sobhe-no.ir
1042
دوشنبه، ۰۵ آبان ۱۳۹۹
1
نامه سعید حجاریان به همایون شجریان مورد انتقاد فعالان فرهنگی و رسانه‌ای قرار گرفته است

اوامر سیاست به هنر

از روزی که نامه سعید حجاریان به همایون شجریان منتشر شده است، واکنش‌های منفی به محتوا و لحن آن از صدر تا ذیل همچنان ادامه دارد. این نامه اما علاوه بر واکنش‌های دفعی و مقطعی سوالات و ابهامات پیچیده‌‌‌تری را نیز از کیفیت ارتباط سیاست و فعالان سیاسی اصلاح‌طلب با هنرمندان سرشناس کشور ایجاد کرده است. لحن آمرانه حجاریان و بکن-نکن‌های هنری و سیاسی خصوصا اشاره به سرنوشت تلخ سوءاستفاده سیاسیون چپ از موقعیت هنری مرحوم شجریان و تلاش برای خط‌دهی به همایون، قفل‌ها و کلیدهای بسیاری را در ارتباط میان جریان اصلاحات با هنرمندان پیش روی افکار عمومی نشانده است.سعید حجاریان، فعال سیاسی اصلاح‌طلب که در ماه‌های اخیر منتهی به انتخابات ریاست‌جمهوری با حملات تندش به منتقدان نامه موسوی‌خوئینی‌ها و همراهی‌اش با جریان چپ رادیکال بعد از دوره‌ای فترت سیاسی دوباره سر زبان‌ها افتاده است، اول آبان با انتشار نامه سرگشاده‌ای خطاب به همایون شجریان در پی درگذشت محمدرضا شجریان دست‌کم فضای فرهنگ و هنر کشور را شوکه کرد. شوکی که این روزها در میان انواع پیچیدگی‌های فضای فرهنگی و سیاسی کشور، توجه‌ها را به سمت جریان‌های پنهانی جلب کرد که چهره‌های هنری و میراث فرهنگی ایران را خرج کارکردهای سیاسی تاریخ انقضادار می‌کنند و برای اهداف سیاسی خود آن‌ها را مصرف کرده و پس از چندی دور می‌اندازند یا دست‌کم تمام تلاش و هم و غم خود را در این جهت سامان می‌دهند.

ابراهیم متقی، رحمان قهرمان‌پور و امیرعلی ابوالفتح در میزگردی به سوالات اساسی درباره انتخابات آمریکا پاسخ گفتند

روایت ایرانی از دوقطبی آمریکایی

8 روز تا انتخابات ریاست جمهوری آمریکا مانده است. انتخاباتی که موجب شکل گیری فضادی دو قطبی در آمریکا شده و بسیاری از تحلیل گرای فضای بحرانی در دوران پسا انتخابات را برای این کشور پیش بینی می کنند. همچنانکه افزایش ترسناک آمار خرید اسلحه در نمیه اول سال بدلیل شیوع کرونا و ترس از فروپاشی و تصعیف دولت، نگرانی درباره بروز خشونت در این کشور را پس از اعلام نتایج انتخابات آینده ریاست جمهوری تشدید کرده است. اما آیا انتخابات در آمریکا این بار در سایه تهدیدات امنیتی داخلی برگزار خواهد شد؟ آیا نظرسنجی های آمریکایی درباره پیشتازی جو بایدن حقیقت دارد؟ نامزد کدام حزب شانس بیشتری برای پیروزی در انتخابات دارد؟ اگر جو بایدن و یا دونالد ترامپ پیروز انتخابات شدند، چه استرتژی و سیاستی در قبال ایران خواهند داشت؟ آیا همانطور که رئیس نهاد اطلاعاتی و امنیتی آمریکا ادعا کرده ، ایران در انتخابات ریاست جمهوری این کشور دخالت کرده است؟ در میزگردی که با حضور کارشناسان ارشد آمریکا، دکتر ابراهیم متقی، دکتر رحمن قهرمانپور و دکتر امیرعلی ابوالفتح در صبح نو برگزار شد، به این سوالات پاسخ داده شده است.

سرمقاله

دو جریان موازی

جلسات رییس مجلس با مدیران اقتصادی دولت ادامه دارد

وادار کردن دولت به کار

پس از بلاوجه شدن اهرم‌هایی نظیر استیضاح رییس‌جمهوری، مجلس یازدهم قصد کرده با برگزاری جلسات مشترک با مدیران اقتصادی دولت، طرح‌های معیشتی خود را عملیاتی کند. البته این جلسات مشترک از چندین هفته قبل آغاز شده اما چند روزی می‌شود که با جدیت بیشتری ادامه دارد. نمایندگان مجلس، تعطیلی روز گذشته را غنیمت شمردند و در جلسه مشترک با مدیران دولت، بر سر تأمین منابع طرح‌های حمایت معیشتی به بحث و تبادل نظر نشستند.

رسیدگی به پرونده مهرداد سپهری ،جوان مشهدی در دستور کار قرار گرفت

بازپرس پرونده: در رسیدگی به ماجرا با هیچکس تعارف نداریم

عصر روز شنبه فیلمی در فضای مجازی منتشر شد که نشان می‌داد مرد جوانی توسط پلیس دستگیر و به میله‌ای بسته شده است. در این فیلم مرد جوان با لهجه مشهدی صحبت کرده و با به کار بستن برخی الفاظ نامناسب با واکنش مامور پلیس مواجه می‌شود که با گاز فلفل یا شوکر پاسخ او را می‌دهد. این فیلم یک دقیقه ای نزدیک به یک روز موضوع مهم صحبت و اظهار نظر در فضای مجازی بود.مردم نظرات متفاوتی داشتند. از اینکه چرا پلیس بدون محاکمه فرد دست بسته را کتک می زند تا اینکه حتما مرتکب جرمی شده که پلیس را عصبانی کرده است. البته در بسیاری از شبکه‌های مجازی و رسانه‌های معاند علت مرگ جوان مشهدی را اسپری فلفل عنوان کرده‌اند اما بازپرس قتل مشهد دیروز اظهاراتی در رابطه با این موضوع داشت و گفت هنوز علت مرگ مشخص نیست.

مدیرعامل پرسپولیس پس از افشاگری علیه بازیکنان و مر بیان تیمش، استعفا کرد

طوفان فحش و ناسزا

دو اتفاق عجیب و باورنکردنی در طول کمتر از یک هفته رخ داد تا اولا ماهیت غیرحرفه‌‌ای سرپرست مدیرعاملی باشگاه پرسپولیس روشن شود و در ثانی خیلی‌ها متوجه شوند یحیی گل‌محمدی و تیمش با راهیابی به فینال لیگ قهرمانان آسیا چه کار بزرگی انجام داده‌اند. ‌فینالیست‌شدن در آسیا در شرایطی که مهدی رسول‌پناه در رأس مدیریت باشگاه قرار گرفته بود، کار شگفت‌‌انگیزی به‌نظر می‌‌رسد. اتفاق اول ۲۳ مهر رخ داد؛ فقط چند ساعت پس از تجمع اعتراضی هواداران باشگاه پرسپولیس مقابل ساختمان وزارت ورزش. مهدی رسول‌پناه در جمع برخی خبرنگاران و البته تعدادی هوادار که آنها را نمی‌شناخت حرف‌‌هایی زد که حاصل آن یک فایل صوتی بود؛ فایلی که ۸ دقیقه و ۱۴ ثانیه بود اما به اندازه تمام فصلی که پرسپولیس بدون حاشیه کارش را دنبال کرده بود، جنجال‌آفرین شد.

زهرا شیخی، نماینده مجلس در گفت و گو با «صبح نو »تأکید کرد

توهین محکوم است اما انتقاد لازم

برخی اتفاقات میان دولت و مجلس طی روزها و هفته‌های گذشته، رهبر انقلاب را بر آن داشت تا فرمایشاتی را در باب بهبود و تلطیف فضای فی‌مابین، ارائه کنند. ایشان با حرام دانستن هتک حرمت در میان مردم و در میان مسوولان بالای کشور، از انتقاد سازنده برای پیشرفت امور استقبال کردند.

«صبح‌نو» سرانجام واردات و توزیع واکسن آنفلوآنزا را در دومین ماه پاییز بررسی می‌کند

نوشدارو پشت مرزهای ایران

عارف چراغی / وزارت بهداشت اعلام کرده در صورت تأمین واکسن آنفلوآنزا، به سالمندان بالای 65 سال و کودکان بین 6 ماه تا پنج سال با ثبت کد ملی واکسن خواهد داد. اکنون که بیش از یک ماه از شروع پاییز می‌گذرد، فقط کادر درمان موفق به دریافت این واکسن شده‌اند و هنوز اطلاعیه «واکسن آنفلوآنزا موجود نیست» پشت شیشه داروخانه‌ها چسبیده است.

یادداشت دکتر حسین کچویان درباره نظام اقتصادی اسلامی

امضاهای طلایی پای انفال

مکرراً شنیده‌ایم که نظام اقتصادی اسلامی، نظامی است که نه همچون نظام سرمایه‌داری و نه همچون نظام سوسیالیستی است. گفته شده است که نظام اسلامی نظیر نظام سرمایه‌داری نیست که افراد می‌توانند بدون هیچ محدودیتی، ثروت‌اندوزی كنند و از طریق کار بدون قید و بند در قلمرو اقتصاد تولید ثروت كرده و آن ‌را تملک کنند و تنها وظیفه آنان پرداخت مالیات مقرر تعیین‌شده توسط دولت باشد که آن‌هم قابل قیاس با ثروت تحصیل‌شده و دارایی موجود شخص از طریق فعالیت‌های اقتصادی فرد سرمایه‌دار نیست! از آن‌طرف نیز نظام اسلامی مانند نظام سوسیالیستی نیست که مالکیت خصوصی در آن به رسمیت شناخته نشده تا افراد مالک محصولات تولیدشده توسط خودشان نباشند و نتوانند مالک خانه و زمین یا کارخانه و شرکت خود باشند! نظامی که در آن دولت، مالک بزرگی است که بر تمامی منابع ثروت و تولیدات افراد جامعه سلطه ملکی و مالی دارد، قطعا نظام اقتصادی اسلامی نیست، کما اینکه نظامی که در آن حدی برای ثروت‌اندوزی و کار افراد وجود ندارد تا هر آنچه می‌خواهند بدون قید و حدی تولید و تملک کنند، نظام اقتصادی اسلامی نیست!

یادداشت

ترامپ، اشتباه در سیستم آمریکا یا نتیجه آن؟

مهدی فضائلی

شماره‌های پیشین