sobhe-no.ir
1037
یکشنبه، ۲۷ مهر ۱۳۹۹
11
نکته

فاطمه ترکاشوند خبرنگار گروه فرهنگ

اکبرعالمی ، معلم، منتقد سینما و برنامه‌ساز تلویزیون درگذشت

خداحافظی با منتقد فروتن

بامداد روز سه‌شنبه خبری تلخ منتشر شد. بازهم کرونا یکی از میان ما گرفت. استاد اکبر عالمی که برای اهالی و علاقه‌مندان سینما نامی آشناست پس از چندروز تحمل بیماری کرونا در سن 74سالگی درگذشت. او در هفته‌های قبل به همراه تیم‌اش برای ساخت مستند به یکی از بیمارستان‌ها رفته بود.

صبح نو

اکبرعالمی ، معلم، منتقد سینما و برنامه‌ساز تلویزیون درگذشت

خداحافظی با منتقد فروتن

بامداد روز سه‌شنبه خبری تلخ منتشر شد. بازهم کرونا یکی از میان ما گرفت. استاد اکبر عالمی که برای اهالی و علاقه‌مندان سینما نامی آشناست پس از چندروز تحمل بیماری کرونا در سن 74سالگی درگذشت. او در هفته‌های قبل به همراه تیم‌اش برای ساخت مستند به یکی از بیمارستان‌ها رفته بود.

ازچند روز پیش خبر ابتلای اکبرعالمی به کرونا منتشر شد و در آخر این معلم سینما در راه عشق‌اش جان‌اش را هم فدا کرد.

خاطره‌ساز برای عشق‌فیلم‌ها
اکبر عالمی متولد تیرماه‌۱۳۲۴ در اهواز مجری و کارشناس تلویزیون، استاد دانشگاه تربیت مدرس و کارگردانی است که غالب کارهای وی در ژانر مستند عرضه شده‌اند. او فارغ‌التحصیل رشته سینما از دانشکده هنرهای دراماتیک و دارای مدرک دکترای سینما از انگلستان است. وی از سال‌۱۳۷۹ تا‌۱۳۸۶ عضو فرهنگستان هنر و فرهنگستان زبان و ادب فارسی بوده است.
عالمی از جنبه‌های مختلف فردی تاثیرگذار بوده‌است. از جنبه فنی او مدت‌ها مسوول لابراتوار سازمان صداوسیما بوده است. عالمی تأثیر زیادی در حفظ آرشیو سازمان کرد. این جنبه از فعالیت حرفه‌ای‌اش برای اهل فن کاملاً شناخته‌شده است. دومین جنبه حرفه‌ای و ورود وبه نوعی جریان‌سازی در حوزه برنامه‌سازی در تلویزیون با موضوع سینما بود. او در دهه‌70 برنامه هنرهفتم را به روی آنتن برد. امکان ندارد مخاطب تلویزیون درآن دهه بوده باشید ولی دوست‌دار هنرهفتم نباشید. او همزمان به ساخت مستندهای مختلف مشغول شد. داروسازی، پتروشیمی و نساجی از جمله صنایعی بود که او مستندهایی درباره‌شان ساخت و خودش را به عنوان مستندسازی حرفه‌ای در حوزه صنعتی معرفی کرد. او همچنین مؤلف چندین عنوان کتاب از جمله «تمهیدات سینمایی» بوده است. این کتاب‌ها برای علاقه‌مندان سینما منبع معتبری برای یادگیری به حساب می‌آید. اکبرعالمی در دهه80 یکی دو برنامه سینمایی دیگر را نیز تولید کرد. او «سینما ماوراء» را برای شبکه چهارسیما ساخت. سینما ماوراء یقیناً یکی از تولیدات موفق سیما بود. او در این برنامه با اجرایی قوی درکنار کارشناسان موضوعی، فیلم‌هایی که در حوزه ماورائی و متافیزیک بودند را پخش و مورد بررسی قرار می‌دادند. تعداد زیادی فیلم مشهور برای اولین‌بار به واسطه این برنامه از سیما پخش شد. از دیگر کارهای ماندگارش گویندگی مجموعه پنج قسمتی جهان، آفریده هنر درباره تاریخ هنر و مستند چرا زیبایی مهم است؟ درباره فلسفه زیبایی در هنر و مجموعه پنج قسمتی نوابغ عکاسی درباره تاریخ عکاسی (شبکه مستند سیما) به تهیه‌کنندگی و مدیریت دوبلاژ بهزاد زهرایی را می‌توان نام برد. همانطور که گفته شد عالمی از ابعاد مختلف داری جایگاه است. او یک معلم با سواد سینماست. وی جریان برنامه‌سازی در حوزه سینما برای تلویزیون را آغاز کرد. او مستندسازی صنعتی را در ایران جدی کرد و... . اما شاید هیچ‌کدام از این‌ها به اندازه شخصیت اخلاقی و انسانی‌اش موجب جایگاه امروزش نباشد. عالمی با سطح سواد و توانایی‌هایش امکان زندگی در کشورهای مختلف را داشت اما ترجیح داد در کشورش و برای جوانان ایران فعالیت کند. او همواره فردی اخلاق‌مدار، شریف و مهربان بود. خیلی از سینماگران و اهالی رسانه با کارهای او عشق سینما شده‌اند. روحش شاد.
 
تسلیت برای درگذشت معلم سینما
تعداد زیادی از هنرمندان، مدیران فرهنگی و اهالی رسانه در فضای مجازی درگذشت مرحوم اکبرعالمی 
را تسلیت گفتند.
رسول صدرعاملی، کارگردان شناخته‌شده سینما در توییتر نوشت:«درصنعت سینمایی که هیچ‌وقت نداشتیم، اکبرعالمی از اندک صنعت‌گران هنرمند بود.»
علیرضا قربانی، خواننده مشهور ایرانی در واکنش به این اتفاق توییت کرد:«جناب مستطاب اکبر عالمی، سفر ابدی‌تان اندوهی شگرف در دل‌ها به‌پا کرد. راهتان پررهرو و تسلیت به همه دوستداران و خانواده فرهنگ و هنر این سرزمین.»
حسین انتظامی، رییس سازمان سینمایی کشور هم درگذشت مرحوم عالمی را تسلیت گفت و نوشت:«درگذشت اکبرعالمی، اندوهی فراموش‌ناشدنی است. استاد با اخلاق و محبوب سینما، از پیشگامان مستندسازی صنعتی و مصداق سینماگر مسوول که حتی جان شیرین‌اش را در راه مستندنگاری کرونا گذاشت. روح مرد خاطره‌ساز هنرهفتم در آرامش ابدی.»
مهدی کرم‌پور، کارگردان سینما با اشاره به تخصص اکبرعالمی نوشت:«دکتر اکبرعالمی، استادنا! مرد اول رنگ و نور و لابراتوار فیلم در ایران ازمیان ما رفتند. می‌ترسم کسی فردا آفتاب را، دریا را، به‌یاد نیاورد.»
شهاب اسفندیاری، پژوهشگر سینما و رییس دانشکده صداوسیما در توییتر نوشت:«رحمت خدا بر استاد یک دانه ما. چقدر عاشق وطن بود. چقدر زحمت کشید برای توسعه دانش و مهارت‌های تخصصی سینما و تلویزیون در ایران. چقدر «متعهد» بود به هنرش. تا آن‌جا که جان‌اش را هم فدا کرد. با آن‌که تخصص و مدرک بین‌المللی داشت و هرجای جهان می‌توانست زندگی کند.» تعداد زیادی از اهالی هنر و رسانه نیز در قالب‌های مختلف درگذشت اکبرعالمی را تسلیت گفتند.
 
پیام رییس رسانه ملی
علی‌عسکری، رییس رسانه ملی در پیامی درگذشت استاد اکبر عالمی از مستندسازان، کارشناسان و مجریان پیشکسوت رسانه ملی را تسلیت گفت. در پیام تسلیت رییس صدا و سیما آمده است: انالله و انا الیه راجعون. درگذشت استاد اکبر عالمی، پیشکسوت و از چهره‌های خدوم رادیو و تلویزیون را به خانواده ایشان و همکاران، دوستان و شاگردان او در خانواده بزرگ صداوسیما تسلیت عرض می‌کنم. فقدان دکتر عالمی عزیز برای اهالی عرصه نمایش، تلخ است. او نقشی مهم در شناساندن هنر هفتم به سینمادوستان داشت و در سال‌های متمادی حضورش در سازمان صداوسیما، چهره‌ای کوشا و متعهد بود. از درگاه خداوند تعالی برای آن فقید سعید علو درجات و برای بازماندگان صبر و اجر مسئلت دارم.

پیام رییس سازمان سینمای کشور
رییس سازمان سینمایی در پیامی درگذشت اکبر عالمی را تسلیت گفت. به گزارش روابط عمومی سازمان امور سینمایی و سمعی بصری، حسین انتظامی، رییس سازمان سینمایی در پیامی درگذشت اکبر عالمی مستندساز و مجری برنامه‌های تلویزیونی دهه‌۶۰ را تسلیت گفت.
در متن این پیام آمده است:«خبر تأسف بار درگذشت آموزگار پیشکسوت سینما، اکبر عالمی، اندوه این روزهای سخت را دوچندان کرد. زنده‌یاد اکبر عالمی معیار سینماگر اندیشه‌مدار و مصداق انسان وارسته و اخلاق‌مدار بود. آثار او چه در قاب دوربین، چه بر مرکب قلم و چه بر مسند معلم دانشگاه، حکایت از نگاه انسانی و مهربانانه او به زندگی و جهان پیرامونش داشت. نگاه مسوولانه او همین بس که در به تصویر کشیدن مجاهدت‌های ایثارگران سپیدجامه به بیماری مبتلا شد. فقدان این سینماگر و منتقد متعهد و پژوهشگر و مترجم زبردست را به اهالی فرهنگ و هنر و خانواده آن مرحوم صمیمانه تسلیت می‌گویم.»

captcha
شماره‌های پیشین