sobhe-no.ir
1035
دوشنبه، ۲۱ مهر ۱۳۹۹
1
یک قدم دیگر به واکسن کرونای ایرانی نزدیک شدیم

خبر خوش وزیر

گزارش زهرا اردشیری / این روزها تمام جهان در انتظار واکسن کرونا به سر می‌برند و محققان بیست و چهار ساعته در پی ساخت آن هستند. البته چند‌وقت یک بار خبرهایی از سراسر جهان مبنی بر موفقیت در فاز اول ساخت واکسن منتشر می‌شود و حتی بعضی از کشورها هم ادعا دارند که توانسته‌اند به فرمول ساخت واکسن دست پیدا کنند. در این میان محققان ایرانی هم مثل سایر کشورها برای ساخت واکسن تلاش می‌کنند. روز گذشته وزیر بهداشت خبرهای خوش از واکسن ایرانی کرونا داد. به گفته او به‌زودی پیشرفت واکسن را به‌عنوان حرکت عظیم ملی به گوش جهانیان خواهیم رساند.

«صبح‌نو» در گزارشی سیاست‌های ارزی و پولی دولت و نقش آن در شکل‌گیری تورم افسارگسیخته را بررسی کرده است

مجمع عقلا

روز گذشته شاهد رکورد تاریخی در بازار ارز و طلا بودیم، به‌طوری‌که قیمت سکه تمام‌بهار آزادی را ۱۶ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان و نرخ دلار را نیز ۳۱ هزار و ۳۰۰ تومان ثبت کرد. حالا تورم در کشور رکورد روزانه را زده و لحظه‌‌ای شده‌است؛ اتفاقی که اذهان عمومی جامعه را درگیر این موضوع کرده که آیا خط قرمزی در افزایش قیمت‌ها برای دولت وجود دارد که به صورت عملیاتی وارد میدان شده و فکری به حال اوضاع نابسامان اقتصادی کشور کنند؟

سرمقاله

لیبرال‌های تنبل وطنی

چرا طرفداران دولت علیه سفرهای استانی سخن می گوید؟

تئوری‌سازی اصلاح طلبان علیه مردم محوری

در شرایط اضطراری، باید مرد اضطرارها بود. این، آن کلیدواژه ای است که برخی رجال در ایران، آن را نادیده و ندیده می‌گیرند و باورمندان به «با توده ها» و «در توده ها»بودن را به جرم کم توجهی به خرد کارشناسانه، به مسلخ بازی های غیرسودمند سیاسی می‌کشند. بی شک گذر به سلامت از استثناها، علاوه بر عقلانیت بوروکراتیک، مستلزم همدلی و همدستی توده ها نیز هست؛ چه آنکه اگر عرصه پایین از دست برود، عقلانیت عرصه بالا، لنگ خواهد زد و از حل مسائل، درمانده خواهد ماند. برای مدیریت اضطرار، به دو پا نیاز است؛ خرد حاکمیتی، مردم گرایی. اگر یکی از این دو پا، به نفع دیگری کنار بکشد، هیمنه مدیریت با صورت به زمین خواهد خورد. بنابراین ناگفته پیداست که نفس با مردم بودن و در میان توده ها چرخیدن، از آن جهت که به مدیریت بهینه شرایط کمک می‌کند، ذاتا عقلانی است. با وجود این چندی است که رسانه ها و چهره های نزدیک به دولت، تلاش دارند تا اقدام رییس قوه مقننه در بازدیدهای سرزده از نهادهای عمومی را با برچسب ضدعقلانیت از میدان به در کنند. پس از رییس جمهوری، عباس عبدی روزنامه نگار اصلاح طلب چندی پیش اقدامات قالیباف را پوپولیستی و بی ثمر خواند. ادامه گزارش را بخوانید.

یادداشت

بر آنان حرجی نیست...

دکتر محمدسعید احدیان

شیرین عبادی شخصیت منفور این روزهای ایرانیان است

حقوق علیه بشر

وضعیت اخلاقی اپوزیسیون و دغدغه‌های ضدملی آن‌ها، هر روز ابعاد وخیم تازه‌ای به خود می‌گیرد. در آخرین مورد، فعال به اصطلاح حقوق بشری، خواستار تحریم همه‌جانبه ورزش ایران شده است.

سرانه مطالعه در ایام کرونا افزایش یافته‌ است

از راسته انقلاب تا انقلاب در مطالعه کتاب

به نظر می‌رسد باز هم با اوج‌گیری شیوع کرونا و آغاز دوره‌های خانه‌نشینی‌های اجباری و افزایش اوقات فراغت باز هم مردم به مطالعه کتاب روی آورده‌اند و شاید دیگر چندان غیر قابل باور نباشد که ادعا کنیم کرونا دست‌کم بر تغییر رفتار مطالعاتی مردم و افزایش سرانه مطالعه در کشور تاثیر داشته است. اما دوره دوم شیوع کرونا، تفاوت به‌سزایی با دوره اول دارد و آن هم این که دیگر مسیر فروش کتاب‌های کاغذی هم روی ریل قرار گرفته و پس از حدود هفت‌ماه، کتاب‌فروش‌های بیشتری راه و چاه این بازاریابی جدید را یاد گرفته‌اند. این درحالی است که اقبال نسبت به پلتفرم‌های مجازی فروش کتاب نیز افزایش یافته است..

حکایت مهاجرت‌های ورزشی به فوتبال رسید

آژیر خطر

علی قربانی، مهاجم سال‌های گذشته باشگاه‌های استقلال، سپاهان و نفت تهران پس از حضور در لیگ فوتبال جمهوری آذربایجان به عضویت تیم ملی فوتبال این کشور درآمد. این در نوع خودش از اولین موارد تغییر تابعیت بازیکنان فوتبال به شمار می‌رود که البته در رشته‌‌‌های دیگر ورزشی و به‌خصوص در سال‌‌‌های اخیر افزایش قابل توجهی داشته‌است.

صبح نو

سرمقاله

لیبرال‌های تنبل وطنی

نه جنگ و تهاجم نظامی و اقدامات تروریستی که یک ویروس کوچک چند نانومتری بخش اعظم رویاهای لیبرالیست‌های وطنی را به هوا فرستاد؛ لیبرالیست‌هایی که با نقد و کنایه و  سیاست‌های تدافعی جمهوری اسلامی در اتخاذ لایه‌های تدافعی در حوزه‌های مختلف اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و نظامی آن را به چالش می‌کشیدند که در عصر جهانی شدن و دهکده بزرگ دنیا، مقامات ایرانی هنوز در پی حفظ مرزهای ملی خود هستند، حالا با وضعیتی مواجه شده‌اند که کشورهای اروپایی در قلب اتحادیه اروپا مرزهای ملی خود را سفت چسبیده‌اند. وضعیتی که به واسطه آن آمد و شد کشورهای دنیا حالت ویژه‌ای پیدا کرده و ملیت و مرز برای خیلی از کشورها دوباره به ضرورت یک قرن قبل خود بازگشته است. همچنین نه فقط تحریم‌های ایالات متحده بلکه حرص دولت‌ها برای حفظ جوامع خودشان از دست یک ویروس چند نانومتری، مجوز ورود‌و‌خروج و نقل‌و‌انتقال نه ابزارها و وسایل پیچیده فنی پزشکی بلکه ماسک و مواد ضدعفونی‌کننده را هم به اندازه نقل‌و‌انتقال ابزارهای حساس نظامی زیر ذره‌بین نظارت دولت‌ها برده است. تذکر این موارد از 
آن جهت صورت می‌گیرد که بدانیم و یقین داشته باشیم که دنیا آنگونه نیست که لیبرالیست‌های وطنی تصورش را می‌کنند و نسخه‌های شفابخشش را برای جمهوری اسلامی می‌پیچند. واقعیت، دنیا بسیار بی‌رحم‌تر و سنگدل‌تر از آن چیزی است که در ذهن لیبرال‌های وطنی می‌گذرد. دنیا همان دنیای جنگل؛ زور و قدرت یکی، دو قرن قبل است با این تفاوت که ابزار اعمال زور، سلطه و قدرت کمی ملایم‌تر شده. چیزی که ظاهراً هنوز لیبرال‌های ایرانی راه زیادی برای درک و فهم آن دارند.

captcha
شماره‌های پیشین