sobhe-no.ir
1031
سه شنبه، ۱۵ مهر ۱۳۹۹
10
نگرانی درباره قاچاق خاک از کشور همچنان وجود دارد

تائید و تکذیب برای تاراج سرمایه ملی

کارشناسان حقوقی معتقدند که شکایت النصر علیه پرسپولیس رد می شود

تیر در تاریکی

فصل جنجالی لیگ قهرمانان آسیا که با ماجرای میزبانی باشگاه‌های ایرانی و توطئه ائتلاف سعودی - بحرینی و لابی AFC علیه ایران آغاز شد تا آخرین مرحله به همین شکل دنبال می‌شود و حتی صعود پرسپولیس به فینال هم نتوانسته به این تحرکات پایان بدهد.

صبح نو

کارشناسان حقوقی معتقدند که شکایت النصر علیه پرسپولیس رد می شود

تیر در تاریکی

فصل جنجالی لیگ قهرمانان آسیا که با ماجرای میزبانی باشگاه‌های ایرانی و توطئه ائتلاف سعودی - بحرینی و لابی AFC علیه ایران آغاز شد تا آخرین مرحله به همین شکل دنبال می‌شود و حتی صعود پرسپولیس به فینال هم نتوانسته به این تحرکات پایان بدهد.

کنفدراسیون فوتبال آسیا در اقدامی تبعیض‌آمیز با توجیهاتی غیر‌قانونی در ابتدای این فصل حق مسلم میزبانی را از باشگاه‌های ایرانی سلب کرد و ایران تنها کشوری بود که از آغاز تا پایان رقابت‌ها در منطقه غرب نتوانست از حق خودش برای میزبانی از این مسابقات استفاده کند. پس از شیوع کرونا قرار شد مسابقات به صورت متمرکز در قطر دنبال شود و پرسپولیس نماینده فوتبال ایران عملکرد موفقی در این بازی‌ها داشت. با وجود این، کارشکنی‌های‌AFC علیه فوتبال ایران متوقف نشد. بخشیدن محرومیت بن‌عطیه، بازیکن سرشناس الدحیل در فاصله چند ساعت مانده به بازی با پرسپولیس و در پی آن محرومیت آل‌کثیر بهترین گلزن سرخپوشان در فاصله چند ساعت به مسابقه سرنوشت‌ساز نیمه‌نهایی برابر النصر نشانه‌های آشکاری از استمرار کارشکنی کنفدراسیون علیه فوتبال ایران بود.

سومین پرده از نمایش توطئه
پرسپولیس از تمامی موانع داخل و بیرون زمین عبور کرد و به فینال رسید اما ساعاتی بعد از پایان بازی با شیطنت برخی جریان‌های داخلی که نتوانستند فاصله منطقی بین کری‌خوانی‌های مرسوم هواداری و حفاظت از منافع و حیثیت ملی کشور را رعایت کنند ماجرای تازه‌ای علیه پرسپولیس آغاز شد.
مطابق سنت سال‌های اخیر باز هم برخی باشگاه‌های ایرانی به‌دلیل بدهی و مشکلات مالی از نقل و انتقالات محروم شده‌اند و پرسپولیس هم به‌دلیل عدم پرداخت مطالبات برانکو ایوانکوویچ در دوره محرومیت قرار دارد هرچند این‌بار مجازات فیفا موقت و مشروط است به این شکل که پس از پرداخت بدهی بلافاصله پنجره گشوده خواهد شد.
حکم محرومیت پرسپولیس روز 12‌سپتامبر (‌22‌شهریور) صادر شد در پایان 30‌روز مهلت فیفا برای پرداخت بدهی که در نهایت انجام نشد. با وجود این، کلیه بازیکنان جدید پرسپولیس قبل از آغاز محرومیت جذب شدند و قرارداد این نفرات به ثبت رسید. ادعای باشگاه النصر با استناد به اطلاعاتی که متاسفانه از داخل کشور در اختیار سعودی‌ها قرار گرفته این است که محرومیت از زمان دریافت نامه قبلی یعنی 12‌آگوست (22‌مرداد) آغاز شده و این باشگاه حق جذب بازیکن جدید را نداشته ، لذا بازیکنانی از جمله حامد لک ، سعید آقایی ، احسان پهلوان و ... به صورت غیر‌قانونی جذب شده‌اند و حق حضور در این بازی را نداشتند.

شکایت النصر رد می‌شود
علاوه بر فدراسیون فوتبال ، مسوولان باشگاه پرسپولیس و کارشناسان حقوقی داخلی که متفقاً این ادعا و شکایت النصر را رد کرده و آن را غیر‌قانونی می‌دانند حتی محمد الدویش، ورزشی‌نویس و حقوقدان عربستانی هم در این خصوص می‌گوید:«ممنوعیت جذب بازیکن برای پرسپولیس از تاریخ ۱۲‌سپتامبر آغاز شد. تصمیم منع جذب بازیکن به‌دلیل پایان یافتن مهلت برای پرداخت بدهی اتخاذ شد.فدراسیون فوتبال ایران تصمیم فدراسیون جهانی را اجرا کرد و قرارداد هیچ بازیکنی از پرسپولیس پس از ۱۲‌سپتامبر ثبت نشد. در واقع مهلت پرداخت بدهی هیچ ربطی به زمان صدور حکم ممنوعیت نقل و انتقالات ندارد و بر همین اساس ثبت قرارداد هر بازیکنی در این مقطع و پیش از صدور حکم ممنوعیت فیفا صحیح و قانونی بوده است. اگر این اطلاعات درست باشد و پرسپولیس بعد از صدور حکم فیفا قراردادی را ثبت نکرده باشد شکایت النصر رد خواهد شد.»
روزنامه الشرق‌الاوسط عربستان هم در این خصوص نوشت:«پرونده لیگ قهرمانان آسیا برای النصر بسته شده و آرزوهای این تیم برابر پرسپولیس بر باد رفت.  به نوشته رسانه‌ها و بعضی روزنامه‌های ایرانی ثبت قرارداد بازیکنان در فرصت قانونی انجام شده و پیش از صدور حکم محرومیت در تاریخ 12‌سپتامبر صورت گرفت. بر این اساس باشگاه ایرانی در فرصت 30‌روزه‌ای که داشت اقدام به ثبت قرارداد بازیکنان جدید کرد و اجرای قانونی محرومیت پس از پایان این مهلت آغاز شد.»
پیش از این روزنامه الریاضیه هم نوشته بود مسوولان باشگاه النصر امید زیادی به نتیجه گرفتن از این شکایت ندارند. با وجود این، نگرانی اصلی عبور از ضوابط و قوانین و تاثیرگذاری روابط و لابی‌های سعودی است.
کنفدراسیون فوتبال آسیا روز گذشته در این خصوص از فیفا استعلام گرفته و طبیعتاً انتظار می‌رود فدراسیون جهانی با ارجاع به حکم صادره در تاریخ 12‌سپتامبر قراردادهای ثبت شده پیش از این تاریخ را مورد تأیید قرار دهد ، با وجود این هنوز در داخل کشور و خصوصاً فضای مجازی برخی اشخاص شناخته شده و حتی مسوولان سابق باشگاه استقلال به تحریک فیفا و AFC در این پرونده مشغول هستند. انتظار می‌رود حکم نهایی تا 24‌ساعت آینده اعلام شود و فوتبال دوستان ایرانی امید دارند که فینالیست ایرانی از آخرین توطئه نیز به سلامت عبور کند.

captcha
شماره‌های پیشین