sobhe-no.ir
1047
دوشنبه، ۱۲ آبان ۱۳۹۹
12
چرا اروپایی‌ها تصویر هراس‌انگیز از اسلام ارائه می‌دهند

ترس غرب از انسان کامل

حدیث «لولاک لما خلقت الافلاک» به گوش هر مسلمانی رسیده و در جان هر مومنی طنین افکنده است. حدیثی قدسی که در آن پروردگار جهان، بهانه خلقت عالم را وجود یگانه پیامبر اسلام محمد مصطفی ؟ص؟ می‌خواند تا عشق الهی به مخلوقاتش در جان پیامبر ؟ص؟ تجسم تام و تمام بیابد. طفیلی هستی برای خداوند در چنان مرتبه و جایگاهی است که خالق بی‌نیاز از همه‌چیز به جان والاترین مخلوقش در عبارت قرآنی «لعمرک» قسم یاد می‌کند تا جایگاه این جان تافته برای بشر بیشتر مشخص شود. درحالی که این احادیث قدسی و آیات قرآنی از قسم خوردن به جان پیامبر ؟ص؟ گرفته تا نگرانی برای دلهره‌هایی از سر مهربانی او در حق پیروانش که «لعلک باخع نفسک» تا آیات معراج و دفاع تمام‌قد پروردگار جهان از آخرین پیامبر و دردانه خلقتش در آیات متعدد، در اشعار فارسی بازتاب داشته و جهان غرب آن‌ها را به‌عنوان میراث فرهنگ سترگ بشری شناخته و پاس داشته، اما پیامبر اسلام ؟ص؟ را که جان این معارف بلند و زیبایی نهفته در این اشعار است، نشناخته از این منبع نورانی تا اندازه‌ای دور افتاده است که حالا با ارزشی به نام «آزادی»، اهانت به جان عالم خلقت و بزرگ‌ترین معنای ارزش و زیبایی را توجیه می‌کند.

حمیدرضا افتخاری، مدیر رادیونمایش در گفت‌و‌گو با «صبح‌نو»:

رسانه باید حرف حساب بزند

در میان انبوه رسانه‌هایی که امروزه در حال فعالیت هستند و هریک به نوعی مخاطبان خود را همراه دارند، رادیو همچنان به عنوان یک رسانه مرجع و پیش‌رو به حیات خود ادامه می‌دهد. رادیو نمایش یکی از شبکه‌های رادیویی است که بنا به نوع برنامه‌ها و نمایش‌هایی که تولید و پخش می‌کند، شنوندگان پروپا قرص خود را دارد. در همین راستا با حمیدرضا افتخاری، مدیر رادیو نمایش به گفت‌وگو نشستیم که در ادامه می‌خوانید.

صبح نو

حمیدرضا افتخاری، مدیر رادیونمایش در گفت‌و‌گو با «صبح‌نو»:

رسانه باید حرف حساب بزند

در میان انبوه رسانه‌هایی که امروزه در حال فعالیت هستند و هریک به نوعی مخاطبان خود را همراه دارند، رادیو همچنان به عنوان یک رسانه مرجع و پیش‌رو به حیات خود ادامه می‌دهد. رادیو نمایش یکی از شبکه‌های رادیویی است که بنا به نوع برنامه‌ها و نمایش‌هایی که تولید و پخش می‌کند، شنوندگان پروپا قرص خود را دارد. در همین راستا با حمیدرضا افتخاری، مدیر رادیو نمایش به گفت‌وگو نشستیم که در ادامه می‌خوانید.

رادیو نمایش به مناسبت فرارسیدن هفته وحدت، اعیاد و مناسبت‌های پیش‌رو چه برنامه‌هایی را تدارک دیده است؟
با توجه به جو حاکم، توهین‌های مجله فرانسوی و اتفاقات حول و حوش این ماجرا، دورخیز بیشتری برای پرداختن به موضوع حضرت رسول ؟ص؟ کرده‌ایم. در حال حاضر شبکه نمایش برای هفته وحدت پنج نمایش و یک کار مستند با رویکردهای مختلف آماده پخش کرده است كه عبارتند از: نمایش «امین کاروان» در 10 قسمت که به بخشی از زندگی حضرت رسول ؟ص؟ می‌پردازد و همزمان از رادیو ایران در قالب «قصه شب» هم پخش می‌شود؛ «خورشید مهر» کودکی و جوانی حضرت پیامبر؟ص؟ را شامل و به ازدواج رسول و حضرت خدیجه ؟س؟
 ختم می‌شود. کار دیگری با عنوان «بر بلندای تپه حب» با مدت زمان 15 دقیقه در پنج قسمت با موضوع وحدت بین شیعه و سنی است که در جریان مبارزه مردم سوریه با داعش اتفاق می‌افتد. پنجمین کار، مستندی به اسم «راوی» است؛ این مستند را با محوریت وحدت شیعه و سنی کار کرده‌ایم. «بخوان به نام پروانه» ساعت 21 شب دوشنبه و شب ولادت و «جشن مهربانی» کاری دو ساعته که جشن ویژه ولادت حضرت رسول است که روز سه‌شنبه از ساعت 18:30 تا 20 پخش می‌شود. کاری دیگر به اسم «برادران غریب» در دست تولید است که این هفته یا هفته آینده پخش می‌شود و حال و هوایی متناسب با این ایام دارد و برنامه‌ای به نام «پرده اول» که توسط گروه‌های نمایشی مهمان تولید می‌شود. برنامه «استودیو 8» نیز به معرفی فیلم‌هایی می‌پردازد که با موضوع پیامبر ساخته شده‌اند. در مجموع فضای کلی برنامه‌های شبکه با این مناسبت همخوانی دارد.

    با توجه به تعدد رسانه‌های صوتی و تصویری و فراوانی امکانات موجود، به عنوان یک مدیر رادیویی چه تمهیداتی را برای حفظ و افزایش مخاطبان به کار می‌گیرید؟
پاسخ به این سوال نیازمند بحثی مبسوط است. رادیو حیات خود را مدیون مرجع و در دسترس بودن است. هنوز هم هیچ رسانه‌ای را به اندازه رادیو مرجع نمی‌بینید. باوجود اقبال به فضای مجازی، کسی آنچه در فضای مجازی می‌بیند و می‌خواند را به عنوان یک حکم قبول ندارد اما اغلب افراد تایید خبر یا موضوع را از طریق رسانه‌ای رسمی و مرجع می‌پذیرند؛ ضمن اینکه امکانات الکترونیک هم به کمک آمده‌اند و همان‌قدر که فضای مجازی در دسترس است، رادیو هم مثلا در گوشی تلفن همراه قابل دسترسی است؛ البته اگر بخواهیم به عنوان یک رسانه گرم و مرجع باقی بمانیم باید با تغییرات تکنولوژیک خود را همسان و نو‌آوری و خلاقیت را در برنامه‌ها لحاظ کنیم.
 
     اخیرا  شاهد اتفاق خوبی در رادیو‌نمایش هستیم و آن هم خواسته بازیگران و هنرمندان برای مشارکت و حضور در نمایش‌‌‌های این شبکه رادیویی است؛ چطور می‌شود که بعد از مدت زمانی که شاید کمتر این اتفاق را دیدیم، در حال حاضر شاهد حضور بازیگران و حضور پررنگ آنها در نمایش‌های رادیویی هستیم؟
 واقعیت این است که روند تولید نمایش‌های رادیویی را کمی تغییر داده‌ایم، به این معنا که مبنای تولید نمایش را بر عهده کارگردان گذاشته‌ایم و در واقع این کارگردان است که نظر خود را در چارچوب نظرات و سفارش‌های موجود ارائه می‌دهد؛ همین امر باعث می‌شود که کارگردان علاقه و تعصب بیشتری نسبت به کار داشته باشد و بر همین اساس ما فضای مناسبی را فراهم کرده‌ایم تا دوستان در جاهایی که احساس می‌کنند به صداهای خاصی نیاز دارند از جمع بازیگرانی که توانایی انجام کار رادیویی را دارند و خارج از دایره بازیگران اداره کل هنرهای نمایشی هستند، استفاده کنند؛ این اجازه باعث شده است تا دوستان و بازیگران هنرمند مانند نیما رییسی، علی سلیمانی، عمار تفتی، افشین سنگ‌چاپ و رزیتا غفاری و سایر هنرمندان در این مدت با ما همکاری داشته‌ باشند؛ البته باید به این نکته اشاره کنم شاید هم‌اکنون شرایط کار به گونه‌ای است که باعث شده این دوستان تصور کنند فضای راحت‌تری وجود دارد که با آرامش بیشتری می‌توانند کار کنند؛ تلاش ما هم این بوده است که بستر را 
به گونه‌ای فراهم کنیم تا دوستان با طیب خاطر در نمایش‌ها شرکت پیدا کنند.
 
    درخصوص جشنواره «نشان سلیمانی» هم توضیح دهید.
 اولین جشنواره سردار مقاومت و رادیو تحت‌عنوان «نشان سلیمانی» بود که ما که روز بیست‌و‌ششم شهریور از این نشان رونمایی کردیم؛ تصور می‌کنم رادیو‌نمایش جزو رسانه‌های پیشرویی بود که برای سردار سلیمانی شروع به کار کرد؛ این نکته را هم باید اضافه کنم آخرین مهلت دریافت آثار در این جشنواره دهم آبان بود اما تا 23 آبان تمدید شد.

با ورود علی بخشی‌زاده به‌عنوان معاون صدای رسانه ملی و تاکید برای جریان‌‌‌سازی رادیو چه نگاهی به این موضوع دارید؟
هم‌اکنون ایشان در حال مطالعه هستند و هنوز اقدام عملی جدی نداشته‌اند اما در همین مدتی که در خدمت ایشان هستیم، نشان دادند موضوع جریان‌‌‌سازی بحثی جدی برایشان بوده و قاعدتا یکی از برگ برنده‌های رادیو هم همین موضوع است؛ به هرحال اگر قرار است رسانه حرفی نزند که انتظار پیام داشته باشد، اتفاقی نیفتاده است. رسانه باید حتما حرف حساب بزند تا جریان‌ساز شود. من نگاه ایشان را می‌پسندم و امیدوارم بتوانیم با قدرت در این مسیر حرکت کنیم.

captcha
شماره‌های پیشین