sobhe-no.ir
1037
یکشنبه، ۲۷ مهر ۱۳۹۹
3
انبارلوئی:‌

مرفهین بی‌درد، سازش را تجویز می‌کنند

«صبح نو»، راهبردهای بیان شده در سخنان رهبری در مورد جریان انقلابی را بررسی می‌کند

انقلابیِ «تراز» آقا

در طول سال‌های گذشته و به‌خصوص پس از پیروزی احمدی‌نژاد در انتخابات سال‌84 درباره مفهوم «انقلابی» در جریان حزب‌اللهی مناقشه به‌وجود آمد. این مناقشه به صورت واضح خود را در انتخابات سال‌92 در سطح سیاسی هم نشان داد تا جایی که می‌توان از آن به‌عنوان یکی از دلایل روی کارآمدن ائتلاف اصلاح‌طلبان و اعتدالیون نام برد. این مناقشه و چالش به یکی از سرمایه‌های جریان اصلاحات برای تثبیت قدرت تبدیل شد. اختلاف نظر درباره شخص احمد‌ی نژاد، اختلاف در نحوه نگاه به موضوع عدالت، تفاوت نظر در مساله توسعه و پیشرفت، نگاه متفاوت به روابط بین‌الملل و سیاست خارجی و چالش بر سر مکانیسم‌های وحدت درون جریانی از مصادیق این اختلاف نظرها بود که متاسفانه پررنگ‌تر از مشترکات ، امکان گفت‌و‌گو و تفاهم را از جریان انقلابی سلب کرد.

صبح نو

انبارلوئی:‌

مرفهین بی‌درد، سازش را تجویز می‌کنند

محمدکاظم انبارلویی، فعال و تحلیلگر سیاسی در گفت‌وگو با خبرنگار «صبح‌نو»، با اشاره به مختصات انقلابی‌گری عقلانی، گفت: انقلابی‌گری و آرمان‌خواهی، در دل خود مبتنی بر یک عقلانیت محض است که من نام آن را «عقلانیت سرخ» می‌گذارم یعنی داده‌ها و اطلاعاتی که ما از انقلاب داریم، تماماً مبتنی بر واقعیت محض هستند و درک درستی از شرایط، اوضاع، اهداف و آرمان‌ها در دل این عقلانیت وجود دارد  لذا هر‌گونه ترس به بهانه عقلانیت، از ساحت انقلاب‌گری و آرمان‌خواهی به دور است. متاسفانه عده‌ای که نمی‌خواهند هزینه انقلاب و دستاوردهای آن را بدهند و به تعبیر امام خمینی؟ره؟ «مرفهین بی درد» هستند و کسانی اند که در پر قو خوابیده‌اند و نمی‌خواهند در جبهه‌های نبرد سخت و نرم با دشمن حضور یابند، به بهانه عقلانیت، مذاکره و سازش را تجویز می‌کنند. وی افزود: وقتی پای گفت‌وگو و مذاکره به میان می‌آید، منظور ایشان، دادن امتیاز یک سویه به دشمن بدون گرفتن کمترین امتیاز است که متاسفانه در امر برجام با چنین پدیده‌ای مواجه هستیم. انبارلویی گفت: ما از ابتدای انقلاب به این ادراک رسیده‌ایم که هزینه مقاومت همواره از هزینه سازش و تسلیم، به مراتب کمتر بوده است و این دستاورد را هم در زمان امام و هم در زمان رهبری درک کردیم. انبارلویی با بیان اینکه ما الان هفدهمین اقتصاد و پنجمین قدرت غیرهسته‌ای جهان هستیم، گفت: ما قدرت خود را در جنگ‌های سی‌و‌سه روزه و پنجاه‌و‌دو‌روزه و نیز در بیرون کردن داعش از سرزمین‌های عراق، لبنان و سوریه نشان داده‌ایم.
انبارلویی با بیان اینکه دشمن باید از ما بترسد و ما هیچ ترسی از رویارویی نداریم، گفت: آنچه رهبر انقلاب در بیانات اخیر خود روی آن تاکید کردند، تکیه روی چنین عقلانیتی است که می‌تواند ما را به آرمان‌های انقلاب نزدیک‌تر کند. وی افزود: آن‌هایی که همراهان سست عناصر بوده‌اند و نمی‌خواهند پیچ‌های تند تاریخ که توام با خطرات است را طی کنند، بهتر است همان پایین کوه بمانند و به گردنه و قله نیایند.
این فعال و تحلیلگر سیاسی با اشاره به مذمت عدالت‌خواهی رادیکال در کلام رهبر انقلاب گفت: به لحاظ تئوریک، رهبر انقلاب و ولی فقیه در نظام سیاسی ما، نماد عدالت و علم است و مشی رهبری مبتنی بر عدالت‌خواهی است. انبارلویی ادامه داد: اگر افرادی پیدا شوند که پرچم عدالت‌خواهی به دست بگیرند و بخواهند خود را پرچم‌دار عدالت‌خواهی معرفی کنند، قطع بدانید که این‌ها دنبال عدالت‌خواری و کاسبی هستند. وی اضافه کرد: ما بر سر سفره فقه و فقاهت نشسته‌ایم و پرچمدار این فقاهت در کشور، رهبر معظم انقلاب است. برخی از این گروه‌های عدالت اصطلاح‌خواه که گاهی اخبار ناگواری از ارتباط ایشان با سرمایه‌داران و عدالت‌خوارها منتشر می‌شود، نمی‌توانند نقشی رادیکال در رسیدن به عدالت در جامعه ایفا کنند.
این فعال و تحلیلگر سیاسی با بیان اینکه هر‌گونه تندروی در بحث عدالت‌خواهی، انحراف است که رهبر انقلاب بارها درباره آن هشدار داده‌اند، گفت: هر جریان و فردی که بخواهد منهای پرچم ولی فقیه، پرچم عدالت‌خواهی را به دست بگیرد، باید بدانیم که این، جریانی مشکوک و ملکوک است.

captcha
شماره‌های پیشین