sobhe-no.ir
1050
شنبه، ۱۷ آبان ۱۳۹۹
4
10دلیل برای اینکه می‌توان از شکست ترامپ خوشحال بود، ولی از پیروزی بایدن شادمان نشد

برو به درک قمارباز

«عدو شود سبب خیر گر خدا خواهد» شاید ضرب‌المثل مناسبی برای احساس جریان انقلابی از نتایج انتخابات آمریکا باشد. «عدو» بایدن است که سبب شکست ترامپ و سبب «خیر» شده است. از همین ابتدا موضع متن نسبت به انتخابات آمریکا روشن می‌‌شود و مقابل ساده‌دلان اصلاح‌‌‌طلب که دموکرات‌ها را به عنوان دوپینگ خود وارد عرصه سیاست داخلی کرده‌ و با اعتیاد خود به این جناح، معیشت مردم را گروگان قدرت‌طلبی خویش کرده‌اند، می‌‌خواهد شفاف و صریح باشد. از همین رو احساس شادمانی از شکست ترامپ مساوی با خوشحالی از برد بایدن نیست؛ اما چگونه می‌‌توان از باخت ترامپ خوشحال بود اما از پیروزی بایدن شادمان نشد؟ این مطلب تلاش می‌‌کند با توجه به آرای اعلام‌شده از انتخابات آمریکا تا ظهر جمعه به وقت تهران، از چند زاویه به این سوال پاسخ دهد.

صبح نو

10دلیل برای اینکه می‌توان از شکست ترامپ خوشحال بود، ولی از پیروزی بایدن شادمان نشد

برو به درک قمارباز

«عدو شود سبب خیر گر خدا خواهد» شاید ضرب‌المثل مناسبی برای احساس جریان انقلابی از نتایج انتخابات آمریکا باشد. «عدو» بایدن است که سبب شکست ترامپ و سبب «خیر» شده است. از همین ابتدا موضع متن نسبت به انتخابات آمریکا روشن می‌‌شود و مقابل ساده‌دلان اصلاح‌‌‌طلب که دموکرات‌ها را به عنوان دوپینگ خود وارد عرصه سیاست داخلی کرده‌ و با اعتیاد خود به این جناح، معیشت مردم را گروگان قدرت‌طلبی خویش کرده‌اند، می‌‌خواهد شفاف و صریح باشد. از همین رو احساس شادمانی از شکست ترامپ مساوی با خوشحالی از برد بایدن نیست؛ اما چگونه می‌‌توان از باخت ترامپ خوشحال بود اما از پیروزی بایدن شادمان نشد؟ این مطلب تلاش می‌‌کند با توجه به آرای اعلام‌شده از انتخابات آمریکا تا ظهر جمعه به وقت تهران، از چند زاویه به این سوال پاسخ دهد.

1-  مهم ‌ترین دلیل برای شادمانی از شکست ترامپ، کینه ایرانیان از او به‌واسطه عامل ترور حاج قاسم سلیمانی است. این شکست گرچه در مقابل داغ حاج‌قاسم، کوچک و ناچیز است اما شاید مرهم و تسکینی موقت برای این ضایعه بزرگ باشد. از این رو حساب ایران با ترامپ از حساب سایر روسای‌جمهور جداست و بغض و کینه‌‌ای ملی نسبت به شخص او وجود دارد. باخت او در انتخابات اولین ضربه به او و شروع روند تحقیرش خواهد بود. در عین حال بایدن هم گرچه در این ترور نقش فیزیکی نداشت اما در بیانیه‌‌ای این ترور را ستایش کرد و القاب نامناسبی به این سردار عزیز نسبت داد.
2- جهان بدون ترامپ حتما جای بهتری برای زندگی‌‌کردن است. اینکه فردی شرور و هوسران و به قول حاج‌قاسم، قمارباز، بر امورات جهان حاکم نباشد، فارغ از آنکه اهل کدام کشور باشی، خبری خوشحال‌کننده و مسرت‌بخش است. گرچه بایدن هم خود بخشی از روند استعمار و بی‌عدالتی ساختاری در سطح جهان است و چهره‌‌ای نفاق‌‌انگیز از آمریکا ارائه خواهد کرد، اما ادامه مبارزه با چنین دشمنی، شادی از حذف دشمنی خبیث و ملعون چون ترامپ را منتفی نمی‌کند. از این منظر هم می‌توان از حذف ترامپ شاد بود اما از برد بایدن خوشحال نشد.
3- شکست ترامپ، شکست براندازان و ترامپیست‌های خشونت‌طلبی چون منافقین و فرشگرد است که بدون ترامپ جانی برایشان باقی نمی‌ماند و از آن هیکل‌های بادکرده از دلارهای ترامپی، لاشه‌‌ای نحیف و بی‌جان باقی خواهد ماند که خود نمایی از واقعیت اپوزیسیون جمهوری اسلامی است؛ گروه‌هایی که اصطلاحا سر ترامپ را شیره مالیدند و با کمک امثال لیندسی گراهام، جولیانی و بولتون پول مفت ‌گرفتند و آینده را به آن ابله هوسران فروختند. شیادها علیه یک شیاد، شاید تعبیر مناسبی برای رابطه این گروه‌ها با ترامپ باشد و در رأس آنها شاهزاده‌‌ای دریوزه و دلقک که در رویای سان‌دیدن از ارتش، اکنون باید کابوس تنهایی و ریشخندشدن توسط مردم بزرگ ایران را ببینند. به این دلایل باید از شکست ترامپ که حامی چنین ابلهانی بود، شادی کرد که مصداق «دیوانه چو دیوانه ببیند، خوشش آید» بودند.
4- ظهور و سقوط ترامپ به فعال‌شدن شکاف‌‌هایی تقریبا خاموش در جامعه آمریکا شدت داده و هویت آمریکایی را در مقابل هویت انسان جهان وطنی قرار داد. ایستادن ترامپ در میانه این شکاف حدود 70 میلیون آمریکایی را به طرفدارانش تبدیل کرده که قطعا شکستش حس انتقام آنها را علیه حامیان بایدن شعله‌ور می‌‌کند و طبیعتا این وزنه سخت به پای آمریکا از قدرت آنها برای توطئه در دیگر کشورها کم می‌‌کند. ترامپ آمریکا را درگیر خود کرد و از این رو ضربه‌‌ای بزرگ به امپریالیسم بود. ترامپ می‌‌رود اما ترامپیسم زنده می‌‌ماند و این دوقطبی خود بزرگ‌‌ترین مانع برای سلطه‌جویی آمریکا در جهان و خاورمیانه خواهد شد. علاوه بر مانع اقتصادی چین، تهدید درونی اجتماعی هم، سلطه‌جویی و توسعه‌طلبی آمریکا را با محدودیت مواجه می‌‌کند و همه اینها بخشی از روند افول و اضمحلال رژیم آمریکاست.
5- همواره گمان می‌‌رفت که دست نامرئی هیات حاکمه ایالات متحده از شکاف جدی و عمیق میان سیاسیون و نخبگان این کشور جلوگیری می‌‌کند اما ظهور و سقوط ترامپ گزاره قدرت این هیات حاکمه بر تمامی اجزای سیاست آمریکا را با چالش مواجه کرد و طبیعی است که پیدایی این واقعیت در سطح سیاست به انفصال بیشتر در سطح جامعه هم می‌‌انجامد. سیاست، آینه رفتار جامعه است؛ همان‌گونه که می‌‌تواند بازتاب واقعیت‌‌‌های جامعه هم باشد. شکست ترامپ حتما این گزاره را بیشتر تقویت می‌‌کند چراکه هزینه بالای باخت او برای شخص خودش به سیاست و جامعه آمریکا بار خواهد شد.


 مهم‌‌ترین هزینه باخت او برای سیستم حکومتی ایالات متحده موضوع «تقلب» است که موجب بی‌اعتمادی جامعه به سیاست و کاهش مشروعیت «استیت» آمریکا خواهد شد. وقتی رییس‌جمهور مستقر سیستم انتخاباتی را به تقلب متهم می‌‌کند، این تصور ایجاد می‌‌شود که حاکمیت به اندازه‌‌ای که تصور می‌‌شد، قدرتمند و صادق نیست. از این جهت شکست ترامپ حتما خوشحال‌کننده است و بایدن کارگزار این سیستم دروغگو و تضعیف‌شده خواهد بود.
6- ترامپ را باید هیتلر زمانه جدید نامید؛ مردی خودشیفته، متوهم، ملی‌گرا و نژادپرست که از درون نظام پولیارشیک آمریکا بیرون آمد؛ از صندوق رای آمریکایی‌ها. از این جهت ظهور او بیش از هر چیز هم نشانه زوال فکری و فرهنگی بخش‌‌هایی از جامعه آمریکا و هم استیصال آنهاست که چاره را در پناه بردن به دامن چنین شیادی دیده‌اند. برآمدن او از این جهت ابهت آمریکا را در سطح فرهنگی و هویتی برای سایر ملل جهان کم کرد و ضربه‌‌ای سخت بر پیکر «رویای آمریکایی» بود. اکنون پایین کشیده شدن چنین فردی با حدود 50 درصد آرای این جامعه بیشتر از همیشه نشانه اختلال در سیستم این کشور و «ضدتبلیغی» از آمریکا در سطح جهان است. این انتخابات را می‌‌توان از این جهت چالشی برای هژمونی فرهنگی آمریکا دانست که با شکست ترامپ و ادامه اعتراض‌‌‌های او ضربات بیشتری هم به آن وارد خواهد شد و از این جهت حتما شکست او مسرت‌بخش است؛ هرچند بایدن در جهت ترمیم این زخم حرکت خواهد کرد ولی مشخص نیست تا چه میزان شانس ترمیم داشته باشد.
7-  شکست ترامپ، بازار سیاست‌زده ما را که ناشی از اعتیاد دولت به سیاست خارجی و رانت فروش نفت است، تا‌حدود زیادی واقعی خواهد کرد. با پایین آمدن قیمت دلار مردم می‌‌توانند نفسی بکشند و از نظر روانی آسوده‌‌تر باشند. گرچه سوال و گمانه درباره برنامه‌ریزی دولت برای کاهش قیمت دلار در صورت پیروزی بایدن از قبل وجود داشت اما هر چه هست، فارغ از تقصیر دولت، بالا رفتن ارزش پول ملی، خبری خوش است که مردم را خوشحال خواهد کرد. از این جهت هم باید از رفتن ترامپ خوشحال بود؛ گرچه روی کار آمدن بایدن در صورت تغییرنیافتن رویکرد دولت، دور جدیدی از وابسته ‌کردن معیشت مردم به سیاست خارجی را موجب می‌‌شود که از این جهت حتما نگران‌کننده است.
8- پیروزی بایدن و به صحنه آمدن یک دشمن فریبکار به جای دشمنی بی‌مغز است. حتما کنار رفتن چنین دشمنی شادمانی دارد و البته مواجهه با دشمنی فریبکار و محاسبه‌گر خود دور جدیدی از آمادگی ذهنی و اقتصادی و سیاسی را می‌‌طلبد. بایدن دشمنی را در نقاب پنهان می‌‌کند تا افکارعمومی را علیه جمهوری اسلامی بسیج کند و اجازه ندهد اعتیاد اقتصاد ایران به مذاکره و سیاست خارجی درمان شود. از این جهت پس از خوشحالی از شکست ترامپ، باید خود را برای نیرنگ دموکرات‌ها و شیفتگان داخلی‌شان آماده کرد که در حال بزک ‌کردن بایدن هستند و آمریکای خوب و بد تصویر می‌‌کنند و دیو و دلبر می‌سازند تا حضور خود در قدرت را تضمین کنند؛ اما تاریخ فراموش نخواهد کرد که دموکرات‌ها بنای تحریم‌های هوشمند را فراهم و زمینه فشار حداکثری ترامپ را مهیا‌کردند. واقعا سگ زرد برادر شغال است؛ هرچند فعلا عدو سبب خیر شده و دل ما را خنک می‌‌کند که بگوییم برو به درک ترامپ قمارباز.
9- دلیل دیگر برای شادمانی از رفتن ترامپ، ناراحتی دشمنان ایران از جمله بن‌سلمان، نتانیاهو و بن‌زاید از شکست ترامپ است. این دار و دسته شرور در طول چهار سال گذشته از هیچ دشمنی‌ای علیه ملت ایران دریغ نکردند و با حمایت ترامپ هر روز حلقه را بر ایران تنگ‌‌تر ‌کردند تا با فشار سیاسی و اقتصادی موجب تغییر معادلات خاورمیانه شوند. اکنون با خروج ترامپ از کاخ سفید مهم‌‌ترین حامی خود در منطقه را از دست می‌‌دهند و در شرایط قبل از ورود ترامپ به کاخ سفید قرار می‌‌گیرند. هرچند باید نسبت به استفاده آنها از منابع مالی و قدرت لابی‌شان در واشنگتن برای تحت تاثیر قرار ‌گرفتن بایدن مراقب و هوشیار بود.
10- برخلاف بسیاری که گمان می‌‌‌کردند ترامپ در دور دوم ریاست‌‌جمهوری محافظه‌کار‌تر می‌‌شود و سیاست‌هایش را تغییر می‌‌دهد، به نظر می‌‌آید که اگر ترامپ می‌‌توانست برنده انتخابات شود، دور جدیدی از فشار بر کشورهای مستقل را با حمایت متحدان منطقه‌‌ای‌اش آغاز می‌‌کرد و جهان را به سمت ناامنی می‌‌برد. آسایش او از نیازنداشتن به رای مردم، دستش را برای ایجاد آشوب بازمی‌‌کرد که این حتما به نفع مردم در سراسر دنیا نبود. شکست او اما شکست سیاست فشار حداکثری مقابل ایران بدون تغییر معنادار رفتار ایران در منطقه بود. از همین رو حتی می‌‌توان از نقش مقاومت ایران مقابل ترامپ در شکست خوردن او سخن گفت که حتما نشانه قدرت ایران در عرصه جهانی است. با این حساب حتما رویکرد بایدن با توجه به عبرت ‌گرفتن از ترامپ، مکارانه و حیله‌گرانه خواهد بود و مقابله با آن پیچیدگی‌‌‌های خاص خودش را می‌‌خواهد.

برخلاف بسیاری که گمان می‌‌‌کردند ترامپ در دور دوم ریاست‌‌جمهوری محافظه‌کار‌تر می‌‌شود و سیاست‌هایش را تغییر می‌‌دهد، به نظر می‌‌آید که اگر ترامپ می‌‌توانست برنده انتخابات شود، دور جدیدی از فشار بر کشورهای مستقل را با حمایت متحدان منطقه‌‌ای‌اش آغاز می‌‌کرد و جهان را به سمت ناامنی می‌‌برد

captcha
شماره‌های پیشین