sobhe-no.ir
1043
سه شنبه، ۰۶ آبان ۱۳۹۹
1
حمایت همه‌جانبه اصلاح‌طلبان از دولت حسن روحانی در هفته‌های اخیر تأییدی بر شراکت آن‌ها با دولت است

تجدید عهد اصلاحات با روحانی

حسام رضایی / حمایت همه‌جانبه اصلاح‌طلبان از دولت و شخص رییس‌جمهوری در هفته‌‌‌های اخیر، نشان داد که اصلاحات را همچنان باید متحد ردیف یک پاستور به‌حساب آورد. این در شرایطی است که ماشین تخریب تجدیدنظرطلبان كه به طرزی شگرف علیه دولت اعتدال روشن شده بود، با یک حرکت نادرست از سوی مخالفان دولت اصلاح‌طلبان و اعتدالیون را بار دیگر به وحدتی مصلحتی با یکدیگر، سوق داد. پس‌از طرح موضوع استیضاح رییس‌جمهوری و برخی اظهارنظرها علیه شخص اول دولت، رسانه و شخصیت‌‌‌های منتسب به جبهه اصلاحات، همسو با یکدیگر، پای در میدان حمایت از حسن روحانی نهادند. در واقع می‌شود چنین تحلیل کرد که رفتار و کردار نادرست عده‌ای، باعث جان‌گرفتن اصلاح‌طلبان و متحدشدن آنها با دولت شد، به طوری که مشی اپوزیسیونی اصلاح‌طلبان در قبال حسن روحانی طی هفته‌ها و ماه‌‌‌های اخیر به‌حاشیه رفت و موجب شد تا محور اصلاحات-اعتدال، در آستانه انتخابات 1400 جانی دوباره بگیرد؛ محوری که در دو انتخابات 92 و 96 شکل گرفت و با وجود همه فرازها و فرودها، باقی ماند. گرچه در این میان شانس برائت اصلاحات از دولت روحانی از میان رفت . لازمه این اتحاد اما در شرایط فعلی چیست و چرا اصلاح‌طلبان نمی‌توانند از حسن روحانی دل بکنند و در هیات منتقد او، درآیند؟

مکرون با حمایت از توهین‌کنندگان به پیامبر رحمت به نماد بنیادگرایی غرب و جاهلیت‌ مدرن تبدیل شده است

تروریسم نقابدار

برای چندمین بار انتشار کاریکاتور توهین‌آمیز نسبت به پیامبر اسلام ؟ص؟ در مجله شارلی ابدو، خشم مسلمانان جهان را برانگیخته و واکنش‌های دولت‌ها و ملت‌های مسلمان را به دنبال داشته است؛ اما این بار حمایت مقامات دولتی فرانسه از جمله وزیر امور خارجه و رییس‌جمهور این کشور از اهانت‌کنندگان ماجرا را به سطح دیگری از روابط و اقدامات ارتقا داده است. هدف دولتمردان فرانسوی از این حمایت چیست؟ آیا آنان از برانگیختن خشم مسلمانان و پمپاژ ایده ظلمانه «تروریسم اسلام‌گرا» به جهان منتفع می‌‌شوند؟ نیمه شهریور، مجله فرانسوی «شارلی ابدو» که به هتاکی به ادیان و پیامبران و پیروان آن‌ها شهره شده است، اعلام کرد در شماره جدیدش بار دیگر کاریکاتورهای خود علیه پیامبر اسلام ؟ص؟ را منتشر خواهد کرد. این هفته‌نامه هجو فرانسوی که از چند دهه قبل شکل گرفت تا با تمسخر و هجو ارزش‌های انسانی دینی و حتی ملی فرانسه، شهرتی برای خود دست‌وپا کند، تاکنون چندین بار با اهانت‌هایش به ارزش‌های گروه‌های مختلف مردم، سلسله جنجال‌ها و دردسرهایی درست کرده که گاهی دامن خودش را هم گرفته و موجب تعطیلی یا حتی درگیری و خون‌ریزی نیز شده است.

سرمقاله

سرمقاله

مجلس با رصد وضعیت بورس، طرحی را برای بهبود بازار سهام اعلام وصول کرد

قالیباف: نمی‌گذاریم مردم احساس تنهایی کنند

رییس مجلس که پیشتر اقتصاد را اولویت مجلس یازدهم خوانده بود، حالا از نهایی شدن طرح‌‌‌های حمایتی خبر‌می‌‌دهد. او می‌‌گوید: همانطور که رهبر معظم انقلاب بر لزوم حمایت معیشتی از مردم به‌خصوص اقشار آسیب‌پذیر تاکید کرده‌اند، مجلس در گام‌های پایانی اجرایی‌سازی طرح حمایت معیشتی از مردم است و با تفاهم با دولت نخواهیم گذاشت در این شرایط دشوار معیشتی، مردم احساس کنند که در وسط مشکلات تنها هستند و کسی در اندیشه کوچک شدن سفره آنها نیست.

جعفریان به جای حمزه‌زاده به معاونت سینمایی حوزه هنری آمد

بازگشت حوزه به سینما؟

اخیرا معاون جدید سازمان سینمایی حوزه هنری معرفی شد. با حکم حجت‌الاسلام محمد قمی، رییس سازمان تبلیغات اسلامی، محمد حمزه‌زاده، مدیرعامل بنیاد کتاب این سازمان شد و معاونت سینمایی حوزه هنری را به حمیدرضا جعفریان واگذار کرد. حمزه‌زاده پیش از این قائم‌مقام، معاون سینمایی، مدیرعامل و موسس انتشارات سوره مهر حوزه هنری بوده است. جعفریان نیز هم‌اکنون مدیرعامل سامانه ویدئوی درخواستی فیلم‌گردی است و مدیریت موسسه سفیرفیلم را در کارنامه خود دارد. وی همچنین دانشجوی دکتری مدیریت دانشگاه علامه طباطبایی ؟ره؟ است.

آلودگی هوای کلانشهرها تا نیمه آبان ادامه دارد

روایت تکـــراری نفس‌های تنگ

داستان تکراری است و دست‌پخت بی‌مسوولیتی مسوولانی است که هر سال یک روایت را تکرار می‌کنند و البته هر سال هم کسی نمی‌پرسد پس چرا خواب‌هایی که سال قبل دیده بودید، به خیر تعبیر نشدند تا دوباره شنونده کابوس‌های شوم‌تان باشیم؟آلودگی هوا همان داستان تکراری و روایت تلخ زندگی شهرنشینانی است که مدام شعار ارتقای کیفیت زندگی را از حنجره مسوولان شهرهایشان می‌شنوند اما واقعیت این است که تهران و دیگر کلانشهرهای کشور نیمه دوم هر سال با معضل آلودگی هوا مواجه می‌شوند و سلامت صدها نفر به خطر می‌افتد، آن هم به دلیل کارهایی که دیگران نکرده‌اند. شاید معضل آلودگی هوا یکی از همان مسائلی باشد که قوه قضاییه بر اساس دستورالعمل جدید رییس این قوه درباره «ترک فعل مدیران» بتواند به آن رسیدگی کند. ماجرای آلودگی هوا که این روزها گریبان ساکنان حداقل چهار کلانشهر کشور را گرفته است، در همجواری و همراهی با کرونا می‌تواند خوابی باشد که بیدارشدن از آن تلخی مضاعف برای جامعه خواهد داشت. این روزها، سالمندان، بیماران قلبی و ریوی و حتی کودکان خردسال و زنان باردار باید هم با آلودگی هوا و هم با کرونا مبارزه کنند.

معاون وزیر صمت: قیمت مناسب برای گوشت گوساله بین ۱۲۰ تا ۱۴۰ هزار تومان است

گوشت هم لاکچری شد

از ابتدای دولت روحانی در سال ۱۳۹۲ تاکنون قیمت مواد پروتئینی شامل گوشت و مرغ، به شدت افزایش داشته است. بیشترین گرانی در بین مواد پروتئینی در دوره دولت‌های یازدهم و دوازدهم مربوط به گوشت گوسفند بوده که ۳۰۹ درصد نسبت به ابتدای شروع به کار دولت تدبیر و امید افزایش قیمت داشته و به عبارت ساده‌تر چهار برابر شده است. در پی این افزایش قیمت، روز به روز سفره‌‌‌های مردم کوچک‌‌تر می‌‌شود و بسیاری از مردم دیگر توان خرید گوشت قرمز را ندارند. آنطور که پیداست قرار نیست جلوی این افزایش قیمت گرفته شود و این سیر صعودی همچنان ادامه دارد.

اظهار نظر مدیر دفتر موسیقی ارشاد درباره مهاجرت برخی خوانندگان

مسوول نیستیم اما وساطت می‌کنیم

مهاجرت خوانندگان از کشور، موضوعی است که این روزها بیشتر در گوشه و کنار اخبار و پربیننده‌های فضای مجازی به چشم می‌خورد. اتفاقی که باید آن را محصول عوامل و فاکتورهای متعددی دانست و هر یک را جداگانه به تحلیل نشست. هرچند برخی معتقدند که مهاجرت خوانندگان خصوصا برخی خواننده‌هایی که از جهت وزن هنری چندان واجد اهمیت هم نبوده‌اند، موضوع قابل توجهی نیست اما ریشه‌شناسی به موقع این دست اتفاقات می‌تواند هشدار لازم را نسبت به اتفاقات جاری برای مدیران ایجاد کند.

نهادهای مردمی به میدان آمده‌اند تا کاستی‌ها در میدان آموزش و تحصیل را جبران کنند

پویش جمعی برای تأمین تبلت دانش آموزان

در حالی یک ماه از سال تحصیلی جدید با همه شکل و شمایل عجیب و غریبش گذشته است که خیلی از دانش‌آموزان نیازمند نتوانسته‌اند خود را با شیوه جدید آموزشی به دلیل محرومیت وفق دهند و غصه نداشتن تبلت آن‌ها را کلافه کرده است؛ چند هفته پیش بود که خبر خودکشی پسر بچه 11 ساله به خاطر نداشتن تبلت در فضای مجازی منتشر شد اما بسیاری از مردم و خیرین دست روی دست نگذاشتند و در پویش‌های متفاوت برای تهیه تلفن همراه هوشمند برای دانش آموزان اعلام آمادگی کردند. در فضای مجازی هم با هشتگ های نذر تبلت به این پویش‌ها پیوستند.

انبارلویی در گفت‌وگو با «صبح‌نو»:

حمایت اصلاح‌طلبان از دولت، از موضع کاسبکاری است

برای بررسی بیشتر و دقیق‌‌تر چرایی حمایت اصلاح‌طلبان از دولت روحانی، به سراغ محمدکاظم انبارلویی، تحلیلگر مسائل سیاسی رفتیم. او معتقد است که این حمایت جنبه کاسبکارانه دارد و عمدتا با چشمداشت به انتخابات ریاست‌‌جمهوری و شوراهای سال آینده انجام می‌شود.

شماره‌های پیشین