sobhe-no.ir
1041
چهارشنبه، ۳۰ مهر ۱۳۹۹
1
«صبح‌نو» از شهادت مظلومانه یک بسیجی در تهرانپارس گزارش می‌دهد

تشییع روی دستان غیرت

پاسدار بسیجی محمد محمدی، از بسیجیان پایگاه مقاومت بسیج انصارالامام تهران، شب 27‌مهرماه حین درگیری با هفت نفر از اراذل و اوباش تهرانپارس، مورد ضرب و جرح با چاقو قرار گرفت و شهید شد که البته دیروز نیز خبر رسید که هفت عضو بدن این شهید اهدا شده است. پیکر این شهید بزرگوار امروز (چهارشنبه) ساعت‌8:30‌صبح با رعایت پروتکل‌های بهداشتی تشییع خواهد شد.

سیگنال‌های مثبتی که موجب روند نزولی نرخ ارز شد

سقوط سه هزار تومانی دلار در یک روز

روز گذشته دلار به کانال 28 هزار تومان بازگشت، به‌طوری‌که با روند کاهش دلار از دوشنبه‌شب، فروشندگان ارز مقابل صرافی‌ها صف کشیدند. آنطور که بانک مرکزی اعلام کرده، افزایش عرضه در بازار موجب شده تا تقاضایی برای ارز وجود نداشته باشد؛ به‌عنوان نمونه دیروز 75 میلیون دلار توسط بازارساز در بازار متشکل ارزی عرضه شد اما کمتر از یک میلیون دلار خریدار وجود داشت.

منتفی‌شدن استیضاح رییس‌جمهوری، درس‌ها و عبرت‌های زیادی برای جریان انقلابی داشت

گزک دست فرصت‌طلبان نباید داد

چند روزی می‌شد که بحث درباره استیضاح رییس‌جمهوری، به سوژه اول رسانه‌‌‌های کشور تبدیل شده بود؛ بحث بی‌حاصلی که تحقق آن جز خسران برای کشور، چیزی به همراه نداشت. اکنون که استیضاح رییس‌جمهوری به‌امری منتفی تبدیل شده، بازخوانی درس‌ها و عبرت‌های این مساله برای جریان انقلابی، مفید به نظر می‌رسد.

نگاهی به فیلم «بنفشه آفریقایی» که در اکران آنلاین است

ایده حاشیه‌ساز و دیگر هیچ

«بنفشه آفریقایی» را مونا زندی‌حقیقی ساخته است. تهیه‌کننده این فیلم علیرضا شجاع‌نوری است و سازندگان «بنفشه آفریقایی» فیلم‌شان را برای اولین‌بار در جشنواره فیلم فجر سال97 رونمایی ‌کردند. این فیلم در زمان اکران در جشنواره جزو فیلم‌های کم‌سروصدا بود؛ البته محتوای این فیلم در آن زمان مورد انتقاد برخی قرار گرفته بود.

بایدن سیاست های خود در مقابل ایران را تشریح کرد

بایدن به دنبال برجام پلاس

روز گذشته بخش‌هایی از یادداشت جو بایدن، نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا منتشر شد که نشان می‌داد سیاست خارجی او در قبال جمهوری اسلامی ایران در صورت قدرت گرفتن، فشار هر چه بیشتر از جنسی متفاوت با فشارهای ترامپ خواهد بود. بایدن هر چند پیش از این اعلام کرد که در صورت راه یافتن به کاخ سفید، به برجام بازخواهد گشت اما به نظر می‌رسد درخواست برای تحدید و تقلیل فعالیت‌های نظامی و منطقه‌ای ایران در ازای ارائه امتیازی ناچیز، مهم‌ترین محور سیاست خارجی او در قبال کشورمان باشد.

طهمورث غلامی در گفت‌وگو با «صبح‌نو» سیاست‌های نامزد دموکرات‌ها در قبال ایران را بررسی کرد

ادامه تحریم‌ها، تهدیدی برای آمریکاست

«طهمورث غلامی» کارشناس ارشد مسائل آمریکا درگفت‌وگو با خبرنگار روزنامه صبح‌نو با اشاره به سیاست‌های اعلام شده «جوبایدن» درباره ایران عنوان کرد: یکی از سیاست‌های عنوان شده بایدن در خصوص ایران گشوده شدن مسیر دیپلماتیک و مذاکرات برجامی است. نباید فراموش کرد، «جوبایدن» معاون باراک اوباما، رییس‌جمهوری پیشین آمریکا بوده و می‌دانیم که مهم‌ترین میراث اوباما «توافق هسته‌ای» بود که با دیگر قدرت‌های جهان به امضاء رسید. طبیعی است که بایدن طرفدار برجام باشد و به آن باور داشته باشد چراکه تیمی که اطراف او هستند چنین نگاهی به توافق هسته‌ای دارند و دموکرات‌ها در صورت پیروزی در انتخابات آمریکا به برجام باز می‌گردند.

قدرت سیاسی در بولیوی به حامیان مورالس و جبهه ضد آمریکایی رسید

شکست کودتاگران آمریکایی

میلاد حبیبی / درشکستی دیگر برای آمریکا که با کودتا به دنبال سرنگونی جریان ضد امپرپالیسم در بولیوی بودند، نامزد حزب سوسیالیست‌ها و از افراد نزدیک به «اوو مورالس» رییس‌جمهور سابق بولیوی، با کسب بیش از ۵۲ درصد آراء در انتخابات ریاست‌جمهوری پیروز شد تا بار دیگر نشان دهد که جبهه ضد آمریکایی در بولیوی همچنان دارای قدرت سیاسی است. نتایج انتخابات بولیوی نشان می‌دهد که جناح چپ و شخص مورالس که پس از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری به دنبال اعتراض مخالفان از سمت خود استعفاء داد، برغم تلاش‌های دولت موقت این کشور به ریاست خانم «جنینه آنیس» همچنان از پایگاهی قوی درمیان مردم برخوردارند. نتایج صندوق‌های رای انتخابات ریاست جمهوری بولیوی نشان می دهد که لوئیس آرسه، نامزد جناح چپ و از نزدیکان مورالسِ، رییس جمهوری سابق با کسب بیش از ۵۲ درصد آرا پیروز انتخابات شده است. پیروز انتخابات ریاست جمهوری بولیوی پس از اعلام نتایح اولیه که از برتری قاطع وی حکایت داشت در نخستین واکنش گفت که «بولیوی بار دیگر به دموکراسی گره خورده است.» رسانه‌های محلی ضمن اعلام این خبر تصریح کردند که آقای آرسِه پیروز قطعی انتخابات ریاست جمهوری است و رای گیری به دور دوم کشیده نخواهد شد و جناح رقیب پیروزی او را تبریک گفته است. بولیوی که زمانی از لحاظ سیاسی یکی از متزلزل ترین کشورهای آمریکای لاتین بود، در هنگام ریاست جمهوری مورالس که نخستین رئیس جمهوری بومی این کشور نیز بود، دوره ۱۴ ساله کم نظیر باثباتی را تجربه کرد و حال با قدرت گیری و پیروزی نامزد نزدیک به مورالس این امید برای مردم بولیوی تازه شده که باردیگر شاهد ثبات و آرامش سیاسی کشورشان باشند.

سرمقاله

بایدن به دنبال چیست

شماره‌های پیشین