sobhe-no.ir
1022
چهارشنبه، ۰۲ مهر ۱۳۹۹
1
رییس جمهوری در هفتاد و پنجمین نشست سالیانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد:

آمریکا نه می‌تواند مذاکره را برما تحمیل کند، نه جنگ را

دیگر از روزهای شلوغ دیپلماسی در نیویورک خبری نیست و هفتاد و پنجمین مجمع عمومی سازمان ملل به صورت غیر‌حضوری و ضبطی برگزار می‌شود. هرچند دونالد ترامپ قصد داشت از فرصت مجمع عمومی سازمان ملل برای انتخابات ریاست‌‌جمهوری بهره ببرد اما کرونا این مجال را از ترامپ گرفت و این نشست جهانی به دور از حاشیه‌های هر ساله برگزار می‌شود.

«گیلدا» فاقد انسجام فرمی و قصه سرراست مخاطب را نسبت به اکران آنلاین بدبین می‌کنند

فقط یک ژست هنری

اگر اصرار نداشته باشیم که هر فرم شلخته و بی‌معنایی را اثری هنری بدانیم و اگر تلاش نکنیم به زحمت از گوشه و کنار یک فیلم، عنصری را به‌عنوان طرح یک موضوع اجتماعی ناگفته بیرون بکشیم، آن وقت اذعان خواهیم کرد که فیلم «گیلدا» فاقد هر ارزشی با هر نوع نگاهی به سینماست؛ فیلمی که معلوم نیست با خودش قرار گذاشته مخاطب را متاثر کند یا او را به فکر فرو برد یا اصلا هیچ‌حسی یا تاملی در او بر‌انگیزد. آخرین ساخته امید بنکدار و کیوان علی‌محمدی، اثری شکست‌خورده و ناموفق است که این روزها در فهرست اکران‌های آنلاین قرار گرفته.

مهدی چمران: به جای تهمت زدن، بگویید چرا واگن و اتوبوس اضافه نكردید

عمليات روانی تنبل‌ها

گزارش زهرا اردشیری / اعضای شورای شهر تهران بعد از روی کار آمدن در شهریور‌96 بلافاصله بحث بدهی‌ها و واگذاری املاک شهرداری را مطرح کردند، این موضوع مدتی ادامه داشت تا اینکه با آرام شدن فضای سیاسی و خوابیدن تب انتخابات به مرور از اولویت طرح و پیگیری خارج شد، انگار که از همان ابتدا هم دغدغه آن‌ها نبود. بعد از گذشت سه سال حالا که به پایان دوره مسوولیت شورای شهر نزدیک می شویم باز هم بحث املاک پیش کشیده شده است. این در حالی است که این روزها فعالیت شورای شهر بسیار مورد انتقاد قرار گرفته است.

یادداشت

چاره‌ای دیگر بیندیشید!

ناصر امانی معاون سابق شهردار تهران

سرمقاله

حامی جریان مومن فرهنگی

نقدی بر کتاب «پسا اسلامیسم»، نوشته میلاد دخانچی

دوگانه‌های متضاد، متکامل و استدلال‌های ناتمام

یادداشت دکتر شریف لک‌زایی / حدود سه ماه است کتاب «پسا اسلامیسم»، نوشته میلاد دخانچی منتشر شده است. ناشر در تعریف ایده اصلی کتاب آورده است: با استناد به تجربه‌ سیاسی پیامبر و امامان شیعه، اسلام هیچ‌گاه صاحب الگو، راهبرد و ساختار منسجمی برای اداره‌ی دولت مدرن (استیت) نبوده‌ است. به زبان ساده‌تر، سازه‌ای به نام استیت اسلامی هیچ‌گاه وجود نداشته و نخواهد داشت و ارجاع به مدینه‌النبی ؟ص؟ و تجربه‌ حکومت حضرت علی؟ع؟ برای کشف مکانیسم‌های پیچیده حکمرانی معطوف به استیت، آن هم استیت مدرن، از خبط‌روش‌شناسی عمده‌ای رنج می‌برد. این اما به هیچ‌وجه به معنی غیرسیاسی بودن مذهب نیست، بلکه برعکس چنین گزاره‌ای بیش از پیش دخالت مذهب در امر سیاسی را ترغیب می‌کند. مذهب غیرسیاسی به همان اندازه واجد پارادوکس است که مفهوم استیت اسلامی و اگر نمی‌توان از استیت اسلامی سخن به میان آورد، قطعاً و باید درباره‌ کیفیت و ماهیت استیت مسلمانان سوالات جدی معرفتی طرح کرد. رابطه استیت و مذهب از نسبت تضاد و تکامل پیروی می‌کند. آن‌ها در عین حال که متضادند، امکان تکمیل یکدیگر را دارند. این دو می‌توانند به جنگ دائمی با یکدیگر بپردازند یا به صلح نسبی و توازن برسند اما آن‌ها هیچ‌گاه یکی نیستند. میلاد دخانچی متولد‌1363 زاهدان و دارای دکترای مطالعات فرهنگی از دانشگاه کویینز کاناداست. دخانچی به جز تدریس در دانشگاه، طراحی و اجرای برنامه «جیوگی» را در کارنامه رسانه‌ای خود دارد.کتاب «پسا اسلامیسم» نوشته‌ میلاد دخانچی در 224صفحه و با قیمت 40هزار تومان توسط نشر آرما منتشر شده است. در این مطلب نقدی از دکتر شریف لک‌زایی، دانشیار گروه فلسفه سیاسی پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی بر این کتاب می‌خوانیم.

یادداشتی از محمدمهدی جهان‌پرور درباره سند ۲۰۳۰

دستورکار توسعه ناپایدار

محمدمهدی جهان‌پرور، پژوهشگر و نویسنده، در یادداشت کوتاهی با عنوان نقبی بر سند ۲۰۳۰، دستور کاری برای توسعه ناپایدار، به اجمال به نقدی بر سند ۲۰۳۰ پرداخته است.

یادداشت

پلتفرم سیاست انقلابی

دکتر حامد حاجی‌حیدری عضو هیات علمی دانشگاه تهران

یادداشت

ماجرای یک طناب‌کشی بی‌فایده

دکتر حنیف غفاری

یادداشت

آمریکا فقط هاروارد و ناسا نیست!

محمدمهدی عباسیپژوهشگر مسائل آمریکا

«صبح‌نو» در چهلمین سال دفاع مقدس، ادبیات تولیدشده در این سال‌ها را بررسی کرده است

فرزند نورس ادبیات دفاع مقدس

گزارش مصطفی وثوق‌کیا / رهبر انقلاب دو روز گذشته در دیدار با فرماندهان نظامی به مناسبت هفته دفاع مقدس به بحث ادبیات دفاع مقدس پرداختند و معتقد بودند که «ادبیّات دفاع مقدّس باید تقویت بشود». ایشان در ادامه دفاع مقدس را سرچشمه‌‌ای دانستند که «انواع و اقسام ادبیّات را می‌شود از آن انتزاع و استفاده کرد». در ادامه این سخنان، رهبر انقلاب بر تولید متن فاخر در این حوزه تاکید ‌کردند که شاخه‌‌‌های مختلف هنری را تغذیه کند. در سال‌های اخیر ادبیات دفاع مقدس راهی تازه را ایجاد کرده است و این در کلام رهبری هم مشهود بود؛ در اشاره ایشان به مدافعان حرم چنین آمده است: «بحث مدافعان حرم جزو بحث‌های حیرت‌‌انگیز زمان ماست که حادثه‌ بسیار مهمّی است. این جزو پدیده‌های بزرگ زمان ماست و البتّه از همان برکات دفاع مقدّس است.» و خب در این سال‌ها کتاب‌های تولیدشده در حوزه مدافعان حرم جای خودش را در میان آثار تولیدشده باز کرده است.

سلیمی: دولت فعلا با طرح سبد کالا مخالف است

ارائه 20 قلم مواد غذایی به خانوارها در طرح یارانه‌ای کالا

مجلس یازدهم که شعارش تغییر به نفع مردم بود، حال با هدف افزایش بهبود زندگی و معیشت مردم، یک فوریت طرح تأمین کالاهای اساسی را به تصویب رسانده است که طی آن قرار است با توزیع کالاهای اساسی در قالب کالابرگ یا کارت الکترونیکی به خانوارها، 60‌میلیون را زیر پوشش این طرح قرار دهند. این طرح حمایتی مجلس در حالی است که دولت چندان نظر موافقی به اجرای آن ندارد.

«صبح‌نو» از وضعیت کشاورزان پس از اعلام قیمت تضمینی محصولات کشاورزی گزارش می‌دهد

چهار هزار تومان، قیمت هر کیلو دانه‌های طلایی گندم

گزارش عارف چراغی / تولید محصولات استراتژیک دارای اولویت، همواره مورد حمایت دولت‌ها بوده است. گندم در کشور ما مهم‌ترین کالای استراتژیک است که دولت در تولید و خرید آن سرمایه‌گذاری می‌کند. در برخی سال‌ها دولت بین پنج تا هشت میلیون تن گندم به کشور وارد می‌کرد اما با افزایش حمایت، تغییر الگوی کشت و ورود دانش به بخش کشاورزی، اکنون تولید گندم نزدیک به ۱۵ میلیون تن است. در چنین شرایطی دولت باید گندم را با قیمتی مناسب از کشاورز خریداری کند تا برای تولید ‌انگیزه ایجاد شود؛ کشمکشی که این سال‌ها شاهد آن بودیم.

شماره‌های پیشین