sobhe-no.ir
1032
چهارشنبه، ۱۶ مهر ۱۳۹۹
1
اظهارات حجت‌الاسلام آقاتهرانی درباره لزوم کاربست همزمان «تکلیف» و «نتیجه» در سیاست را باید به فال نیک گرفت

فصل وحدت انقلابیون

آنچه از جبهه پایداری در ذهن پیگیران سیاست ایران نقش بسته، نوعی تکلیف‌گرایی بدون درنظر‌گرفتن پیامدهای عینی و نیازهای ملموس جامعه است. عملکرد و نوع بازیگری سیاسی این جبهه طی تقریبا یک دهه اخیر، شاهدی برای ادعای مطرح کنندگان این گزاره بود. اظهارات روز گذشته دبیرکل پایداری اما نشان از تحولی مهم در رویکرد سیاسی گردانندگان این مجموعه دارد. با عنایت به این مصاحبه، می‌توان چنین برداشت کرد که در افق و چشم‌انداز جدید این تشکل سیاسی، علاوه بر تکلیف، نتیجه‌گرایی نیز اهمیت یافته است؛ تا جایی که حجت الاسلام آقاتهرانی صراحتا اعلام کرد: «تکلیف بدون در نظر‌گرفتن نتیجه، ناقص و ناکارآمد است.»

ابعاد عاطفی و معرفتی اربعین امسال را در کنار بارقه‌های فرهنگ سیاسی‌-تمدنی جدید ببینیم

مشتاقی و مهجوری

بی‌قرار فرارسیدن اربعین 99 بودیم. این دفعه فرق داشت. می‌خواستیم بار دل را در غم شهادت سردار و سال پر فرازونشیب پشت سر، همراه با کاروان زینبی، بعد از 40 روز در محضر امام خود سبک کنیم و با کوله‌باری پرامید قدم به قرن تازه هجری خورشیدی بگذاریم. کرونا، برنامه‌ریزی‌های را به هم ریخت و ما را بیشتر در ژرفای حکمت امیرالمومنین (ع) غوطه‌ور کرد که فرمود: «خداوند سبحان را به درهم شكستن عزم‌ها و فرو ريختن تصميم‌ها و برهم خوردن اراده‌ها و خواست‌ها شناختم». حالا اربعینی در محرومیت و اشتیاق مملو از پیشرفت در شناخت ابعاد معرفتی، ابعاد عاطفی، ابعاد سیاسی و اجتماعی و فرهنگی پیش روی ماست.

شیوع ویروس کرونا توفیق پیاده‌روی به سمت کربلا را از مشتاقان حسینی سلب کرد

اربعین در فراق

سال‌ها بود كه این روزها یا در كربلا بودیم یا ملتمس دعا از دوستان و آشنایانی كه توفیق حضور یافته بودند. یا خودمان درحال شمردن عمودهایی بودیم كه میان نجف تا كربلا، ایستاده‌اند یا نخستین سوال‌مان پس از احوال‌پرسی از آنها كه موفق به پیاده‌روی اربعین شده بودند، این بود كه عمود چندید؟ شماره عمود یا موكبی خاص، وعده دیدار بسیاری از عاشقان اباعبدالله ؟ع؟ و فداییان زینب كبری ؟س؟ بود اما امسال، مهمان ناخوانده‌ای توفیق را از همه ما گرفت. این اربعین همه‌مان از قافله عشق جاماندیم. خدا می‌داند كه سوز حسرت این فراق كم از شوق زیارت و پیاده‌روی سال‌های پیش نیست. ما همچنان بی‌تاب دیدار یاریم. در این اربعین فراق‌زده، بر آن شدیم تا زیارت اربعین را با عمقی بیشتر و با سوزی جانگدازتر از سویدای دل و از راه دور مرور كنیم و بخوانیم.

سفرنامه زیارت اربعین به روایت شریف لک‌زایی- قسمت آخر

خیل مشتاقان را به یاد آر

اگر در مشایه بودیم امروز دیگر چیزی به ستون‌1400 نمانده بود. فردا همزمان با اربعین به بین‌الحرمین می‌رسیدیم و همراه با کاروان حضرت زینب ؟س؟ بر اربعین سیدالشهدا ؟س؟ می‌گریستیم و بار دل سبک می‌کردیم. حالا پنجمین و آخرین قسمت از یادداشت‌های سال گذشته دکتر شریف لک‌زایی که در طول این هفته ما را همراه با کاروان غربت کرده بود، پیش روی شماست.

سرمقاله

نیاز به تغییر بینش

سخنگوی دولت: وقت برای برگزاری جلسه سران قوا زیاد است!،چرا اصلاح طلبان و اعتدالیون از بازدید رییس مجلس از بیماران کرونایی عصبانی شدند؟

احیای مر‌دم‌گرایی

سفر قالیباف در گرمای 50‌درجه و کرونا به خوزستان، حضور در بیمارستان و سفر قریب‌الوقوع به سیستان‌و‌بلوچستان، در کنار تصویر رییس دولت و آقای واعظی در اتاق پاستور همان قدر که برای جریان انقلابی امیدآفرین است، برای تفکر غرب‌گرا خطرناک است. حال همین تفکر بعد از لغو جلسه سران قوا توسط دولت، پروژه جدیدی را برای تخریب رییس مجلس کلید زده‌اند.

هدف اتحاد ملت از مطرح کردن گزینه های رادیکال برای 1400 چیست؟

چانه زنی با نامزد راست میانه؟

پس از فعالیت همه جانبه طیف عمل‌گرای اصلاحات، حالا چپ‌گراهای این جبهه نیز دست به کار شده‌اند و دارند گزینه‌های مورد نظر خود برای حضور را محک می‌زنند. روز گذشته یک روزنامه اصلاح‌طلب، درباره گزینه‌های بدیل حزب مشارکت، گزارش بلندبالایی را منتشر کرد. با مشاهده نامه‌ای انتشاریافته در این گزارش، پیشاپیش می‌توان حدس زد که جز شکست فرجام دیگری در انتظار ایشان نخواهد بود.

شورای شهر و مدیریت شهری اصلاح‌طلب می‌خواهند بی‌تدبیری خود را از جیب مردم جبران کنند

خدمات نمی‌دهیم اما گران می‌کنیم

این اولین بار نیست که در یک سال گذشته بلیت وسایل حمل‌‌و‌نقل‌عمومی قرار است گران شود. این در حالی است که هیچ خدماتی برای رفاه حال مردم به سامانه حمل‌و‌نقل عمومی اضافه نشده است. تجربه نیز می‌گوید که گرانی برای بار دوم موجب نارضایتی مردم خواهد شد. این در شرایطی است که مشکلات اقتصادی هم برای مردم روز‌به‌روز بیشتر می‌شود. رییس شورای شهر قبلی در واکنش به این اقدام گفته است: انجام این کار در بودجه تأثیری ندارد زیرا هزینه‌های مترو بیشتر از این‌هاست و با پول بلیتی که مردم می‌پردازند مشکلی حل نمی‌شود، اما خود شورای شهری‌ها اعتقاد دارند وضعیت مترو و اتوبوسرانی بحرانی است. دولت تا به اینجا به وظایف خود عمل نکرده است و درصدی که برابر این لایحه افزایش پیدا می‌کند، خیلی زیاد نیست.

بایدن، اختلاف خود را با رقیب جمهوری‌خواهش در نظرسنجی‌ها بیشتر کرد

کرونا به ضرر ترامپ تمام شد

فرمانده ستاد مقابله با کرونای تهران:

حضور رییس مجلس به ما روحیه داد

شرایط کرونا در کشور هر روز بدتر می‌شود. آمار مبتلایان روزانه و تعداد فوتی‌ها متاسفانه رو به بالاست. رییس مجلس به بازدید بیماران کرونایی در بیمارستان امام رفت و البته انتقادات دولتی‌ها و حامیان اصلاح‌طلب به هوا بلند شد که چرا پروتکل‌ها رعایت نشد؟ این در حالی است که تعطیلات دو روز آینده موجب شده است تا دوباره برخی هوای سفر کنند و ظاهرا دولت همچنان برنامه‌ای برای قرنطینه یا اعمال محدودیت‌های جدی در کشور ندارد.

شماره‌های پیشین