sobhe-no.ir
1040
سه شنبه، ۲۹ مهر ۱۳۹۹
1
«صبح‌نو» به بهانه ساخت «شکارشکارچی» حضور قهرمانان دفاع مقدس در سینما را بررسی می‌کند

لطفا آبرومندانه بسازید

در روزهای اخیر خبر ساخت فیلم سینمایی «شکار شکارچی» به کارگردانی علی غفاری و تهیه‌کنندگی ابراهیم اصغری با نگاهی به حماسه برترین تک‌تیرانداز جنگ‌های معاصر و هشت سال دفاع مقدس «شهید عبدالرسول زرین» منتشر شد. این فیلم قرار است به سفارش انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس که زیرمجموعه روایت فتح است ساخته شود.

ویروس منحوس دیروز رکورد‌شکنی کرد و جان 337‌هموطن را گرفت

تلفات وحشتناک کرونا در ایران

نواختن ناقوس مرگ حوالی ظهر هر روز کاری، معمولی شده است

سرگردانی در میدان درمان

زهرا اردشیری / ابتدا شواهد نشان می‌‌داد که کرونا در کشور جولان می‌‌دهد، اما وزارت بهداشت محکم و مصرانه این موضوع را انکار کرد، تا اینکه چند هفته بعد خبر رسید کرونا در کشور شیوع پیدا کرده است. حالا کار جدی این وزارتخانه شروع شده بود. مردم هم با انتشار عکس‌هایی از پرستاران و کادر درمان آنها را ستایش می‌کردند و قدردان آنها بودند اما انگار این وزارتخانه قدردانی‌ها را به پای خود نوشت، در حالی که مردم از همان ابتدا هم از نتایج کار دولتمردان راضی نبودند. در این مدت دو بار سخنگو عوض شد، در حالی که ساماندهی اوضاع و رسیدگی فوری به بیماران برای مردم مهم‌تر است؛ اما حالا انگار تنها کار مفید وزارتخانه مربوطه آماری است که هر روز حوالی ساعت 14بعدازظهر، پشت تریبون رسمی اعلام می‌کند و جالب اینکه در همین روزهای اخیر یکی از مسوولان اصلی این وزارتخانه اعلام کرده است، ما هرچه می‌گوییم شما دو برابر حساب کنید.

همراهی کرونا با آلودگی هوا در فصل سرد سال می‌تواند تبعات جبران‌ناپذیری به همراه داشته باشد

کرونا از آسمان هم می‌بارد

زهرا اردشیری / این روزها انگار همه چیز برای جولان دادن کرونا مهیا شده است. کرونا هر روز افراد بیشتری را گرفتار می‌‌کند و آلودگی هوا نیز مزید علت شده و نفس مردم را بند آورده است. آلودگی هوا مساله‌ای است که این روزها جاده میانبر را برای کرونا باز کرده است زیرا آنچه پزشکان بر آن اذعان می‌دارند این است که آلودگی هوا می‌‌تواند در گسترش کووید 19 تاثیرگذار باشد. هوا که آلوده‌‌تر می‌شود آمار بیماری‌‌‌های تنفسی نیز افزایش پیدا می‌کند. این را می‌توان از آمار بیماران تنفسی که در سال‌‌‌های گذشته در دوران آلودگی هوا روی تخت‌‌‌های بیمارستان بستری شده بودند، متوجه شد. حالا امسال این وضعیت را در حالی تصور کنید که غول بی‌شاخ و دم کرونا نیز جولان می‌‌دهد و آمار بیماری‌‌‌های تنفسی را بیشتر می‌‌کند.

سرمقاله

دولت دوپینگی

کارگزاران با گفتمان توسعه اقتصادی جدا از نامزدهای حزبی، موافق گزینه ائتلافی است

کارگزار ائتلاف

حسام رضایی / در خاموشی و انفعال قاطبه احزاب و جریان‌‌‌های اصلاح‌طلب، حزب کارگزاران سازندگی، اکنون فعال‌ترین حزب اصلاح‌طلبی به شمار می‌‌‌آید که در حوزه‌‌‌های مختلف، مشغول برداشتن قدم‌‌هایی برای توفیق در انتخابات آینده ریاست‌‌جمهوری است. این حزب مشخصا در سه حوزه انسجام درون‌تشکیلاتی، تلاش برای باز‌‌سازی روابط اصلاح‌طلبان با حاکمیت و نهایتا کوشش برای همراه‌كردن بدنه اجتماعی سرخورده اصلاحات با خود، مشغول اقدامات و رایزنی‌‌‌های فشرده است. کارگزاران این روزها، لشکر تک‌نفره اصلاحات است؛ پس از شکست فاحش اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس یازدهم، روند بی‌حرکتی و انفعال در درون جبهه اصلاحات، شیبی تند به خود گرفت، به‌گونه‌‌ای که بخش عمده‌‌ای از اصلاح‌طلبان، از اساس حضور در عرصه سیاسی به ویژه در انتخابات را بی‌فایده و از سویی موجب خدشه به آبروی سیاسی این جبهه دانستند.

تلاش بهارستان برای حل مشکلات مردم

جلسه ویژه قالیباف با مدیران اقتصادی دولت

به اعتقاد بسیاری از کارشناسان، مجلس یازدهم یکی از پرکارترین مجالس جمهوری اسلامی است؛ چنانکه در این 130 روز کاری سعی داشته است تا در حد توان با سرکشی در حوزه‌‌‌های انتخابیه و مناطق محروم، راه‌حل‌‌هایی برای مشکلات اقتصادی و رفع دغدغه‌‌‌های معیشتی مردم بیاید و در کنار نظارت میدانی و قانون‌گذاری نیز تلاش دارد نهایت همکاری و همراهی را با قوه مجریه برای حل این مشکلات داشته باشد.

گفت‌وگوی «صبح‌نو» با کارگردان مجموعه مستند«گنج‌رویاها» که به بازارارزشمند سوریه برای ایران می‌پرداز

سوریه از دمپایی تا موشک نیاز دارد

میلاد نجفی / مستند «گنج رویاها» به تهیه‌کنندگی و کارگردانی محمد ساسان در ستاد سوریه صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران تهیه و تولید شده است. این مجموعه مستند به‌تازگی به‌روی آنتن شبکه سه سیما رفته است. این مستند بره فرصت‌های اقتصادی پیش روی بازرگانان، تولیدکنندگان و صنعت‌گران ایرانی در سوریه پس از بحران می‌پردازد. محمد ساسان تاکنون تولید چند برنامه برای تلویزیون و ساخت چندین مستند را برعهده داشته است. برای آشنایی بیشتر با مستند «گنج رویاها» با او گفت‌وگویی داشته‌ایم که در ادامه می‌خوانید.

پژوهش‌های موسسات آمریکایی در آستانه انتخابات از گسترش شکاف سیاسی میان رسانه‌ها و افکارعمومی خبر می‌دهند

دوقطبی شکاف‌انداز میان راست و چپ رادیکال

هر روز که به انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا نزدیک‌تر می‌شویم، اثرگذاری نوع پوشش اخبار توسط رسانه‌هاي آمریکایی بر این انتخابات نیز سرنوشت‌سازتر می‌شود. اصطلاح «سوگیری رسانه‌ای» یا «Media Bias» اصطلاحی جاافتاده در عرصه مطالعات رسانه است که مراکز پژوهشی آمریکایی از دو سال پیش ذیل آن، بررسی‌های خود را بر جوانب مختلف این سوگیری سیاسی به منظور افکارسنجی در جهت انتخابات آغاز کرده‌اند. نتایج این پژوهش‌ها نه‌تنها سمت‌وسوی سیاسی رسانه‌های معتبر آمریکایی را نشان می‌دهد بلکه میران اعتماد مخاطب به آن‌ها و میزان ارتباط احزاب با هر یک را هم روشن می‌کند.

شماره‌های پیشین