sobhe-no.ir
1050
شنبه، ۱۷ آبان ۱۳۹۹
6
«مرتضی مکی» کارشناس مسائل بین‌الملل در گفت‌وگو با روزنامه «صبح‌نو»:

رییس‌جمهور آینده آمریکا با چالش‌های عمیق فرهنگی و اقتصادی مواجه می‌شود

فرافکنی غرب علیه رییس جمهور روسیه ادامه دارد

شایعه بیماری « مرد یخی» تکذیب شد

بایدن با احتمال پیروزی در جورجیا و پنسیلوانیا به 270 الکترال خواهدرسید

رییس‌جمهور پُستی

ترامپ که می‌‌خواست عظمت را به آمریکا بازگرداند، حالا با زخم زدن بر پیكره لیبرال‌دموکراسی آمریکایی قصد دارد کشورش را هم در هزینه شکست خود سهیم کند و با تکرار ادعای تقلب در انتخابات می‌‌خواهد «تا سر حد مرگ » به مبارزه خود علیه سیستم ادامه دهد.

صبح نو

بایدن با احتمال پیروزی در جورجیا و پنسیلوانیا به 270 الکترال خواهدرسید

رییس‌جمهور پُستی

ترامپ که می‌‌خواست عظمت را به آمریکا بازگرداند، حالا با زخم زدن بر پیكره لیبرال‌دموکراسی آمریکایی قصد دارد کشورش را هم در هزینه شکست خود سهیم کند و با تکرار ادعای تقلب در انتخابات می‌‌خواهد «تا سر حد مرگ » به مبارزه خود علیه سیستم ادامه دهد.

پنج روز از انتخابات ریاست‌‌جمهوری آمریکا می‌‌گذرد اما هنوز نتیجه این انتخابات اعلام نشده است. هرچند در روز اول شمارش آرا، پیروزی بایدن در انتخابات مسجل بود اما با تهدیدهای ترامپ یکباره روند شمارش آرا کند شد و نتیجه سرنوشت‌ساز و روشنی از میزان آرای مردم آمریکا اعلام نشده است، تا جایی که روسیه به طولانی شدن روند انتخابات ریاست‌‌جمهوری در آمریکا واکنش نشان داد و اعلام کرد فقدان شفافیت کامل در انتخابات آمریکا می‌تواند اثری منفی روی بازارهای جهانی داشته باشد.
تا پایان روز گذشته به وقت تهران، بر‌اساس آمار، از 143 میلیون و 103 هزار رای شمارش‌شده، جو بایدن 73 میلیون و 483 هزار یا 50.5 درصد آرای مردمی را از آن خود کرده و ترامپ نیز 69میلیون و 619 هزار نفر رای معادل 47.9 درصد از آرای مردمی را به خود اختصاص داده است. به این ترتیب جو بایدن 264 رای الکترال و دونالد ترامپ 214 رای الکترال را کسب کرده‌اند. شمارش آرا در ایالت‌های کلیدی از جمله آریزونا، نوادا، پنسیلوانیا و جورجیا همچنان ادامه دارد. نفر پیروز به 270 رای الکترال نیاز دارد و با توجه به پیشتاز بودن بایدن در نوادا پیروزی او در انتخابات دور از انتظار نیست؛ چنانکه روزنامه واشنگتن‌پست با بیان اینکه تدابیر امنیتی سرویس مخفی برای محافظت از «جو بایدن» نامزد حزب دموکرات‌ها افزایش یافته است، گزارش داد که بایدن احتمالا صبح جمعه(به وقت واشنگتن) اعلام پیروزی خواهد کرد. بایدن پیش‌از این دو بار با برگزاری نشست خبری از احتمال پیروزی خود خبر داده، اما تاکنون اعلام پیروزی نکرده است و گفته تمام آرا باید شمرده شوند؛ البته ستاد تبلیغاتی جو بایدن تریبون محل اعلام پیروزی او در انتخابات ریاست‌‌جمهوری را در شهر ویلمینگتون ایالت دلاور آماده کرده است.
اما در سوی دیگر ماجرا، ترامپ که ساکن کنونی انتخابات است، با تشکیک در انتخابات سعی دارد از این شکست فرار کند. او روز گذشته در نشستی خبری با ادعای بروز تخلف و تقلب در انتخابات ریاست‌‌جمهوری آمریکا اعلام کرد که نظام انتخاباتی این کشور فاسد است و رای‌گیری پُستی، این نظام را نابود کرده است. رییس‌جمهور آمریکا گفت: ما داشتیم در ایالت‌ها با اختلاف خوبی برنده می‌شدیم اما ناگهان برتری ما از دست رفت. اگر رای‌های قانونی شمرده شوند، ما به راحتی پیروز می‎شویم. ترامپ که بیش از 68 میلیون به او رای داده‌اند به دنبال استفاده از این ظرفیت است تا قبل از خروج از کاخ سفید شکاف سیاسی بین مردم را بیشتر كرده و دولت آینده را با چالش مواجه كند. پسرش نیز در سخنانی ترامپ پدر را به «مبارزه تا مرگ» فراخواند و به صورت علنی به پدرش تاکید کرد تا در انتخابات ریاست‌‌جمهوری سوم نوامبر «تا‌سر‌حد‌مرگ» مبارزه کند و در عین حال، بار دیگر ادعاهای ترامپ را درباره تقلب در این انتخابات تکرار کرد؛ سخنانی که با واکنش گسترده آمریکایی‌ها مواجه شد و شماری از فعالان سیاسی و روزنامه‌نگاران آمریکایی، پسر رییس‌جمهور آمریکا را به خاطر تقاضای جنگ تمام‌عیار علیه انتخابات،  احمق و بی‌ملاحظه توصیف ‌کردند. «مری ترامپ» برادرزاده ترامپ هم با بیان اینکه عمویش نمی‌تواند با «بازنده‌بودن» احتمالی کنار بیاید، درباره ماه‌های خطرناک پیش رو در نتیجه اقدامات ترامپ 
هشدار داد.
حال حتی رسانه‌ها و نخبگان آمریکایی نیز از ترامپ و آشوبی که می‌‌خواهد در آمریکا به پا کند، خسته هستند و با قطع سخنرانی ترامپ در پخش زنده تلویزیونی علیه او کودتای رسانه‌‌ای راه انداخته‌اند، به‌طوری‌که سه شبکه بزرگ خبری آمریکا یعنی ‌«ای‌بی‌سی»، «سی‌بی‌اس» و «ان‌بی‌سی»، زمانی که ترامپ در کنفرانس خبری پنجشنبه خود در کاخ‌سفید درباره تقلب در انتخابات آمریکا صحبت کرد، پخش زنده سخنرانی او را قطع ‌کردند. همچنین نشریه آلمانی اشپیگل برای گزارش خود درباره وضعیت انتخابات آمریکا، طرحی از ترامپ را به همراه اسلحه و سنگر در کاخ سفید انتخاب کرد و نوشت: «ساکن غیرقانونی! اکثریت آمریکایی‌ها به جو بایدن رأی دادند، اما ترامپ نمی‌خواهد کاخ سفید را ترک کند.»
اما بعد از آنکه ترامپ خود را در کارزار مبارزه علیه رای مردم تنها دید، مشاورانش خبر دادند که او قانع شده در صورت حتمی شدن نتایج فعلی، شکست در انتخابات را بپذیرد و آن را رسماً اعلام کند؛ البته این رفتار ترامپ به‌دلیل تصمیم او برای بازگشت به انتخابات در 2024 است؛ چنانکه «میک مولوینی» رییس سابق کارکنان کاخ سفید گفته است در صورتی که ترامپ در انتخابات امسال بازنده شود، سال ۲۰۲۴ به رقابت انتخاباتی 
برمی‌گردد.

captcha
شماره‌های پیشین