sobhe-no.ir
1029
شنبه، ۱۲ مهر ۱۳۹۹
1
رحمت امینی، پژوهشگر و کارگردان تئاتر از موانع شکل‌گیری جریان اقتباسی در تئاتر دفاع مقدس می‌گوید

از ممیزان بی‌صلاحیت تا درام‌نویسان عافیت‌طلب

حتی اگر مخاطب حرفه‌ای تئاتر هم باشید و سعی کنید گنجینه حافظه‌تان را بکاوید تا به آثار اقتباسی دفاع مقدسی برسید، به سرعت اقرار خواهید کرد که باوجود تعداد قابل توجه منابع مختلف از رمان و داستان گرفته تا خاطره‌نگاری و کتاب‌های تاریخی، تعداد تئاترهای اقتباسی این حوزه به تعداد انگشتان یک دست هم نمی‌رسد. چنین اتفاقی از آنجا که خلاف قاعده طبیعی است، حتما باید به علت وجود موانعی رخ داده باشد چرا‌که حتی در سلطه گفتمان اورجینال‌نویسی هم، باز بخشی از نمایشنامه‌نویسان به‌طور طبیعی تمایل دارند به‌دنبال منابعی برای اقتباس بروند آن هم در موضوعی نظیر دفاع مقدس که بخش عظیمی از آن در تاریخ و خاطرات و روایت‌های مستقیم، پنهان است.

ابتلای ترامپ به ویروس شایع روی کارزار انتخاباتی او و انتخابات 2020 سایه افکند

قمار با کرونا

گزارش روح الله فرقانی / لغو برنامه‌های انتخاباتی ترامپ، انتقال ترامپ به بیمارستان، احتمال سپردن وظایف ترامپ به پنس و نقض آزادی بیان از سوی توییتر از مهم‌ترین اخبار ۲۴ ساعت گذشته آمریکا بود. این اتفاقات زمانی جدی می‌‌شود که ویلیام لورنس، دیپلمات سابق آمریکایی افشاگری کرد که احتمالا تست کرونای رییس‌جمهور آمریکا از مدتی پیش مثبت بوده، اما کاخ سفید روز گذشته این موضوع را علنی کرد. حال بیمار شدن رییس‌جمهور آمریکا که بیشترین حفاظت از او صورت می‌گیرد، سوالات زیادی را درباره بسیاری از سیاست‌های ترامپ به وجود آورده است.

پرسپولیس با وجود حکم جانبدارانه AFC در محرومیت آل‌کثیر به فینال آسیا صعود کرد

غلبه بر سعودی و شرکا

سرمقاله

در مذمت مصوبات اتاق‌های دربسته

حضور نیافتن رییس جمهور در مجامع عمومی و حتی مکان هایی چون مجلس به واسطه کرونا با وجود نابسامانی اقتصاد کشور موجب انتقاد افکار عمومی شده است

روحانی: وضع اقتصاد ما از آلمان بهتر است

روز گذشته رییس‌جمهوری با بهتردانستن وضعیت اقتصادی ایران نسبت به آلمان، باعث واکنش گسترده‌‌ای در میان کاربران فضای مجازی و افکار عمومی شد. اظهارات این‌چنینی که واجد پشتوانه کمی هستند، طی ماه‌‌‌های گذشته بارها از سوی رییس‌جمهوری و همکاران او در دولت تکرار شده است؛ اظهاراتی که نه‌تنها باعث آرامش اجتماعی نمی‌شود بلکه تشویش و حتی عصبانیت بیشتر را به همراه خواهد داشت.

«صبح‌نو» دو طرح همنام مجلس و دولت را برای کمک به وضعیت معیشت مردم بررسی می‌کند

چند گام به پیش در پارلمان

گزارش عارف چراغی / سفره‌هایی که روز به روز کوچک‌تر می‌شود، دستاورد گرانی‌هایی است که در پی بی‌پولی‌های مردم رقم می‌خورد. دغدغه‌هایی که بعضا شنیده نمی‌شود و حرف‌هایی که خیلی‌وقت‌ها گوشی برای شنیدن آنها وجود ندارد، حالا جور دیگری خود را نشان داده‌اند. به دنبال همین بی‌ثباتی اقتصادی در کشور، مجلس هفته گذشته طرح حمایت معیشتی را به تصویب رساند که تفاوت‌های بسیاری با طرح دولت با همین نام دارد. دو سالی می‌شود که روزبه‌روز با گرانی‌های لجام‌گسیخته اجناس، کالاها، مواد غذایی و نیازهای ضروری مردم روبه‌رو هستیم؛ این در حالی است که مسوولان نیز اعلام می‌کنند افزایش قیمت کالاها تا حدودی عادی است و اگر فروشنده‌ای هر روز تغییر قیمت می‌دهد به این دلیل است که با تغییر قیمت خریداری می‌کند ولی در این میان کسی نیست که این تغییر قیمت‌ها را در درآمد و جیب پول قشر ضعیف جامعه هم لحاظ کند.

هواداران استقلال خواستار استیضاح سلطانی‌فر شدند

فریاد استقلالی‌ها علیه وزیر

حاشیه‌های استقلال همچنان ادامه دارد. تیمی که فصل عجیبی را پشت‌سر گذاشت و ناکامی‌های بزرگ و تغییرات مداوم در مدیریت و کادر فنی، حالا خشم هواداران این تیم را برانگیخته. آن‌ها بیش‌از هر فرد دیگری، مسعود سلطانی‌فر را مقصر ناکامی‌های تیم محبوب‌شان می‌دانند. به نظر می‌رسد یکی از آخرین تیرهای وزیر ورزش (برکناری احمد سعادتمند) نیز به هدف نخورده است.

حمیدرضا ترقی در گفت‌وگو با «صبح‌نو»:

سنتی‌ها زیر بار حمایت از لاریجانی نمی‌روند

هر چه جلوتر می‌رویم، حجم اخبار مربوط به انتخابات ریاست جمهوری‌1400 ، سیر فزونی به خود می‌گیرد. در این میان، آنچه بیشتر اذهان را بیشتر به خود درگیر کرده، بررسی نامزدهای بالقوه و بالفعل است.

شماره‌های پیشین