sobhe-no.ir
1037
یکشنبه، ۲۷ مهر ۱۳۹۹
7
رییس ستاد اجرایی فرمان امام(ره)خبر داد

یک گام تا واکسن کرونا

«صبح‌نو» از آخرین وضعیت طرح مسکن ملی گزارش می‌دهد

بن‌بست دولت در مسکن

گزارش عارف چراغی / درحالی از طرح مسکن ملی به‌عنوان طرح نجات‌دهنده مشکلات مسکن کشور یاد می‌شود که مردم استقبال چندانی از این طرح نکرده‌اند. عدم واریز وجه متقاضیان منجر به تهدید از سوی وزارت مسکن شده. اکنون با وجود اینکه 2600میلیارد تومان آورده متقاضیان واریز شده است اما عدم شفاف‌سازی مراحل فیزیکی پروژه‌ها از سوی وزارت مسکن خبر از عدم تحویل به موقع این خانه‌ها به صاحبان‌شان می‌دهد.

صبح نو

رییس ستاد اجرایی فرمان امام(ره)خبر داد

یک گام تا واکسن کرونا

رییس ستاد اجرایی فرمان امام ؟ره؟روز گذشته از دستیابی این ستاد به یکی از مسیر‌های تکنولوژی تولید واکسن کرونا خبر داد. دیروز آقای محمد مخبردزفولی با اعلام این خبر اظهار كرد: فناوری تولید واکسن را از ۶ مسیر به دست آوردیم و به‌زودی خبر‌های خوبی درباره تولید واکسن خواهیم داشت. وی افزود: تمام مراحل ابتدایی و مقدماتی برای تست انسانی با بالاترین استانداردهای پروتکل‌های بین‌المللی و منطبق با سازمان بهداشت جهانی انجام گرفته است. تمام مراحل تست حیوانی روی خرگوش و دیگر حیوانات خوب بوده و پس از دریافت واکسن هیچ‌گونه ویروسی در بدن این حیوانات باقی نمانده بود. رییس ستاد اجرایی فرمان امام؟ره؟گفت: تست حیوانی واکسن کرونای ایرانی به صورتی فوق‌تصور، جواب مثبت داده است. به گفته مخبردزفولی، تمام مستندات تقدیم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی شده است و به محض صدور مجوز تست انسانی آغاز خواهد شد. وی ادامه داد: خبر مهم‌تر این است که این واکسن باید به تولید انبوه برسد و در اختیار مردم قرار بگیرد. این خط تولید راه‌اندازی شده است و منتظریم همزمان با تست انسانی واکسن این خط تولید را نیز افتتاح کنیم.
 
شمارش معکوس برای آزمایش انسانی
همچنین روز دوشنبه نیز دکتر سعید نمکی، وزیر بهداشت، در حاشیه اجلاس منطقه مدیترانه‌شرقی سازمان جهانی بهداشت که به صورت مجازی برگزار شد، در ارتباط با اقدامات و تلاش‌های کشورها برای ساخت واکسن کرونا، افزود: از امروز رسماً اقدامات خودمان در زمینه ساخت واکسن کرونا را به سازمان جهانی بهداشت اعلام می‌کنیم. وی در ارتباط با آخرین نتایج آزمایش‌ها برای ساخت واکسن کرونا در ایران، گفت: مراحل مختلف کار را دنبال کرده‌ایم و آزمایش روی نمونه حیوانی تا میمون هم انجام شده و نتایج بسیار خوبی گرفتیم. نمکی افزود: طی سه هفته آینده کار آزمایش واکسن روی انسان را آغاز خواهیم کرد. تمام اقدامات ما در این زمینه منطبق بر استانداردهای بین‌المللی و پروتکل‌های سازمان جهانی بهداشت و سازمان غذا و دارو است. وی ادامه داد: باوجود تحریم‌های ظالمانه در زمینه ساخت داروهایی که حتی تأثیر کمی در درمان کرونا داشتند، مانند فاویپیراویر و رمدسیویر، فعال بودیم و اکنون تولیدات خود را مصرف می‌کنیم. در مورد واکسن نیز چنین است و امروز بعدازظهر (دیروز ) در جلسه دوم‌مان، نتایج تحقیقات خود را اعلام می‌کنیم. وی با تاکید بر رهبری سازمان جهانی بهداشت در مبارزه با کرونا و ضرورت تبعیت و حمایت همه کشورها از برنامه‌ها و دستورالعمل‌های این سازمان، تصریح کرد: در زمینه ساخت واکسن کرونا گام‌های مؤثری برداشته‌ایم که خبرهای آن را به‌زودی اعلام خواهیم کرد.
 
ابهامات واکسنی
وزیر بهداشت با عنوان این مطلب که دنیا می‌داند هنوز ابهاماتی در زمینه ساخت واکسن کرونا وجود دارد، گفت: مدت‌زمان اثربخشی واکسن و اینکه چند دوز تزریق شود، از ابهاماتی است که ساخت این واکسن را دچار مشکل كرده است. نمکی افزود: هم دنیا و هم ما داریم روی نقاط مبهم ساخت واکسن کرونا کار می‌کنیم و امیدواریم به‌زودی نتایج خوبی حاصل شود. نمکی ادامه داد: به‌دلیل مشکلات تحریم‌‌ها و آگاهی‌‌ای که از میزان تولید واکسن داشتم، کار مذاکره برای تهیه‌ واکسن را از اسفند سال قبل آغاز کردم. سال قبل 400 میلیون دوز واکسن آنفلوآنزا در جهان تولید شده بود و امسال با توجه به افزایش تقاضاها این عدد به 700 میلیون دوز رسید. امسال به دلیل تحریم‌ها سخت‌ترین سال ارزی کشور است اما با تلاش دوستان بالاخره ارز خرید واکسن آنفلوآنزا از 15 شهریور فراهم شد ولی در این بین بدقولی شرکت‌های سازنده واکسن، افزایش قیمت واکسن و تحریم‌های آمریکا در مقابل ما قرار داشت. تاکنون حدود یک میلیون و 700 هزار دوز واکسن به کشورمان رسیده است که در خانه‌های بهداشت به گروه‌های پرخطر تزریق می‌شود. نوبت بعدی دریافت واکسن هم در راه است. گرچه می‌خواستیم واکسن برای 15 شهریور در دسترس باشد اما امروز می‌بینیم سایر کشورها نیز تزریق واکسن را از 15 اکتبر آغاز کرده‌اند.
گفتنی است برخی از کشورها در مراحل مختلف ساخت واکسن کرونا قرار دارند و محققان ایرانی هم در قالب گروه‌های مختلف در حال تحقیق برای ساخت واکسن کرونا هستند. در حال حاضر که نه واکسن برای بیماری کرونا تولید و نه داروی اختصاصی آن ساخته شده است، با رعایت دقیق توصیه‌‌‌های بهداشتی باید از ابتلا به بیماری پیشگیری کرد؛ بنابراین مردم همچنان باید توصیه‌‌‌های بهداشتی نظیر استفاده از ماسک، فاصله‌گذاری اجتماعی و عدم‌حضور در اجتماعات را رعایت كرده و تا حد امکان از حضور در مکان‌‌‌های شلوغ و پرتردد خودداری کنند. مردم نباید تصور کنند که این بیماری پایان یافته و رعایت توصیه‌های بهداشتی را کاهش دهند؛ آنان همچنان با دقت باید این موارد را رعایت کنند تا دچار عوارض این بیماری نشوند.

captcha
شماره‌های پیشین