103
یکشنبه، ۲۵ مهر ۱۳۹۵
4

خبر

اولاند با کاهش شدید محبوبیت روبه‌روست

جدال سهمگین در مسیر الیزه

احزاب و شخیصت‌های سیاسی فرانسه خود را برای رقابت‌های انتخابات ریاست‌جمهوری در سال آینده آماده می‌کنند که به عقیده ناظران، این کشور با بی‌سابقه‌ترین بحران‌های خود پس از جنگ جهانی دوم روبه‌روست.

ایران در جهان

صبح نو

اولاند با کاهش شدید محبوبیت روبه‌روست

جدال سهمگین در مسیر الیزه

احزاب و شخیصت‌های سیاسی فرانسه خود را برای رقابت‌های انتخابات ریاست‌جمهوری در سال آینده آماده می‌کنند که به عقیده ناظران، این کشور با بی‌سابقه‌ترین بحران‌های خود پس از جنگ جهانی دوم روبه‌روست.

این در حالی است که محبوبیت فرانسوا اولاند رییس‌جمهوری فعلی فرانسه نیز به دلیل عملکرد نامطلوب وی طی چهار سال گذشته به کمترین میزان از زمان انتخابش به ریاست‌جمهوری در سال 2012 رسیده است. از مهم‌ترین وعده‌های اولاند، کاهش میزان بیکاری در فرانسه بود که در تحقق آن نیز تاکنون موفقیت چندانی کسب نکرده است. گفته می‌شود در دوره حضور وی در کاخ الیزه، بیش از نیم میلیون نفر به شمار بیکاران فرانسوی افزوده شده است.

سارکوزی سیبل هم‌حزبی‌ها در نخستین مناظره
در همین باره، رقبای نامزدی حزب «راست‌میانه» فرانسه برای انتخابات ریاست‌جمهوری آتی این کشور در نخستین مناظره تلویزیونی شرکت کردند. انتخابات مقدماتی ریاست‌جمهوری فرانسه که تا حد زیادی سرنوشت انتخابات در ماه‌های آوریل و مه سال 2017 در آن تعیین خواهد شد، قرار است طی روزهای بیستم تا 27 نوامبر برگزار شود.
در این مناظره، نیکولا سارکوزی، رییس‌جمهور سابق و از جمله کاندیداهای فعلی، به دلیل عملکرد ضعیف‌اش و پرونده‌های دادگاهی که علیه او مطرح شده، آماج انتقادات و حملات هم‌حزبی‌هایش قرار گرفت. ژان فرانسوا کوپه، رهبر سابق حزب جمهوری‌خواهان متعلق به سارکوزی در این مناظره گفت: 10 سال پیش من و میلیون‌ها فرانسوی دیگر هنگامی که سارکوزی به قدرت رسید، چشم امید به تغییر و اصلاحات داشتیم اما متأسفانه این تغییر هرگز اتفاق نیفتاد و سارکوزی از انتخاب‌های سخت شانه خالی کرد.
این در حالی است که با توجه به حملات تروریستی متعدد در فرانسه طی یک سال گذشته، تمامی رقبا به طرح شعارهایی عوام‌پسندانه با مضامینی چون ناسیونالیسم، مبارزه با ورود مهاجران و اسلام‌هراسی، تسهیل قوانین کار و ... روی آورده‌اند.
با این وجود، ناظران معتقدند که در صورت شرکت دوباره اولاند در انتخابات پیش‌رو که به گفته خودش در ماه دسامبر مشخص خواهد شد و آن را بارها به توانایی خود برای کاهش رقم بیکاری مشروط ساخته است، کاندیداهای دو حزب جبهه‌ملی به رهبری «مارین لوپن» و حزب «جمهوری‌خواهان» (اتحاد برای جنبش مردمی سابق) رقبای اصلی وی خواهند بود. لازم به ذکر است، تا پیش از سال ۲۰۰۰ میلادی، رییس‌جمهور فرانسه برای دوره‌ای ۷ ساله انتخاب می‌شد اما این موضوع در آخرین بازنگری قانون‌اساسی این کشور به ۵ سال کاهش یافت.

آلن ژوپه پیشتاز نظرسنجی‌ها
به گزارش خبرگزاری فرانسه، طبق آخرین نظرسنجی‌ها، نیکولا سارکوزی، رییس جمهوری پیشین و «آلن ژوپه» نخست‌وزیر اسبق فرانسه در این مناظره بیش از دیگر رقبا مورد توجه مردم فرانسه قرار گرفته‌اند. همچنین نتایج نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که بیشتر پرسش‌شوندگان، آلن ژوپه را برنده این مناظره تلویزیونی دانسته‌اند. تا پیش از برپایی نخستین دور مقدماتی، قرار است دو مناظره تلویزیونی دیگر برگزار شود. بنا به گفته رسانه‌های فرانسوی سارکوزی 61 ساله در نخستین دور انتخابات مقدماتی، ۱۴ درصد از آلن ژوپه عقب‌تر است. انتظار می‌رود آلن ژوپه 71 ساله و شهردار فعلی شهر «بوردو» در انتخابات مقدماتی حزب جمهوری‌خواهان موفق به کسب اکثریت آرا شود.
در این میان، مارین لوپن رهبر جبهه ملی فرانسه خواستار برخورد فوری با مهاجران شده است. بسیاری از مردم فرانسه نسبت به ناتوانی اولاند در زمینه مبارزه با تهدیدات امنیتی اخیر معترض‌اند. لوپن با الهام از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا (برگزیت) بارها عنوان کرده که در صورت انتخاب به ریاست‌جمهوری، برگزاری همه‌پرسی برای خروج فرانسه از اتحادیه اروپا را در دستور کار خود قرار خواهد داد.

 اولاند و مشکلش با اسلام و مسلمانان
علاوه براین،  اولاند با تأسی از دیگر رقبای خود و در اظهاراتی که بیشتر رنگ‌و بوی انتخاباتی دارد، به خبرنگاران فرانسوی گفته است: «فرانسه با اسلام مشکل دارد» و باید جلوی سیل مهاجران به فرانسه را گرفت. گرچه موضوع مبارزه با ورود مهاجران حتی تا سال پیش در ادبیات سیاسی فرانسه جایی نداشت، امروزه اکثر چهره‌های مطرح سیاسی در این کشور از این شعار برای کسب کرسی قدرت استفاده می‌کنند.
 اولاند همچنین به نیکولا سارکوزی رقیب خود حمله کرده و او را یک «دوگل کوچک» نامیده است. وی این مطالب را در جریان بیش از 60 مصاحبه با روزنامه‌نگاران بیان کرده است. به هرروی، به‌عقیده کارشناسان مسائل سیاسی، آینده بحران سوریه، بحران مهاجران، روند خروج بریتانیا از اتحادیه‌اروپا و حتی انتخابات آتی ریاست‌جمهوری در آمریکا از جمله عواملی اندکه تا حد زیادی سرنوشت اولاند را مشخص خواهند کرد.

captcha
شماره‌های پیشین