103
یکشنبه، ۲۵ مهر ۱۳۹۵
6
دولتی‌ها حرف‌های ضدکرباسچی را سانسور کردند

جوابیه علیه جوابیه

آقای عباس سلیمی نمین مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران است. 13 سال مدیرمسوولی و سردبیری کیهان هوایی، وی را در زمره چند روزنامه‌نگار شاخص اصولگرای کشور درآورده است. عباس سلیمی نمین در گفت‌وگویی با ایرنا در تاریخ دهم مهرماه 1395 گفته بود: قالیباف تعاونی‌ها را نظم داد. تعاونی‌هایی که در زمان شهرداری کرباسچی هیچ نظمی نداشت. این‌ها که زمان کرباسچی اصلاً حساب‌وکتاب نداشت و شهرداری هر چه می‌خواست بذل و بخشش می‌کرد.

اینجا زنان سرپرست خانوار و معلولان رانندگی می کنند

پشت فرمان عزت!

«اکنون که افراد دارای معلولیت افتخار آفرینان عرصه‌های مختلف اجتماعی و ورزشی هستند و زنان نیز پا به پای مردان جامعه در صحنه‌های مختلف اجتماعی می‌درخشند؛ فقط نگرش تشویقی و حمایتی هموطنشان است که می‌تواند آنها را به پیمودن مسیر سخت زندگی دلگرم کند. شما نیز می‌توانید با دریافت سرویس‌های خود از ما در توانمندسازی و کارآفرینی افراد دارای معلولیت و بانوان سرپرست خانوار سهیم باشید.» این متن روی یک پوستر تبلیغاتی تاکسی سرویس چاپ شده است و به دلیل نگاه ویژه این تاکسی سرویس به بانوان و معلولان مورد توجه و استقبال در شبکه‌های اجتماعی قرار گرفت. موضوع توجه به اشتغالزایی این دو قشر آسیب پذیر جامعه موجب شد تا با مسوول این تاکسی سرویس به گفت و گو بپردازیم. خانم شناسی و آقای مبصر رئیس هیات مدیره و مدیرعامل موسسه خیریه پیام آوران ساحل امیدند که با کمک هم تلاش می‌کنند تا هم در زمینه گردشگری و هم در زمینه اشتغالزایی آنچنان که از دستشان برمی آید به معلولان و زنان سرپرست خانوار کمک کنند.

صبح نو

دولتی‌ها حرف‌های ضدکرباسچی را سانسور کردند

جوابیه علیه جوابیه

آقای عباس سلیمی نمین مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران است. 13 سال مدیرمسوولی و سردبیری کیهان هوایی، وی را در زمره چند روزنامه‌نگار شاخص اصولگرای کشور درآورده است. عباس سلیمی نمین در گفت‌وگویی با ایرنا در تاریخ دهم مهرماه 1395 گفته بود: قالیباف تعاونی‌ها را نظم داد. تعاونی‌هایی که در زمان شهرداری کرباسچی هیچ نظمی نداشت. این‌ها که زمان کرباسچی اصلاً حساب‌وکتاب نداشت و شهرداری هر چه می‌خواست بذل و بخشش می‌کرد.

پس از انتشار این گفت‌وگو، آقای غلامحسین کرباسچی در جوابیه‌ای که 12 مهرماه جاری منتشر شد با مردود دانستن این ادعا گفته بود: اصولاً اداره و تشکیل و نظارت بر تعاونی‌ها ربطی به شهرداری ندارد که شهردار بخواهد به آنها نظم دهد، حتی اگر تعاونی کارکنان شهرداری باشد. پیرو جوابیه اخیر، سلیمی نمین، شنبه 24 مهرماه جاری با ارسال نامه‌ای به ایرنا، شهردار اسبق تهران را به مناظره دراین‌باره دعوت کرد. وی در پاسخ به سؤال ایرنا مبنی بر اینکه رقبای اصولگرای روحانی کدم‌اند؟ با توجه به آنچه به املاک نجومی شهرت یافت، قالیباف آیا شانسی دارد، گفته بود: «این بحثی که علیه آقای قالیباف مطرح‌شده تأسفبار است. این‌یک بداخلاقی سیاسی و حزبی است. در فیش‌های حقوقی نگاه حزبی حاکم نبود و حتی افرادی از ستاد اجرایی فرمان امام و شرکت‌های تابعه آن نیز بازخواست شده و قرار است با آنها برخورد شود؛ اما در مورد املاک، صرفاً تخریب صورت گرفت.» خبرنگار در ادامه از او می‌پرسد: اگر این اتهامات ازنظر دادگاه ثابت شود بازهم می‌توان اسم آن را تخریب گذاشت؟ که سلیمی‌نمین پاسخ می‌دهد: «خیر. نه‌تنها تخریب نیست بلکه خیلی خوب هم است. منتها  این شائبه‌ای است که در آستانه انتخابات علیه قالیباف مطرح‌شده و تا بخواهد جمع شود کار از کار گذشته است. اگر راست می‌گویند یک پرونده علیه خود قالیباف رو کنند؟ بگویند ایشان وقتی شهردار بوده چه تخلفی داشته است. چنین چیزی را از وی ندارند. برای همین آمده‌اند کار یک تعاونی را به شخص قالیباف نسبت داده‌اند. آن‌هم تعاونی‌هایی که قالیباف به آنها نظم داده است. تعاونی‌هایی که در زمان شهرداری کرباسچی هیچ نظمی نداشت. این‌ها که زمان کرباسچی اصلاً حساب‌وکتاب نداشت و شهرداری هر چه می‌خواست بذل و بخشش می‌کرد. کرباسچی بسیار پیچیده عمل می‌کرد همین‌طور ملک مدنی. آن موقع هیچ‌چیز در شهرداری مکتوب نمی‌شد.»
همین متن 300 کلمه‌ای موجب شد تا کرباسچی پاسخ 700 کلمه‌ای را برای ایرنا ارسال کند و ایرنا آن را منتشر کرد؛ اما آنچه روز گذشته جنجال‌ساز شد، جوابیه 1200 کلمه‌ای سلیمی نمین بود. هرچند که حجم جوابیه بیش از میزان مجاز در قانون مطبوعات (تا سقف دو برابر حجم ادعای مطرح‌شده) نبود؛ اما بازهم خبرگزاری دولت نزدیک به نیمی از حرف‌های سلیمی نمین را حذف و خلاصه کرد! هرچند که با پیگیری‌های سلیمی نمین جوابیه به‌صورت کامل دوباره منتشر شد. کرباسچی در جوابیه اتهامات خود خطاب به سلیمی نمین گفته بود: «آقای سلیمی نمین عضو فعال ستاد آقای قالیباف بوده‌اند و اکنون هم دوست دارند که ایشان درصحنه باشند و به همین دلیل قضیه املاک نجومی را فقط تخریب می‌دانند. خب اشکال ندارد، این آخر و عاقبت ادعای مبارزه پوشالی و جناحی ایشان با فساد است و حق ایشان است که به دنبال چنین هدفی باشند؛ ولی وارد شدن به موضوعی که هیچ آشنایی با آن ندارند و تهمت و افترا زدن با این توجیه که طرف پیچیده عمل کرده و سندی از خود باقی نگذاشته است، موجب شرمساری یک فرد یا جناح باید باشد.»


بخش‌هایی که سانسور شد
جناب آقای غلامحسین کرباسچی! متحیّرم که چگونه تصور می‌کنید همچنان می‌توانید با توسل به روش حمله با پتک سنگین، صاحب سخنی را که برنمی‌تابید وادار به سکوت سازید.
انتظار بحق از کسی که امروز کارتل مطبوعاتی را از آن خود دارد، این بود که در واکنش به یک انتقاد رسانه‌ای دعوت به ارائه مستندات کند. کما این‌که حق، آن است که بنده نیز از شما محترمانه بخواهم مستندات خود را در مورد وقوع تخلفی که به آن عنوان «املاک نجومی» داده‌اید ارائه دهید.
لازم به یادآوری می‌دانم که دوران هجمه‌های توپخانه‌ای گذشته است یا دست‌کم بنده از آن افرادی نیستم که با چنین توپ‌وتشرهایی ازآنچه حق می‌پندارم عدول کنم مگر آن‌که با ادله و استدلال‌های برتری مواجه شوم.
جناب آقای کرباسچی! با عنایت به این توضیحات آیا لازم بود در یک جوابیه کوتاه فهم مرا از درک مسائل ساده اداری عاجز و ناتوان و به‌تبع آن گریه‌آور عنوان دارید، بنده را صاحب ادعای پوشالی در مبارزه با فساد معرفی کنید، مرا با جوانان کم‌اطلاع و سطحی مقایسه و حتی نازل‌تر از آنان جلوه‌گر سازید، اظهارنظرم در مورد پیچیده عمل کردنتان را موجب شرمساری بدانید و ... درنهایت نیز عنوان دارید: «از این‌که یک مورخ چنین استدلال کند باید درِ تاریخ مبتنی با این استدلال را بست.»
اگر کندذهن و ناتوان از درک مسائل ساده نیز می‌بودم این را می‌فهمیدم که طبق مشرب شما اگر می‌توانستید افرادی چون مرا حتی از فعالیت‌های پژوهشی و تحقیقی در حوزه تاریخ بازدارید دریغ نمی‌فرمودید و اکنون به یمن بزرگواری! و سعه‌صدر! دوستانتان بعد از باطل شدن مجوز روزنامه‌ام در کنجی به مطالعه و تحقیق می‌پردازم. اگر این فعالیت را نیز برای بشریت متمول و دارای آرامش کامل بسیار فاجعه‌بار می‌دانید که به‌عنوان دردی جانکاه اشک شمارا درآورده است به‌طور منطقی ابعاد این مصیبت را برای آحاد جامعه به‌ویژه برای اهل نظر و اندیشه این سرزمین بازکنید. روش آن نیز جز گام نهادن در راهی منطقی و درخور شأن مدعیان فرهنگ که خدمت‌تان پیشنهاد دادم نیست.
... مشخص شود که بنده فردی سطحی با ادعای پوشالی در مبارزه با فسادم یا شما با هجمه توپخانه‌ای و انواع هتک حرمت‌ها نمی‌خواهید باب بررسی عملکردتان در نزد نسل جدید باز شود (گرچه درگذشته به خاطر پاره‌ای از تخلفات‌تان محکوم و مجازات شدید). حتی اگر مایل نیستید مبارزه با فساد را از خود و دوستانتان آغاز کنیم.
هیچ نهاد مدنی و رسمی در مورد ادعاهای شما و دوستانتان تاکنون موضع نگرفته و محکمه‌ای برگزار نشده است.
فرزند توانمند این دیار آقای قاسم سلیمانی را نیز با تصور نامزد ریاست جمهوری بودن مورد هجمه قراردادند تا وی ناگزیر شود طی بیانیه‌ای این ذهنیت را نفی کند. از سوی دیگر این واقعیت را نمی‌توان فراموش کرد که شما و دوستانتان ترجیح دادید در مورد حقوق‌های نجومی که دریافت‌کنندگانش (حتی دریافت‌کننده حقوق 59 میلیون تومانی) با شجاعت از چنین دست‌اندازی به حقوق ملت دفاع نمودند، سکوت کنید.
این ذهنیت به وجود خواهد آمد که شما به‌عنوان یکی از مدافعان جدی مدیریت اشرافی می‌خواهید پرونده دوستانتان را که زیاده‌خواهی را به اوج خود رسانده بودند به محاق ببرید.

captcha
شماره‌های پیشین