103
یکشنبه، ۲۵ مهر ۱۳۹۵
1
مقام یونسکو در گفت‌وگو با «صبح نو»:

یونسکو درباره الاقصی تسلیم فشارها نمی‌شود

تصمیم جسورانه و شرافتمندانه سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی ملل متحد «یونسکو» درباره بیت المقدس و مسجد الاقصی که حفاظت و نگهداری این اثر تاریخی مقدس را متعلق به مسلمانان فلسطینی دانست، با واکنش تند سران رژیم صهیونیستی روبه‌رو شد، چرا که یونسکو هرگونه پیوند یهودیت با این اماکن ارزشمند اسلامی را نفی کرده است.

گپ و گفت صمیمی جمعی از اهالی فرهنگ با یعقوب توکلی، مورخ

عقب‌ماندگی 60 ساله روشنفکران ایرانی

یعقوب توکلی مورخ نام‌آشنا و متعهد تاریخ معاصر، در عصر یک روز پاییزی در طبقه سوم آپارتمانی در حوالی میدان شهدای تهران، میزبان جمعی از اهالی ادبیات، فرهنگ، هنر و رسانه بود.

رهبرمعظم انقلاب سیاست‌های کلی انتخابات را ابلاغ کردند

ارتقاء شایسته‌گزینی در انتخابات

سیامک نمازی کیست

«شب‌نامه» نویسی درباره یک جاسوسی

همسر محمدعلی کلی، بوکسور مشهور آمریکایی، در نامه‌ای خواستار آزادی سیامک نمازی و پدرش محمدباقر نمازی شد؛ اما چه نسبتی بین دو فرد دستگیرشده در ایران و همسر محمدعلی کلی وجود دارد؟ چرا باید افرادی که چهره رسانه‌ای و غیرسیاسی محسوب می‌شوند برای آزادی متهمان امنیتی وارد میدان شوند و موج رسانه‌ای ایجاد کنند؟

مذاکرات لوزان و آتش‌بس مرحله‌ای

افغانستان، روزهای سقوط

بازی موش و گربه

«صبح نو» در گفت‌وگو با مجید قاری‌زاده بررسی می‌کند

موانع فعالیت سینماگران پیشکسوت

آقای مجید قاری زاده از کارگردانان فعال در سال‌های ابتدای انقلاب اسلامی است. کارگردانی که با نخستین فیلمش «پدربزرگ» توانست اقبال عمومی را هم در سینما و هم بعدتر هنگام پخش چندباره این فیلم از تلویزیون تجربه کند.

امید مهدی نژاد

عینستاغرام

سرمقاله

سیاست‌های انتخابات، سد راه نفوذ

«صبح نو» از همه حاشیه‌های جنجالی عزاداری در یزد گزارش می‌دهد

«حسینیه ایران» منتقد یا پشتیبان نظام؟

«نوحه متفاوت یزدی‌ها» یکی از داغ‌ترین کلیدواژه‌های محرم این سال‌هاست. تکه فیلم‌های کوتاه از هیأت‌های گوناگون یزدی، حالا دیگر وجه مشترک شبکه‌های اجتماعی و کانال‌های تلگرامی در یکی، دو سال اخیر است. کلیپ‌هایی که یکی از وجوه جذابیت‌شان برای بعضی کانال‌های تلگرامی و سایت‌های اینترنتی، اشعار متفاوت، جدید و گاه تند و تیزی است که عده‌ای تلاش می‌کنند آنها را کنایه‌هایی سیاسی بدانند که حال و هوایی متفاوت از همه هیأت‌های معمولی دیگر به این مجالس عزاداری داده است. اصل ماجرا اما چیز دیگری است. آنچه می‌خوانید، گفت و گوی «صبح نو» با سرپرستان این هیأت هاست؛ درباره شایعاتی که در فضاهای مجازی درباره آنان و نوحه‌های متفاوتشان وجود دارد.

چالش‌های میان فراکسیون امید و دولت

دیداری برای گلایه

حامیان دولت، نامی بود که لیست امید بر خود گذاشته بود و پیروزی خود در تهران را گام دوم در جهت اصلاحات بعد از انتخابات ریاست جمهوری 92 عنوان کرد؛ اما این فراکسیون زیاد بخت و اقبالی در دولت نداشت و روی خوش از آن ندید.

دولتی‌ها حرف‌های ضدکرباسچی را سانسور کردند

جوابیه علیه جوابیه

آقای عباس سلیمی نمین مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران است. 13 سال مدیرمسوولی و سردبیری کیهان هوایی، وی را در زمره چند روزنامه‌نگار شاخص اصولگرای کشور درآورده است. عباس سلیمی نمین در گفت‌وگویی با ایرنا در تاریخ دهم مهرماه 1395 گفته بود: قالیباف تعاونی‌ها را نظم داد. تعاونی‌هایی که در زمان شهرداری کرباسچی هیچ نظمی نداشت. این‌ها که زمان کرباسچی اصلاً حساب‌وکتاب نداشت و شهرداری هر چه می‌خواست بذل و بخشش می‌کرد.

اینجا زنان سرپرست خانوار و معلولان رانندگی می کنند

پشت فرمان عزت!

«اکنون که افراد دارای معلولیت افتخار آفرینان عرصه‌های مختلف اجتماعی و ورزشی هستند و زنان نیز پا به پای مردان جامعه در صحنه‌های مختلف اجتماعی می‌درخشند؛ فقط نگرش تشویقی و حمایتی هموطنشان است که می‌تواند آنها را به پیمودن مسیر سخت زندگی دلگرم کند. شما نیز می‌توانید با دریافت سرویس‌های خود از ما در توانمندسازی و کارآفرینی افراد دارای معلولیت و بانوان سرپرست خانوار سهیم باشید.» این متن روی یک پوستر تبلیغاتی تاکسی سرویس چاپ شده است و به دلیل نگاه ویژه این تاکسی سرویس به بانوان و معلولان مورد توجه و استقبال در شبکه‌های اجتماعی قرار گرفت. موضوع توجه به اشتغالزایی این دو قشر آسیب پذیر جامعه موجب شد تا با مسوول این تاکسی سرویس به گفت و گو بپردازیم. خانم شناسی و آقای مبصر رئیس هیات مدیره و مدیرعامل موسسه خیریه پیام آوران ساحل امیدند که با کمک هم تلاش می‌کنند تا هم در زمینه گردشگری و هم در زمینه اشتغالزایی آنچنان که از دستشان برمی آید به معلولان و زنان سرپرست خانوار کمک کنند.

صبح نو

سرمقاله

سیاست‌های انتخابات، سد راه نفوذ

ابلاغ سیاست‌های کلی انتخابات از سوی رهبر معظم انقلاب راهکارهای جدیدی را برای ارتقای جایگاه و سلامت انتخابات در جمهوری اسلامی پیش روی مسوولان و برنامه ریزان سیاسی قرار داد. محورهای مهمی درباره شفاف‌سازی منابع مالی کاندیداها، بهره مندی یکسان نامزدها از امکانات تبلیغات عمومی، مقابله با رفتارهای تخریبی در انتخابات و دادن وعده‌های بی اساس توسط نامزدها، ممنوعیت استفاده از حمایت و امکانات بیگانگان و ممنوعیت ورود نیروهای مسلح و اطلاعاتی و امنیتی در دسته‌بندی‌های سیاسی، از مهم‌ترین چالش‌های انتخابات در سال‌های اخیر بوده‌اند. در کنار این چالش‌ها، ضرورت شفاف‌سازی قوانین انتخابات اعم از اجرا و نظارت با هدف مشارکت حداکثری و تأمین حقوق داوطلبان و رأی دهندگان و آزادی و سلامت انتخابات و صیانت از آرای عمومی،حائز اهمیت است و تمرکز ویژه بر این سیاست‌ها بر معیارهای شایسته گزینی و فرایندها ، ابعاد و مراحل نظارت شورای نگهبان، حاکی از آن است که دقت و حساسیت در این مراحل باید بیش از گذشته مد نظر تصمیم گیران و مجریان و ناظران باشد. نکته مهمی که باید در ضمن اجرایی کردن این سیاست‌ها مورد توجه قرارگیرد، اقرار و تمرکز ویژه مراکز امنیتی و اطلاعاتی آمریکا و غرب بر انتخابات گوناگون جمهوری اسلامی است که بنا به اعتراف آنها، انتخابات در ایران یک صحنه رقابت واقعی است و فقط از این طریق می‌توان به تغییر درجمهوری اسلامی امید بست. با این حساب، باید راه‌های نفوذ را بست .

 

captcha
شماره‌های پیشین