sobhe-no.ir
1033
شنبه، ۱۹ مهر ۱۳۹۹
2
نکته

‏دروغی به اسم‌FATF

تحریم های جدید و اهانت ترامپ علیه ملت ایران نشانه‌هایی از آشفتگی در کمپین انتخاباتی اوســت

هذیان گویی

آمریکا در بحبوحه کرونا که اکثر کشورها در نامه‌‌ای به سازمان ملل خواستار لغو تحریم‌های اقتصادی یکجانبه و ظالمانه این کشور شده‌اند، 18 بانک ایرانی را تحریم کرد؛ تحریم‌‌هایی که به تعبیر واشنگتن‌پست، ارتباط اقتصاد ایران با خارج را کاملا قطع می‌‌کند. این تحریم‌ها، جدیدترین اقدام ایالات متحده علیه ایران، بعد از شکست تلاش دولت ترامپ در بازگرداندن یکجانبه تحریم‌های بین‌المللی سازمان ملل است.

صبح نو

تحریم های جدید و اهانت ترامپ علیه ملت ایران نشانه‌هایی از آشفتگی در کمپین انتخاباتی اوســت

هذیان گویی

آمریکا در بحبوحه کرونا که اکثر کشورها در نامه‌‌ای به سازمان ملل خواستار لغو تحریم‌های اقتصادی یکجانبه و ظالمانه این کشور شده‌اند، 18 بانک ایرانی را تحریم کرد؛ تحریم‌‌هایی که به تعبیر واشنگتن‌پست، ارتباط اقتصاد ایران با خارج را کاملا قطع می‌‌کند. این تحریم‌ها، جدیدترین اقدام ایالات متحده علیه ایران، بعد از شکست تلاش دولت ترامپ در بازگرداندن یکجانبه تحریم‌های بین‌المللی سازمان ملل است.

وزارت خزانه‌داری آمریکا عصر پنجشنبه تحریم‌های جدیدی را علیه ایران اعمال کرد و 18 نهاد مالی ایرانی را تحت تحریم‌های خود قرار داد. در بیانیه وزارت خزانه‌داری آمریکا آمده است که این وزارتخانه طی رایزنی با وزارت خارجه این کشور، نهادهای مالی ایران را برای قرار دادن در لیست تحریم‌ها شناسایی کرده است. «استیون منوشین» وزیر خزانه‌داری آمریکا با اشاره به تحریم این بانک‌های ایرانی گفت که این تحریم‌ها با هدف جلوگیری از دستیابی غیرقانونی ایران به دلار بوده و افزود که این تحریم‌ها ادامه خواهد یافت تا ایران برنامه هسته‌ای خود را پایان دهد.
وزیر خارجه آمریکا نیز هدف تحریم‌‌‌های جدید را تسلیم‌شدن ایران برای مذاکره اعلام کرده است. «مایک پمپئو» در بیانیه‌‌ای گفت «این تحریم‌ها با هدف افزایش محروم‌‌کردن جمهو‌ری اسلامی از تامین مالی در حمایت از فعالیت‌های تروریستی و باج‌گیری هسته‌ای و تهدید جهان است.» وزیر خارجه آمریکا در ادامه این بیانیه گفت: «کارزار فشار اقتصادی حداکثری ما ادامه خواهد یافت تا ایران به مذاکرات جامعی تمایل پیدا کند که درباره رفتار بدش باشد.» روزنامه نیویورک‌تایمز نیز نوشته: «دولت دونالد ترامپ در راستای تلاش خود برای افزایش فشار بر ایران در چند هفته‌ باقیمانده تا انتخابات، دور جدیدی از تحریم‌های اقتصادی را علیه این کشور اعمال کرد.» این روزنامه در ادامه گزارش خود آورده است: «منتقدان می‌گویند تحریم‌های جدید بعید است هدف دولت ترامپ مبنی بر مجبور ‌کردن ایران به حضور در پای میز مذاکره را محقق کنند.» این روزنامه همچنین نوشته است: «ترامپ قصد دارد در آستانه انتخابات سوم نوامبر، موضع خودش در برابر ایران را سرسخت نشان دهد. او خروج یکجانبه خودش از توافق هسته‌ای حاصل‌شده در سال ۲۰۱۵ با ایران را دستاورد سیاست خارجی معرفی می‌کند.» «دانیل فراید»، هماهنگ‌کننده سیاست‌های تحریمی در دولت سابق آمریکا گفت: «به نظر می‌رسد پیام این تحریم‌ها کمتر معطوف به ایران هستند و بیشتر، معطوف به رأی‌دهندگان آمریکایی است.» کارشناسان گفته‌اند در صورتی که «جو بایدن»، نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا بتواند ترامپ را شکست دهد، تحریم‌های اعمال‌شده در روز پنجشنبه می‌تواند تلاش‌های دولت جدید برای تغییر مناسبات ایالات متحده با ایران را مختل کند. «ریچارد نفیو»، کارشناس مسائل تحریمی و مقام اسبق وزارت خارجه آمریکا گفت: «اگر جو بایدن پیروز شود، باید این اقداماتی که انجام شده است را به نقطه قبلی بازگرداند.»
 
تاثیر تحریم آمریکا برای تامین دارو
رییس کل بانک مرکزی نیز در واکنش به تحریم‌‌‌های جدید آمریکا علیه ایران گفت: تسری تحریم‌های ثانویه به باقیمانده بانک‌های ایرانی بیش از آنکه اثر اقتصادی داشته باشد، برای اهداف تبلیغاتی و سیاسی داخلی آمریکا انجام شده است. بانک‌های خارجی عملا معافیت‌ها و مجوزهای لازم را برای تأمین مالی مبادلات دارو و محصولات غذایی دریافت کرده‌اند. همتی تاکید کرد: این اقدام آمریکا نشانگر دروغ و فریب بودن ادعای حقوق بشر و انسان‌دوستی سران این کشور است و قطعا چنین اقداماتی در حافظه ملت ایران ثبت خواهد شد. وی با بیان اینکه در ماه‌های گذشته برای تامین دارو و غذای مردم به خاطر فشار حداکثری به شدت در مضیقه بودیم، گفت: تاکنون از مسیرها و روش‌هایی اجازه ندادیم هیچ‌گونه کمبودی در کشور ایجاد شود. از این پس نیز بانک مرکزی در کنار بخش خصوصی، تمام تلاش خود برای تأمین دارو و کالاهای اساسی مورد نیاز مردم از روش‌های مختلف به کار خواهد بست و اجازه نخواهد داد از این ناحیه فشار بیشتری بر مردم وارد شود.
 
روحانی: آمریکا نمی‌تواند مقاومت ما را بشکند
در پی گزارش رییس کل بانک مرکزی از روند تأمین ارز کالاهای اساسی و دارو و تلاش‌های ضدایرانی دولت آمریکا، رییس‌جمهور در گفت‌وگو با عبدالناصر همتی، ضمن قدردانی از تلاش‌های بانک مرکزی و بانک‌های فعال در تأمین نیازهای اساسی مردم اظهار كرد: اقدامات دولت آمریکا در چارچوب تلاش‌های تبلیغاتی‌-سیاسی با اهداف داخلی خودشان است. روحانی تلاش‌های آمریکا برای ایجاد موانع و مشکلات جدی در نقل و انتقال ارزی برای تامین دارو و غذا را ظالمانه، تروریستی و غیرانسانی خواند و تاکید کرد که آمریکایی‌ها تاکنون هرکاری علیه ملت بزرگ ایران می‌‌توانستند انجام داده‌اند و با این نوع اقدامات ضدانسانی و حقوق بشری نمی‌توانند مقاومت ملت ایران را در هم بشکنند. روحانی با اشاره به اینکه آمریکا هر بار با تکرار خطاهای راهبردی با شکست مواجه می‌‌شود که نمونه تازه آن، تلاش برای فعال ‌کردن مکانیزم ماشه بود، گفت: همه کشورها می‌‌بینند این اقدامات آمریکا کاملا خلاف قانون و مقررات بین‌المللی است و در شرایط کرونا نیز این اقدامات واشنگتن، کاملا ضدبشری است و مدعیان حقوق بشر در عرصه جهانی باید آن را محکوم کنند.
رییس کل بانک مرکزی نیز در این گفت‌وگو تصریح کرد: تحریم‌های جدید آمریکا معافیت‌های قبلی دارو و کالاهای اساسی را لغو نکرده و بانک‌هایی که در این مرحله مشمول تحریم ثانویه شده‌اند همچنان از سوییفت استفاده کرده و به کار تأمین مالی کالاهای اساسی ادامه خواهند داد. همتی گفت: دولت آمریکا به بهانه‌های مختلف، موانع و مشکلات جدی در نقل و انتقال ارزی برای تامین دارو و غذا ایجاد می‌‌کند ولی با تلاش بانک مرکزی، بانک‌ها و تجار محترم، با استفاده از روش‌های خاص نگذاشتیم کمبودی از این لحاظ ایجاد شود.
 
تروریسم دولتی
مجید تخت‌روانچی، نماینده ایران در سازمان ملل نیز گفت: سیاست فشار حداکثری ایالات متحده علیه ایران برای هدف قرار دادن عمدی و بی‌رویه غیرنظامیان بی‌گناه با هدف ایجاد درد و رنج در میان آنها و همچنین ایجاد ناآرامی‌های اجتماعی مطابق با سیاست فاسد آن برای تغییر رژیم طراحی شده است. وی اقدامات آمریکا را یک عمل تروریستی و در متنی گسترده‌تر، تروریسم اقتصادی نامید و تاکید کرد: ایالات متحده همچنان به آموزش و تهیه سلاح و مواد منفجره به نمایندگان تروریست و شرکای خود از جمله پژاک، تندر و جیش‌‌العدل برای انجام حملات تروریستی در ایران ادامه می‌دهد.
همچنین، «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران تحریم‌های جدید آمریکا علیه تعدادی از بانک‌های ایرانی را محکوم کرد و گفت: «رژیم آمریکا قصد دارد در بحبوحه همه‌گیری جهانی ویروس کرونا، کانال‌های [مالی] باقیمانده ما برای پرداخت بهای غذا و دارو را نابود کند. ایرانیان در مقابل این ستمگری جدید تاب خواهند آورد اما دسیسه‌چینی برای ایجاد گرسنگی دادن به یک جامعه، جنایت علیه بشریت است.» ظریف هشدار داد: «عاملان و اجراکنندگان [این اقدام ستمگرانه] که پول ما را بلوکه می‌کنند، با عدالت روبه‌رو خواهند شد.»
 
کرونا و تحریم‌‌‌های ظالمانه آمریکا
این اقدام آمریکا در حالی است که هفته گذشته 26 کشور جهان در نامه‌‌ای به سازمان ملل خواستار پایان دادن به اعمال تحریم‌های اقتصادی یکجانبه آمریکا و دولت‌های غربی علیه تعدادی از کشورها شدند و تأکید ‌کردند که کشورهای تحریم‌کننده با نقض حقوق بشر مانع تلاش‌ها برای مقابله با بیماری همه‌گیر کرونا می‌شوند. این کشورهای معتقدند که همه‌گیری ویروس کرونا همچنان به طور جدی بر همه ملت‌ها به ویژه کشورهای در حال توسعه تأثیر بزرگی می‌گذارد و همبستگی جهانی و همکاری بین‌المللی برای مقابله با این ویروس ضروری است. 
 
انتقاد آلمان به تحریم‌های جدید آمریکا
همچنین وزارت خارجه آلمان به تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران واکنش نشان داد و از آن‌ها انتقاد کرد. «ماریا آدِبار»، سخنگوی وزارت خارجه آلمان اعلام کرد كه این تحریم‌ها عملیات واردات اقلام با اهداف بشردوستانه به ایران را بیش از پیش پیچیده می‌کند. وی در ادامه تاکید کرد «کانال بشردوستانه برای تجارت با ایران در زمان کنونی که این کشور با بحران کرونا درگیر است، از اهمیت بسیاری برخوردار است.» دولت آمریکا بعد از خروج از «برنامه جامع اقدام مشترک» یا برجام، تحریم‌ها علیه ایران را از سر گرفته و به سیاست‌هایی تحریک‌آمیز علیه ایران از جمله ترور سردار قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی روی آورده است. ترامپ وعده داده بود با خروج از برجام و پیگیری سیاست موسوم به «کارزار فشار حداکثری» ایران را به حضور پای میز مذاکره برای رسیدن به «توافقی بهتر» -به زعم او- مجاب خواهد کرد.  در حالی که بیش از دو سال از این وعده می‌گذرد، دولت آمریکا در تحقق این هدف ناکام مانده و به همین دلیل ترامپ به خصوص در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری ماه نوامبر از سوی گروه‌های مختلف در آمریکا آماج انتقادات قرار گرفته است.
روز جمعه ترامپ جملات توهین آمیزی علیه ملت ایران به کار برده است و ادعا کرده که به ایران اخطار داده است. تحریم های جدید و اهانت ترامپ نشان از آشفتگی کمپین انتخاباتی او دارد.

captcha
شماره‌های پیشین