103
یکشنبه، ۲۵ مهر ۱۳۹۵
15

سعید کشن فلاح درگذشت

دکتر سعید کشن فلاح، کارگردان تئاتر، شب گذشته در بیمارستان شهید بهشتی همدان درگذشت.حال این کارگردان تئاتر در راه مسافرت از کرمانشاه به همدان نامساعد شده و پس از بستری شدن در بیمارستان شهید بهشتی همدان، دار فانی را وداع گفت.

نگاهی به رمان «برای مرگ نام دیگری انتخاب کن» نوشته محمد پروین

ماجرای گریه نخستین

خبر

صبح نو

خبر

چرا انیمیشن‌های کوتاه
در جشنواره‌ها موفق‌ترند؟
آقای بهرام عظیمی کارگردان انیمیشن درباره تعیین هیأت مشاوران دبیر جشنواره به جای هیأت انتخاب در دوره سی و سوم جشنواره فیلم کوتاه تهران، گفت: این تصمیم الگوبرداری از جشنواره‌های موفق خارجی است و حتماً جشنواره را پربارتر می‌کند اما درستی این تصمیم باید به تجربه و در عمل سنجیده شود.
وی اضافه کرد: من در جشنواره‌های بین‌المللی که به عنوان داور حضور دارم همواره آثار سینمایی انتخاب می‌شوند و ما آنها را داوری می‌کنیم اما در برخی از جشنواره‌های خارجی به پیشنهاد دبیر جشنواره آثاری را از ایران همراه خودم می‌برم.
آنها به دلیل اعتمادی که به من دارند این آثار را بدون ارائه به هیأت انتخاب، مستقیم به بخش مسابقه می‌برند. آثاری که من به این شیوه به جشنواره‌ها برده‌ام بدون استثنا موفق بوده‌اند و حداقل دو جایزه گرفته‌اند.
کارگردان انیمیشن «سیاساکتی و داوودخطر» درباره حمایت صداوسیما از بخش انیمیشن، تصریح کرد: صداوسیما حمایت خوبی نسبت به انیمیشن نداشته است. حتی مؤسسه هنری و فرهنگی صبا نیز پس از گذشت 20 سال همواره با تغییر مدیریت مواجه بوده است. انتظار این است که این مؤسسه باید طی این سال‌ها اوج می‌گرفت و با این حجم از فراز و فرود مواجه نمی‌بود.
عظیمی جشنواره فیلم کوتاه را جشنواره‌ای موفق در حوزه فیلم کوتاه دانست و اعلام کرد: جشنواره فیلم کوتاه تهران جشنواره‌ای شناخته شده در دنیاست اما به طور تخصصی به انیمیشن نمی‌پردازد. در دوره‌های گذشته حتی بین اعضای هیأت داوران یک متخصص در زمینه انیمیشین وجود نداشت که آثار را داوری کند. البته این جشنواره توانسته به طور مقطعی به انیمیشن کشور کمک کند اما پرداختن به انیمیشن نیازمند نگاه تخصصی و کارشناسی است.
سی و سومین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران به دبیری آقای فرید فرخنده کیش 18 تا 24 آبان‌ماه برگزار می‌شود.
ضبط «کمدی انسان ها» در تهران به پایان می‌رسد
آقای محمد هادی کریمی، کارگردان فیلم «کمدی انسان‌ها» از اتمام فیلمبرداری این فیلم خبر داد و گفت: در حال حاضر مراحل نهایی فیلمبرداری فیلم را سپری می‌کنیم که تا چند روز آینده در تهران به پایان می‌رسد.
کارگردان «برف روی شیروانی داغ» از تمرکز خود برای ساخت فیلمی با کیفیت به میزان، اظهار کرد: بعد از پایان این بخش مرحله پس از تولید طولانی را پشت سر خواهیم گذاشت. به احتمال زیاد این مرحله تا سه ماه به طول بیانجامد.
وی در همین راستا و درباره حضور فیلم در جشنواره فیلم فجر ادامه داد: به امید خدا که کار به جشنواره فجر برسد اما برای من بیشتر کیفیت کار مهم است و به همین دلیل هم باید بگویم که با توجه به مرحله پس از تولید شاید فیلم به جشنواره فجر نرسد. برای من بیشتر از رسیدن کار به جشنواره کیفیت اثر مهم است و نمی‌خواهم به خاطر این محدودیت زمانی، اثری بی کیفیت ارائه دهم.
کریمی درباره زمان اکران این فیلم خاطرنشان کرد: به احتمال بسیار فراوان فیلم برای سال آینده اکران خواهد شد؛ اما درباره اینکه اکران نوروزی داشته باشیم یا از الان زمان خاصی اعلام کنم هنوز مشخص نیست.
50 فیلم مستند عاشورایی
به جشنواره سینماحقیقت رسید
طی سال‌های اخیر فرهنگ و حماسه عظیم «عاشورا» از مهم‌ترین موضوعات مورد توجه مستندسازان کشور بوده که به همین منظور، در یک‌سال اخیر هم حدود 50 فیلم مستند با مضامین گوناگون محرم و عاشورای حسینی تولید و به دفتر این جشنواره ارسال شده است.
این فیلم‌های مستند عاشورایی صرفاً به دبیرخانه جشنواره سینماحقیقت ارائه شده‌اند و نمایش آنها در بخش‌های گوناگون جشنواره، منوط به رأی هیأت انتخاب جشنواره است.
اسامی فیلم‌های منتخب بخش «مسابقه ملی» جشنواره سینماحقیقت در سه گروه مستندهای کوتاه، نیمه‌بلند و بلند، اوایل آبان ماه اعلام خواهد شد.
مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی سازمان امور سینمایی، دهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» را در روزهای 14 تا 21 آذرماه 1395، با شعار «حقیقت بهترین راهنماست» که از فرمایشات حضرت علی؟ع؟ است، در شهر تهران برگزار خواهد کرد.

 

captcha
شماره‌های پیشین