sobhe-no.ir
1046
یکشنبه، ۱۱ آبان ۱۳۹۹
6
نگاه

نصرالله: اگر آزادی بیان است، بگویید با روژه گارودی چه کردید؟

خبر

روند کاهشی ارز و سکه

طغیانی: مجلس می خواهد از اقشار آسیب پذیر حمایت کند

سیاسی کاری دولت

مجلس یازدهم به مجلس انقلابی شهرت یافته است. این مجلس همواره از قبل از شروع به کار خود تا به امروز مورد هجمه رسانه‌‌ای و عملیات روانی برخی جریانات داخلی و همچنین جریانات معاند خارج از کشور قرار داشته، اما بدون توجه به این تبلیغات منفی در تلاش برای حل مشکلات مردم و کم ‌کردن دغدغه معیشتی آنان بوده است؛ از این رو در کنار نظارت میدانی، احضار و سوال از وزیران طرح‌‌هایی را برای رفع این مشکلات تدوین کرده که یکی از این طرح‌ها، تامین کالاهای اساسی اقشار آسیب‌پذیر است که البته با سنگ‌اندازی‌‌‌های دولت مواجه شده است.

صبح نو

نگاه

نصرالله: اگر آزادی بیان است، بگویید با روژه گارودی چه کردید؟

«سید‌حسن نصرالله»، دبیرکل جنبش حزب‌الله لبنان جمعه‌شب به مناسبت میلاد رسول اکرم ؟ص؟ درباره تحولات منطقه و جهان سخنرانی کرد. دبیرکل حزب‌الله لبنان حمله در شهر «نیس» را محکوم کرد و گفت که اسلام، گروه‌های اسلامی اینگونه اقدامات را و اقدامات مشابه آنچه در گذشته و چه در آینده را محکوم کردند و اینگونه حملات مردود است.
او گفت که مقامات فرانسه یا دیگران حق ندارند مسوولیت اینگونه اقدامات را بر عهده دین و سایر اتباع آن دین بدانند و اینگونه حرکات نادرست، غیر اخلاقی و غیر قانونی است. سید‌حسن نصرالله گفت که در این مواقع باید همان فرد را مسوول اینگونه اقدامات دانست ولو انگیزه او دینی باشد. او گفت که اگر فردی مسیحی یا غیره چنین اقدامی بکند، این گونه رفتار را به پای دین مسیحیت یا نعوذ‌بالله به اسم حضرت عیسی ؟ع؟ نوشت؟

نباید عمل فردی را به دین او و اتباع آن دین تعمیم داد
او گفت: «اگر کسی اقدام تروریستی و یا از تروریسم حمایت می‌کند، او تروریست است نه فرد دیگر. مقامات فرانسه حق ندارند از تروریسم اسلامی یا فاشیسم اسلامی سخن بگویند». دبیرکل حزب‌الله به اقدامات و جنایت‌های دولت‌های آمریکا در دنیا اشاره کرد و گفت که آیا می‌توان همه این اقدامات را به پای مسیحیت و مسیحیان نوشت و گفت که آیا درست است که بگوییم تروریسم آمریکایی، تروریسم مسیحی است؟

غربی‌ها برای اهانت، بهانه‌تراشی نکنند
او اظهارات برخی از غربی‌ها در توجیه اهانت به پیامبر ؟ص؟ را مردود دانست و گفت که آن‌ها می‌گویند خود مسلمانان با اقدامات و اظهارات خود به پیامبرشان اهانت می‌کنند. سید‌حسن نصرالله گفت که «اگر برخی از مسلمانان به اسلام بدی کردند این مسأله به هیچ کسی حق نمی‌دهد که به این دین اهانت و بدی کند».
سید‌حسن نصرالله به حمایت‌های غرب از تفکر تکفیری در منطقه و جهان اسلام اشاره کرد و گفت که کشورهای غربی از تفکر تکفیری و تروریستی‌ای که صرفاً  به‌دلیل اختلاف فکری دست به کشتار می‌زند، حمایت کرده‌اند. او گفت: «شما مسوولان در فرانسه یا آمریکا از آن حمایت کرده‌اید». دبیرکل حزب‌الله در ادامه افزود: «گرفتن ویزای کشور شما سخت است اما برای این افراد، رفتن به سوریه و عراق را تسهیل کردید؛ شما تجهیز و سفر این افراد را [که در کشورهای شما زندگی می‌کردند] تسهیل کردید» او با بیان اینکه غرب باید قبل از هر چیز درباره مسوولیت خود در قبال چنین گروه‌های تکفیری تحقیق کند، اظهار داشت که جنایت‌های گروه‌های تکفیری و تروریستی مانند داعش هیچ ارتباطی به پیامبر ؟ص؟ و امت اسلامی ندارد. 

حمایت از تکفیری‌ها، تهدیدی برای اروپاست
دبیرکل حزب‌الله لبنان گفت که حمایت‌های کشورهای غرب از تروریسم و گروه‌های تکفیری و استفاده از آن‌ها متوقف شود. او گفت که اسناد و شواهد زیادی وجود دارد مبنی بر اینکه مقامات فرانسه آزادی بیان را که رییس جمهور این کشور از آن دم می‌زند و مدعی دفاع از آن است، در مسائلی با حساسیت کمتر از اهانت به پیامبر اسلام، سرکوب کرده و زیر پا گذاشته‌اند.
دبیرکل حزب‌الله لبنان با بیان اینکه حمایت از تکفیری‌ها تهدید بزرگ برای اروپاست، تأکید کرد: «شما [مسوولان غربی] از این افراد حمایت نکنید زیرا نتیجه به خودتان برمی‌گردد و آنچه در سوریه و عراق و دیگر کشورها انجام دادند، به سوی خودتان بازخواهد گشت.»
سید‌حسن نصرالله گفت که «روژه گارودی»، فیلسوف و نویسنده و استاد دانشگاه فرانسه با طرح موضوعی آکادمیک در مورد سوء‌استفاده از هولوکاست (کشتار یهودیان در جنگ جهانی دوم) به زندان افتاد؛ برای اینکه هرگاه مسأله و موضعی علیه رژیم اسرائیل باشد، آزادی بیان در فرانسه متوقف می‌شود و مثالی از این دست در این کشور اروپایی زیاد است.
دبیرکل حزب‌الله ادامه داد: «روژه گارودی را ببینید. آنچه این مرد انجام داد یک کتاب پژوهشی درباره هولوکاست انجام داد. گارودی فقط یک پژوهش آکادمیک انجام داد ... نه تمسخر کرد نه اهانت کرد بلکه فقط یک موضوع مهم را که در اروپا مطرح بود، بررسی کرد».
او با طرح این پرسش گه چرا آزادی بیان فقط در یهودستیزی متوقف شود، خواستار بازنگری در مفهوم آزادی بیان مورد نظر غربی‌ها شد.
در آزادی بیان ادعایی خود منصف باشید
سید‌حسن نصرالله با بیان اینکه هیچ مسلمانی اهانت به پیامبر خود را قبول نمی‌کند، از غربی‌ها خواست جلوی اهانت‌ها را بگیرند و مشکلات را ریشه‌ای حل کنند. او افزود: «عادل و منصف باشید. آزادی بیان را آنطور که درباره غیرمسلمانان اجرا می‌کنید، درباره مسلمانان نیز اجرا کنید».
دبیرکل حزب‌الله لبنان به اظهارات و پیشنهاد اخیر شیخ‌الازهر مصر که خواستار تصویب قانون بین‌المللی در محکوم کردن اهانت‌ها به ادیان و پیامبران و جرم دانستن آن شده بود، اظهار داشت که می‌توان پیشنهاد شیخ‌الازهر را در دستور کار قرار داد و از تداوم اهانت و اقدامات تحریک‌آمیز جلوگیری کرد.
دبیرکل حزب‌الله به راهپیمایی میلیونی مردم یمن در شهر صنعاء اشاره کرد و گفت که آن‌ها به رغم جنگ چندساله علیه کشورشان، محاصره و گرسنگی‌ای که بر یمن تحمیل شده، برای مولد نبوی شریف به خیابان‌ها می‌آیند و از او در برابر اهانت حمایت و دفاع می‌کنند.
 
 

captcha
شماره‌های پیشین