sobhe-no.ir
1047
دوشنبه، ۱۲ آبان ۱۳۹۹
3
یادداشت

معمای نظرسنجی‌ها

حنیف غفاری

خبر

یک روز مانده به انتخابات ریاست‌‌جمهوری آمریکا، دودستگی آشکار به اوج خود رسیده است

سرزمینی با دو رییس‌جمهور

24 ساعت مانده به انتخابات ریاست‌‌جمهوری آمریکا، از مردم عادی گرفته تا مقامات این کشور، همه خود را به نوعی برای مواجهه با بحران و آشوب احتمالی آماده می‌کنند. وضعیت کنونی آمریکا مانند یک طوفان است و خصومت‌های حزبی در نقطه جوش قرار دارد. دونالد ترامپ، رییس‌جمهور و حامیان جمهوری‌خواه او با دیده حقارت به جو بایدن، رقیب دموکراتش نگاه می‌کنند. طرف مقابل هم ترامپ را مرد دیوانه و دلقک خطاب کرده است که ممکن است آمریکا را در دوره بعدی به قهقرا ببرد.

صبح نو

یادداشت

معمای نظرسنجی‌ها

حنیف غفاری

در فاصله اندک منتهی به برگزاری انتخابات ریاست‌‌جمهوری‌آمریکا، شاهد انتشار سریع و فوری نتایج نظرسنجی‌‌‌های مختلفی در ایالات مختلف این کشور هستیم. اکثر این نظرسنجی‌ها، در ایالات حساس (موسوم به خاکستری) صورت می‌‌گیرند: ایالاتی که نتیجه نهایی آنها نقش بسزایی در تکرار پیروزی ترامپ یا تحقق پیروزی بایدن ایفا خواهند کرد. تناقض آشکاری که میان نتایج این نظرسنجی‌ها وجود دارد، در نوع خود قابل تامل است. در چهار ایالت جورجیا، فلوریدا، اوهایو و کارولینای شمالی نتایج نظرسنجی‌‌‌های صورت‌گرفته توسط موسسات و شبکه‌‌‌های گوناگون، کاملا با یکدیگر متناقض است. به‌عنوان مثال در ایالت فلوریدا، نظرسنجی موسسه ترافالگار از پیروزی 2درصدی ترامپ بر بایدن خبر می‌‌دهد و نظرسنجی «ان‌بی‌سی» از پیروزی 4درصدی بایدن بر ترامپ! در ایالت اوهایو نیز نظرسنجی موسسه کوئینیپیاک از پیروزی 5درصدی دموکرات‌ها و نظرسنجی فاکس‌نیوز از پیروزی 3درصدی بایدن سخن می‌‌گویند!
اما اساسا اهمیتی ندارد که کدام نظرسنجی‌ها و موسسات نتایج انتخابات ریاست‌‌جمهوری آمریکا را درست پیش‌بینی می‌‌کنند؛ نکته اساسی این است که طرفداران ترامپ و بایدن هر دو با استناد به این نظرسنجی‌ها تصور می‌‌کنند که پیروز انتخابات هستند و به زودی رقبای خود را بابت شکست در انتخابات سرزنش خواهند کرد. از سوی دیگر، شرایط انتخاباتی حاکم بر آمریکا با ادوار قبل، حتی سال 2016 میلادی، کاملا متفاوت است. این‌بار «دوگانه نفرت» به‌گونه‌‌ای جای «دوگانه رقابت» را در آمریکا گرفته است که جایی برای مصالحه حزب پیروز و حزب شکست‌خورده پس از برگزاری انتخابات باقی نمی‌گذارد. چنین قاعده‌‌ای به شهروندان آمریکایی نیز تعمیم پیدا کرده است: مخالفان ترامپ حاضر به تحمل دوباره وی در کاخ سفید نیستند و در مقابل، طرفداران رییس‌جمهور آمریکا نیز حاضر به پذیرش شکست وی نخواهند بود.
نظرسنجی‌‌‌های پارادوکسیکال انتخاباتی صورت‌گرفته در آمریکا، جملگی پس از اعلام نتایج نهایی انتخاباتی به دستمایه و مستندی برای اثبات «تقلب در انتخابات» از سوی نامزد شکست‌خورده و طرفدارانش (اعم از ترامپ یا بایدن) تبدیل خواهد شد. بدون شک در این صورت، منازعه تمام‌عیاری در ایالات متحده شکل خواهد گرفت که کنترل آن در برخی ایالت‌ها از دست پلیس فدرال و حتی گارد ملی نیز خارج خواهد بود. توصیف کاملا متفاوت سران دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه از رای نامزدهای متبوع خود در ایالات گوناگون، قطعا مقدمه‌‌ای برای تحقق این آشوب خواهد بود؛ آشوبی که شاید در گذشته‌‌ای نه‌چندان دور بسیاری از افراد تصور آن را نمی‌‌کردند.

captcha
شماره‌های پیشین