sobhe-no.ir
1051
یکشنبه، ۱۸ آبان ۱۳۹۹
3
نگاه

آخرین میخ بر تابوت سلطه غرب

مالك التریكى

امارات و عربستان روی اسب بازنده قمار کردند

واهمه تیم «بی»

روح‌الله فرقانی / هرچند تا اعلام نتیجه نهایی انتخابات آمریکا چند روز دیگر باقی مانده است اما اخبارغیر رسمی پیشتازی «جوبایدن» نامزد حزب دموکرات را در این دوره از انتخابات نشان می‌دهد، انتخابی که موجب بازی دو سر باخت کشورهای مرتجع منطقه مانند امارات، بحرین و حتی عربستان می‌شود که از حیثیت و آبروی خود برای ماندن ترامپ در کاخ سفید خرج کردند اما این حیثیت به باد رفت.

یادداشت

انتخابات آمریکا؛ ارزش‌های غربی

دکتر علی دارابی

صبح نو

امارات و عربستان روی اسب بازنده قمار کردند

واهمه تیم «بی»

روح‌الله فرقانی / هرچند تا اعلام نتیجه نهایی انتخابات آمریکا چند روز دیگر باقی مانده است اما اخبارغیر رسمی پیشتازی «جوبایدن» نامزد حزب دموکرات را در این دوره از انتخابات نشان می‌دهد، انتخابی که موجب بازی دو سر باخت کشورهای مرتجع منطقه مانند امارات، بحرین و حتی عربستان می‌شود که از حیثیت و آبروی خود برای ماندن ترامپ در کاخ سفید خرج کردند اما این حیثیت به باد رفت.

روی کار آمدن بایدن را می‌توان آغاز بحران سیاسی برای نتانیاهو و سران کشورهای عربی مرتجع در منطقه قلمداد کرد چرا‌که او که درزمان «باراک اوباما» معاونت ریاست جمهوری آمریکا را هم برعهده داشت، یقیناً نگاه‌های حقوق بشری و عدم حمایت از سیاست‌های آل‌سعود را دنبال خواهد کرد. دولت بایدن دیگر مانند ترامپ، حاضر نخواهد بود امتیازات بزرگی در حد به رسمیت شناختن قدس به‌عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی، یا معامله قرن تقدیم این رژیم کند. با یادآوری نقش مقام‌های سعودی در عادی‌سازی روابط برخی کشورهای عربی مرتجع با رژیم صهیونیستی و حمایت همه‌جانبه آن‌ها از دونالد ترامپ نامزد حزب جمهوری‌خواه آمریکا، عربستان و امارات را باید بزرگ‌ترین بازنده انتخابات اخیر ریاست جمهوری آمریکا دانست.

 عابدینی: شکست انتخاباتی ترامپ، بازی دو‌سرباخت برای کشورهای عربی مرتجع است
«حسن عابدینی» کارشناس مسائل غرب آسیا در گفت‌و‌گو با خبرنگارروزنامه «صبح‌نو» با اشاره به‌اینکه شکست انتخاباتی ترامپ می‌تواند بازی‌دو‌سرباخت برای کشورهای عربی مرتجع باشد، عنوان کرد: کشورهای ارتجاع عرب به سرکردگی عربستان سعودی در اوج تبلیغات انتخاباتی دونالد ترامپ و برای اینکه در دوپینگ کارزار انتخاباتی ترامپ کمک کنند، آشکارسازی روابط با رژیم صهیونیستی را در دستور کار خود قرار دادند که منجر به نشست‌ها و امضای تفاهم‌نامه از سوی امارات و بحرین با رژیم صهیونیستی منجر شد، اما نباید فراموش کرد که کارنامه سیاست خارجی ترامپ از چند جهت فاقد جذابیت بود و هیچ‌گونه دستاوردی نداشت.
وی با بیان اینکه انتخاب بایدن می‌تواند بازی‌دو‌سر‌باخت برای امارات، بحرین و حتی عربستان سعودی باشد، تصریح کرد: کارنامه سیاست خارجی دونالد ترامپ علاوه بر اینکه فاقد جذابیت بود، بلکه خیلی سیاه نیز بود .حتی روابط ترامپ با کره‌شمالی و کیم‌جونگ‌اون بدون هیچ دستاوردی تمام شد. علاوه بر این روابط چین به چالش‌هایی در عرصه اقتصادی، نظامی و امنیتی کشیده شد. حتی کنسولگری‌های یکدیگر را در پکن و واشنگتن و دیگر شهرهای مهم تعطیل و برای تجارت یکدیگر تعرفه‌های سنگین به کار بردند. آمریکا علاوه بر تنش و جنگ سرد تجاری که با چین داشت دخالت‌های آشکار درموضوع تایوان و ناآرامی‌های هنگ‌کنگ انجام داد که با هشدارهای چین همراه 
بود.
 این کارشناس مسائل غرب آسیا ادامه داد: دونالد ترامپ علاوه برایجاد تنش با چین، با روسیه هم وارد تنش‌های مختلف شد، لغو پیمان کاهش سلاح‌های اتمی که ازمدت ها پیش امضا شده بود را لغو کرد. شکست‌های ترامپ در عرصه سیاست‌خارجی حتی در حوزه افغانستان هم دیده می‌شود. هنوز با نپذیرفتن طالبان آتش‌بس شرایط عملی نیافته و مذاکرات صلح یا گفت‌وگوهای بین‌الافغان به نتیجه‌ای نرسیده است. سیاست‌های ترامپ حتی در بولیوی و ونزوئلا هم با شکست مواجه شد و در اوج تبلیغات انتخاباتی دونالد ترامپ، دیدیم که اخیراً انتخابات بولیوی برگزارشد و حزب «اوومورالس» پیروز شد و او به کشور بازگشت چرا‌که اعضای اصلی حزب مورالس که معاونان او بودند به پیروزی رسیدند. آمریکا این شکست را هم در ونزوئلا تجربه کرد، آنجا‌که کودتای آمریکایی برای برکناری نیکلاس مادورو به نتیجه‌ای نرسید و آمریکا بازنده سیاست‌هایش در آمریکای لاتین شد.
وی با بیان اینکه تحریم‌های فزاینده آمریکا در دوران ترامپ راه به جایی نبرد و قدرت منطقه‌ای ایران افزایش یافت، اظهارداشت: دونالد ترامپ تنها اقدامی که می‌توانست انجام دهد این بود که کشورهای ارتجاع عرب را مجبور کند که یک حرکتی در این مسیر داشته باشند. در چهار سال اخیر دلارهای نفتی فراوانی را در اختیار ترامپ قرار دادند و در آخرین مرحله هم مجبور شدند، روابط‌شان را با رژیم صهیونیستی آشکار سازند اما چه اتفاقی افتاد این کشورها اکنون با دو سناریو مواجه هستند یا ترامپ می‌رود و طبعاً پس از آن دموکرات‌ها روی موضوعات حقوق بشری کشورهای مرتجع عرب فشار می‌آورند یا اینکه آمریکا اگر بایدن پیروز انتخابات شود و به کاخ سفید بیاید، هم فشار حقوق بشری بر عربستان و متحدانش وارد می‌کند و هم آن‌ها را وادار می‌کند که پول بیشتری به او بدهند و این موضوع دوشیدن گاوهای شیرده، که دونالد ترامپ به آن اشاره داشت، همچنان از سوی بایدن ادامه می‌یابد.
این کارشناس مسائل منطقه ادامه داد: نباید فراموش کرد روابط کشورهای عربی مرتجع با دموکرات‌ها خیلی اندازه دوران جمهوری‌خواهان گرم نخواهد بود. حتی اگر انتخابات با‌توجه به اینکه ترامپ  موضوع را حقوقی کرده است او به قدرت بازگردد بازهم چیزی عاید کشورهای عربی مرتجع نخواهد شد و مضافاً بر اینکه دیگر برگه‌ای برای بازی هم ندارند و با آشکار‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی و نفی ملت‌ها و ملت‌های مسلمان به شدت دچار آبروریزی شده‌اند.

captcha
شماره‌های پیشین