sobhe-no.ir
1039
دوشنبه، ۲۸ مهر ۱۳۹۹
1
در گفت‌وگو با صالح میرزاآقایی، بازیگر مطرح شد

مصائب کارآفرینی آقای بازیگر

صالح میرزاآقایی از جمله بازیگران برآمده از تئاتر است که از اواخر دهه 70 حضور موثری در سینما و تلویزیون داشته. بوی پیراهن یوسف، لژیون، قدمگاه، من و دبورا و استرداد ازجمله کارهای سینمایی میرزاآقایی هستند؛ ضمن اینکه میرزاآقایی سابقه بازی در سریال‌هایی مثل مختارنامه، کلاه‌پهلوی، پریدخت، بانوی عمارت و گاندو را نیز در کارنامه دارد. با این بازیگر بااخلاق درباره حال و هوای زندگی شخصی-هنری‌اش در دوران کرونا گپ زده‌ایم.

ابهامات تخصیص ۱۲۰میلیاردی برای یک دانشگاه

دست دولت در جیب صندوق توسعه ملی

این روزها تخصیص نقدی 120‌میلیارد تومان در شرایط تنگنای مالی و کسری گسترده بودجه برای احداث یک دانشکده در تهران خبرساز شده است؛ آن هم از اعتباری که برای مقابله با کرونا در نظر گرفته بود.

ساعت ۳:۳۰ روز ۲۷ مهر شکستی دیگر برای آمریکا رقم خورد

پایان محدودیت 10ساله برای ایران

از ساعت 3:30 روز 27 مهر محدودیت تسلیحاتی کشورمان طبق قطعنامه 2231 پایان یافت. ایران هرچند اکثر نیازهای تسلیحاتی‌اش را خودش تولید می‌‌کند ولی از این پس اگر بخواهد، می‌‌تواند هر سلاحی را که لازم داشته باشد، بخرد یا سلاح تولیدی و باکیفیت خود را به مشتریان خارجی بفروشد.

هم می توان مخالف و منتقد روحانی بود و هم مخالف استیضاح او

چرا نباید روحانی عزل شود؟

سعید آجورلو / این یک سؤال جدی و مهم است؛ چرا با وجود عملکرد نامناسب دولت حسن روحانی ، شرایط بد اقتصادی کشور و نارضایتی اجتماعی، استیضاح حسن روحانی یا کناره‌گیری ایشان از ریاست جمهوری راه نادرستی است؟ و البته پاسخ به این سؤال برای پاسخ به شبهه دیگر که دفاع از استمرار دولت روحانی تا پایان دوره به معنای موافقت با تفکر او و نادیده گرفتن ضعف‌های عمیق اجرایی و اندیشه‌ای دولت او و انفعال در مقابل عملکرد دستگاه اجرایی کشور نیست هم به کار می‌آید؛ یک تیر و دو نشان به قول معروف. استدلال‌هایی از جانب جریان انقلابی در مقابل دو طیف افراطی و تفریطی تا سختی و مصائب این دولت خسته و کم‌کار را با حلاوت تحمل و صبر انقلابی اندکی تسکین دهد.

ترامپ نقش اول نمایش صف‌آرایی رسانه‌ها علیه خود را بازی می‌کند

مظلوم‌نمایی در عین قدرت‌نمایی

دونالد ترامپ رکورد حمله به رسانه‌ها را در میان روسای‌جمهور آمریکا شکسته است. معمولا به خاطر تاثیر قدرتمند رسانه‌های آمریکایی بر افکار عمومی این کشور، چهره‌های سیاسی تلاش می‌کنند کمی دست به عصاتر مناسبات رسمی را با رسانه‌ها و خصوصا مجریان برنامه‌های تاک‌شو حفظ کنند؛ اما حالا دونالد ترامپ نه تنها با حملاتش به مجریان مناظره‌های انتخاباتی مشهور شده بلکه در توییترش هم با سماجت این حملات را ادامه می‌دهد.

سرمقاله

اخلاق و جنگل نظام بین‌الملل

گفت‌وگوی «صبح‌نو» با کارگردان سریال موفق این‌شب‌های شبکه‌سه

«نجلا» ریشه در اربعین دارد

میلاد نجفی / «نجلا» سریالی به کارگردانی خیرالله تقیانی‌پور و تهیه‌کنندگی سعید سعدی است. این سریال همزمان با اربعین به‌روی آنتن شبکه سه سیما رفت. «نجلا» مجموعه‌ای شانزده قسمتی است که به واسطه قصه جذاب، ترکیب بازیگران خوب و کارگردانی مناسب با استقبال مخاطبان همراه شده است. قصه سریال نجلا در سال‌۱۳۵۸ می‌گذرد و دختری به یک پسر عاشق در آن اوضاع آشفته و نا امنی‌ها وعده‌ای می‌دهد که طی آن اگر پسر بتواند او را از مرز رد کند و به زیارت اربعین برسد، در قبال عشقش به او پاسخ مثبت می‌دهد، اما همه این‌ها در طول مسیر دستخوش اتفاق‌هایی می‌شود. حسام منظور، سارا رسول‌زاده، آزیتا حاجیان، هدایت هاشمی، سیدمهرداد ضیایی، ملیکا شریفی‌نیا و سوگل طهماسبی بازیگران اصلی این سریال‌اند. «نجلا» با اینکه سریال طولانی نیست با این حال در همین مدت کوتاه توانسته رضایت مخاطبان را جلب کند. این موفقیت دلایل مختلفی دارد. «نجلا» به دوره زمانی ومنطقه جذابی از کشور رفته که می‌تواند قاپ مخاطب را بدزدد. مردم خوزستان و اتمسفر آنجا به‌طور پیش‌فرض جذاب‌اند. حالا این جذابیت در کنار قصه‌ای بکر قرار گرفته که به‌طور مضاعف بیننده را راضی می‌کند. دلیل بعدی ترکیب مناسب بازیگران است. بازیگران «نجلا» برای مخاطب سیما تکراری و خسته‌کننده نیستند و درعین حال کیفیت فنی بالایی دارند. چهره‌هایی جذاب و جوان در کنار بازیگر قدرتمندی مثل آزیتا حاجیان خروجی «نجلا» در بازیگری را موفق کرده است. اما مورد بعدی که در موفقیت این مجموعه نقش اساسی داشته کارگردانی قابل دفاع است. خیرالله تقیانی‌پور برای اولین‌بار پشت دوربین ساخت یک سریال قرار گرفته است، با این‌حال خروجی کارش آبرومند است. با خیرالله تقیانی‌پور درباره «نجلا» گفت‌وگویی انجام داده‌ایم که خواندن‌اش خالی از لطف نیست.

«صبح‌نو» از پیشرفت ایران در تولید واکسن کرونا گزارش می‌دهد

ایران در یک قدمی اکسیر حیات

عارف چراغی / ویروس کرونا، نه داروی قطعی دارد و نه تاکنون واکسن مؤثری برای آن پیدا شده و همچنان تنها راه مقابله با این ویروس، پیشگیری و تقویت جسمانی است. با این حال این روزها اخبار ضد و نقیضی از تولید واکسن کرونا در کشورمان ایران به گوش می‌رسد؛ اخباری که اگرچه در جزئیات با یکدیگر تفاوت‌هایی دارند اما محتوای همه‌شان خبر از تولید واکسن کرونای ایرانی در سال پیش رو می‌دهند. موفقیت ایران در فاز حیوانی واکسن كه اخیرا محقق شده بود، کشور را به سمت فاز انسانی پیش برد و حالا مهم‌ترین ماموریت دانشمندان ایرانی اثبات ادعای خود به سازمان بهداشت جهانی است.

کاربران فضای مجازی این روزها از مشکلات نبود دارو برای بیماران دیابتی می‌نویسند

#انسولین_نیست

زهرا اردشیری / «انسولین نیست» جمله اعتراضی این روزهای فضای مجازی است. یکی از کاربران نوشته بود پدرم با بیماری قلبی دست و پنجه نرم می‌‌کند، دیابت دارد و باید انسولین مصرف کند و این روزها به داروی اصلی‌اش دسترسی ندارد و داروخانه‌ها هم می‌‌گویند انسولین موجود نیست. یکی دیگر از کاربران اعلام کرده انسولین‌‌‌های تولید داخلی هم به سختی پیدا می‌‌شوند و جان همسرش در خطر است و به این موضوع اشاره کرده بود که انسولین مانند هوای زندگی است برای دیابتی‌ها، حالا اما سازمان غذا و دارو پاسخ مشخصی به خبرنگاران نمی‌دهد و از زیر بار پرسش‌ها شانه خالی می‌کند و مصاحبه را منوط به طی ‌کردن بوروکراسی اداره می‌داند. ماجرای کمبود انسولین، آن هم در دوران اوج مرگ و میر بر اثر بیماری کرونا یکی دیگر از دغدغه‌‌‌های مردم شده که به نظر آنها همه چیز زیر سر بی‌تدبیری دولت است.

شماره‌های پیشین