sobhe-no.ir
1018
شنبه، ۲۹ شهریور ۱۳۹۹
1
اتکای مهدی نصیری به آمار نادرست درباره حجاب در ایران مورد انتقاد قرار گرفته است

تولد عرفی‌گرایی از دل سنت‌گرایی

گزارش فاطمه ترکاشوند / برنامه زاویه در شبکه چهار سیما در دوره جدید خود با موضوع «قانون الزام حجاب» به صورت زنده با حضور مهدی نصیری و حسین سوزنچی و اجرای حبیب ازغدی، بازتاب‌های فراوانی در شبکه‌های اجتماعی پیدا کرده است. فارغ از مخالفان و موافقان مواضع دو سوی این مناظره، بخشی از بازتاب‌ها هم به ابراز تشکر و البته تعجب از تغییر مشی تلویزیون در مورد موضوعات مبتلابه حساس و روز جامعه برمی‌گردد؛ بازخوردهایی که نشان می‌دهد اگر تلویزیون اراده کند، می‌تواند نقشی محوری در شکل‌دهی به جریان‌های اجتماعی در مسائل مهم و حساس هم باشد. اما در این مناظره درباره حجاب چه گذشت؟

«صبح نو» بررسی می‌کند؛ واکنش ایران به اقدام آمریکا باید چگونه باشد

گزینه‌های روی میز ایران مقابل ماشه

با وجود بن‌بست حقوقی مندرج در برجام، چنانچه آمریکا بتواند با اعمال فشار بر اعضای شورای امنیت، با زور و لابی و خلاف قطعنامه‌2231، تحریم‌های اولیه سازمان ملل را علیه ایران فعال کند، ایران نیز در مقابل می‌تواند دست به اقداماتی بزند که البته نمی‌تواند خوشایند طرف‌های اروپایی حاضر برجام باشد. از جمله تعلیق کردن پروتکل الحاقی که طبق مفاد برجام، دسترسی‌های ویژه‌ای به آژانس برای نظارت بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران می‌بخشد.

پس از چند روز نگرانی به واسطه ابتلای شیخ حسین انصاریان به کرونا این واعظ محبوب رو به بهبودی است

به دعای رادمردان سر عاشقان سلامت

گزارش: مصطفی وثوق‌کیا / آخرین بار که پای منبرش بودم، همین محرم امسال بود؛ تاسوعا و عاشورا. مجلسش را به خاطر کرونا و رعایت پروتکل‌‌‌های بهداشتی در فضای باز ورزشگاه شهید سعیدی در بزرگراه شهید محلاتی زیر آفتاب برگزار کرد اما دست از مجلس اباعبدالله نکشید؛ هر چند این مدل برگزاری برنامه سختی‌‌‌های زیادتری دارد اما پای همه آنها ایستاد. شیخ حسین انصاریان که خطیب مشهور و متفاوت تهران است و سال‌ها در شرق تهران و خیابان ری هیات‌هایش برپاست، این روزها مبتلا به کرونا شده و در بیمارستان بستری است.

سرمقاله

منشور مدیریتی انقلاب

متحد ترامپ در خاور میانه به دنبال خرید سلاح است

اروپا، عربستان را تحریم می کند

سلاح‌هایی که کشورهای غربی به عربستان در جنگ یمن می‌رسانند، آتش درگیری هفت‌ساله در این کشور را شعله‌ورتر کرده است؛ جنگی که در جدیدترین گزارش سازمان ملل به‌عنوان خونبارترین حملات 2020 نام گرفته است.

وبینار ونگر از نیاز به افزایش دانش مربیان ایرانی حکایت می کند

خودکفایی پس از ممنوعیت واردات

آرسن ونگر، مربى صاحب سبك و نامدار فرانسوى در هفته گذشته براى نخستین‌‌بار در وبینارى با حضور مربیان مطرح فوتبال ایران حضور یافت. این برنامه آموزشى با هدف آشنایى مربیان فوتبال كشور با ایده‌هاى برخى مربیان نامدار و صاحب سبك همچون آرسن ونگر آغاز شده و قرار است توسط كمیته آموزش فدراسیون فوتبال دنبال شود.

فرماندار تهران این روزها مورد حمله اصلاح طلبان قرار گرفته است

حداقل یک خیابان بسازید، بعد اسم رفقایتان را بگذارید

گزارش عارف چراغی / تغییر اسامی برخی از معابر و خیابان‌های تهران و تلاش برای تصویب نام برخی افراد بر روی معابر، یک بار دیگر اوج دغدغه‌های فکری از اعضای شورای شهر را به نمایش گذاشت. حالا با اعتراض عیسی فرهادی، فرماندار تهران به این نوع نامگذاری‌ها، شورای پنجم نوک پیکان را به سمت این فرماندار نشانه رفته‌است و با تحت فشار قرار گذاشتن مسوولان کشوری، تلاش دارند کارنامه خالی خود را با این اسم‌ و فامیل بازی‌ها پر کنند.

حسین مرعشی برخلاف عطریانفر حمایت کارگزاران از لاریجانی را تکذیب کرد

شکاف در حزب تکنوکرات ها

حزب کارگزاران سازندگی ایران از همان ابتدای شکل‌گیری در سال 1375، با وجود اینکه خود را در منظومه اندیشه‌‌ای مراد خويش، اکبر هاشمی‌رفسنجانی تعریف می‌‌کرد، اما شامل دو طیف کلی به لحاظ نوع نگرش شد؛ طیف چپ که رویکردی رادیکال به موضوعات داشت و خود را بیشتر در نسبت با رویکردهای روشنفکری اصلاح‌طلبانه تعریف می‌‌کرد و طیف راست که سویه‌‌‌های عمل‌گرایی و کارکردی بیشتری داشت. افرادی نظیر مرعشی، علیزاده‌طباطبایی، فائزه هاشمی و تاحدودی طاهرنژاد در طیف چپ و افرادی نظیر کرباسچی و عطریانفر در طیف راست این حزب تعریف می‌شوند. بحث بر سر حمایت یا عدم‌حمایت از «آقای فیلسوف» سیاست ایران در انتخابات ریاست‌‌جمهوری سال آینده، بار دیگر موجب فعال شدن این تضاد درون‌حزبی شده است.

گفت و گوی صبح نو با سعدالله زارعی ، راهبرد خاورمیانه ای آمریکا با چه موانعی مواجه است

عربستان كانون جدید بیداری

گفت‌وگو روح الله فرقانی / برخی از کشورهای عربی منطقه، عادی‌‌‌‌سازی با رژیم صهیونیستی را درپیش گرفتند وبا حضور در کاخ سفید و به صورت آشکار به سازش و امضای قرار داد صلح با نتانیاهو پرداختند. موضوعی که این سؤال را ایجاد می‌کند این است که این نوع توافق منافع کدام سو را بیشتر تأمین می‌کند و آینده آن چگونه رقم می‌خورد، موضوعی که«سعدالله زارعی» کارشناس مسائل غرب آسیا به روزنامه «صبح‌نو»، می‌گوید؛ سازش امارات و بحرین با رژیم صهیونیستی بیشتر کاربرد رسانه‌ای و تبلیغاتی برای ترامپ و نتانیاهو دارد و چه بسا که بن زاید و آل خلیفه نخستین قربانی عادی‌سازی روابط با رژیم اسراییل توسط آمریکا باشند و این امر وجود دارد که با اعتراضات داخلی مردم خود مواجه شوند، البته نباید فراموش کرد در مواقع ایجاد بحران هم کاخ سفید بیشتر به حمایت دولت یهودی رژیم اسرائیل می‌پردازد تا کشوری مانند امارات وبحرین و یا عربستان سعودی.

شماره‌های پیشین