sobhe-no.ir
1031
سه شنبه، ۱۵ مهر ۱۳۹۹
2
نکته

دیدی که چگونه ویروس، ترامپ گرفت

«صبح‌نو» در گزارشی علل روند نزولی نرخ دلار را بررسی کرد

گشایش‌های ارزی

نرخ دلار نسبت به هفته گذشته روند کاهشی به خود گرفته است؛ افت قیمتی که از یک‌سو با بازگشت دلارهای صادراتی به چرخه اقتصادی همراه شده و از سوی دیگر با آزاد‌‌سازی منابع ارزی کشور در بانک‌‌‌های خارجی؛ روندی که موجب شده کارشناسان روز‌‌های خوبی را برای بازار ارز پیش‌بینی کنند.

کسری بودجه یکی از دلایل شوک‌های ارزی

صبح نو

کسری بودجه یکی از دلایل شوک‌های ارزی

محمدرضا پورابراهیمی، رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی،  در جمع خبرنگاران با اشاره به وضع اقتصادی کشور بیان داشت: دولتی که ماه‌های پایانی خودش را طی می‌کند، مسیری را فراهم کرده که آن مسیر منتهی به شرایط کنونی کشور است، بخشی از این شرایط متأثر از فضای بیرونی و تحریم است و اینکه تحریم‌ها تأثیر خودش را گذاشته، شکی نیست، اما تأثیر آن شاید به 30‌درصد هم نرسد اما بخشی به علت سوءمدیریت به‌ویژه در بخش اقتصادی است. نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اگر دولت نگاه عالمانه‌تر و جهادی در بخش اقتصادی داشت، بخش عمده‌ای از مشکلات امروز قابل مدیریت بود.

مذاکرات به اندازه سرسوزنی تأثیر نگذاشت
پورابراهیمی از مشکلات اقتصادی امروز کشور از جمله شوک‌های ارزی پی‌در‌پی سخن به میان آورد و تصریح کرد: امروز با صراحت اعلام می‌کنیم، بخشی از مشکلات اقتصادی کشور تحت تأثیر این است که رفع مشکلات ایران را در خارج از کشور می‌دیدند که در قالب مذاکرات بود. وی متذکر شد: مذاکرات به اندازه سرسوزنی تأثیر نگذاشت و امروز این را می‌بینیم که ادعای دشمن در قالب مذاکرات مطرح می‌شود و آمریکایی‌ها پیرامون مذاکراتی که گستاخانه از آن خارج شده‌اند چه مسائلی را مطرح می‌کنند.

اصلاح ساختار بودجه‌1400 اصلی‌ترین مأموریت کمیسیون اقتصادی
وی همچنین کسری بودجه در نظام اقتصادی کشور را یکی از دلایل شوک‌های ارزی خواند و تصریح کرد: دولت برای کسری بودجه باید برود، پول قرض بگیرد که این امر منجر به بروز مشکلات اقتصادی می‌شود. این نماینده مجلس ادامه داد: اصلاح ساختار بودجه‌1400 اصلی‌ترین مأموریت ما در کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی است و 200‌هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی در کشور داریم که برای اصلاح ساختار باید جلوی آن گرفته شود. پورابراهیمی عنوان کرد: 20‌میلیون نفر از جمعیت کشور جزو 6دهک درآمدی بودند که سهام عدالت به آن‌ها تعلق نگرفت و در مجلس یازدهم به این بحث ورود کردیم و این در حالی ا‌ست که یک میلیون و 200‌هزار نفر تحت پوشش کمیته امداد و دو میلیون و 300‌نفر تحت پوشش بهزیستی فاقد سهام عدالت هستند و بر‌اساس گزارش‌هایی که گرفتیم دولت هم سهام را دارد و امکان واگذاری هست و ان‌شاءالله که بتواند نهایی
 شود.

captcha
شماره‌های پیشین