sobhe-no.ir
1019
یکشنبه، ۳۰ شهریور ۱۳۹۹
1
تحلیلی از دکتر ابراهیم متقی درباره امكان‌پذیری اجرای مكانیسم ماشه و پیامدهای راهبردی آن

كنش هوشمند ایران در برابر دیپلماسی اجبار آمریكا

هرگونه ارزیابی قراردادها و توافق‌های بین‌المللی بر اساس نتایج حاصل از آن ارزیابی می‌شود. نظریه‌پردازان سیاست بین‌الملل اعتقاد دارند که حقوق بین‌الملل تابعی از معادله قدرت بازیگران فرادست در سیاست جهانی بوده و آنان از مفاهیم حقوقی برای حداکثرسازی قدرت تاکتیکی خود استفاده می‌کنند. مطلوبیت هر توافق بین‌المللی بر اساس دو نشانه «موازنه حقوق و تعهدات بازیگران» و «میزان تداوم تعهدات بازیگران» ارزیابی می‌شود. در نگرش نظریه‌پردازان رئالیست ساختاری هر توافق و قرارداد بین‌المللی تابعی از اهداف مرحله‌ای قدرت‌های بزرگ محسوب می‌شود.

گفت‌وگوی «صبح‌نو» با علیرضا زرین‌دست در حال و هوای این روزها را بخوانید

نگران جوامع انسانی

علیرضا زرین‌دست جزو دو، سه فیلمبردار شاخص سینمای ایران است که در دهه 50 با خیلی از کارگردان‌های سینمای موج نو نظیر امیر نادری همکاری کرده و در بعد از انقلاب با اغلب بزرگان سینما نظیر مسعود کیمیایی، عباس کیارستمی، کیانوش عیاری و داریوش مهرجویی همکاری داشته و چند باری سیمرغ بلورین بهترین فیلمبردار جشنواره فیلم فجر را به دست آورده است. با علیرضا زرین‌دست درباره آسیب‌های کرونا به زندگی هنرمندان گپ زده‌ایم.

پیام سردار سلامی به سران آمریکا :

انتقام قطعی است

دونالد ترامپ، رییس‌جمهور آمریکا که به هر نحوی درپی بهبود محبوبیت رو به کاهش خود درمیان آمریکایی‌ها پیش از فرارسیدن موعد انتخابات ریاست‌‌جمهوری است، بامداد جمعه دوباره به تهدید ایران، آن هم بر مبنای گزارش‌ها و اطلاعات غلط پرداخت و مدعی شد که دستورات مکتوب برای دادن پاسخ هزار برابر شدیدتر به هر گونه عملیات ایران علیه نیروها یا منافع آمریکا را ابلاغ کرده است.

سرمقاله

معجزه قدرتمند شدن

سعید حجاریان اعلام کرده که اصلاح‌طلبان باید دنباله‌روی الگوی «اقتدارگرایی بوروکراتیک» باشند

حمایت از نامزد راست مدرن

به نظر می‌رسد عنان امور انتخاباتی اصلاح‌طلبان، هر روز بیشتر از دیروز، به دستان عمل‌گرای حزب کارگزاران سازندگی ایران می‌افتد. مغز جریان اصلاحات در آخرین یادداشت خود، از احتمال حمایت اصلاح‌طلبان پیش رو از گزینه‌ای نظامی در آوردگاه 1400 سخن به میان آورده است؛ گزینه‌ای که به زعم این تئوریسین، به حدی از دموکراسی‌خواهی و توسعه‌گرایی، متعهد باشد.

الیزه و کاخ سفید به‌دنبال معرفی گزینه دیگری برای رییس دولت لبنان هستند

کودتای نرم در بعبدا

رییس‌جمهوری فرانسه که پس از انفجار مهیب بندر بیروت، همچنان بر دخالت در امور داخلی لبنان پافشاری می‌کند، در نظر دارد تا گزینه نخست‌وزیری که خودش را برای تشکیل دولت جدید لبنان معرفی کرده است را با همکاری پنهانی«سعدالحریری» و آمریکا کنار گذارد و گزینه دیگری را معرفی نماید تا شاید در پیشبرد پروژه‌های غرب مطمئن‌تر و کارآمدتر از«مصطفی ادیب» عمل کند و همچنین بتوانند از نقش نیروهای مردمی و مقاومت در دولت این کشور کم کنند.

گزارش میدانی «صبح‌نو» و گفت‌و‌گو با مردم درباره چرایی کاهش رعایت پروتکل‌های بهداشتی مقابله با کرونا را بخوانید

فصل خزان و خستگی از ویروس منحوس

گزارش زهرا اردشیری / اینجا میدان هفتم‌تیر در دل پایتخت است، مردم یکی در میان بدون ماسک از کنار هم عبور می‌کنند. اکثر مغازه‌ها شلوغ است، مغازه‌های اغذیه فروشی شلوغ‌تر، فروشنده‌ها می‌گویند مردم برای تفریح می‌آیند تماشا و تعداد خریدار کم است. کمتر بچه‌ای ماسک به صورت دارد و فروشنده‌ها هم اکثرا انگار از این پوشش خسته شده‌اند و برخلاف چند‌ماه پیش معدود نفرات آن‌ها ماسک زده است. هر چند دقیقه ورودی ایستگاه مترو ازدحام می‌شود که نشان از شلوغی مترو دارد. انگار قانون اجبار استفاده از ماسک در مترو هم کنسل شده است چون افراد زیادی بدون ماسک از در مترو خارج می‌شوند. خبری از فاصله اجتماعی نیست. انگار‌نه‌انگار که ویروسی به نام کرونا وجود دارد. همه چیز عادی و خیابان شلوغ‌تر از روزهای دیگر به نظر می‌رسد. در یک گزارش میدانی به سراغ برخی شهروندان رفتیم تا بدانیم به نظر آن‌ها دلیل بی‌توجهی مردم به پروتکل‌های بهداشتی چیست.

گزارش «صبح‌نو» درباره بی‌توجهی مردم به رعایت پروتکل‌های بهداشتی و طغیان دوباره کرونا را بخوانید

ماسک؛ آخرین سلاح

رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سوی مردم کم شده است. این مورد در سخنان دیروز رییس‌جمهوری بود. حسن روحانی دیروز در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا به آمار وزارت بهداشت استناد کرد و گفت که میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی توسط مردم از 82‌درصد به 62‌درصد رسیده است. این در حالی است که شواهد موجود نیز نشان می‌دهد موج سوم کرونا در کشور آغاز شده است که می‌تواند شدیدتر از دوره‌های قبلی باشد.

شبکه‌ من‌وتو برخلاف ژست آزادی بیان، حرف‌های مخالف را نمی‌پذیرد

کتک‌کاری مدیران شبکه «من‌و‌تو» با مهمان

شبکه من‌وتو که مدتی از بورس حواشی رسانه‌های فارسی‌زبان دور افتاده بود این دوری را طاقت نیاورد و در اقدامی جالب جمعی از عوامل یکی از برنامه‌های این شبکه مهمان برنامه را کتک زدند.

مدیرعامل بنیاد برکت خبر داد

افتتاح و احیای 200 کارگاه تولید نوشت‌افزار ایرانی‌-اسلامی

شماره‌های پیشین