sobhe-no.ir
1047
دوشنبه، ۱۲ آبان ۱۳۹۹
5
کارشناسان سیاسی در گفت‌وگو با صبح نو بر لزوم روزآمدسازی استکبارستیزی با تکیه بر توان داخلی تاکید کردند

# سراب_ آمریکا

فردا چهل و یک سالگی واقعه ای است که پیر جماران از آن با عنوان «انقلاب دوم» یاد کرد. ابعاد تسخیر لانه‌جاسوسی آمریکا توسط دانشجویان پیرو خط امام، چنان شگرف بود که تبدیل به بزنگاهی تاریخی شد. اگر تا پیش از این واقعه، برخی جریانات فکری-سیاسی، صرفا مدعی استکبارستیزی بودند و با این ادعا، خود را لایق سهم بیشتری در روندهای انقلابی می‌دیدند، دانشجویان خط امامی با فتح شعبه CIA در تهران در سیزدهم آبان سال پنجاه و هشت، از آن پس دست بالاتر را در سپهر سیاسی ایران یافتند و توانستند توده های منزجر از دخالت های آمریکا در طول 25 ساله پس از کودتای ننگین 28 مرداد را به خوبی با خود همراه کنند. با این حال، برخی نیروها همچنان دل در گروی التفات و گوشه چشمی از سوی اصحاب کاخ سفید دارند.

صبح نو

کارشناسان سیاسی در گفت‌وگو با صبح نو بر لزوم روزآمدسازی استکبارستیزی با تکیه بر توان داخلی تاکید کردند

# سراب_ آمریکا

فردا چهل و یک سالگی واقعه ای است که پیر جماران از آن با عنوان «انقلاب دوم» یاد کرد. ابعاد تسخیر لانه‌جاسوسی آمریکا توسط دانشجویان پیرو خط امام، چنان شگرف بود که تبدیل به بزنگاهی تاریخی شد. اگر تا پیش از این واقعه، برخی جریانات فکری-سیاسی، صرفا مدعی استکبارستیزی بودند و با این ادعا، خود را لایق سهم بیشتری در روندهای انقلابی می‌دیدند، دانشجویان خط امامی با فتح شعبه CIA در تهران در سیزدهم آبان سال پنجاه و هشت، از آن پس دست بالاتر را در سپهر سیاسی ایران یافتند و توانستند توده های منزجر از دخالت های آمریکا در طول 25 ساله پس از کودتای ننگین 28 مرداد را به خوبی با خود همراه کنند. با این حال، برخی نیروها همچنان دل در گروی التفات و گوشه چشمی از سوی اصحاب کاخ سفید دارند.

در میان این نیروهای غربگرا، حتی برخی چهره های حاضر در واقعه تسخیر لانه جاسوسی نیز به چشم می خورند. عناصری که بعدها با برائت از گذشته انقلابی خود، تحت عنوان جبهه اصلاح طلبی، سازشکاری با غرب را تئوریزه کردند و تمامی نیروهای معتقد به راه و مرام انقلابی گری و ایستاده بر عهد استکبارستیزی را با عناوینی همچون تندرو، زخم زدند. 
دشمنی های تاریخی آمریکا نسبت به ملت ایران نشان از این واقعیت داشت که تسخیر جاسوسخانه این کشور، نه اقدامی از سر احساسات کاذب بلکه کنش به غایت منطقی و با عبرت گیری از صفحه تاریخ بود. دانشجویان انقلابی، بنابر اطلاعات موثقی که دریافت کرده بودند، مطلع شدند که ماموران سرویس جاسوسی آمریکا همچون کودتای 28 مرداد، قصد براندازی نظام مردمی مستقر در ایران را دارند و چنانچه دیر بجنبند، تراژدی تاریخ، این بار خود را در قالب طنز تلخ تکرار خواهد کرد.
آن حادثه بزرگ، ضربه بزرگی به هیمنه آمریکا در داخل و خارج این کشور وارد کرد به گونه ای که بسیاری از آن با عنوان «کارتر گیت» یاد می‌کنند. رئیس جمهور دموکرات آمریکا برای مقابله با این هجمه‌ها، کارزار فشار حداکثری خود علیه ملت ایران که روند آن، از پیش از حادثه 13 آبان آغاز شده بود را جلوه ای تازه بخشید اما با این حال نتوانست خود را از مهلکه گروگان ها نجات بدهد و در نهایت بدل به رئیس جمهور تک دوره ای یانکی ها شد. 
اکنون و در فاصله بیش از 4 دهه از آن واقعه بی نظیر، عده ای همچنان دل در گروی کاخ سفید دارند و با دل بستن به آمریکا، همه ظرفیت های بالقوه کشور را معطل مذاکره با این کشور کرده اند؛ آمریکایی که این روزها چنان با مشکلات عدیده حکومتی و غیرحکومتی دست به گریبان است که از پس حل گره های خود نیز عاجز مانده چه برسد به گره سایرین. وضعیت بغرنج و پیچیده حاکمیت آمریکا، چنان این دولت استکباری را از هیبت به اصطلاح ابرقدرتی پیشین اش دور کرده که اصلا بیراه نیست برای توصیف شرایطش، از عبارت «سراب آمریکا» استفاده کنیم.

«حسین اکبری»: ملتی که هویت دارد تسلیم 
استکبار نمی‌شوند
آقای «حسین اکبری»، رییس مرکز مطالعات وپژوهش‌های مجمع جهانی بیداری اسلامی درگفت‌وگو با خبرنگار روزنامه «صبح‌نو» با اشاره به سبک‌های جدید در استکبار ستیزی، عنوان کرد: استکبارستیزی یک حقیقتی است که می‌توان آن را اقدام مقابله و حرکت واکنشی دانست و به این دلیل است که نسبت به هرنوع توطئه و تهدیدهای نظام سلطه که علیه کشورها ما اعمال می‌شود، باید درمقابل آن طراحی کنیم. اگردشمن حمله نظامی کند اقدام نظامی در برابر آن می‌شود. اگر حملاتش اقتصادی ، فرهنگی یا امنیتی باشد باید متناسب با آن دفاع کرد و سبک این نوع دفاع‌ها به تبع استکبارستیزی  بر ضد استکبار نیز تغییر می‌کند. مثلاً استکبار به‌دنبال عادی‌سازی روابط کشورهای منطقه با رژیم صهیونیستی است و باید نوع مبارزه با همین سبک طراحی شود.
 رییس مرکز مطالعات وپژوهش‌های مجمع جهانی بیداری اسلامی، با اشاره به اینکه سبک استکبارستیزی باید متناسب با تهدیدهای آن‌ها باشد، افزود: استکبار گروه‌های تروریستی داعش را فعال کرد، سبک استکبارستیزی به‌گونه‌ای در این باره طراحی شد که با تهدیدهای آن‌ها مقابله صورت گرفت و درجهان اسلام مبارزه با جریان تکفیری و انحرافی شکل گرفت تا استکبار به خواسته‌های شیطانی خود دست پیدا نکند.
 اکبری ادامه داد: آمریکایی‌ها در این چهل ‌سال اخیر شیوه‌های مختلف اعمال کردند که ما را تحت فشارخود قرار دهند و انقلاب اسلامی تسلیم شود. جنگ، فشارهای سیاسی، تحریم و همه نوع تهدیدها را انجام دادند اما با شکست مواجه شدند. استکبارجهانی معتقد است که حکومت اسلامی با معیارها و ارزش‌های انسانی که دارد برای آن‌ها خطرناک است. از این رو آن‌ها توطئه‌های زیادی انجام دادند که ایجاد گروه‌های تروریستی داعش از جمله آن‌ها بود که ما مقابله و ستیز کردیم. اکنون با فشارهای حداکثری و تحریم‌های اقتصادی اینگونه ستیز را دنبال می‌کنند که ایران تسلیم شود. اما پایداری ایران اسلامی آن‌ها را در رسیدن به توطئه‌های ستیزجویانه با شکست روبه‌رو ساخته است.  این کارشناس مسائل غرب آسیا یادآور شد: نباید فراموش کرد کشوری که در برابر استکبار تسلیم شد، باید کل ارزش‌ها، ثروت و اعتبارش را هم واگذار کند. مثل خیلی‌ها که تسلیم استکبار شدند مانند امارات که آمریکا به او دستور می‌دهد باید با رژیم صهیونیستی سازش و از آن‌ها حرف‌شنوی داشته باشد. استکبار به‌دنبال گرفتن استقلال و آزادی از کشورهاست. سودان از جمله کشورهایی بود که با استکبار آمریکا می‌جنگید، همین که تسلیم شد، گفتند باید نیروی نظامی‌شان را ببرند به یمن و با یمن بجنگند در حالی که سودان با یمن ضدیتی ندارد. کشوری که سازش کرد، ارزش، اعتقاد و هویتش را باید نادیده بگیرد و به نظام سلطه بدهند. کسانی که هویت ملی دارند تسلیم استکبار نمی‌شوند و آمریکا‌ستیزی و استکبار‌ستیزی دارند. آمریکا به کمتر از سقوط نظام راضی نیستند و هرگامی را در این راه بر می‌دارند. کشور ما در 300‌سال گذشته به هیچکس حمله نکرده است ما با کسی دعوا نداریم و از مظلوم دفاع می‌کنیم آمریکا با ما جنگ دارد و به تعهداتش پایبند نیست. اکبری، با اشاره به اینکه آمریکا با بروز جنگ سخت و اکنون جنگ نرم به نابودی ایران اسلامی فکر می‌کند، تصریح کرد: آمریکا برای مقابله با ایران با جنگ سخت آمد، اما پیروز نشد. بعد با جنگ نرم آمد باز هم موفق نشد و حالا با تحریم و جنگ اقتصادی و برجام به مقابله با ایران آمده است.  با روش تکفیری  و فتنه مذهبی هم به جایی نرسیدند و مردم ایران مقاومت کردند و ایستادند. شرایط کنونی و کاهش یافتن اعتبار جهانی ترامپ فرصتی است برای ایران تا به دیگر کشورها بگوید که روش‌های استکبار‌ستیزی ما به ثمر نشسته است. روش سلطه‌ستیزی ما این است که با کشورهای مستقل دنیا و ضد آمریکا «پیمان سیاسی» و روابط گسترده سیاسی برقرار کنیم و «جبهه ضد استکباری» تشکیل دهیم حتی با هند یا روسیه و ایران پیشانی این جبهه است که در سوریه یا عراق یا یمن در مقابل استکبار ایستاده و تجربه فراوانی در برابر استکبار دارد و یارگیری کند. وی ادامه داد: اکنون مسلمانان به اعتماد به نفس رسیدند که استکبار در یمن، سوریه یا افغانستان و عراق با شکست روبه‌رو شده است و می‌توان با اتحاد و همدلی مسلمانان در برابر آمریکا واستکبار پیروز شوند.

ترقی: تکیه به توانمندی‌های داخلی اقدامی 
ضداستکباری است
حمیدرضا ترقی، فعال سیاسی در گفت‌وگو با خبرنگار «صبح‌نو»، با اشاره به نحوه روزآمدسازی استکبارستیزی اظهار داشت: بهترین راهکار برای استکبارستیزی در شرایط کنونی، خنثی کردن توطئه‌ها، طراحی‌ها و نقشه‌های دشمن علیه ملت ایران در همه عرصه‌های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و امنیتی است. وی افزود: چنانچه تمام دستگاه‌ها، نهادهای کشور، احزاب، گروه‌ها و مردم اتحاد و انسجام خود را در برابر دشمن حفظ کنند و اجازه رخنه و نفوذ به دشمن در سیستم اجرایی کشور ندهند و همچنان نفرت خود از استکبار هم به لحاظ عملیاتی و هم به لحاظ نظری و شناختی را تعمیق ببخشند، در این صورت می‌توان گفت که ما توانسته‌ایم روحیه استکبارستیزی را در جامعه حفظ و هم توطئه‌های دشمنان را خنثی کنیم.
ترقی در بخش دیگری از این گفت‌وگو با اشاره به لزوم عدم اتکا به غرب و تکیه بر ظرفیت‌های داخلی، اضافه کرد: توجه به ظرفیت‌های داخلی و عدم تکیه به غرب و استکبار جهانی برای پیشرفت کشور، باید نقش اصلی را در برنامه‌ریزی و سیاستگذاری های کشور داشته باشد. عدم اتکا به غرب و تکیه به توانمندی‌های داخلی، در نوع خود به نوعی رفتار ضداستکباری است. به نظر می‌رسد در شرایط کنونی که کرونا اجازه نمی‌دهد تا مردم احساسات و نفرت خودشان در تجمعات ضداستکباری را نشان بدهند، بدین طریق نشان 
خواهند داد.

جواد منصوری: گفت‌وگو و مذاکره ابزار آمریکا 
برای سلطه‌گری است
«جواد منصوری» کارشناس مسائل بین‌الملل در گفت‌وگو با خبرنگار روزنامه «صبح‌نو» با اشاره به ابعاد اسکتبارستیزی، عنوان کرد: درباره استکبار به‌خصوص آمریکا نکته‌‌ای که کمتر مورد شناخت قرار گرفته، ماهیت این نظام سلطه است که با عملکردش که معلول تفکراتش هم هست، به‌عنوان پایه‌‌‌ها و اساس تفکرات آن قرار گرفته است. سرمایه‌داری آمریکا بر تراکم ثروت و نیز تراکم قدرت مبتنی است و توسعه‌طلبی از اساسی‌‌ترین مبانی آن است، تا آنجا که برای افزایش ثروت و تراکم آن به هیچ اصل و اصولی پایبندی نشان نمی‌دهد. همانطور که در طول 200 سال گذشته نشان داده است که هیچ محدودیتی برای قدرت ندارد و همان نظام ماهیتی خود را به کار می‌‌برد.
وی با اشاره به اینکه نحوه مقابله نظام سلطه بر دو اصل است، افزود: برای مقابله با نظام سرمایه‌داری، دو اصل باید مورد قرار بگیرد؛ نخست اینکه هر دولتی باید سعی کند حداکثر نیازهای خودش را تامین کند، چون زمانی که به کمترین چیزی نیاز داشته باشد، نظام سلطه و سرمایه‌داری سوءاستفاده لازم را می‌‌کند. آمریکا در طول این دو قرن دچار فشارهای درونی اقتصادی است و بعد از جنگ جهانی با دو شعار توسعه و آزادی به سایر کشورها ورود کرد تا سلطه‌گری کند؛ یعنی دقیقا چیزی را عنوان می‌‌کرد که کشورهای تحت سلطه به آن نیاز داشتند. امام راحل؟ره؟ در وصیتنامه خود با تاکید فراوان می‌‌گویند متکی به خودمان باشیم و اگر چیزی نداریم، با نبودش بسازیم اما متکی به دیگران نباشیم. این دیپلمات سابق کشورمان ادامه داد: آمریکا اساسا به اصول انسانی، صلح و حقوق بشر اعتقادی ندارد و هوشیارانه باید توجه داشته باشیم مبادا فریب ظواهرش را بخوریم. از ابتدای انقلاب اسلامی با دولت آمریکا چندین بار مذاکره داشتیم ولی به تعهد خود عمل نکردند. از بیانیه الجزایر تا الان که برجام را پشت سر گذاشتیم، ثابت شد که این روش اساسی آنهاست که برای سلطه‌گری دنبال می‌‌کنند و نه‌تنها با ما، بلکه با تمام کشورها این روش را دارند. این کارشناس مسائل سیاسی یادآورشد: استکبار هیچ دولت مستقل دینی را تحمل نمی‌کند؛ لذا با سیاست فشار حداکثری می‌‌خواهند ما را تسلیم کنند تا استقلال یا دین‌مان را از دست بدهیم. این مشکلی اساسی است که با آمریکا خواهیم داشت و با تغییر دولت‌‌‌های آمریکا از بین نمی‌رود، اما ادبیات‌شان با یكدیگر متفاوت است. وی با بیان اینکه برخی فکر می‌‌کنند با مذاکره با آمریکا به گشایش اقتصادی می‌‌رسیم، تاکید کرد: بعضی تصور می‌‌کنند که آمریکا با موضوعاتی که مطرح می‌‌کند برای آنها توسعه یا رفاه می‌‌آورد، در حالی که در دنیا کشوری را سراغ نداریم که آمریکا با شعار توسعه وارد آن شده و توسعه به آن کشور یا جامعه داده باشد. از فیلیپین تا مکزیک که نگاه کنیم، می‌‌بینیم که آمریکا چه بلایی سر آنها آورده است. آمریکا با بهانه‌‌‌های مختلف، به دنبال ‌گرفتن استقلال کشورهاست تا زیر سلطه‌اش باشند و ایران از جمله کشورهای مستقل دنیاست که زیر بار نظام سلطه نرفته و نمی‌رود.

حسین اکبری: نباید فراموش کرد کشوری که در برابر استکبار تسلیم شد، باید کل ارزش‌ها، ثروت و اعتبارش را هم واگذار کند. مثل خیلی‌ها که تسلیم استکبار شدند مانند امارات که آمریکا به او دستور می‌دهد باید با رژیم صهیونیستی سازش و از آن‌ها حرف‌شنوی داشته باشد. استکبار به‌دنبال گرفتن استقلال و آزادی از کشورهاست

captcha
شماره‌های پیشین