103
یکشنبه، ۲۵ مهر ۱۳۹۵
13
گزارشی درباره انتخاب کتاب‌های حمایتی وزارت ارشاد

کدام کتاب؟ کدام «گرنت»؟

برخی واژه‌ها دهن پرکن هستند اما معنی مهمی ندارند. برخی دیگر نه مهم‌اند و نه دهن پرکن؛ اما واژه‌هایی هم هستند که هم اهمیت دارند و هم دهن پرکن هستند. یکی از این واژه‌ها گرنت است.

خبر

6 رونمایی و یک آرزو

صبح نو

خبر

معرفی داوران دهمین دوسالانه نگارگری ایران
هیأت انتخاب و داوری دهمین دوسالانه ملی نگارگری ایران معرفی شد.
به گزارش «صبح نو» انتخاب آثار دهمین دوسالانه ملی نگارگری ایران را آقایان محمدباقر آقامیری، اردشیر مجرد تاکستانی، مجید مهرگان، مهرداد خطایی، امیر طهماسبی، حسینعلی ماچیانی، محمدرضا هنرور و عبدالله محرمی برعهده دارند.
داوری نهایی آثار دهمین دوسالانه ملی نگارگری ایران را در بخش نگارگری، آقایان و خانم‌ها مجید مهرگان، علی‌اصغر تجویدی، سلینا پوریا، امیر طهماسبی، مهرداد خطایی، بهمن شریفی و نوشین نظری انجام می‌دهند و سیدرضا فتاحی، حسینعلی ماچیانی و جلیل جوکار داوران گرایش گل و مرغ هستند.
در گرایش تذهیب، آقایان، فریدون فخری جوقان، رحیم چرخی، محمدرضا هنرور، محسن آقامیری و سلیمان سعیدآبادی و در بخش تشعیر، آقایان، مجید مهرگان، امیر طهماسبی و خانم نوشین نظری داوری را برعهده دارند و داوری گرایش سیاه‌قلم این دوسالانه برعهده آقایان علی‌اصغر تجویدی، مهرداد خطایی و بهمن شریفی است.
دهمین دوسالانه ملی نگارگری ایران در بخش مسابقه، همایش علمی و تجلیل از پیشکسوتان نگارگری ایران برگزار می‌شود که بخش مسابقه درگرایش‌های نگارگری، گل ومرغ، تذهیب، تشعیر، طراحی سیاه قلم و پرتره‌سازی به شیوه نگارگری و پرداز با موضوع آزاد است و همایش علمی دهمین دوسالانه ملی نگارگری ایران در دو بخش مقالات علمی با محوریت تأثیر مدارس صنایع قدیمه و موزه هنرهای ملی در نگارگری معاصر و نشست‌های تخصصی و سخنرانی استادان و متخصصان با موضوع نگارگری ایران برگزار خواهد شد.
مهلت ثبت نام و ارسال تصاویر آثار به جشنواره تا امروز ۲۵ مهرماه بود.
نخستین عرضه مجازی دو اثر عاشورایی
آلبوم‌های موسیقی «فریاد سوخته» و «قصه کربلا» به‌صورت مجازی برای نخستین‌بار در دسترس کاربران قرار گرفت.
به گزارش «صبح نو» این دو اثر از تولیدات سال‌های گذشته مرکز موسیقی حوزه هنری انقلاب اسلامی بودندکه تا کنون در قالب مجازی امکان نشر نیافته بودند و به‌دلیل فرا رسیدن ایام سوگواری سالار شهیدان و برای معرفی هرچه بهتر، این دو اثر در فضای مجازی منتشر شدند.
آلبوم «فریاد سوخته» شامل ۱۰ قطعه با اشعاری از آقایان عمان سامانی، یغما جندقی، علی انسانی، محمدسعید میرزایی و اکبر ناظمی است. این آلبوم با صدای آقایان مسعود کهریزی و تنظیم شهرام مظلومی شامل بازسازی نغمه‌های عاشورایی ۵۰ سال اخیر و ترکیبی از آهنگ‌های قدیم و جدید عاشورایی است.  یکی دیگر از تولیدات مرکز موسیقی در زمینه آثار عاشورایی، آلبوم «قصه کربلا» است که با صدای آقای قاسم مطهری و آهنگسازی و تنظیم آقای امید سیاره روانه بازار موسیقی شده است. این آلبوم شامل ۹ قطعه به زبان‌های ترکی و فارسی است. این اثر موسیقیایی به‌شکل ارکسترال تنظیم شده است.
نمایشگاه آثار هنرهای تجسمی در خانه هنرمندان ایران
چهار نمایشگاه نقاشی‌خط، عکس، خوشنویسی و نقاشی و حجم در خانه هنرمندان ایران برگزار شده است.
به گزارش مهر، نمایشگاه انفرادی نقاشی‌خط «این راز سر به مهر» با نمایش ۱۸ اثر از امین هنامی، روزگذشته شنبه ۲۴ مهر در نگارخانه استاد ممیز خانه هنرمندان ایران افتتاح شد. آثار ارائه شده در این نمایشگاه با تکنیک‌های ترکیب مواد، کلاژ و آکریلیک روی بوم و تخته خلق شده‌اند. نمایشگاه «این راز سر به مهر» تا ۴ آبان‌ماه ادامه خواهد داشت.
نمایشگاه عکس «آزادگان شمالی» با آثاری از آقایان علیرضا شکاری، کاووس صادقلو، سید نواب حسینی، اوژن معدنچی و داریوش رسولی نیز دیروز در نگارخانه تابستان خانه هنرمندان ایران افتتاح شد. در این نمایشگاه ۵۰ قطعه عکس از روند ساخت میدان نفتی آزادگان شمالی به نمایش درآمدند. این نمایشگاه توسط شرکت مهندسی و توسعه نفت و شرکت نفتی CNPC، زیر نظر انجمن صنفی عکاسان مطبوعات و با همکاری خانه هنرمندان ایران اجرا شده است.
نمایشگاه «در گستره خیال» با آثار نقاشی و حجم از هنرمندان خودآموخته نیز امروز یکشنبه ۲۵ مهرماه ساعت ۱۷ در نگارخانه‌های پاییز و استاد میرمیران خانه هنرمندان ایران افتتاح خواهد شد. هیچ یک از هنرمندان شرکت کننده در این نمایشگاه از آموزش آکادمیک در این زمینه برخوردار نیستند. در نمایشگاه «در گستره خیال» حدود ۵۰ اثر ارائه خواهد شد و نمایشگاه تا ۲ آبان‌ماه در محل خانه هنرمندان ایران دائر خواهد بود.
امروز همچنین، نمایشگاه «خط خوش آزادی» با آثار خوشنویسی آقای سید مهدی علوی در نگارخانه بهار خانه هنرمندان ایران افتتاح می‌شود. این نمایشگاه تا ۸ آبان در نگارخانه بهار خانه هنرمندان ایران دائر خواهد بود.

 

captcha
شماره‌های پیشین