103
یکشنبه، ۲۵ مهر ۱۳۹۵
5
مقام یونسکو در گفت‌وگو با «صبح نو»:

یونسکو درباره الاقصی تسلیم فشارها نمی‌شود

تصمیم جسورانه و شرافتمندانه سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی ملل متحد «یونسکو» درباره بیت المقدس و مسجد الاقصی که حفاظت و نگهداری این اثر تاریخی مقدس را متعلق به مسلمانان فلسطینی دانست، با واکنش تند سران رژیم صهیونیستی روبه‌رو شد، چرا که یونسکو هرگونه پیوند یهودیت با این اماکن ارزشمند اسلامی را نفی کرده است.

آیا رییس جمهور لبنان انتخاب می‌شود؟

احتمال موافقت حریری با میشل عون

صبح نو

آیا رییس جمهور لبنان انتخاب می‌شود؟

احتمال موافقت حریری با میشل عون

تحولات پرونده ریاستی لبنان به ایستگاه اعلام موافقت «سعد الحریری» با نامزدی ژنرال «میشل عون» رسیده است، درحالی که بخشی از نگاه‌ها نیز متوجه سخنرانی یکشنبه آتی ژنرال و مواضع اوست. با آغاز تحرکات جدید «سعد الحریری»، نخست وزیر اسبق و رییس جریان المستقبل لبنان در عرصه سیاسی برای نزدیک کردن مواضع جریان‌ها و گروه‌های سیاسی لبنانی برای معرفی کاندیدای توافقی ریاست جمهوری، پرونده «خلأ ریاستی» در لبنان بار دیگر به جریان افتاده است.
به گزارش فارس، در جدیدترین تحولات رخ داده، منابع آگاه در گفت‌وگو با پایگاه خبری «النشره» گفتند که سعد الحریری طی روزهای آینده پذیرش نامزدی ژنرال «میشل عون» رییس جریان «تغییر و اصلاح» لبنان (نامزد مقاومت) برای تصدی پست ریاست جمهوری را اعلام خواهد کرد.
در این راستا، این منابع به تماس‌های بین حریری و «ولید جنبلاط» اشاره کردند که اگرچه نتیجه آن توافق دو طرف برای اعلام حمایت از نامزدی عون بود، اما جنبلاط این توافق را مشروط به حمایت نکردن عون از نماینده یا وزیری از میان جناح‌ها و جریان‌های مخالف کرده است.
همچنین این منابع خاطر نشان کردند: اعلام این توافق الزاماً به معنای رسیدن عون به «کاخ بعبدا» (کاخ ریاست جمهوری) نیست، چون نامزدی «سلیمان فرنجیه»رییس جریان «المرده» در راستای سناریو معرفی دو کاندیدا به پارلمان در جلسه انتخاب رییس جمهور و کسب اکثریت آرا توسط یکی از نامزدهای معرفی شده، همچنان به قوت خود باقی است که چالش‌هایی پیش روی حل و فصل پرونده خلأ ریاستی ایجاد می‌کند.
در این راستا النشره از برداشتن گام‌هایی از سوی حریری برای نزدیک کردن مواضع «نبیه بری» رییس پارلمان در پرونده ریاستی خبر داده و این سؤال را مطرح می‌کند که آیا این بدین معناست که برخی از نمایندگان 2 فراکسیون «اللقاء الدیمقراطی» و المستقبل در جلسه آتی پارلمان در چارچوب توافقات سری مثلث بری  حریری  جنبلاط به فرنجیه رأی خواهند داد تا شاهد دو نامزد در جلسه باشیم؟
عون در سخنان آتی خود چه خواهد گفت؟
از زمان آغاز خلأ ریاستی در لبنان، عون موضع خود را در قبال این پرونده اعلام کرد: «فقط کسی که نماینده مردم باشد، وارد بعبدا خواهد شد» موضع مورد حمایت «حزب‌الله» که در طول دوره خلأ ریاستی بر نامزدی وی تأکید داشت.
اما این روزها صحنه سیاسی لبنان با سال‌های پیش تفاوت دارد، اگرچه حزب «التیار الوطنی الحر» (به ریاست عون) خود را بیش از هر جریان دیگری به بعبدا نزدیک می‌بیند، اما راه آنگونه که باید هموار نیست و لازم است، اقداماتی در راستای نزدیک ساختن مواضع و حل اختلافات بین گروه‌ها و جریان‌های سیاسی از سوی عون برداشته شود. «لبنان بدون منشور موجودیت ندارد» عنوان تظاهراتی است که جریان عون قصد دارد، امروز یکشنبه برگزار کند. منابع آگاه تأکید می‌کنند، این تظاهرات را نباید تظاهراتی نمادین و معمولی دانست و دلیل این ادعا تدارکات گسترده‌ای است که برای برگزاری آن درحال انجام است. به نوشته «النشره» نگاه‌ها اکنون همه به سخنرانی عون دوخته شده که به اعتقاد کارشناسان بخش مهمی از آن به شفاف سازی شرایط انتخاب نشدن وی اختصاص دارد. اگرچه در این بین برخی صاحبنظران نیز بر این باورند، شرایط حساس و سختی که لبنان در آن بسر می‌برد، اجازه نمی‌دهد، واکنش عون را به درستی پیش‌بینی کرد.
به اعتقاد این گروه از کارشناسان، مضمون سخنرانی عون بسته به پاسخ حریری در رد نامزدی وی یا موافقتش با آن دارد و این انتظار عون را میان تفاهم و رویارویی سرگردان خواهد کرد. کارشناسان درباره موضع حریری به سخنان دبیرکل المستقبل اشاراتی دارند که گفته بود، این جریان درباره نامزدی عون همچنان درحال رایزنی است و به نتیجه نهایی نرسیده است. اما موافقت المستقبل با نامزدی عون توپ را به زمین حزب الله می‌اندازد که این به معنای ورود به آخرین خوان انتخاب رییس جمهوری لبنان است، اما سؤال این است که آیا حزب الله گام آخر را برای حل اختلاف نظر موجود بین حزب و بری و فرنجیه برخواهد داشت؟
خلاصه سخن اینکه عون در مسیر کاخ بعبدا یکشنبه آتی سخنرانی خواهد کرد و پیام‌هایی برای طرف‌های ذیربط خواهد داشت. آنچه مهم است، گرفتن این پیام‌ها و فهم فحوای آن است، در غیر این صورت بعبدا همچنان دست نیافتنی باقی خواهد ماند.

captcha
شماره‌های پیشین