103
یکشنبه، ۲۵ مهر ۱۳۹۵
4

خبر

اولاند با کاهش شدید محبوبیت روبه‌روست

جدال سهمگین در مسیر الیزه

احزاب و شخیصت‌های سیاسی فرانسه خود را برای رقابت‌های انتخابات ریاست‌جمهوری در سال آینده آماده می‌کنند که به عقیده ناظران، این کشور با بی‌سابقه‌ترین بحران‌های خود پس از جنگ جهانی دوم روبه‌روست.

ایران در جهان

صبح نو

ایران در جهان

حضور ناوگان دریایی ایران در نزدیکی یمن
شبکه خبری «سی‌ان‌ان» در خبری درباره حمله موشکی آمریکا به سایت‌های راداری در خاک یمن و واکنش ایران به آن نوشت: فقط ساعاتی پس از این حمله، ایران ناوهای جنگی خود را به آب‌های این منطقه اعزام کرد. بنا به اعلام مقامات پنتاگون، حمله آمریکا به سه پایگاه راداری یمن با موشک‌های کروز «تام‌هاوک»، علی‌الظاهر به تلافی تلاش‌های نیروهای یمنی در هدف قراردادن ناوهای آمریکایی حاضر در این منطقه و «تهدید مستقیم علیه مردم و ناوهای ایالات‌متحده» بوده است. با وجود این، مقامات آمریکایی اعلام کرده‌اند این حملات به معنای حمایت از عربستان در جنگ با یمن یا برنامه‌ریزی برای ورود هرچه بیشتر به این منازعه نیست. جنگ یمن علاوه بر افزایش احساسات ضدآمریکایی در منطقه، موجب پیچیدگی هرچه بیشتر روابط واشنگتن-ریاض و خطر درگیری ناخواسته نظامی با تهران شده است.
اس300 تقویت‌کننده توان دفاعی ایران
خبرگزاری «اسپوتنیک» با انتشار مطلبی درباره استقرار سامانه پدافندی اس300 در ایران نوشت: سامانه دفاع هوایی اس-300 روسیه به ایران این امکان را خواهد داد تا ضمن کسب وجهه بین‌المللی، توان نظامی خود را نیز تقویت کند. این در حالی است که روسیه هفته گذشته، اعلام کرد این سیستم پدافندی را به طور کامل به ایران تحویل داده است. ایران پیش از تحویل گرفتن اس-300 از روسیه، موفق شده بود به فناوری تولید سامانه مشابه آن در داخل کشور دست یابد. در ادامه این گزارش آمده است: تحویل این سامانه دفاعی، علاوه بر اینکه نشان‌دهنده قدرت دفاعی ایران در برابر دشمنانش است، به نماد روابط حسنه و همکاری مشترک تهران-مسکو تبدیل شده است. همکاری‌هایی که باعث تضمین ثبات و امنیت نه فقط در سوریه بلکه درعراق، خاورمیانه و دیگر مناطق جهان خواهد شد.
مونیز: توافق‌هسته‌ای برای حل تمام مشکلات نبود
پایگاه خبری «سی‌ان‌بی‌سی» با انعکاس سخنان«ارنست مونیز» وزیر انرژی ایالات‌متحده در ارتباط با توافق هسته‌ای در دانشگاه کلمبیا نوشت: توافق با ایران برای حل تمامی مشکلات میان تهران و واشنگتن نبود. به گفته مونیز این توافق که میان ایران و شش کشور دیگر امضاء شد، موجب شد برخی تحریم‌های علیه ایران برداشته شود و در عوض این کشور محدودیت‌هایی را بر برنامه انرژی اتمی خود پذیرفت و اجازه داد بازرسی‌ها از تاسیسات هسته‌ای این کشور از سر گرفته شود. از نظر مونیز مذاکرات فقط برای رفع تهدید فوری برنامه هسته‌ای ایران بود. وی در بخشی دیگر از سخنان خود گفت: روسیه، آمریکا را مجبور می‌کند تا به طور جدی بر امنیت هسته‌ای خود تمرکز کند. از نظر مونیز ایالات‌متحده در سال‌های آتی مبالغ هنگفتی برای نو‌سازی بازدارنده هسته‌ای و بازاندیشی دقیق نحوه استفاده از آن هزینه خواهد کرد.

captcha
شماره‌های پیشین