sobhe-no.ir
1038
یکشنبه، ۲۷ مهر ۱۳۹۹
1
گفت‌وگوی «صبح‌نو» با صابر خراسانی شاعری که مجری شده‌است

«جاذبه » اهل‌بیت تمام‌شدنی نیست

آنچه بعد از گذشت سالیان دراز محرم و صفر را پابرجا نگه‌داشته؛ جاذبه اهل‌بیت؟عهم؟ است. سبک زندگی، نگاه انسانی آن‌ها به پدیده‌ها و مهربانی بی‌حد و اندازه است که جاذبه ایجاد می‌کند که هنوز پس از گذشت قرن‌ها مکتب آن‌ها انسان‌ساز و راهگشاست. برنامه تلویزیونی «جاذبه» با روایت داستان زندگی آدم‌هایی از میان مردم، تاثیر این جاذبه را در خلال زندگی آن‌ها به تصویر می‌کشد. آهن ربای مهربانی اهل‌بیت؟عهم؟ عکاسی را ۱۴۰۰‌سال بعد از عاشورا به کربلا می‌کشاند تا ما رائت الا جمیلا را در قرن۲۱ به تصویر بکشد یا از دختر ۱۶‌ساله یاغی که با لباس پسرانه کار می‌کند، جهادگر و کنشگر اجتماعی می‌سازد. «جاذبه» به‌دنبال این کشش غیرمعمولی در میان زندگی آدم‌های معمولی است. در این گزارش ضمن گفت‌وگو با صابر خراسانی، به بررسی این برنامه می‌پردازیم.

مدیرعامل فراری بانک سرمایه کیست و چه تخلفاتی دارد؟

بازداشت در مادرید چشم‌بسته در تهران

زهرا اردشیری / اختلاس و فرار به خارج از کشور در بین مسوولان و مدیران در چند سال اخیر چندین بار مشاهده شده است. هر بار هم افرادی که با پول‌‌‌های کلان کشور را ترک می‌کنند، با دهن‌کجی به مردم ایران، زندگی‌‌‌های لاکچری خود را به نمایش می‌گذارند. اما برای علیرضا حیدرآبادی‌پور، مدیرعامل فراری بانک سرمایه، اوضاع متفاوت رقم خورد و شامگاه چهارشنبه، ۲۳مهر، تصاویری از بازگشت او به ایران در فضای مجازی پخش شد. در تصاویری که منتشر شد، شخصی که صورت خود را با ماسک پوشانده بود، سعی در بیان جملاتی داشت که به صورت نامفهوم شنیده می‌‌شد؛ همان مدیرعامل فراری است که پس از ماه‌ها تلاش و پیگیری قوه‌قضايیه و اینترپل و وزارت‌خارجه به کشور بازگردانده شد. اتفاقی که می‌تواند منشأ بازگشت برخی دیگر از مفسدان اقتصادی به کشور باشد و فضارا برای دیگر مفسدان ناامن کند.

حجاریان از موضع اپوزیسیون به‌دنبال پیوند میان قدرت‌طلبی و رمانتیسم است

«تحریر هزیمت» یا «ترقیم عداوت»

سعید آجورلو / مقاله جدید سعید حجاریان را باید پاورقی او بر نامه دوم موسوی‌خویینی‌ها دانست که به‌نحوی زمینه‌ساز ورود اصلاح‌طلبان به دوره سوم گذار به پساروحانی یعنی مشارکت در «رقابت» انتخابات با نگرش «اصلاح‌طلبی اپوزیسیونی» است. این مقاله را باید در راستای یافتن راه‌حلی میان آرمان‌خواهی چپ نو و عمل‌گرایی طیف معتدل اصلاحات دانست که حداقل در دو سال گذشته یکدیگر را به «رمانتیسم» و «قدرت‌طلبی» متهم کرده بودند. این نوشته از موضع یک اپوزیسیون، چگونکی مشارکت در امر سیاسی را به‌عنوان امری اخلاقی و هنجاری با وجود مخالفت با ماهیت وجودی نظام حاکم توجیه می‌‌کند. این نامه در ذات خود هم چاره‌‌ای برای مشارکت‌جویان یافته و به بیانی «تحریر هزیمت» می‌کند و هم این هزیمت را به‌عنوان تاکتیک رسیدن به حقیقت اصلاحات ذیل «ترقیم عداوت» با حاکمیت دنبال می‌‌کند. داوری درباره هدف نهایی این مقاله بدون خوانش تاریخ جدال دو طیف اصلاحات و واقعیت‌‌‌های فعلی در این جریان ممکن نیست.

«صبح نو» با توجه به کتاب‌هایی که درباره ترامپ منتشر شده کنش‌های احتمالی او در روزهای آینده را بررسی کرده است

روان‌شنــاسی مرد دیــوانه

ثمانهاکوان / «مرد دیوانه»، «پادشاه دیوانه»، «ورشکسته‌ای با اعتمادبه‌نفس فراوان»؛ همه این‌ها لقب‌هایی است که در طول سه‌سال‌و‌نیم گذشته، نزدیکان ترامپ به او داده‌اند. برخی از این القاب نیز نتیجه گزارش‌هایی است که رسانه‌ها از درون کاخ سفید منتشر یا نویسندگان کتاب‌های مختلف راجع به ترامپ، آنها را به نقل از نزدیکان او بیان کرده‌اند؛ اما سؤال اینجاست که رییس‌جمهور و نامزد انتخاباتی‌ای که تابه‌حال سعی كرده است با پیروی از سیاست «مرد دیوانه»ي نیکسون خود را فردی غیرعادی و غیرقابل‌پیش‌بینی نشان دهد تا بتواند با قدرت دیوانگی، رقبا و مخالفان و کشورهای مقابل آمریکا را در مقابل خود رام كند، چه اقدامات غیرقابل‌پیش‌بینی دیگری می‌تواند در سه هفته باقی‌مانده تا انتخابات ریاست‌‌جمهوری انجام دهد و بعد از آن نیز در صورت پیروزی احتمالی، چه اقدامات دیگری می‌تواند انجام دهد که تاکنون انجام نداده است؟

سرمقاله

استفاده ابزاری از صلح امام‌حسن(ع)

گزارش «صبح‌نو» از بازار ارز

رشد دلار متوقف می‌شود

رشد پایه پولی ناشی از جبران کسری بودجه با منابع بانک مرکزی موجب افزایش پایه پولی کشور و در نتیجه تورم و نابسامانی در بازارهایی همچون دلار و طلا شد،عاملی که همراه شد با شیوع ویروس کرونا که این موضوع نیز بر میزان صادرات غیرنفتی ایران تأثیر گذاشت و آسیب‌پذیری بازار ارز را بیشتر کرد. علاوه بر این تحریم‌های ضد ایرانی از سوی آمریکا ، 150‌میلیارد دلار از منابع ارزی ایران در کشورهای دیگر را مسدود کرده است که برخی کارشناسان رقم بدهی150‌میلیارد دلاری را مطرح می‌کنند. در واقع حدوداً 2.5‌برابر بودجه امسال کشور در دست خارجی‌هاست و وزارت نفت و دولت‌ها باید همه شرایط و احتمالات را در قراردادهای خارجی خود با خریداران لحاظ می‌کردند. چین با 20‌میلیارد دلار ، هند با 7 میلیارد دلار ، کره‌جنوبی با 6میلیارد دلار، عراق با 2 میلیارد دلار و ژاپن با یک‌و‌نیم میلیارد دلار، کشورهای بدهکار به ایران به حساب می‌آیند .

یادداشت

دکتر محسن زنگنه

چند پیشنهاد برای کشیدن ترمز دلار

سند امنیت قضایی در 37 ماده و از سوی رییس قوه قضائیه ابلاغ شد

در مسیر دادگاه شیشه‌ای

رسانه‌های فارسی‌زبان بیگانه، چهره‌های فرهنگ و هنر ایران را برای منافع سیاسی خود شکار می‌کنند

دام‌گذاری به سبک بی‌بی‌سی

سالگرد درگذشت شهریار همین یک ماه پیش بود که به نام روز شعر و ادب پارسی نام‌گذاري شده است. هنوز می‌شد از کسی سراغ شاعر بزرگ معاصرمان را بگیریم؛ برویم سراغ هوشنگ ابتهاج که مفتخر بود به دوستی دیرینه با شهریار و شهریار هم برایش سروده بود که «بعد از صبا به مهر تو افتاد کار من/ ‌ای سایه خموش فراموشکار من»؛ ابتهاج اما جواب تماس بی‌بی‌سی فارسی را راحت‌تر می‌دهد و ترجیح می‌دهد در انتهای مکالمه گریزی هم به وقایع روز سیاسی-اجتماعی کشورش بزند؛ واقعه‌هایی از دهان دیگری شنیده اما تمام‌ناگفته‌ای که از زبان او به مذاق بی‌بی‌سی فارسی هم خوش‌تر می‌آید و ‌ای‌بسا کف دست‌هایش را به هم بمالد که حرف ما از زبان او به مردم کارگرتر خواهد افتاد؛ تجربه تلخی که رسانه‌های فارسی‌زبان بیگانه چند سالی است به کام مردم ایران می‌نشانند تا به قیمت بهره‌برداری‌های تاریخ انقضادار سیاسی، چهره‌های ادب و فرهنگ و هنر ایران را از مردمش دریغ کنند.

تفسیر نادرست رییس‌جمهور از صلح امام حسن(ع) با انتقاد فراوان مواجه شده‌است

شوخی تلخ شیخ با تاریخ

مصادره وقایع تاریخی از سوی شخص رییس‌جمهوری، تاکنون یکی از ابزارهای مهم دولت برای بهره‌برداری سیاسی از فضای روانی موجود و حتی ایجاد انحراف در افکار عمومی از موضوعات مهم و اساسی کشور به موضوعات حاشیه‌‌ای و نامهم، بوده است. حسن روحانی در آخرین اظهارات خود، از صلح امام‌حسن؟ع؟، درس مذاکره و سازش با دشمن را برداشت کرده است؛ استنتاجی که نمی‌تواند با پیشتازی بایدن در برخی نظرسنجی‌ها در آمریکا و بهجت و سرور اصلاح‌طلبان از این موفقیت براي آماده‌سازی فضای روانی جامعه برای آغاز مذاکره مجدد با دموکرات‌ها، بی‌ارتباط باشد.

شماره‌های پیشین