103
یکشنبه، ۲۵ مهر ۱۳۹۵
8
«صبح نو» از همه حاشیه‌های جنجالی عزاداری در یزد گزارش می‌دهد

«حسینیه ایران» منتقد یا پشتیبان نظام؟

«نوحه متفاوت یزدی‌ها» یکی از داغ‌ترین کلیدواژه‌های محرم این سال‌هاست. تکه فیلم‌های کوتاه از هیأت‌های گوناگون یزدی، حالا دیگر وجه مشترک شبکه‌های اجتماعی و کانال‌های تلگرامی در یکی، دو سال اخیر است. کلیپ‌هایی که یکی از وجوه جذابیت‌شان برای بعضی کانال‌های تلگرامی و سایت‌های اینترنتی، اشعار متفاوت، جدید و گاه تند و تیزی است که عده‌ای تلاش می‌کنند آنها را کنایه‌هایی سیاسی بدانند که حال و هوایی متفاوت از همه هیأت‌های معمولی دیگر به این مجالس عزاداری داده است. اصل ماجرا اما چیز دیگری است. آنچه می‌خوانید، گفت و گوی «صبح نو» با سرپرستان این هیأت هاست؛ درباره شایعاتی که در فضاهای مجازی درباره آنان و نوحه‌های متفاوتشان وجود دارد.

خبر

صبح نو

خبر

جریمه شهروندان عربستان برای سفر  به ایران
دولت عربستان که رفتارهای خصمانه‌اش در قبال ایران را با محروم کردن زائران کشورمان از حج تمتع امسال علنی کرد، اکنون نام ایران را در فهرست کشورهایی قرار داده که شهروندانش اجازه سفر به آنجا را ندارند! اداره‌کل گذرنامه عربستان، نام شماری از کشورها از جمله ایران را که شهروندان این کشور نمی‌توانند به آن سفر کنند اعلام کرد. به نقل از شبکه العالم، اداره کل گذرنامه عربستان با انتشار پیامی در صفحه توئیتر خود نوشت: «سفر به برخی کشورها برای شهروندان عربستان ممنوع است، از جمله ایران، عراق، سوریه و یمن. بر اساس قوانین، تخلف از ممنوعیت سفر به برخی کشورها مجازات‌هایی در پی دارد، از جمله ممنوعیت سفر تا سه سال و 10 هزار ریال (حدود 9.5 میلیون تومان) جریمه مالی.» دولت عربستان در حالی با اتخاذ این تصمیم، سعی در جلب‌توجه محافل جهانی دارد که به عنوان یک کشور حامی تروریسم، محکوم به کشتار مردم بی‌گناه یمن و حمایت از گروه‌های تکفیری است.
از دوشنبه منتظر برف و باران باشید
مدیر کل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی از ورود موج جدید بارشی و کاهش دمای کشور خبر داد. آقای احد وظیفه با اشاره به اینکه بر اساس تحلیل آخرین نقشه‌های پیش‌یابی هواشناسی، با استقرار سامانه بارشی روی کشور، طی دیروز در برخی مناطق شمال غرب و استان‌های ساحلی خزر افزایش ابر، بارش باران، گاهی رعد و برق و وزش باد شدید موقتی پیش‌بینی شد، گفت: «به تدریج از اواخر دیروز این شرایط به گلستان و خراسان شمالی گسترش یافت و بارندگی در استان‌های مازندران و گیلان شدت گرفت.» او با بیان اینکه روز یکشنبه بارش پراکنده در سواحل دریای خزر و خراسان شمالی ادامه می‌یابد، گفت: «روز دوشنبه 26 مهرماه سامانه دیگری با تقویت جریان‌های سرد شمالی روی دریای خزر وارد شمال و شمال غرب کشور می‌شود و موج جدید بارش‌ها در سواحل دریای خزر، دامنه‌های شمالی البرز، برخی مناطق استان اردبیل، شمال آذربایجان غربی و شرقی ایجاد خواهد کرد که شدت بارش این سامانه در استان‌های گیلان و مازندران پیش‌بینی می‌شود.» به گفته مدیر کل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی، به سبب کاهش محسوس دما از روز دوشنبه، بارش برف طی روزهای دوشنبه تا سه‌شنبه در ارتفاعات استان‌های اردبیل و شمال آذربایجان شرقی و دامنه‌های شمالی البرز دور از انتظار نخواهد بود.
اپلیکیشنی هوشمند و رایگان برای کشف استعداد
اپلیکیشن هوشمند استعدادیابی(ساشا) پس از کشف استعداد اقشار مختلف جامعه در هر سنی آنها را شناسایی و با همکاری دپارتمان خلاقیت دانشگاه صنعتی شریف بانک اطلاعاتی تشکیل، استعدادشان را طبقه‌بندی و هوشمندسازی می‌کند. سپس برای شکوفایی خلاقیت، این افراد را به صنایع و صنوف در بخش‌های خصوصی و عمومی معرفی خواهد کرد. آقای حسن کیان، مدیر مؤسسه استعدادیابی و خلاقیت کودک و نوجوان با اعلام این خبر به عنوان مدیر دپارتمان خلاقیت جهاد دانشگاهی دانشگاه صنعتی شریف گفت: «این دپارتمان وظیفه دارد با استفاده از تکنولوژی‌های نوین و اپلیکیشن‌های هوشمند استعداد آحاد افراد جامعه را شناسایی کند و با تشکیل بانک اطلاعاتی استعداد کشور و طبقه‌بندی و هوشمندسازی این اطلاعات ضمن برگزاری دوره‌های تکمیلی برای شکوفایی خلاقیت این استعدادها آنها را به صنایع و صنوف در بخش‌های خصوصی و عمومی معرفی کند.» به گفته پدر استعدادیابی ایران؛ این طرح که خود گام بزرگی در جهت بسط و توسعه عدالت اجتماعی است می‌تواند تحولی بنیادین در نظام مدیریت و توسعه اقتصادی و اجتماعی کشور ایجاد کند. کیان همچنین به این موضوع اشاره کرد: «در صورت حمایت از این طرح عظیم و ملی که می‌تواند مبنای شایسته سالاری در کشور باشد ظرف کمتر از 5 سال در همه زمینه‌ها با شناسایی استعدادها خواهیم توانست بهترین مشاوره‌های منابع انسانی را ارائه داده و این طرح، تحولی عمیق را در حوزه مدیریت منابع انسانی کشور که یکی از مهمترین ثروت‌های ملی و سازمانی محسوب می‌شود ایجاد کند.»
ارسال پیامک تعیین تکلیف سربازی به سربازی‌رفته‌ها
با آغاز ارسال پیامک تعیین تکلیف به مشمولان غایب خدمت سربازی، برخی از افرادی که پیشتر به سربازی اعزام شده بودند نیز چنین پیامکی را دریافت کرده که جانشین رییس سازمان وظیفه عمومی ناجا در این‌باره توضیح داده است. سردار ابراهیم کریمی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره افرادی که به‌رغم اعزام به سربازی، پیامک تعیین تکلیف دریافت کرده‌اند، گفت: «طرح ارسال پیامک به مشمولان غایب سربازی از اواسط تابستان آغاز شده و بر اساس آن به همه مشمولان غایب پیامکی ارسال شده و از آنان خواستیم تا با مراجعه به دفاتر پلیس + 10 وضعیت سربازی خود را مشخص کنند. تا کنون بیش از 2.2 میلیون پیامک برای مشمولان غایب صادر شده است.»  او افزود:‌ «افرادی که این پیامک را دریافت کرده‌اند، جزو افرادی‌اند که کارت پایان خدمت یا معافیت‌شان قدیمی است و از سال 90 که طرح تعویض آن را آغاز کرده‌ایم، آن را تعویض نکرده‌اند.»

captcha
شماره‌های پیشین