صفحه رسمی ما در انتخابات ایالات‌متحده هدایت می‌‌کنند. علاوه بر این، هر توییتی که بخواهد در انتخابات سوم نوامبر دخالت کند، حذف خواهد شد. توییت‌‌هایی که به منظور تحریک دخالت در روند انتخابات یا در اجرای نتایج انتخابات، از جمله اقدامات خشونت‌آمیز منتشر شوند، منوط به حذف خواهند بود. این قانون، همه رقابت‌‌‌های کنگره و انتخابات ریاست‌‌جمهوری را شامل می‌‌شود.
توییتر در ادامه یادآور شد، فقط این هفت پلتفرم رسانه‌ای معروف مجاز هستند که نام برنده این رقابت انتخاباتی را اعلام کنند. این اقدام توییتر گرچه به عقیده برخی تصمیمی منطقی و برای جلوگیری از حواشی احتمالی بود اما عده‌ای هم با مقایسه این اعمال محدودیت‌ها با انتخابات مشابه، از جمله در ایران،  آن را نوعی استاندارد و رفتار دوگانه دانستند.
درسال 88 توییتر تعمیرات را عقب انداخت که علیه ایران کار کند ولی در این انتخابات فقط به چند اکانت اجازه انتشار نتایج رو داد و برچسب گمراه کننده روی ترامپ زد.
 
دست‌وپازدن برای ماندن در کاخ‌سفید
هرچه به روزها و ساعات پایان شمارش آرای انتخابات نزدیک می‌شدیم، فاصله ترامپ با رقیبش بیشتر می‌شد. ترامپ خود را بازنده انتخابات دیده بود اما نمی‌خواست به این راحتی‌ها آن را بپذیرد. غرور و خودبزرگ‌بینی یکی از اصلی‌ترین مشخصه‌های ترامپ در این سال‌ها بوده است. حالا چنین فردی با یک باخت بزرگ روبه‌رو شده بود. ترامپ سعی می‌کرد از طریق توییتر بر شکستش سرپوش بگذارد. ترامپ تصمیم دیوان عالی مبنی بر اجازه شمارش آرا تا سه روز پس از انتخابات در پنسیلوانیا را مورد انتقاد قرار داد و نوشت كه این کار اجازه تقلب را داده و باعث هرج و مرج خیابانی می‌شود. توییتر به پست ترامپ برچسب هشدارآمیز زد و بالای آن نوشت: برخی یا تمام محتوای به اشتراک گذاشته‌شده در این توییت مورد مناقشه است و ممکن است گمراه‌کننده باشد؛ البته این اولین و آخرین مورد نبود. توییتر، توییت هشدار ترامپ نسبت به دزدی آرای مردم را نیز حذف کرد. تا به لحظه نگارش این گزارش، توییتر تاکنون به چندین توییت رییس‌جمهور فعلی آمریکا برچسب هشدار 
داده است؛ البته دو شب پیش توییتر در یک اقدام خبرساز، عبارت رییس چمهور را از «بیو»ی ترامپ حذف و لقب «چهل‌وپنجمین رییس‌جمهور ایالات متحده» را به او داد. با توجه به شرایط، احتمالا باید در روزهای آینده همچنان منتظر این اتفاقات در توییتر باشیم؛ حذف فردی که زمانی توییتر را ملک شخصی‌اش می‌دانست. 
 

captcha
شماره‌های پیشین